Αποστολέας Θέμα: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335  (Αναγνώστηκε 11299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 08, 2021, 01:17:34 μμ »
Θάνο νομίζω ότι ήταν περιττή η κίνηση με τα walkways με το wash θα είχες το αποτέλεσμα της φωτογραφίας εάν θέλεις τριψτα λίγο για να φύγει  η αντίθεση που κάνει με την παραλλαγή . Όσο για τα stencils η γνώμη μου είναι να τα βάλεις το σηκώνει η κλίμακα και στο σημείο του ανεφοδιασμού αφού εβαψες το σημείο βάλε την χαλκομανια δεν νομίζω ότι θέλει κάτι άλλο.
Τώρα για την βρωμιά στο μοντέλο δεν καταλαβαίνω τη εννοείς και εγω σε ντουλάπι τα φιλάω και ποτέ δεν είχα θέμα με βρωμιά και σκόνη  ::salut::

Η αλήθεια είναι πως τα walkways φαινόντουσαν αρκετά στην φωτογραφία...με λίγο wash θα μειωθεί κι άλλο η διαφορά και θα είναι πιο κοντά στην φωτογραφία, για την ώρα προχωράω με τρίψιμο και κάποια μπαλώματα.
Η αλήθεια είναι πως στο καφαρώ blk52m έβαλα όλα τα Stencils, το λέω μήπως κάποια δεν φαίνονται στα blk52+ λόγω βρώμας.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 08, 2021, 01:45:39 μμ »
Με τον ήλιο βοηθό και αφού στέγνωσαν τα χρώματα. Φωτογραφίες υπό διαφορετικές γωνίες.

Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 08, 2021, 09:23:41 μμ »
Θάνο καλησπέρα.κατά τη γνώμη μου το μοντέλο έχει αρκετά έντονες αντιθέσεις.φαίνεται πολύ μαυρισμένο με το jet exhaust.επίσης και οι cft καλό θα ήταν να βρωμίσουν.χρησιμοποίησε ένα μέτριο γκρι και πέρασε σταδιακά όλο το μοντέλο να μειωθούν οι αντιθέσεις.στη συνέχεια θα σου πρότεινα να επιμείνεις λίγο περισσότερο με το γκρι στο μπλε και στο ανοιχτό γκρι της παραλλαγής (ειδικά το τελευταίο την <<τρώει>> περισσότερο από τη βρωμιά και τείνει να πάρει την απόχρωση που έχει το σκούρο γκρι.
από πάνω μετά μπορείς να περάσεις πολύ αραιο π.χ. ασημί (πολύ όμως)

αυτά που σου γράφω τα έκανα στα δικά μου (αν θυμάμαι , είχες γράψει οτι παρακολούθησες το post μου) και το αποτέλεσμα για 'μένα πάντα ήταν άκρως ικανοποιητικό.

είναι μεγάλο πισωγύρισμα όλα αυτά στο σημείο που είσαι , αλλά αν έχεις την υπομονή πιστεύω δεν θα το μετανοιώσεις.

μέχρι τώρα έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά , μη βιάζεσαι!!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 08, 2021, 09:42:12 μμ »
Θάνο καλησπέρα.κατά τη γνώμη μου το μοντέλο έχει αρκετά έντονες αντιθέσεις.φαίνεται πολύ μαυρισμένο με το jet exhaust.επίσης και οι cft καλό θα ήταν να βρωμίσουν.χρησιμοποίησε ένα μέτριο γκρι και πέρασε σταδιακά όλο το μοντέλο να μειωθούν οι αντιθέσεις.στη συνέχεια θα σου πρότεινα να επιμείνεις λίγο περισσότερο με το γκρι στο μπλε και στο ανοιχτό γκρι της παραλλαγής (ειδικά το τελευταίο την <<τρώει>> περισσότερο από τη βρωμιά και τείνει να πάρει την απόχρωση που έχει το σκούρο γκρι.
από πάνω μετά μπορείς να περάσεις πολύ αραιο π.χ. ασημί (πολύ όμως)

αυτά που σου γράφω τα έκανα στα δικά μου (αν θυμάμαι , είχες γράψει οτι παρακολούθησες το post μου) και το αποτέλεσμα για 'μένα πάντα ήταν άκρως ικανοποιητικό.

είναι μεγάλο πισωγύρισμα όλα αυτά στο σημείο που είσαι , αλλά αν έχεις την υπομονή πιστεύω δεν θα το μετανοιώσεις.

μέχρι τώρα έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά , μη βιάζεσαι!!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια. Τις CFTs δεν τις έχω τελειώσει θα περάσω μαύρισμα απλα όχι τόσο σκούρο, δεν τις έχω τελειώσει θέλω να βάλω masking tapes να ξαναβαψω κάποια σημεία έχουν πολύ ακόμα...... Τώρα με τα γκρι δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς να κάνω να μαύρισω περισσότερο το μπλε και το ανοικτό γκρι;
Μετά από αυτό θέλω να κάνω και κάποια μπαλώματα με καθαρό χρώμα.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 08, 2021, 10:19:33 μμ »
Παράθεση
Τώρα με τα γκρι δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς να κάνω να μαύρισω περισσότερο το μπλε και το ανοικτό γκρι;

ναι αυτό εννοώ.με αυτόν το τρόπο μπορείς να πετύχεις αυτό το το ομοιόμορφο γκρι που έχουν τα πολυκαιρισμένα f-16.φυσικά αυτό εξαρτάται από το πόσο φθαρμένο θέλεις να το κάνεις

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 09, 2021, 12:33:05 πμ »
ναι αυτό εννοώ.με αυτόν το τρόπο μπορείς να πετύχεις αυτό το το ομοιόμορφο γκρι που έχουν τα πολυκαιρισμένα f-16.φυσικά αυτό εξαρτάται από το πόσο φθαρμένο θέλεις να το κάνεις

Θέλω να το φθειρω λίγο παραπάνω το παίρνει, θα κάνω αυτό που μου πρότεινες ίσως πιο σημειακα και μετά έλεγα να κάνω αντίθεση με καθαρό χρώμα σε κάποια σημεία που φαίνεται σχεδον ατόφιο. Στις συμμορφες έλεγα να περάσω για αρχή λίγο x 19 και μετά λίγο μαύρο αλλά όχι stainless steel γιατί δεν φαίνεται να γυαλίζουν και ορισμένες (στο μάτι μου τουλάχιστον) δείχνουν λίγο πιο καφετι από το υπόλοιπο αεροσκάφος. Έχει δουλίτσα ακόμη δεν το βιάζομαι.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 09, 2021, 05:19:06 μμ »
Καλησπέρα

Σήμερα ξεκίνησα σιγά σιγά την σκίαση του αεροσκάφους. Εν τέλη βρήκα κάποιες φωτογραφίες του 527 (Ηνίοχος 2021) οπότε κινήθηκα προς αυτές, καθώς είναι αρκετά πρόσφατες, το αεροσκάφος έχει έντωνες αντιθέσεις ειδικότερα στο κάθετο πτερύγιο που προσπάθησα να αποδώσω, σίγουρα θα ακολουθήσει σκίαση με άλλες αποχρώσεις. Δυστυχώς ο καιρός δεν επέτρεψε να κάνω ότι έκανα χθες, οπότε τράβηξα τις φωτογραφίες με απλό φως (που ναι θερμό). Στην εισαγωγή είδα πως το χρώμα έχει ξεφτύσει σε πολλά αεροσκάφη και το απέδωσα με chipping.



Σίγουρα θέλει διορθώσεις και να φτιάξω κάποια λάθη μου καθώς αποφοφάσησα να μπω στα πολύ βαθιά. Κάποια σημεία που θέλω να φτιάξω είναι τα εξής:

Εισαγωγή, το μπροστά μέρος με ατόφια παραλλαγή και extra σκίαση πίσω


Κόκπιτ, βελτίωση σκίασης, σκίαση κώνου, πάνελ + κεραίες


Κάθετο Πτερύγιο, απλά πολύ δουλειά......


Καλυμμα κινητήρα, σκίαση
\

Πέρα από αυτά μένουν οι CFTs......Ίσως το ξαναπεράσω όλο με jetexhaust για να σκουρινει και ασημί






Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 09, 2021, 10:21:02 μμ »
Καλησπέρα, κάνεις πολύ καλή δουλειά και μπράβο που βασίζεσαι σε φωτογραφίες του πραγματικού. Αν θες να το σκουρύνεις και άλλο μπορείς να χρησιμοποιήσεις Smoke της Gunze και έπειτα το βερνίκι της MRP για την Have Glass. Το Jet Exhaust αν σου ξεφύγει και πέσει παραπάνω θα σου αλοιώσει αρκετά  την εικόνα του μοντέλου.

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 12, 2021, 10:46:43 πμ »
Καλησπέρα, κάνεις πολύ καλή δουλειά και μπράβο που βασίζεσαι σε φωτογραφίες του πραγματικού. Αν θες να το σκουρύνεις και άλλο μπορείς να χρησιμοποιήσεις Smoke της Gunze και έπειτα το βερνίκι της MRP για την Have Glass. Το Jet Exhaust αν σου ξεφύγει και πέσει παραπάνω θα σου αλοιώσει αρκετά  την εικόνα του μοντέλου.

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Να σου πω την αλήθεια ξαναχρησιμοποίησα Jet Exhaust με προσοχή πάντα, ίσως είναι το συγκεκριμένο (AK Xtreme Metal) που είναι αρκετά διαφανές, το χα κάνει και στα πρώτα στάδια της κατασκευής, χρησιμοποίησα το Smoke (της Tamiya) σε ένα Corsair για δοκιμή και ήταν αρκετά καφέ.

Για αρχή διόρθωσα το κάθετο, το μέρος του κοκπιτ και την εισαγωγή, το μόνο που θέλει ακόμα είναι το μέρος κάτω από την εξαγωγή. Σκούρυνα λίγο ακόμα τα φτερά και τις CFTs.



Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 13, 2021, 10:13:59 πμ »
Σκούρυνα λίγο ακόμα τα φτερά και τις CFTs.

Αυτό το έκανες για να τα φέρεις στο ίδιο επίπεδο φθοράς με το υπόλοιπο αεροσκάφος, σωστά;
Αυτό που έχω παρατηρήσει από διάφορες φωτογραφίες των blk52+ είναι πως οι CFT είτε έχουν το ίδιο επίπεδο φθοράς με το αεροσκάφος, είτε λιγότερο.
Νομίζω πως αυτό οφείλετε στο οτι δεν τις φοράνε συνέχεια, με αποτέλεσμα να μη φθείρονται στον ίδιο βαθμό.

Σκουρότερες από το υπόλοιπο αεροσκάφος δεν έχω δει.


Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 13, 2021, 12:02:02 μμ »
Αυτό το έκανες για να τα φέρεις στο ίδιο επίπεδο φθοράς με το υπόλοιπο αεροσκάφος, σωστά;
Αυτό που έχω παρατηρήσει από διάφορες φωτογραφίες των blk52+ είναι πως οι CFT είτε έχουν το ίδιο επίπεδο φθοράς με το αεροσκάφος, είτε λιγότερο.

Ναι γι αυτό το έκανα. Γνωρίζοντας ότι είναι λιγότερο φθαρμενες από τα αεροσκάφη πέρασα λιγότερο jet exhaust από ότι στην άτρακτο απλα για να μειωθεί η αντίθεση και να ναι λιγότερο μαυρισμενες από το υπόλοιπο αεροσκάφος. Τις μάσκαρα γιατί τις έβαψα ξανά γιατί σε κάποια σημεία είχαν βαφτεί με το jet exhaust που χα περάσει το αεροσκάφος οπότε θα γινόντουσαν πολύ σκούρες εκεί. Μπορεί λόγω των ταινιών να μην φαίνεται η διαφορά.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 14, 2021, 02:24:45 μμ »
Καθώς στέγνωσε η μπογιά ξεμάσκαρα τις CFTs, η αλήθεια είναι πως τις έτριψα σε κάποια σημεία γιατί είχαν φαινόταν σαν να χε "φτύσει" χρώμα ο αερογράφος οπότε και θα τα διορθώσω, επίσης μου βγήκαν λίγο πιο σκούρες από αυτό που χα στο μυαλό μου.



Θα μπορούσα να περάσω αραιό χρώμα από πάνω; ή να το αφήσω ως έχει;
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 14, 2021, 09:32:40 μμ »
Θάνο θα μπορούσες να παίξεις με το γκρι μπλε της παραλλαγής να φύγει λίγο το σκούρο και να έχεις
το παρακάτω αποτέλεσμα

https://www.airfighters.com/photo/233107/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16C-Fighting-Falcon/504/
https://www.airfighters.com/photo/232280/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/618/

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 14, 2021, 09:37:26 μμ »
Θάνο θα μπορούσες να παίξεις με το γκρι μπλε της παραλλαγής να φύγει λίγο το σκούρο και να έχεις
το παρακάτω αποτέλεσμα

https://www.airfighters.com/photo/233107/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16C-Fighting-Falcon/504/
https://www.airfighters.com/photo/232280/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/618/

Αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα θέλω να πετύχω, μάλλον θα κάνω αυτό που λες.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 15, 2021, 10:37:27 μμ »
Και έτσι να μείνουν δεν έχεις θέμα. Υπάρχουν  CFTs που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με τα αεροσκάφη.

Αποσυνδεδεμένος Greg Filos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2873
  • Age: 49
  • Τόπος: THESSALONIKI
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 16, 2021, 01:37:10 πμ »
Δεν είμαι αεροπλανάς οπότε θα αναφέρω την άποψη μου καθαρά σαν εφαρμογή χρωμάτων.

Εφόσον έχεις πάνω gloss βερνίκι θα περνούσα αρχικά ένα πολύ ελαφρύ φίλτρο με κάποιο μπλε ώστε το γκρι σου να κάνει tone down και να δέσει με το υπόλοιπο.

Προσοχή! το φίλτρο πολύ ελαφρύ δηλαδή αρκετά αραιωμένο και σκουπισμένο το πινέλο όταν το περνάς.

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 16, 2021, 08:27:42 πμ »
Και έτσι να μείνουν δεν έχεις θέμα. Υπάρχουν  CFTs που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με τα αεροσκάφη.

θα συμφωνήσω και εγω .μια χαρά έχει έρθει το μοντέλο.μην το πειράζεις άλλο.

αν θες βάψε και τις μπροστά ρίγες στις cft



Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 08, 2021, 04:39:54 μμ »
Καλησπέρα!

Μετά από καιρό update!

Οι CFTs ξαναβάφτηκαν για να διορθωθούν ορισμένες ατέλειες και τέλος έγιναν και ορισμένες λεπτομέριες.



Και τέλος μπήκε και το s/n (το οποιο φαίνεται τόσο όσο)



Αργότερα θα μπουν και οι υπόλοιπες χαλκομανίες και θα σκουρήνουν οι φορείς.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 13, 2021, 11:11:08 μμ »
Καλησπερα σας

Η κατασκευη του F16 εχει παγωσει εδω και μερικες εβδομαδες καθως βρισκομαι στο εξωτερικο. Ωστοσο σημερα συνειδητοποίησα οτι δεν εχω ανεβασει φωτογραφιες απο το σταδιο που βρισκεται τωρα.



Ελπιζω πως θα ναι ετοιμο για την εκθεση τον Οκτωβριο.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #119 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 09:22:37 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά

Έπειτα από πολύ καιρό βρήκα χρόνο (λογω κοβιντ) να προχωρήσω και να ποστάρω. Έτσι και το F16C της 343 είναι σχεδόν έτοιμο (μόνο static dischargers, 2 μικρά probes, οι τροχοί και το sealing της καλύπτρας μένουν). Θα θελα να πω πως σε αυτό με βοήθησαν οι συμβουλές των κριτών στον διαγωνισμό IPMS, στον οποίο συμμετείχα με το F 16 της 335.

Δουλεία έγινε κυρίως στην παλαίωση του αεροσκάφους.

Στόχος ήταν να πετύχω ένα αρκετά ταλαιπωρημένο αποτέλεσμα. Όπως το παρακάτω



Κρύβοντας το καμουφλάζ, επίσης παρατήρησα το παρακάτω pattern:



To οποίο προσπάθησα να φτιάξω χρησιμοποιώντας λάδια, ταμποναριστά με σφουγγάρι σε επιφάνεια με διαλυτικό. Τέλος τόνισα κάποια σημεία με καθαρό χρώμα.
Η κάτω μεριά φαίνεται πιο καθαρή στις φωτογραφίες και δεν εφάρμοσα την συγκεκριμένη τεχνική. Με λάδια έφτιαξα διάφορες διαρροές βάση φωτογραφιών.



Δεν είναι και ο ιδανικός φωτισμός (το καμο ξεχωρίζει), θα βγάλω και εξωτερικές φώτο όταν το θελήσει ο καιρός.

Το τελικό βερνίκι είναι semi gloss (Tamiya x 35, μάλλον είναι το κατάλληλο για φινίρισμα ενός ελληνικού Block 52+), οι δεξαμενές μάλλον πρέπει να γίνουν matt (παίζει να βγουν δεν είναι κολλημένες -> πολλή πληροφορία στο μοντέλο).

 Αναμένω την γνώμη σας!

Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #120 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 09:13:13 πμ »
Θάνο καλημέρα, καλή και δημιουργική Χρόνια γεμάτη υγεία!
Θα σου πω κάποιες σκέψεις μου για τα μοντέλα σου πάντα με σεβασμό στην υψηλού επιπέδου δουλειά σου, στην έρευνα και τις δημιουργικές ώρες που έχεις διοχετεύσει πάνω σε αυτά.
Παρακολουθώντας από την αρχή τις κατασκευές σου θα ήθελα να πω καταρχήν για το πρώτο F-16 Block 52M ότι έχεις κάνει μια πολύ όμορφη και προσεγμένη δουλειά, από το cockpit, τα μεταλλικά μέρη της εξαγωγής, τα οπλικά φορτία κα, αναδεικνύοντας ρεαλιστικά αυτά τα επιμέρους τμήματα του μοντέλου. Το βάψιμο σου με τα χρώματα της παραλλαγής “Ghost” είχαν εξαιρετική κάλυψη και χρωματική πιστότητα του θέματος με πολύ όμορφη δουλειά φινιρίσματος έως και την τελική του παρουσίαση.
Ανάλογη είναι η εικόνα κατασκευαστικά και για την δεύτερη κατασκευή σου. Χρωματικά το πήγαινες πολύ καλά, συγκρίνοντας (στην σελ.4) και τα δύο σου μοντέλα με φωτισμό στο φυσικό περιβάλλον μέχρι που ολοκλήρωσες το θέμα σου με ένα πολύ “βαρύ” weathering χάνοντας έτσι τα χρώματα της παραλλαγής του και ότι άλλο χρωματικά ήθελες να αναδείξεις σε αυτό.
Άποψη μου είναι ότι πρέπει να τηρούμε το κανόνα της μέσης κατάστασης, όχι της υπερβολής στο θέμα των φθορών τα οποία προσπαθούμε να τις αναπαραστήσουμε υπό κλίμακα και τελικά παρουσιάζονται κάπως διαφορετικά. Συμφωνώ ότι έτσι είναι το πραγματικό, αλλά τουλάχιστον διαγωνιστικά ο κριτής δεν μπορεί να κρίνει ούτε τις σωστές  χρωματικές αποδόσεις του θέματος ούτε τις διαφορετικές επιμέρους φθορές επάνω στο Αφος. Εάν πάλι επιμένεις και θες να παρουσιάσεις ένα τέτοιο θέμα σε διαγωνισμό, θα πρέπει να το εκθέσεις με φωτογραφίες του συγκεκριμένου φθαρμένου Αφους για να κριθείς με το συγκεκριμένο χρωματικά θέμα, αλλά με μειωμένη κριτική βαθμολόγησης συγκρίνοντας πχ. με το πρώτο σου μοντέλο το οποίο θα έχει επιπλέον κριτήρια βαθμολόγησης και δυσκολίας.
Όπως και να έχει συνέχισε τις πολύ όμορφες δουλειές σου και σίγουρα πέρα από τις γνώμες και “κανόνες” που έχουμε θεωρητικά θεσπίσει στο μοντελισμό, προέχει η προσωπική μας ευχαρίστηση στο θέμα το οποίο αναπαριστούμε.  :wink:
 ::keep_mod::
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #121 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 11:40:55 πμ »
Θάνο καλημέρα, καλή και δημιουργική Χρόνια γεμάτη υγεία!
Θα σου πω κάποιες σκέψεις μου για τα μοντέλα σου πάντα με σεβασμό στην υψηλού επιπέδου δουλειά σου, στην έρευνα και τις δημιουργικές ώρες που έχεις διοχετεύσει πάνω σε αυτά.
Παρακολουθώντας από την αρχή τις κατασκευές σου θα ήθελα να πω καταρχήν για το πρώτο F-16 Block 52M ότι έχεις κάνει μια πολύ όμορφη και προσεγμένη δουλειά, από το cockpit, τα μεταλλικά μέρη της εξαγωγής, τα οπλικά φορτία κα, αναδεικνύοντας ρεαλιστικά αυτά τα επιμέρους τμήματα του μοντέλου. Το βάψιμο σου με τα χρώματα της παραλλαγής “Ghost” είχαν εξαιρετική κάλυψη και χρωματική πιστότητα του θέματος με πολύ όμορφη δουλειά φινιρίσματος έως και την τελική του παρουσίαση.
Ανάλογη είναι η εικόνα κατασκευαστικά και για την δεύτερη κατασκευή σου. Χρωματικά το πήγαινες πολύ καλά, συγκρίνοντας (στην σελ.4) και τα δύο σου μοντέλα με φωτισμό στο φυσικό περιβάλλον μέχρι που ολοκλήρωσες το θέμα σου με ένα πολύ “βαρύ” weathering χάνοντας έτσι τα χρώματα της παραλλαγής του και ότι άλλο χρωματικά ήθελες να αναδείξεις σε αυτό.
Άποψη μου είναι ότι πρέπει να τηρούμε το κανόνα της μέσης κατάστασης, όχι της υπερβολής στο θέμα των φθορών τα οποία προσπαθούμε να τις αναπαραστήσουμε υπό κλίμακα και τελικά παρουσιάζονται κάπως διαφορετικά. Συμφωνώ ότι έτσι είναι το πραγματικό, αλλά τουλάχιστον διαγωνιστικά ο κριτής δεν μπορεί να κρίνει ούτε τις σωστές  χρωματικές αποδόσεις του θέματος ούτε τις διαφορετικές επιμέρους φθορές επάνω στο Αφος. Εάν πάλι επιμένεις και θες να παρουσιάσεις ένα τέτοιο θέμα σε διαγωνισμό, θα πρέπει να το εκθέσεις με φωτογραφίες του συγκεκριμένου φθαρμένου Αφους για να κριθείς με το συγκεκριμένο χρωματικά θέμα, αλλά με μειωμένη κριτική βαθμολόγησης συγκρίνοντας πχ. με το πρώτο σου μοντέλο το οποίο θα έχει επιπλέον κριτήρια βαθμολόγησης και δυσκολίας.
Όπως και να έχει συνέχισε τις πολύ όμορφες δουλειές σου και σίγουρα πέρα από τις γνώμες και “κανόνες” που έχουμε θεωρητικά θεσπίσει στο μοντελισμό, προέχει η προσωπική μας ευχαρίστηση στο θέμα το οποίο αναπαριστούμε.  :wink:
 ::keep_mod::
 ::salut::


Σε ευχαριστώ πολύ για το σχολειό και την ειλικρίνεια σου. Δεν είχε καν περάσει από το μυαλό μου αυτή η σκέψη!
Και πράγματι βλέποντας το μοντέλο τώρα δεν φαίνεται η δουλειά που χε γίνει στο βάψιμο.

Στα επόμενα μοντέλα θα προσπαθήσω να κρατήσω περισσότερο το μέτρο, είναι άλλωστε μόλις το δεύτερο 48αρι που φτιάχνω.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #122 στις: Ιανουάριος 15, 2022, 11:03:47 πμ »
 ::arrowred:: Θάνο ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα βάσει της κριτικής στην οποιαδήποτε έκθεση συγχαρητήρια για την δουλειά που έχεις ρίξει στο μοντέλο  :!: :!: :!:


 ::arrowred::Γιάννη έγραψες ένα από τα καλύτερα ποστ που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό στο φορουμ :!:

 ::keep_mod::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #123 στις: Ιανουάριος 15, 2022, 03:04:50 μμ »
::arrowred:: Θάνο ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα βάσει της κριτικής στην οποιαδήποτε έκθεση συγχαρητήρια για την δουλειά που έχεις ρίξει στο μοντέλο  :!: :!: :!:


 ::arrowred::Γιάννη έγραψες ένα από τα καλύτερα ποστ που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό στο φορουμ :!:

 ::keep_mod::

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #124 στις: Ιανουάριος 15, 2022, 03:18:52 μμ »
Σήμερα μπήκαν και τα static dischargers στο block52+, οπότε τελείωσε και αυτό, έπειτα από 2 χρόνια, όντας το πρώτο μοντέλο που αγόρασα! Είχα σκοπό να το κάνω OOB ωστόσο όσο πέρναγε ο καιρός έκανα αναπροσαρμογές σε αυτό και εν τέλη αποφάσησα να κάνω και ένα παρεμφερές διθέσιο α/σ. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος για πρώτη σοβαρή δουλειά και εντόπησα σημεία που χρείζουν βελτίωσης.

Για την ώρα θα συνεχίσω το MiG 25, ένα F 14A (θα ανέβει αργότερα και αυτό) και θα ξεκινήσω ένα F-16C Block 50 (της Tamiya αυτη την φορά), το F 15I θα μείνει στην άκρη για κάποιο καιρό.

Αύριο θα ανεβάσω post με φωτογραφίες στο Show Room.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας σε αυτό.
Θάνος

IG: iceman_models