Αποστολέας Θέμα: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335  (Αναγνώστηκε 11300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 11:37:05 πμ »
Για κενά που είναι σε δύσκολα σημεία, όπως μεταξύ κάθετου και ατράκτου, μπορείς να κάνεις αυτή τη μέθοδο που σου συνάπτω με 500άρι Mr. Surfacer.
Δες το παράδειγμα στη ράχη του F-14



Το ίδιο ακριβώς μπορείς να κάνεις και με Vallejo plastic putty, αλλά θα βάλεις νερό αντί για lacquer thinner και θα το σκουπίσεις άμεσα  δίχως να περιμένεις να στεγνώσει.



Καλημέρα

Ευχαριστώ είναι πράγματι χρήσιμο, δυστυχώς δεν έχω Μr.Surfacer 500 αλλά χρησιμοποίησα το 1200 βέβαια χρειάστηκε να το περάσω δύο φορές. Μάλλον καλό θα ταν να το παραγγείλω ή να παραγγείλο τον στόκο της Vallejo, αν και ο Tamiya που χρησιμοποιώ μου αρέσει αλλά στεγνώνει πολύ γρήγορα και δεν έχει nozzle απευθείας εφαρμογής.

Επίσης με τι καθαρίζεις την σκόνη που σημιουργείται όταν τρίβεις, ήθελε σε πολλά σημεία τρίψιμο το μοντέλο?

Υ.Γ. Τα λάδια στο nozzle τελείωσαν, το έχω αφήσει μία μέρα, ίσως μέσα στο ΣΚ το περάσω με βερνίκι, πιστεύω ματ πρέπει να το κάνω την μέσα μεριά και σατινέ την απ'εξω, αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα θα ήθελα να με κατατοπίσει.

 ::helpsos:: Βοήθεια επίσης θα ήθελα και με τις καλύπτρες καθώς δεν έχω ιδέα τι σειρά πρέπει να ακολουθήσω και πως να τις σκουρίνω (λογικά με κανά X 19), αλλά τι βήματα πρέπει να προηγηθούν του βαψίματός τους;
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 12:03:26 μμ »
Εδώ μπορείτε να δείτε το αποτέλεσμα των Nozzles, για το Block 52M χρησιμοποίησα φωτογραφίες του 023, για το Block 52+ έκανα κάτι ελαφρύ καθώς δεν έχω καταλήξει σε s/n, αν κάποιος ξέρει κάποιο λινκ με μπόλικες φωτογραφίες από συγκεκριμένα αεροσκάφη ή έχει αρκετές φώτογραφίες ενός συγκεκριμένου αεροσκάφους της 343Μ και μπορεί να τα μοιραστεί θα το εκτιμούσα, γενικά θέλω να το παλαιώσω αρκετά το Block 52+.



Αφού έχω ξεκινήσει το στοκάρισμα είδα αυτές τις σχησμές (εξαγωγή ECS νομίζω είναι), τις οποίες νομίζω πως πρέπει να καλύψω καθώς δεν φαίνονται κάτω από τις σύμορφες σε κανένα από τα δύο αεροσκάφη.

Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος vasilis42

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Τόπος: γερακας αττικης
  • modelclub.gr
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 04:01:27 μμ »
Βασίλη ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!!! Πράγματι ο μοντελισμός είναι πολύ ωραίος και δημιουργικός.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μπορούσα να βάψω τις καλύπτρες, τις βάφω πριν τις μασκάρω; τις βάφω πριν τις γυαλίσω;

Επίσης επειδή πλησιάζει η στιγμή του ασταριού ξέρετε πως θα μπορούσα να καθαρίσω τις σκόνες από τον στόκο και καλύτερα να χρησιμοποιήσω μαύρο η γκρι αστάρι;
 
Έχω δει φωτογραφίες των αεροσκαφών που φτιάχνω και φέρουν σκούρες καλύπτρες όπως βλέπετε στην φωτογραφία που απεικονίζει το διθέσιο που φτιάχνω (023).
Γενικά μασκάρεις και μετά βάφεις αν και εγώ έχοντας καλό ελεύθερο χέρι τις βάφω όπως είναι και αν μου ξεφύγει λίγο το "παίρνω" με οδοντογλυφίδα. Το κακό είναι ότι όσο πάει ανεβαίνει και η πρεσβυωπία και κάποια στιγμή θα καταφύγω κι εγώ στο μασκάρισμα!  :D

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 04:08:10 μμ »
Γενικά μασκάρεις και μετά βάφεις αν και εγώ έχοντας καλό ελεύθερο χέρι τις βάφω όπως είναι και αν μου ξεφύγει λίγο το "παίρνω" με οδοντογλυφίδα. Το κακό είναι ότι όσο πάει ανεβαίνει και η πρεσβυωπία και κάποια στιγμή θα καταφύγω κι εγώ στο μασκάρισμα!  :D

Σίγουρα θα τις μάσκαρα για να κάνω την παραλλαγή. Το θέμα είναι ότι θέλω να τις σκουρινω να γίνουν λίγο πιο φημε και φοβάμαι μην φύγει αυτή η βαφή αν μασκαρω από πάνω της
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 05:10:14 μμ »
Αν σκουρήνεις από μέσα;


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 548
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:45:30 πμ »
Η κλασσική επιλογή είναι αυτή που γράφεις, λίγο smoke (tamiya X-19/gunze H95) εσωτερικά.
Καθαρή να είναι και λίγο πίεση στον αερογράφο, δεν νομίζω πως θα έχεις θέμα.
Μην το παρακάνεις σκουραίνει πολύ μετά!

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 01, 2021, 10:19:59 πμ »
Αν σκουρήνεις από μέσα;

Η κλασσική επιλογή είναι αυτή που γράφεις, λίγο smoke (tamiya X-19/gunze H95) εσωτερικά.
Καθαρή να είναι και λίγο πίεση στον αερογράφο, δεν νομίζω πως θα έχεις θέμα.
Μην το παρακάνεις σκουραίνει πολύ μετά!

Θα δοκιμάσω σε μία που έχω περίσσευμα από το Focke Wolf, για να δω και πόσα περάσματα χρειάζονται αλλά και πως συμπεριφέρεται η μπογιά.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 02, 2021, 04:20:57 μμ »
Καλησπέρα

Δυστυχώς τις τελευταίες μέρες δεν είχα πολύ χρόνο για τα αεροπλάνα, ωστόσο το μεγαλύτερο μέρος του στοκαρίσματος έχει τελειώσει. Σήμερα δοκίμασα να σκουρίνω τις καλύπτρες, χρησιμοποίησα τελικά του μονοθέσιου για δοκιμή καθώς την έσπασα όταν την γυάλιζα (ευτυχώς που το δεύτερο κιτ έχει επιλογή και για μονοθέσιο οπότε θα πάρω εκείνη). Χρησιμοποίησα ελαφρώς αραιωμένο Χ 19. Η καλύπτρα είναι ακόμα θωλή, λογικά θα κάτσει η μπογιά μέχρι αύριο. Είδα και ένα βίντεο που γινόταν αυτή η διαδικασία, ωστόσο χρησιμοποιήθηκε ένα υγρό που αναφέρεται ως future, δεν έχω ιδέα τι είναι, ελπίζω να το γνωρίζει κάποιος. Παραθέτω το λινκ του βίντεο καθώς και το αποτέλεσμα συναρτήσει της άβαφης, ίσως περάσω δύο χέρια λιγότερα θα περιμένω βέβαια να δω πως θα ναι αύριο.



 

Τέλος επειδή πρέπει να κολληθούν τα slats και τα flaps πριν το αστάρωμα, γνωρίζει κανείς σε τι μοίρες κάθονται όταν τα αεροπλάνα είναι παρκαρισμένα;

Θάνος
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 02, 2021, 05:07:28 μμ »
Το Future είναι (χοντρά χοντρά) παρκετίνη χωρίς κερί.
Μυρίζει ωραία, απλώνει τέλεια, είναι (για κάποιους) ο εύκολος τρόπος για ό,τι θες να γυαλίζει.
Τέλειο δηλαδή.


Αλλά επειδή κάθε τι τέλειο κρύβει και ένα "αλλά"...
... αλλά δεν υπάρχει στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μας.........

Θεωρητικά ψάχνεις για παρκετίνη ΧΩΡΙΣ κερί.

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 02, 2021, 05:16:51 μμ »
Το Future είναι (χοντρά χοντρά) παρκετίνη χωρίς κερί.
Μυρίζει ωραία, απλώνει τέλεια, είναι (για κάποιους) ο εύκολος τρόπος για ό,τι θες να γυαλίζει.
Τέλειο δηλαδή.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι αλλό;
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 02, 2021, 06:00:25 μμ »
Εγώ παίζω μία γενική παρκετίνη Pronto / Long Shine για πλακάκια (πιθανώς όμως να έχει μέσα και κερί).
Δεν είναι κάτι ακριβό, δοκιμάζεις και προχωράς.

ΥΓ δεν είμαι όμως καλό παράδειγμα γιατί είμαι σούπερ λόου τεκ....

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 03, 2021, 09:55:52 μμ »
Εγώ παίζω μία γενική παρκετίνη Pronto / Long Shine για πλακάκια (πιθανώς όμως να έχει μέσα και κερί).
Δεν είναι κάτι ακριβό, δοκιμάζεις και προχωράς.

ΥΓ δεν είμαι όμως καλό παράδειγμα γιατί είμαι σούπερ λόου τεκ....

Το χρησιμοποιώ απευθείας ή το αραιώνω;

Ορισμένες φορές οι παλιοί τρόποι είναι και οι καλύτεροι.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 04, 2021, 12:19:21 πμ »
Όπως είναι. Νομίζω θέλει αραίωμα αν το ψεκάσεις. Αλλιώς πλατύ πινέλο και απλώνεις.
Κάνε μία δοκιμή σε κάποιο άλλο πλαστικό για να δεις συμπεριφορά.

Αν μιλάμε για καλύπτρα, τότε περιχύνεις παρκετίνη στην καλύπτρα (και από κάτω κεσεδάκι γιατί δεν θες να πάει χαμένη η παρκετίνη που χύνεται).
Μετά ακουμπας την καλύπτρα περιμετρικά σε χαρτί κουζίνας (για να ρουφήξει ό,τι περισσεύει) και μετά την αφήνεις σε άλλο χαρτί κουζίνας και σε σημείο χωρίς σκόνη (εγώ τη βάζω στο μοντελοντούλαπό μου).

Την επόμενη μέρα ξυπνάς και... τρέχεις να δεις τι έχεις καταφέρει!

ΥΓ ξαναλέω, υπάρχει και μία μεριδα μοντελιστών που θεωρεί την παρκετίνη μοντελοκομπογιαννιτισμό. Είναι και θέμα του τι βολεύεται ο καθένας και βασικά τι παραδοχές κάνει ή τι παραδοχές ΔΕΝ θέλει να κάνει. Δοκιμάζεις και κρατάς ή απορρίπτεις. Για μένα η παρκετίνη ως γυαλιστερό βερνίκι και ένα απλό σπρέι για ματτ είναι τα δύο σημεία που μου έχουν κάνει τη μοντελιστική ζωή πολύ πιο εύκολη, στρωτή και (άρα) απολαυστική.

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 05, 2021, 01:32:55 μμ »
Καλησπέρα συνχομπίστες,

Χθες βάφτηκαν με με Mr. Surfacer 1500 Black οι φορείς και οι 2 δεξαμενές (οι δύο του 023 θα βαφτούν με γκρι Primer γιατί θα έχουν λευκό χρώμα). Ήθελα να δοκιμάσω πως φαίνονται τα χρώματα πάνω στο μαύρο, σκοπεύω να βάψω με μαύρο primer τα αεροσκάφη για να μπορέσω να κάνω pre-shading, το οποίο δοκιμάστηκε στις δύο δεξαμενές καυσίμων (χρησιμοποίησα σφουγγαράκι Scotch Brite).



Επίσης έβαψα τους δύο Iris T, επειδή δεν έχω το FS36375, έτσι άνοιξα λίγο FS36320 και το χρησιμοποίησα.

Ο Iris T της Kinetic και της Eduard




Τέλος με υπομονή, επιμονή, στόκο/milliput και τρίψιμο συνεχίζω να καλύπτω τα κενά της μύτης, ενώ έφτιαξα τα slats (θέμα με εjector pins) και διόρθωσα με milliput το σχήμα των κεραιών RWR που βρίσκονται πάνω σε αυτά.



Τέλος έχω ένα θέμα που βλέπω πρώτη φορά, όταν έβαφα στην αρχή ο αερογράφος πιτσίλαγε, είχα αραιώσει πολύ το χρώμα ή είχα πολύ υψηλή πίεση (βελώνα 0,2);

Επίσης χρησιμοποίησα παρκετίνη αλλά η καλύπτρα παρέμηνε θωλή.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 05, 2021, 07:52:14 μμ »
Το preshading στις δεξαμενές.



Βάφτηκαν και οι δεξαμενές και οι φορείς. Η μία δεξαμενή είναι εσκεμμένα πιο σκούρα καθώς σε φωτογραφίες που είδα οι δεξαμενές διαφοροπιούνται μεταξύ τους. Πιστεύω ότι η απόχρωση είναι πετυχημένη ίσως πρέπει να την ανοίξω λίγο αν και επειδή θα μπουν στο block 52+ ίσως να ναι κομπλέ.



Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες με φυσικό φως.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 07, 2021, 05:19:06 μμ »
Καλησπέρα,

Τα αυτοκόλλητα μπήκαν στις δεξαμενές, προσπάθησα να τις κάνω διαφορετικές μεταξύ τους και βλέποντας φωτογραφίες παρατήρησα πως σε μερικές πιο ταλαιπωριμένες έχουν χαλσμένες ενδείξεις αυτό το εφέ προσπάθησα να κάνω κόβοντας τα αυτοκόλλητα, αργότερα θα ξεθωριάσω λίγο τα χρώματα και θα προσπαθήσω με κόκκινο χρώμα να βάψω τα ξεθωριασμένα δαχτυλίδια γύρω από τις τάπες της δεξαμενής. Επίσης άλλο ένα πράγμα που είδα σε φωτογραφίες είναι πως στο πίσω μέρος τους είναι άβαφες και φαίνεται το κιτρινο-πράσινο primer, το οποίο το έκανα πιο ξεθωριασμένο στην μία.



Όπως βλέπεται οι δεξαμενές του 023 έχουν βαφτεί λευκές και πρέπει να μασκαριστούν για να βαφτεί με μαύρο το μπροστινό μέρος τους. Βέβαια ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πως να τις μασκάρω σωστά για να μπορέσω να τοποθετήσω τις πορτοκαλί λωρίδες χωρίς θέμα.



Στους Iris T είχα ένα ατύχημα βάζοντας τις χαλκομανίες στον ένα και έφυγε ένα μέρος της μπογιάς ευτυχώς έχω spare αυτοκόλλητο και θα κάτσω να το φτιάξω. Είχα περάσει 2 χέρια X 22 και είχα αφήσει να περάσουν 24 ώρες, χρησιμοποιώ το TAMIYA Mark Fit Strong και μου συνέβει πρώτη φορά. Στον άλλο τα πράγματα κίνησαν ομαλά.



Επίσης παρέλαβα τα αυτοκόλλητα της Zeus Projects, από τα οποία θα χρησιμοποιήσω ένα μέρος για να συμπληρώσω αυτά που ήδη έχω και τα διακριτικά καθώς έχουν πιο σωστό χρώμα από αυτά της Kinetic. Βέβαια έχω μπει σε σκέψεις να μην φτιάξω το αεροσκάφος της 343, αλλά να το κάνω της 337.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 08, 2021, 09:49:13 πμ »
Εξαιρετική δουλειά εώς τώρα!! Πολύ προσεγμένα τα κόκπιτ!!
Οι εξαγωγές ίδιες με τις πραγματικές!!
Καλή συνέχεια εύχομαι!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 09, 2021, 12:28:40 πμ »
Εξαιρετική δουλειά εώς τώρα!! Πολύ προσεγμένα τα κόκπιτ!!
Οι εξαγωγές ίδιες με τις πραγματικές!!
Καλή συνέχεια εύχομαι!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::


Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 09, 2021, 03:39:57 μμ »
H κατασκευή προχωράει σιγά σιγά πλέον μετά το ατύχημα με τον Iris T αφήνω παραπάνω χρόνο για κιουράρισμα στο βερνίκι, πριν βάλω τα αυτοκόλλητα και τα χημικά τους. Έτσι μπόρεσα να μαζέψω όλα τα στοκαρίσματα, να τελειώσω με το ένα σετ δεξαμενών καυσίμου και να πειραματιστώ παραπάνω στην καλύπτρα.



Θα χρησιμοποιήσω τελικά 2 AIM 120, 2 Iris T και τους 2 HARM στο μονοθέσιο.



Στις δύο δεξαμενές καυσίμου έκανα ένα ξεθώριασμα στα αυτοκόλλητα (τώρα φτιάχνω λίγο την εφαρμογή τους ξανά καθώς δεν καθώντουσαν καλά σε ορισμένα σημεία τώρα φάνηκαν στις φώτο).





Oι άλλες δύο του 023 θέλουν δουλεία ακόμα, καθώς έχασαν λίγο στο μασκάρισμα, οπότε πέρασα βερνίκι για τα αυτοκόλλητα και θα διορθώσω τα κενά μετά.



Τέλος δοκίμασα κάποιες αποχρώσεις στην καλύπτρα. Μάλλον θα κινηθώ σε μία μίξη X 19 και Χ 8 και στο τέλος θα την γυαλίσω με κρέμα και παρκετίνη.





 
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 09, 2021, 05:49:47 μμ »
Καλησπέρα σας,

Μετά από λίγο καιρό και ένα μικρό διάλειμμα που έκανα ξεκινώντας ένα Bf 109G-2 γιατί βαρέθηκα το στοκάρισμα και το τρίψιμο βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με την κατασκευή των F 16. Αρχίκα τοποθέτησα τις χαλκομανίες των δεξαμενών καυσίμου του 023 και διόρθωσα το βάψιμό τους. Δυστυχώς δεν είναι η καλύτερη τοποθέτηση που έχω κάνει γιατί δυσκολεύτηκα πολύ με τις μεγάλες, ωστόσο η εφαρμογή στην επιφάνεια είναι πολύ καλή.





Έπειτα διόρθωσα τις κεραίες των slats με milliput και τα κόλλησα στο αεροσκάφος μαζί με τα flaps.



Έβαψα την καλύπτρα με μίξη X 8 και X 29 και την μάσκαρα.



Τέλος έβαψα το μοντέλο με Mr. Surfacer 1500 Black οι σύμμορφες θα βαφτούν με γκρί γιατί έχουν άσπρο χρώμα.



Στην συνέχεια θα ασχοληθώ με το καμουφλάζ στο οποίο θέλω σίγουρα βοήθεια. Γενικά έχω αγοράσει τα χρώματα για καθαρή Aegean Ghost (FS 35237, FS 36251, FS 36307, FS 36320 από γκρί έχω επίσης FS 36375 και το XF-19). Γενικά ξεκίνησα με το διθέσιο γιατί το μεταλλιζέ εφέ του have glass δεν φαίνεται ιδιαίτερα. Επίσης σε ένα βίντεο που είδα στο τέλος το μοντέλο περνιέται με μείξη Χ 22, Χ 19, Χ 23 αν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι αντίστοιχο θα θέλα πολύ να μοιραστεί την άποψή του.

Το μονοθέσιο το φρέναρα για να τελείωσω με το βάψιμο του διθέσιου αν και είναι και εκείνο σχεδόν έτοιμο για βαφή. Επίσης κατά τύχη βρήκα ένα τρόπο να δημιουργήσω το εφέ του Have Glass περνώντας μία αραιή στώση από μεταλλικό χρώμα Stainless Steel, θα φτιάξω ένα καλό δοκίμιο του εφέ και θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Θάνος
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 10, 2021, 06:54:38 πμ »
Δύο πολύ καλά κανάλια, για να ξεψαχνίσεις. Με σοβαρή προσέγγιση των κατασκευών τους (κυρίως αεροσκάφη) και όλες τις τεχνικές μαζεμένες:

https://www.youtube.com/c/Scaleaton/videos

https://www.youtube.com/watch?v=P2cFTsP2IDM&ab_channel=ScaleModelAircraft

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 11, 2021, 04:59:57 μμ »
Καλησπέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ χθες αφιέρωσα ώρες να βλέπω βίντεo που βάφουν καμουφλάζ. Παρεμπιπτόντως την τεχνική με τα x19 και x23 στο βερνίκι την είδα σε βίντεο του Scale Model Aircraft.
 
Δύο πολύ καλά κανάλια, για να ξεψαχνίσεις. Με σοβαρή προσέγγιση των κατασκευών τους (κυρίως αεροσκάφη) και όλες τις τεχνικές μαζεμένες:

https://www.youtube.com/c/Scaleaton/videos

https://www.youtube.com/watch?v=P2cFTsP2IDM&ab_channel=ScaleModelAircraft

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ


Σήμερα έκανα δοκιμές των χρωμάτων της Aegean Ghost. Χρησιμοποίησα αυτούσια τους κωδικούς της AK Real Colors. Επίσης χρησιμοποίησα και το Intermediate blue της ίδιας σειράς καθώς τουλάχιστον στο μπουκάλι έμοιαζε με το FS36307 των φωτογραφιών. Επειδή αρχικά το FS36251 μου φάνηκε ανοικτό πρόσθεσα ελάχιστο σκούρο μπλε. Τέλος πάνω από κάποια χρώματα πέρασα φίλτρο με Jet Exhaust (όχι stainless steel για να τα σκουρίνω και να δώσω την μεταλλιζέ εμφάνιση κυρίως για το αεροσκάφος της 343).

Παρακάτω σας παραθέτω τις φωτογραφίες που τράβηξα με φυσικό φως. Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από την απόχρωση των FS36307 και FS35237, το FS36251 μου φαίνεται λίγοτερο μπλε. Το βιβλίο που φαίνεται στις φωτογραφίες είναι αυτό που συνόδευε της χαλκομανίες της Zeus Projects και αποτελεί την μόνη έντυπη πηγή φωτογραφιών που έχω.



Το εφέ του Have Glass.



Θα ήθελα πολύ να μου πείτε την άποψή σας.
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 13, 2021, 06:50:14 μμ »
Χθες ξεκίνησα το βάψιμο του διθέσιου περνώντας πρώτα το FS36307, σήμερα θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα χρώματα. Παρακάτω θα δείτε την μέχρη στιγμής πορεία.




Θάνος

Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 14, 2021, 08:02:27 μμ »
Καλησπέρα

Σήμερα ολοκληρόθηκε το βασικό βάψιμο του καμουφλάζ, μένουν λίγες διορθώσεις/ σκιες και ο κώνος.

Προσπάθησα να τραβήξω φωτογραφίες με τον λίγο ήλιο που χε σήμερα (έχουν λίγο φώτοσοπ για να φαίνονται τα χρώματα όπως περίπου φαίνονται στα μάτια μου γιατί αρχικά φαινόντουσαν πιο έντονα). Ακόμα νομίζω ότι είναι λίγο "χλωμό" (απογοητεύτηκα γιατί στο πειραματάκι τα χρώματα ήταν πιο ζωντανά) σε σχέση με τις φωτογραφίες του πραγματικού, η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει ποτέ από κοντά ένα Block 52M για να το φέρω σαν εικόνα.





Επίσης είναι το πρώτο καμουφλάζ που έβαψα που τα χρώματα έχουν μικρή διαφορά μεταξύ τους.
Με βερνίκι θα δω διαφορά ή θα πρέπει να τα τονώσω από τώρα;
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Dual Build Kinetic 1/48 HAF F 16 Block 52+ 343 and Block 52M 335
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 14, 2021, 08:45:17 μμ »
προσωπικά μου φαίνονται μια χαρά.αν κάνεις όμως have glass δεν έχουν και πολλή σημασίες οι παρούσες αποχρώσεις , καθώς στο τέλος θα αρχίσουν να γκριζάρουν τα χρώματα και θα χαθεί αρκετά η παραλλαγή.και στα δικά μου είχα κάνει ωραιότατες <<φρέσκιες>> παραλλαγές  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:, αλλά στο τέλος δεν είχαν καμία σχέση τα μοντέλα.οπότε για μένα προχώρα ακάθεκτος.πάρε μια βαθιά ανάσα και ξεκίνα να <<καταστρέφεις>> αυτό που έφτιαξες μέχρι τώρα :wink: :wink:

 ::keep_mod::