Αποστολέας Θέμα: Kinetic 1/48 F/A-18C  (Αναγνώστηκε 1592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Kinetic 1/48 F/A-18C
« στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 01:19:43 πμ »
Χαιρετε Χαιρετε. ::salut::(Ποιος χαιρετε βεβαια την σημερον ημεραν ειναι ενα αλλο θεμα  :roll:)
Ξεκιναω λοιπον (σιγα σιγααα) μετα απο χρονια αποχης απο το αθλημα του αεροσκαφικου στατικου μοντελισμου..ξεσηκωμένος απο την προσφατη αγορα αερογραφου που αγοράστηκε για τις αναγκες weathering και μετατροπής σιδηροδρομικού μοντελισμού...

Επελεξα το παραπανω kit της Κinetic (K48031) αφου εκανα ενδελεχη ιντερνετικη ερευνα για να φτιαξω το πρωτο μου αεροσκαφος Μ.Α εποχης (Μετα Αερογραφου :lol:)..
Απο τα reviews ειχα διαβασει οτι σε γενικες γραμμες ειναι καλο κιτ αλλα οι οδηγιες μαυρο χαλι και εληπεις..
Εχουν δικιο.. :evil: Λαθη στους κωδικους βαψιματος (πχ την GBU-12 σου λεει να την βαψεις μαυρη :roll:) και γενικα γορδιος δεσμος οι οδηγιες..Εχω αρχισει να φτιαχνω τις δικες μου σημειωσεις για να μην ψαχνω την ωρα εκεινη τι και πως..
Toυλαχιστον το κιτ ειναι με τα updated καθετα σταθερα με τα ξεχωριστα rudder..(Πραγμα το οποιο δεν ηξερα και ανακάλυψα τυχαία χαχα)

Πρακτικα αυτο που εχω κανει μέχρι στιγμης(και για πρωτη φορα.. τοτε..στα παλια μου μοντελα αυτα τα περναγα στο ντουκου) απαλαξα το αλεξιμενιο και την καληπτρα απο την καλουπογραμμη..(ξυσιμο, τριψιμο, αλοιφαρισμα ) ::thumbleft::

Ελπιζω και με την βοηθεια των εμπειρων του φορουμ να έχω ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα στο τελος..

To be continued..


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 02:02:32 πμ »
Καλή επάνοδο στις πολυστερίνες. Με παραπλήσια πορεία κι εγώ, τραινάκια και συναρμολογούμενα πιτσιρικάς, μετά γκόμενες κορίτσια, σχέση και γάμος, πιο μετά R/C και HO κλίμακα και πλέον εδώ και 10 χρόνια, στατικά και Ν κλίμακα. Σε δουλειά να βρισκόμαστε. Όπως και νά 'χει όλες οι μορφές μοντελισμού έχουν τη γοητεία τους :!:
Ωραίο θέμα διάλεξες. Απλά με την Kinetic, το νού σου στις εφαρμογές: κάνε πολλά dry-fit :wink:
Καλή αρχή :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Sarunas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 595
  • Age: 53
  • Τόπος: Βολος
  • Γιωργος Σαρρης
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2021, 03:54:18 μμ »
Ζόρικο θέμα διάλεξες για 1ο σου... Βέβαια, το διάβασμα και η μελέτη κάνουν καλό.
Φυσικά και θα σε βοηθήσουμε σε ό,τι χρειαστείς...!  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 11:26:47 μμ »
Δώσε φωτος στο λαό και ρώτα ό,τι σου έρθει!!!

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 11:27:16 πμ »
Πρακτικα αυτο που εχω κανει μέχρι στιγμης(και για πρωτη φορα.. τοτε..στα παλια μου μοντελα αυτα τα περναγα στο ντουκου) απαλαξα το αλεξιμενιο και την καληπτρα απο την καλουπογραμμη..(ξυσιμο, τριψιμο, αλοιφαρισμα ) ::thumbleft::

Θαρραλέο σε βρίσκω και μπράβο για το τόλμημα!! Αυτά μόνο στο ΜC γίνονται..
Αναμένουμε φωτός !
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 02:09:03 μμ »
Γεια σας από τον χιονισμένο Πειραια! ::salut::
Ο λαος θελει φωτο και φωτο θα εχει :mrgreen:
Οι Καλυπτρα και το αλεξιμενιο μετα το αλοιφαρισμα με Tamiya fine polishing αλοιφη

cockpit,το ΝΑCES κλπ ασταρωμενα...στο μπαλκονι με σπρει tamiya..



Οπλισμος δεξαμενες φορεις ετοιμα για ασταρωμα...Ψιλοστοστοκαρισμα σε καποια κενα με στοκο της vallejo(για τα χοντρα θα παιξει ο τamiya γιατι δεν τον κοβω για πολλα..)και επειδη το κιτ δεινει πολλες επιλογες οι 2 απο τους 4ης φορεις(οι εξωτερικοι)εγιναν τροποποιηση με brass rod ωστε ο οπλισμος να μην ειναι φιξ..Στις φωτο βλεπουμε τον ιδιο φορεα με επιλογες οπλισμου.Λεω να κανω και το κολπο του μαγνητη νεοδυμιου στην ενωση φορεα-φτερου ωστε να παιρνω τον φορεα "στο χερι" αν θελω να κανω αλαγες ανετα και χωρις τον κίνδυνο ζημιας.Παρατερες (κινετικ) και ξεχυλωμενες(απο δοκιμες :mrgreen:) τρυπες προσαρτησης στις GBU-12 και στους 2πλους φορεις βομβων μου σπασανε τα @@..Βουλωμα με λιωσιμο στυρενης(ροντ στυρενης+κολλα) και ξανατρυπημα.








Αυτα προς το παρων..Δυστηχως βρισκομαστε στην καρδια του χειμωνα και δυσκολα τα πραγματα για βαψιματα..
 ::salut:: ::salut::





Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 03:48:58 μμ »
Καλά τα πας, περιμένω τη συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 09:51:12 μμ »
Μια χαρά πάει! Ωραία και η ιδέα με τους μαγνήτες! Πολύ βολική!

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 01:14:56 πμ »
Ευχαριστω παιδια. ::thumbleft::
Την ιδέα με τον μαγνήτη την πήρα απο το κατασκευαστικό βίντεο του κιτ του takeoff models στο youtube..
Btw Σχεδον ολες οι κολησεις γιναν με την αστραπιαια Μr CementSP...Με καταβολεψε..Η tamiya extra thin και η απλη της ιδιας συμπληρωνουν στις κολησεις που θελω λιγο χρονο.Αναμενεται η Ultra Glue του Mig για οταν ερθει η ωρα τις καλυπτρας και των διαφανων κοματιων..Δεν καιγομουν για ξυλοκολα τωρα(γιατι 99% περι απλης PVA προκειτε :lol:) αλλα μιας και παραγγειλα απο επαρχια το (Εξαφανισμενο Gunze H307 στο Aττινα)γκρι FS36320  τσίμπησα και την κολλα..

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 10:20:43 μμ »
Ρε παλικαρια τι διαφορα εχει το Mr Color/Tamiya lacquer thinners απο το Mr Color Leveling thinner?Επισεις η σειρα extreme metal της ΑΚ με τι καθαριζουν απο τον αερογραφο.Δεν θελουν αραιωση αυτα σωστα?Φαινονται πολυ καλα μεταλικα και βρωμάνε λιγοτερο απο τα Alclad.Τα οποια alcad στην σειρα βιντεο tutorial του Crow ( ::thumbleft:: ::thumbleft::) λεει οτι ειναι καταστροφικα τα αποτελεσματα οταν ψεκαζονται πανω απο ακρυλικο γιαλυστερο basecoat ταμιγια κλπ Εγω ειδα να γινεται ακριβως αυτο απροβλημάτιστα.Απο'τι ειδα και ρωτησα βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 01:09:21 πμ »
Τα xtreme metal καθαρίζουν είτε με το δικό τους καθαριστικό είτε με απλό ασετόν. Αραίωση δεν θέλουν και στρώνουν μόνο με αερογράφο (πολύ δύσκολα με το πινέλο). Είναι πάρα πολύ καλά, στεγνώνουν αμέσως και αντέχουν διάφορα ζουμιά. Για πάνω από ακρυλικά δεν έχω δει πρόβλημα σε κάποιες δοκιμές που έχω κάνει, χωρίς να μπορώ να το εγγυηθώ γιατί συνήθως τα δουλεύω κατευθείαν πάνω στο πλαστικό. Αν χρησιμοποιήσεις xtreme meteal πάνω σε ακρυλικά, πέρνα ελαφρά στρώματα αφήνοντας να στεγνώσει πρώτα το προηγούμενο (όπως σου είπα στεγνώνουν πολύ γρήγορα) ώστε να μην λιμνάσει το χρώμα. Αλλά αυτό ισχύει ούτως ή άλλως.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 03:20:15 πμ »
Ρε παλικαρια τι διαφορα εχει το Mr Color/Tamiya lacquer thinners απο το Mr Color Leveling thinner?Επισεις η σειρα extreme metal της ΑΚ με τι καθαριζουν απο τον αερογραφο.Δεν θελουν αραιωση αυτα σωστα?Φαινονται πολυ καλα μεταλικα και βρωμάνε λιγοτερο απο τα Alclad.Τα οποια alcad στην σειρα βιντεο tutorial του Crow ( ::thumbleft:: ::thumbleft::) λεει οτι ειναι καταστροφικα τα αποτελεσματα οταν ψεκαζονται πανω απο ακρυλικο γιαλυστερο basecoat ταμιγια κλπ Εγω ειδα να γινεται ακριβως αυτο απροβλημάτιστα.Απο'τι ειδα και ρωτησα βεβαια.

Το Levelling είναι laquer thinner με πρόσθετα για να στρώνει ομοιόμορφα
το χρώμα χωρίς να χτίζει. Τα Xtreme καθαρίζουν με white spirit και δεν
αντέχουν σε προϊόντα έναμελ, εκτός κι αν σφραγιστούν με ακρυλικό βερ-
νίκι ( το semi gloss της Mr Hobby είναι ΟΚ ). Δες κι εδώ  ::arrowred:: https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,26497.msg679247.html#msg679247

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:10:04 πμ »
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.. ::salut::
Και τωρα στα του κατασκευαστικου..Οι εισαγωγες σε αυτο το κιτ ειναι...:? Και εξωτερικα και ιδιως εσωτερικα...Πολυ συμαντικο:Oποιος φτιαξει αυτο το κιτ πρωτα να τοποθετησει τις εισαγωγες τις ατρακτου και μετα τις εσωτερικες.Οι σωστα τοποθετημενες(οσο ειναι δυνατον) εξωτερικες θα δωσουν το πατημα για την εσωτερικες που ουτος η αλλος θελουν "φαγωμα" στο πανω μερος για να ταιριαξουν χωρις μεγαλα σκαλοπατια.

Στις φωτο dry fit μετα απο αρκετη δουλεια να ταιριαζουν οσο γινεται πιο καλα..Τωρα θελουν στοκαρισμα εσωτερικα στις 2 καταμηκους ενωσεις και εξωτερικα στα 2 καθετα κενα στις κουρμπες







Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 28, 2021, 10:07:31 μμ »
Οι φωλιές του συστήματος προσγείωσης τελείωσαν..Κυριο χρωμα το ασπρο H-326 wash με paneliner μαυρο,μπηκαν τα photoetch και μετα εβαψα με πινελο σωληνωσεις κλπ με διαφορα χρωματα..Τhats all for now..





Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 12, 2021, 11:55:40 μμ »
To cockpit και το καθισμα τελειωσαν..Ελπιζω να σας αρέσει. :oops:Εμενα παντως μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα :mrgreen:
Βαφτικαν με gunze και tamiya και εγιναν dry brush με ΧF-24 και ΑΚ Νeutral gray wash.Φωτο οσο μπορουσε να εστιασει το κινητο.










Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 13, 2021, 09:39:19 πμ »
Πολύ όμορφο και λεπτομερές βάψιμο στο κόκπιτ Βασίλη!! Και στις φωλεές!! Φαίνονται εξαιρετικότατες!!

Καλή συνέχεια εύχομαι!!  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 14, 2021, 07:47:59 μμ »
Πολύ ωραία και προσεγμένη δουλειά!!!

Θα θελα να σε ρωτήσω πως είναι η εφαρμογή του κιτ μέχρι στιγμής;
Οι οδηγίες τις Kinetic είναι όντως μαύρο χάλι (έκανα το λάθος να ναι το πρώτο κιτ που αγόρασα Kinetic, μέτα έκανα κάποια άλλα και το ξαναέπιασα).

Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 14, 2021, 09:26:54 μμ »
Σας ευχαριστω! :wink:
@Ιceman Σε γενικες γραμμες ειναι καλη..Εκτος απο το ολο θεμα των εισαγωγων που ειναι περιπτωση..Εχω γραψει σχετικα με αυτες σε παραπανω post μου αν δεις..Ολοκληρωμενη αποψη δεν εχω γιατι ακομα ουτε καπακι δεν εχω κλεισει αλλα και απο βιντεο που εχω δει αν εξαιρεθουν οι εισαγωγες εχει αρκετα καλη εφαρμογη.Οι οδηγιες(οι ποιες?) οπως ειπες  συναρμολογησης και βαψιματος ειναι... ::toualet::

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 16, 2021, 10:13:23 μμ »
Ερωτηση ασχετου.Τα βερνικια της tamiya εκτος απο το Χ20Α αραιωνονται να υποθεσω και με λακερ thinner(tamiya/Gunze levelling)?

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:35:08 πμ »
Ερωτηση ασχετου.Τα βερνικια της tamiya εκτος απο το Χ20Α αραιωνονται να υποθεσω και με λακερ thinner(tamiya/Gunze levelling)?

Ναι μπορούν να διαλυθούν προσωπικά τα βερνίκια της Tamiya τα διαλύω μόνο με levelling thinner.

Εδώ μπορείς να δεις και έναν τρόπο βαφής για το X 22.
https://intscalemodeller.com/viewtopic.php?t=17105
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος BasilisG

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Τόπος: Πειραιας
  • modelclub.gr
Απ: Kinetic 1/48 F/A-18C
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 18, 2021, 08:52:13 μμ »
 ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Tags: Kinetic f/a-18c 1/48