Αποστολέας Θέμα: Sorry i borrowed your tracks DAD...  (Αναγνώστηκε 4183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τζανακακης θανασης

• Scale 1/72
  • *
  • Τόπος: κιλκις
  • modelclub.gr
Sorry i borrowed your tracks DAD...
« στις: Ιανουάριος 23, 2021, 08:15:53 μμ »
Ένα διόραμα στην 1/35 με θέμα τη Μέση Aνατολή....χωρισμένο σε δυο κομμάτια το ένα της ασφάλτου με το αγαπημένο αυτοκίνητο των απανταχού στη Μέση Aνατολη rebers η terrorists (όπως το βλέπει ο καθένας)το pick up της TOYOTA και στο άλλο μισό της ερήμου με το πυροβόλο zu 23-2 ,και στα δυο μέρη θα δουλέψω με τις πάστες της ακ για πρώτη φορά. Επίσης θα δοκιμάσω κάποια πράγματα για πρώτη φορά όπως ίχνη φρεναρισματος ,αμμοθύελλα , θρυμματισμενα τζάμια και μια σκρατς πινακίδα για το δρόμο όλα με βάση φώτο αναφοράς κάτι που μου αρέσει να περνάω ώρες ψάχνοντας το κατάλληλο ερέθισμα

Αποσυνδεδεμένος Scrat

• Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: Pick up zu 23-2 on iraqi border
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 09:05:43 μμ »
Ωραίο εγχείρημα καλή αρχή.
Αυτό που μου αρέσει, είναι εκεί που ραγίζει η βομβαρδισμένη άσφαλτος και εκεί που τελειώνει και αρχίζει η έρημος. Μόνο το έδαφος θα είναι χτυπημένο ή και το Ζου ή το Toyota;; εγώ θα μπαινα στον πειρασμό να τα πειράξω, ειδικά φθορές στο τογιότα!  ::keep_mod::

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 09:23:14 μμ »
ευχαριστώ πολύ ...τα ραγίσματα έγιναν εύκολα με απλό κοπίδι εγκάρσιες τομές και συνεχώς αριστερά δεξιά το κοπίδι για να υπάρχει η ακανόνιστη γραμμή
στο update οι απαντήσεις..είμαι του όλα πειραγμένα...

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 10:17:24 μμ »
Ωραία μέχρι εδώ Θανάση. Οι πάστες
της ΑΚ είναι πολύ καλές σαν απόδοση.

Συνδεδεμένος Blitz-X

• ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 10:50:20 μμ »
Πολύ ωραίο το concept και ωραίος γίνεται και ο δρόμος :!:
Εντελώς τυχαία κι εγώ έχω ξεθάψει το διπλοκάμπινο Hilux της Meng και το ξεκινάω για πολιτικό με εθνοφύλακες στον Έβρο (όχι με ZPU βέβαια αλλά με MG-3) :mrgreen:

Καλή συνέχεια. Θα παρακολουθώ :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sluff

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 09:20:20 πμ »
Ωραία η ιδέα,θα παρακολουθώ το ολο εγχείρημα με πολυ ενδιαφέρον.
Μερικές ερωτήσεις.
Η άσφαλτος,ειναι πάστα της ΑΚ σωστα?Πολυ ωραία εχει βγει,μου φαίνετε θα αφήσω τα πειράματα με τα φελλοχαρτα και θα αγοράσω μια..
Τα γδαρσίματα στο όχημα  με τι έγιναν?

Καλή συνέχεια. ::salut::

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 03:58:29 μμ »

με το dremel έφαγα το αυτοκίνητο αν και οι στροφές του ξεκινάνε από πολύ ψηλά...νομίζω το πασίγνωστο της parkside ξεκινάει με ποιο χαμηλές για καλύτερο έλεγχο της φθοράς...

Όσον αφορά τις σφαίρες πρώτα με τρυπανακι χειρός με 0.3 χιλ και μετά με το κοπίδι με κλίση γύρω από την τρύπα ώστε να φαίνεται το βαθούλωμα του μέταλλου...
Τώρα για το βάψιμο του δρόμου έγινε με το πέρασμα αρκετά αραιωμένων ακρυλικών και λαδιών εναλλάξ με φαρδύ πινέλο...και μετά ώρες με chipping...ατελείωτο το ρημάδι λόγω μεγέθους ...αυτα... 

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 01:05:03 μμ »
καλήμερα ήθελα να αναπαραστησω αυτό το θέαμα δλδ αμμοθύελλα

χρησιμοποιησα σκόνες mig χρώμα beach sand και έχω και gulfwar sand και χαρτοταινία ολα σε ενα μικρο κομματι για να μην εχουμε εγκεφαλικα στο μεγαλο διοραμα..οι αποστασεις των κυμματων μπορουν βεβαια να  αλλαξουν δεν εχω βαλει ουτεfixer ουτε νερο ...με πινελο απλως τοποθετηση ακουωωωωω προτασεις,

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 01:14:34 μμ »
τεχνική θρυμματισμενου γυαλιού -παρμπρίζ στα ποντιακα shattered glass με( χρηση οθονης κινητου  επιτηδες στις τελευταιες φωτο δεν το εκανα σκονη και αφησα καποια κομματια πιο μεγαλα τι λετε?)και σκονης απο alliexpress (το τετραγωνο πανω δεξια) εχει σημασια η αραιωση στην ατλακολ πιο αραιη πιο ευκολα θρυμματιζεται δυσκολα χρησιμοποιειται...

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

• Scale 1/35
  • *
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 05:56:43 μμ »
Ωραία η αμμοθύελα, προχώρα την.

Αποσυνδεδεμένος sluff

• Scale 1/35
  • *
  • ΣΤΑΘΗΣ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 06:43:04 μμ »
Φίλε Θανάση αυτήν την τεχνική την έψαχνα πάνω απο χρόνο,καπου την είχα δει σε ενα περιοδικό αλλα μάταια..
Αν θες περιέγραψε λίγο πιο λεπτομερώς την τεχνική(for dummies) :mrgreen: γιατί με ενδιαφέρει πολύ!Σκόνη απο aliexress?? Δώσε κανένα λινκ.. ::thanks_smilie::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 08:11:33 μμ »
τεχνική θρυμματισμενου γυαλιού -παρμπρίζ στα ποντιακα shattered glass με( χρηση οθονης κινητου  επιτηδες στις τελευταιες φωτο δεν το εκανα σκονη και αφησα καποια κομματια πιο μεγαλα τι λετε?)
Νομίζω ότι στα παρμπριζ αυτοκινήτου δεν μένουν μεγάλα κομμάτια, μόνο θρύψαλλα, που στην κλίμακα δεν είναι μεγαλύτερα από τους κόκκους π.χ. σόδας. Τουλάχιστον το δικό μου Toyota παρμπρίζ (όχι hilux) έτσι έγινε όταν με τρακάρανε.

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 09:20:51 μμ »
https://www.aliexpress.com/item/1005001530625145.html?spm=a2g0o.cart.0.0.c8ba3c00nyROR7&mp=1
αυτο ειναι το λινκ με αυτο και ατλακολ ( η αραιωση εχει σημασια 50-50,70-30 οσο πιο αραιη τοσο πιο ευκολα σπαει αλλα δουλευεται και πιο δυσκολα,τοποθετουμε σε λεια επιφανεια πχ κομματι φελιζον τυλιγμενο με τη διαφανη  ζελατινα που  βαζουμε σαντουιτς  λιγη ατλακολ και απο πανω πασπαλιζουμε τη σκονη επιθυμωντας ομοιομορφια στο πασπαλισμα)
εκανα το τετραγωνο στην πρωτη φωτο με τα διαφορα ειδη....

χθες με την οθονη του κινητου αφησα λιγα κομματια για τεστ να δω πως φαινεται

υπαρχει και αυτο
αλλα και αυτο

κανω δοκιμες δεν ξερω ..αναλογα με το ειδος του χτυπηματος ....αυριο θα εχω απο σφαιρα μου ηρθαν τζαμακια 0,1χιλ παχος απο alliexpress ...σελοτειπ απο πισω κοκος αμμου ,πιεση και βλεπουμε

tip το γουδοχερι και το γουδι για το σπασιμο της οθονης προτεινεται σιδερενιο γιατι το ξυλινο μαζευει θνες ξυλου

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 09:45:18 μμ »
Σημερα εκανα ενα τεστ drive στο toyota..δοκιμασα τα φρενα του και ξαφνικα μου ηρθε μια αμμοθυελλα κατσε καλα αντι για χιονοθυελλα

αυριο θα πεσουν φιλτρα σε desert να μειωθει η αντιθεση....

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

• Scale 1/35
  • *
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 09:52:00 μμ »
Το εφφέ στο test ήταν πιο πυκνο και πιο
πιστευτό. Δεν ξέρω εάν με τα φίλτρα
αλλάξει κάτι εκτός της τονικότητος.

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 10:08:21 μμ »
ετσι ακριβως ειναι. οπως το λες δεν εκατσε πολυ η σκονη διπλα στην χαρτοταινια ισως τα ραγισματα του δρομου ,πηγα την χαρτοταινια ενα χιλ πισω και ξανα εβαλα σκονη...ισως επειδη οι αποστασεις ειναι πιο μεγαλες μπορω να κανω αλλο ενα κυμα παντως η σκονη δεν καθεται οπως στο τεστ ..στο τεστ εχουμε πολυ λιγοτερο χρωμα ακρυλικο περασμενο πανω στην παστα αντιθετα στον μεγαλο εχει γινει πιο λεια η επιφανεια καθως εχει φαει πολυ βαψιμο ακρυλικα και λαδια

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 10:18:49 μμ »
επεσε και η παστα της ak desert sand με ωραια κοκκοειδη υφη ,στεγνωνει πολυ γρηγορα ισα ισα προλαβα να κανω καποια κυματα...χρωμα που παραπεμπει σε κιτρινο και οχι μπεζ sand ....

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 10:56:45 μμ »
Ας δουμε και τη μεταμορφωση του pick up ...αρχικα βλεποντας και το ποστ του Κωστα Γεωργιου για το κιτρινο φορτηγο που φτιαχνει περσστηκε ολο με ακρυλικο της av απο τη σειρα rust με διαφορες αποχρωσεις του rust,και αφου περαστηκε με το medium chipping της av ηρθε η ωρα του του βασικου ακρυλικου της AK  το 092 .... μολις στεγνωσε αρχισε το τριψιμο με οδοντογλυφιδα,βελονα, πινελο
[/URL]

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 11:13:02 μμ »
Σημερα εγινε και επεξεργασια με σκονες mig με νερακι χωρις fixer....και λαδια για να τονιστει η σκουρια ,εγινε και chipping πανω στις οριζοντιες κυριως επιφανειες με λευκο και το βασικο 3 προς1 .....το undercarrige δουλευτηκε ομοιως με rust αποχρωσεις και ελαφρυ dust αν και θεωρω οτι απο κατω ολα dust ειναι...

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

• Scale 1/35
  • *
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 02:10:23 μμ »
Ωραίος Θανάση , προχώρα. Στο σασί για διαφοροποίηση
κάποιων τμημάτων μπορείς να κάνεις wash με μαύρο για
να σκουρήνουν κάπως. Για την καρότσα βάλε άλλο έναν
τόνο σκόνης για ποικιλία. Το ίδιο προτείνω και για τα
ελαστικά.

Αποσυνδεδεμένος sluff

• Scale 1/35
  • *
  • ΣΤΑΘΗΣ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 04:34:01 μμ »
Πολύ ωραίο!!
Εγώ θα έβαφα και το χερούλι της χειρολαβής της πόρτας  μαύρο.
Αναμένω την συνέχεια. ::salut::

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 10:06:36 μμ »
κωστα η μια πλευρα της καροτσας θα ειναι μονοτονη λογω της αμμοθυελας ισως βαλω και ογκο απο τη σκονη pigment για να τονισω την πολυκαιρια......

σημερα ανοιξα το νεο μαγαζι μου ..car glass η εταιρια προσφερει οτι κυκλοφορει στην αγορα σε τζαμια αυτοκινητου εγγυηση για παντα οτι τζαμι παρετε θα ειναι το ...ιδιο....για...μια ζωη....

τα λαστιχα ,τις τσιμουχες γυρω απο τα τζαμια κυριως στο παρμπριζ μπρος πισω πως να τα κανω? σκεφτηκα tamiya putty 2 υλικων οπως κανουμε τα welded seems τα γαζια στις ηλεκτροκολλησεις τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 10:13:52 μμ »
Παρά πολύ  καλά το πας Θανάση.  Παρακολουθώ με ενδιαφέρον.  Καλά τελειώματα!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 10:30:57 μμ »
Πολύ καλά. Και νομίζω ότι όντως με το στόκο δύο συστατικών θα γίνει η δουλειά σου.

• Scale 1/72
  • *
  • modelclub.gr
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 10:22:33 μμ »
CAR ΣΑΛΟΝΙ 2021 στο ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑΣ... Σαββατο-Κυριακη 27-28/2 ....εισοδος ελευθερη .......
μετα τα αλεξισφαιρα τζαμια σειρα εχει η νεα κολεξιον απο δερμα για τους ποππους σςας ....βαφτηκε με ακρυλικα απο τη σειρα rust της AV μου φαινεται θα τα παρω αγκαλια το βραδυ...μιας και leather χρωμα ουτε για δειγμα....με βολεψαν και αφησαν την απαραίτητη για δέρμα γυαλάδα ...λιγα λαδια για σκιαση μονο.... σκονες απο αυριο ....σκεφτηκα και σκισιμο με αφρολεξ απο μεσα και απ εξω με αλουμινοφυλλο η λευκη ταινια απο τουμποραμα αλλα παει για αλλο....
thats all folks...stay tuned

μου εχει καρφωθει τα αυτοκινητα των 60s τα χαλαει ο ραστακιας ο ARGENT σκουριες,σκισηματα ελατηρια στρωματα..........

Andrew Argent
Spot on mate . I had some wrapped round my shovel handle at work and where it was old with holes and thread bare it reminded me ov an old worn out leather seat . So I unwrapped it and took it home . Cut thin sponge for seat then double sided taped it on then cut the tape into seat shapes . Finished by dry brushing buff around seat edges then a brown pigment applied and a wash or two

https://www.google.com/search?q=duct+tape+3m&rlz=1C1GCEA_enGR841GR841&sxsrf=ALeKk0020bsyACxwZ_O0NJnfuCmR1vtB1Q:1614111436875&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjNg8rW6YDvAhWUDGMBHV7GDE8Q_AUoAXoECAMQAw&biw=1024&bih=480&dpr=1.25

Tags: