Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων  (Αναγνώστηκε 6599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 20, 2021, 06:50:21 μμ »
Καλησπέρα

Το dremelaki πως το χρησιμοποιειτε σε πλαστικά μοντέλα; Στα τωρινά κιτ το φιλμ και άλλες ατέλειες είναι πλέον ελάχιστα. Δεν αρκούν τρυπανάκια (χεριού), πριονακια, λίμες, ντουκόχαρτα, κόφτες κλπ που όλοι έχουμε;

Έχω πάρει ενα Parkside απο το lidl επαναφορτιζόμενο μάλιστα με 25 ευρώ αλλά για πλαστικό δε το εχω χρησιμοποιήσει. Ρωτάω μήπως κάπου μου λύσει τα χέρια και το χρησιμοποιήσω. Για λείανση π.χ. μετά απο στοκάρισμα δεν είναι πολύ λεπτοδουλειά για να το χρησιμοποιήσει κανείς;
Θα συμφωνήσω απολύτως. Στον πλαστικομοντελισμό δεν χρησιμοποιώ καθόλου το Dremel, μόνο τρυπανάκια κλπ. χειρός, στον ξυλομοντελισμό και τον διοραματισμό πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 20, 2021, 11:54:06 μμ »
Kαλησπέρα σας.
Να απαντήσω καταρχήν στον nandrou οτι παρόλο που δεν  είναι αναγκαία συνθήκη για την κατασκευή ενός πλαστικού μοντέλου η ύπαρξη του ταχυτροχού  στο εργαστήριο μας, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που η χρήση του μας κάνει την ζωή πιό εύκολη όπως π.χ. το γυάλισμα μιας θολωμένης καλύπτρας, η λέπτυνση διαφόρων τμημάτων του μοντέλου μας, η προσθήκη ρητινένιων βελτιωτικών κτλ.
'Εχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές στο παρελθόν η επιλογή του κατάλληλου ταχυτροχού, οπότε  μπορεί να ανατρέξει  σε αυτές τις συζητήσεις μας κάποιος ενδιαφερόμενος για τεχνικές λεπτομέρειες, πλήν όμως το τελικό συμπέρασμα είναι πάντα το ίδιο : Η επιλέγεται ο proxxon με 75 ευρώ  ή  κάτι υποδεέστερο στο 1/2 - 1/3 της τιμής του.



Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 24, 2021, 07:33:20 μμ »
Μια και στο συγκεκριμένο θέμα αναλύεται πολύ το ζήτημα των ασταριών, ακολουθώντας τις συμβουλές προμηθεύτηκα στο AMMO TITANS HOBBY (το βρήκα σε Olive Green).
Ρωτάω λοιπόν τους γνωρίζοντες και έμπειρους ως προς τη χρήση του υλικού :
Καλό ανακάτεμα της φιάλης, καθάρισμα της επιφάνειας από λίπη και σκόνες, ψέκασμα σε πέρασμα, με εκκίνηση στο άπειρο και επιστροφή σε αυτό, αφού παρεμβληθεί η κρίσιμη επιφάνεια, γύρισμα ανάποδα της φι'αλης και ψέκασμα να αδειάσει το μπεκ.
Είμαι υπερβολικός ;
Ξεχνάω κάτι ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 27, 2021, 12:08:50 πμ »
Μια και στο συγκεκριμένο θέμα αναλύεται πολύ το ζήτημα των ασταριών, ακολουθώντας τις συμβουλές προμηθεύτηκα στο AMMO TITANS HOBBY (το βρήκα σε Olive Green).
Ρωτάω λοιπόν τους γνωρίζοντες και έμπειρους ως προς τη χρήση του υλικού :
Καλό ανακάτεμα της φιάλης, καθάρισμα της επιφάνειας από λίπη και σκόνες, ψέκασμα σε πέρασμα, με εκκίνηση στο άπειρο και επιστροφή σε αυτό, αφού παρεμβληθεί η κρίσιμη επιφάνεια, γύρισμα ανάποδα της φι'αλης και ψέκασμα να αδειάσει το μπεκ.
Είμαι υπερβολικός ;
Ξεχνάω κάτι ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 27, 2021, 12:29:59 μμ »
Μια και στο συγκεκριμένο θέμα αναλύεται πολύ το ζήτημα των ασταριών, ακολουθώντας τις συμβουλές προμηθεύτηκα στο AMMO TITANS HOBBY (το βρήκα σε Olive Green).
Ρωτάω λοιπόν τους γνωρίζοντες και έμπειρους ως προς τη χρήση του υλικού :
Καλό ανακάτεμα της φιάλης, καθάρισμα της επιφάνειας από λίπη και σκόνες, ψέκασμα σε πέρασμα, με εκκίνηση στο άπειρο και επιστροφή σε αυτό, αφού παρεμβληθεί η κρίσιμη επιφάνεια, γύρισμα ανάποδα της φι'αλης και ψέκασμα να αδειάσει το μπεκ.
Είμαι υπερβολικός ;
Ξεχνάω κάτι ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλά τα λές. Ακριβώς έτσι. Και αυτά ισχύουν για όλες τις μάρκες σπρέυ.
Παρέλειψε μόνο το τελευταίο στάδιο. Αυτό για το καθάρισμα του μπέκ. Απ' ότι έχω καταλάβει, λόγω της σύνθεσης των χρωμάτων πλέον τα μπέκ δεν βουλώνουν, οπότε γυρνώντας ανάποδα και ψεκάζοντας, απλά πετάς πολύτιμο χρώμα, αλλά και προωθητικό :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 27, 2021, 12:34:53 μμ »
Κι εγώ έχω προσέξει ότι αυτό με το καθάρισμα του μπεκ περιττεύει.

Tags: