Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων  (Αναγνώστηκε 6627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 26, 2021, 07:33:16 μμ »
Ιδού:

https://www.fasmamodels.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/vallejo-216/%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/white-primer-spray-400ml-with-2-nozzles-medium-flow-low-flow-25442.html

https://www.fasmamodels.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/vallejo-216/vallejo-hobby-paint-sprays/grey-primer-spray-400ml-with-2-nozzles-medium-flow-low-flow.html

https://www.fasmamodels.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/vallejo-216/vallejo-hobby-paint-sprays/black-primer-spray-400ml-with-2-nozzles-medium-flow-low-flow.html

Και όντως και τα αστάρια και τα χρώματα σε σπρέυ είναι εξαιρετικά. Αυτά στα μπουκαλάκια ούτε για ντουβάρια δεν κάνουν. Μακριά :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Ναι τα είδα αυτά αλλά δεν τα λανσάρουν σαν primary γι'αυτό αυτό αναρωτιέμαι.
Έκανα μια δοκιμή με το άσπρο ανάλογο και φαίνεται να γαντζώνει πολύ γερά. Επίσης μυρίζει διαλυτικό πολυουρεθάνης.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 26, 2021, 11:11:55 μμ »
Ιδού:

https://www.fasmamodels.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/vallejo-216/%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/white-primer-spray-400ml-with-2-nozzles-medium-flow-low-flow-25442.html

https://www.fasmamodels.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/vallejo-216/vallejo-hobby-paint-sprays/grey-primer-spray-400ml-with-2-nozzles-medium-flow-low-flow.html

https://www.fasmamodels.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/vallejo-216/vallejo-hobby-paint-sprays/black-primer-spray-400ml-with-2-nozzles-medium-flow-low-flow.html

Και όντως και τα αστάρια και τα χρώματα σε σπρέυ είναι εξαιρετικά. Αυτά στα μπουκαλάκια ούτε για ντουβάρια δεν κάνουν. Μακριά :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Και εγώ αυτό το σπρέι πήρα αλλά για την ώρα μιας και είχα το κλασικό μπουκαλάκι της βαλεχο και αγόρασα τον πρώτο μου αερογράφο πρόσφατα είπα να το δουλέψω αλλά τζίφος. Με το που πατήσω την σκανδάλη και απελευθερώσω λίγο αστάρι αμέσως dry tip/clogging. Τι χαμηλή πίεση τι ψηλή τι αραίωμα 50/50 τα ίδια. Αφού σήμερα έκατσα με όρεξη να ασχοληθώ  και έσπασαν τα νεύρα μου τα παράτησα όλλα.

Βέβαια κατα πάσα πιθανότητα δεν φταίει το Vallejo Primer που είμαι άσχετος και δεν ξέρω να δουλεύω αερογράφο _ακόμα_.


Μιας και το συζητάμε, ρε παιδιά να ρωτήσω.... πολλοί έχετε αναφέρει εδώ στο φόρουμ αρνητικά σχόλια για το αστάρι της βαλεχο (όχι το σπρέι) και μου κάνει εντύπωση γιατι τα περισσότερα άρθα / βίντεο που βλέπω το αποθεώνουν.

εσείς δηλαδή αστάρι για αερογράφο ποιό θα προτείνατε;
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 26, 2021, 11:42:36 μμ »
Και εγώ αυτό το σπρέι πήρα αλλά για την ώρα μιας και είχα το κλασικό μπουκαλάκι της βαλεχο και αγόρασα τον πρώτο μου αερογράφο πρόσφατα είπα να το δουλέψω αλλά τζίφος. Με το που πατήσω την σκανδάλη και απελευθερώσω λίγο αστάρι αμέσως dry tip/clogging. Τι χαμηλή πίεση τι ψηλή τι αραίωμα 50/50 τα ίδια. Αφού σήμερα έκατσα με όρεξη να ασχοληθώ  και έσπασαν τα νεύρα μου τα παράτησα όλλα.

Βέβαια κατα πάσα πιθανότητα δεν φταίει το Vallejo Primer που είμαι άσχετος και δεν ξέρω να δουλεύω αερογράφο _ακόμα_.


Μιας και το συζητάμε, ρε παιδιά να ρωτήσω.... πολλοί έχετε αναφέρει εδώ στο φόρουμ αρνητικά σχόλια για το αστάρι της βαλεχο (όχι το σπρέι) και μου κάνει εντύπωση γιατι τα περισσότερα άρθα / βίντεο που βλέπω το αποθεώνουν.

εσείς δηλαδή αστάρι για αερογράφο ποιό θα προτείνατε;
Απλά, αστάρι που "κρατάει" πάνω στα διάφορα υλικά χειρότερα από τα ίδια τα χρώματα, που δεν τρίβεται με ντουκόχαρτο για τυχόν διορθώσεις επειδή "μαδάει" και φεύγει σε πέτσες, δεν είναι αστάρι αλλά ένα επιπλέον άχρηστο στρώμα πάνω στο μοντέλο μας. Ένα θα σου πώ: την πάτησα κι εγώ και πήρα ένα, πρίν πολλά χρόνια για δοκιμή. Αστάρωσα ένα μοντέλο (που ευτυχώς δεν χρειάστηκε διορθώσεις) και δεν το ξαναχρησιμοποίησα. Με προειδοποίησε ένας φίλος και έκανα δοκιμή αντοχής/πρόσφυσης και τριψίματος στην κάτω μεριά του άρματος. Απλά έκλαψα τα χρήματα που είχα δώσει :wink:

Και όχι. Κατά 99% ΔΕΝ φταίς εσύ που δεν μπορούσες να το ψεκάσεις :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 26, 2021, 11:50:46 μμ »
Ναι τα είδα αυτά αλλά δεν τα λανσάρουν σαν primary γι'αυτό αυτό αναρωτιέμαι.
Έκανα μια δοκιμή με το άσπρο ανάλογο και φαίνεται να γαντζώνει πολύ γερά. Επίσης μυρίζει διαλυτικό πολυουρεθάνης.
Μην ανησυχείς. Είναι τα ίδια (σύγκρινε και τους κωδικούς - πχ. το λευκό, που έχεις κι εσύ, είναι το 28010). Πλέον η Vallejo (από τότε που έβγαλε τη σειρά χρωμάτων σε spray), δεν έχει ξεχωριστή (την παλιά) ετικέττα για τα αστάρια σε spray. Έχουν κι αυτά την ίδια ετικέττα με τα χρώματα και τα ξεχωρίζεις μόνο από το μικρό αυτοκόλλητο με τον κωδικό που έχουν πάνω όλα τα spray χρωμάτων της, στην πίσω μεριά του δοχείου. Δές και στην παρακάτω σελίδα, πως τα αναφέρει η λίστα

https://michtoy-from-the-front.blogspot.com/2019/02/mtsc-sneak-peek-vallejo-hobby-paint.html

Ουσιαστικά απ' ότι έχω καταλάβει και οι υπόλοιπες αποχρώσεις που αναφέρονται από την Vallejo σαν χρώματα, πρέπει να έχουν ακριβώς την ίδια σύνθεση με τα τρία αστάρια, καθώς κι αυτές στρώνουν άψογα, είναι self leveling, έχουν απίστευτη πρόσφυση σε πλαστικό/μέταλλο/ρητίνη, αν κάπου το παρακάνεις με την ποσότητα που θα ρίξεις, στεγνώνοντας εξαφανίζεται το "χτίσιμο" και βέβαια τρίβονται με ντουκόχαρτο κανονικότατα. Οπότε αν σε βολεύει κάποια απόχρωση για το camo του μοντέλου, γλυτώνεις και από το να ρίξεις προηγουμένως και αστάρι.

Όσο για τη σύνθεση τους έχεις δίκιο, είναι laquer based. Γι' αυτό μυρίζουν διαλ. πολυουρεθάνης και γι' αυτό "δουλεύουν" όπως πρέπει να "δουλεύει" ένα αστάρι.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 27, 2021, 12:41:47 πμ »
εσείς δηλαδή αστάρι για αερογράφο ποιό θα προτείνατε;
Ποιο αστάρι για αερογράφο θα πρότεινα; Η σύντομη απάντηση είναι κανένα, αστάρι μόνο σε σπρέι.

Η όχι τόσο σύντομη είναι εξαρτάται και ακολουθεί σεντόνι με review των προϊόντων που έχω χρησιμοποιήσει ώστε να κρίνεις σε συνδυασμό πάντα με ό,τι γράφουν και οι άλλοι φίλοι εδώ. Κάθε μοντελιστής έχει τη θεματολογία του, τον τρόπο δουλειάς και την ιστορία προσέγγισης των διαφόρων υλικών που τελικά οδηγεί σε κάποιες προτιμήσεις, οι οποίες δεν είναι μονόδρομος.

Όταν θέλω καλή πρόσφυση, προτιμώ τα Mr. Surfacer της Gunze σε σπρέι, που είναι αστάρι-στόκος για αυτό και έχει διαβαθμίσεις (500-1000-1200-1500) ανάλογα με τον κόκκο του στόκου (όσο πιο μεγάλο το νούμερο τόσο πιο λεπτόκοκκος). Τα αστάρια-στόκος έχουν την ιδιότητα να κλείνουν τις ελαφρές γρατζουνιές δίνοντας μια πιο λεία επιφάνεια, χωρίς όμως να κλείνουν τις λεπτομέρεις. Έχω μια καλή σειρά σε διάφορα χρώματα και διαβαθμίσεις με βασικό το γκρί αλλά και για ειδικές δουλειές τα άσπρο, μαύρο και σκουριά. Καλό είναι και το αστάρι της Humbrol, πάντα σε σπρέι. Αρκετοί χρησιμοποιούν μη μοντελιστικά αστάρια (πχ. αυτοκινήτου, rustoleum κλπ) και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Συνήθως είναι και φτηνότερα από τα μοντελιστικά, ιδίως σε σύγκριση με την ποσότητα της συσκευασίας. Δεν έχω κάνει ακόμη δοκιμή γιατί είμαι πολύ ικανοποιημένος με τα Gunze. Πολύ καλό αποτέλεσμα δίνει και το αστάρι της Humbrol. Το ένα πρόβλημα με τα σπρέι είναι ότι δεν έχεις έλεγχο στη λεπτομέρεια, είναι κατάλληλα μόνο για μεγάλη εφαρμογή εκτός αν μασκάρεις. Το άλλο και μεγαλύτερο είναι ότι έχουν πολύ έντονη μυρωδιά και τα Gunze και το Humbrol, νομίζω περισσότερη από τα απλά σπρέι χρώματος. Και αργούν να στεγνώσουν. Συνήθως το αστάρωμα είναι η τελευταία δουλειά που κάνω στο εργαστήρι πριν φύγω για να αποφύγω τη μυρωδιά. Δεν έχω δοκιμάσει τα αστάρια της Vallejo σε σπρέι, οπότε δεν έχω γνώμη.

Όμως χρησιμοποιώ με πολύ καλά αποτελέσματα και τα δυσφημισμένα ακρυλικά αστάρια της Vallejo από το μπουκαλάκι. Πράγματι συνήθως δεν έχουν σπουδαία πρόσφυση και καμιά φορά είναι και απελπιστική, φεύγουν σαν πέτσα. Αλλά εξαρτάται και από την προετοιμασία που θα κάνεις. Αν η επιφάνεια είναι απαλλαγμένη από λιπαρές ουσίες (όπως είναι το λάδι από τα καλούπια στα πλαστικά κιτ) με οινόπνευμα ή νεροσάπουνο ή είναι ελαφρώς τραχιά (π.χ όπως τα υλικά στην κατασκευή διοραμάτων), τότε η πρόσφυση μπορεί να είναι από ικανοποιητική έως πολύ καλή. Και γενικά είναι καλύτερα αν περαστεί σε ελαφρύ χέρι, δεν είναι να βάλεις στρώμα για χόρταση. Το αραίωμα με νεράκι στον αερογράφο βοηθάει πολύ τόσο για να μην μπουκώνει το μπεκ όσο και για να στρώσει καλά στο μοντέλο. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγουμε και τη δημιουργία πέτσας. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι στεγνώνουν σχεδόν αμέσως, δεν μυρίζουν και πλένεται πανεύκολα ο αερογράφος. Και βέβαια μπορείς να έχεις καλύτερο έλεγχο σε λεπτομέρειες. Για αυτό και έχω μια ποικιλία αποχρώσεων και τα χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά, παράλληλα με τα σπρέι, αλλά σε άλλες εφαρμογές.

Επίσης χρησιμοποιώ ένα ακρυλικό υλικό που χρησιμοποιείται στη ζωγραφική, το gesso, το οποίο ψεκάζω με τον αερογράφο αραιωμένο. Δεν θα πω περισσότερα για αυτό γιατί το χρησιμοποιώ κυρίως στα διοράματα άρα δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους. Άλλωστε έχει αρκετά παρόμοιες ιδιότητες με τα ακρυλικά Vallejo και στην πραγματικότητα δεν χρειάζομαι και τα δύο, παρόλο που χρησιμοποιώ και τα δύο. Βγαίνει πολύ φθηνότερο λόγω μεγάλης συσκευασίας.

Ορισμένοι χρησιμοποιούν στον αερογράφο τα αστάρια τόσο της Gunze όσο και της Humbrol (από βαζάκι).  Έχω χρησιμοποιήσει μόνο της Humbrol, με λιγότερο καλά αποτελέσματα από το σπρέι της ίδιας εταιρείας. Έχω δύο βαζάκια και κάθονται γιατί γενικά έχω βάλει στην άκρη τα enamel επειδή βαριέμαι το πλύσιμο του αερεογράφου με white spirit κλπ. Για εμένα τα πλεονεκτήματα δεν

Τέλος, πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ με τον αερογράφο τα νέα αστάρια της AK Interactive της σειράς Xtreme Metal. Όπως και της Gunze είναι αστάρι και στόκος (microfiller) και πρέπει να είναι κατηγορίας lacquer. Πάντως ο αερογράφος καθαρίζεται με το δικό τους καθαριστικό ή ασετόν (όπως και τα μεταλλικά χρώματα της σειράς Xtreme Metal). Το καθάρισμα είναι σίγουρα πιο μεγάλη μανούρα από τα ακρυλικά αλλά (μου φαίνεται) κάπως πιο εύκολο από τα enamel. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ ακόμη αλλά πάντως φαίνεται να δίνουν πολύ καλό και γερό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 27, 2021, 11:21:36 πμ »
Μην ανησυχείς. Είναι τα ίδια (σύγκρινε και τους κωδικούς - πχ. το λευκό, που έχεις κι εσύ, είναι το 28010). Πλέον η Vallejo (από τότε που έβγαλε τη σειρά χρωμάτων σε spray), δεν έχει ξεχωριστή (την παλιά) ετικέττα για τα αστάρια σε spray. Έχουν κι αυτά την ίδια ετικέττα με τα χρώματα και τα ξεχωρίζεις μόνο από το μικρό αυτοκόλλητο με τον κωδικό που έχουν πάνω όλα τα spray χρωμάτων της, στην πίσω μεριά του δοχείου. Δές και στην παρακάτω σελίδα, πως τα αναφέρει η λίστα

https://michtoy-from-the-front.blogspot.com/2019/02/mtsc-sneak-peek-vallejo-hobby-paint.html

Ουσιαστικά απ' ότι έχω καταλάβει και οι υπόλοιπες αποχρώσεις που αναφέρονται από την Vallejo σαν χρώματα, πρέπει να έχουν ακριβώς την ίδια σύνθεση με τα τρία αστάρια, καθώς κι αυτές στρώνουν άψογα, είναι self leveling, έχουν απίστευτη πρόσφυση σε πλαστικό/μέταλλο/ρητίνη, αν κάπου το παρακάνεις με την ποσότητα που θα ρίξεις, στεγνώνοντας εξαφανίζεται το "χτίσιμο" και βέβαια τρίβονται με ντουκόχαρτο κανονικότατα. Οπότε αν σε βολεύει κάποια απόχρωση για το camo του μοντέλου, γλυτώνεις και από το να ρίξεις προηγουμένως και αστάρι.

Όσο για τη σύνθεση τους έχεις δίκιο, είναι laquer based. Γι' αυτό μυρίζουν διαλ. πολυουρεθάνης και γι' αυτό "δουλεύουν" όπως πρέπει να "δουλεύει" ένα αστάρι.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Φίλε μου έχεις δίκιο, στο πίσω μέρος έχει μια μικρή ετικέττα με το 28010. Στις φωτογραφίες δε φαίνεται. Ξεχωρίζεις το χρώμα μονο απο την πλαστική ταινία στο πάνω μέρος.
Να προσθέσω πάντως οτι είναι απαράδεκτο να μη γράφουν ξεκάθαρα στη συσκευασία ποιά είναι η βάση/διαλύτης του περιεχομένου.

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 27, 2021, 11:37:33 πμ »
Και εγώ αυτό το σπρέι πήρα αλλά για την ώρα μιας και είχα το κλασικό μπουκαλάκι της βαλεχο και αγόρασα τον πρώτο μου αερογράφο πρόσφατα είπα να το δουλέψω αλλά τζίφος. Με το που πατήσω την σκανδάλη και απελευθερώσω λίγο αστάρι αμέσως dry tip/clogging. Τι χαμηλή πίεση τι ψηλή τι αραίωμα 50/50 τα ίδια. Αφού σήμερα έκατσα με όρεξη να ασχοληθώ  και έσπασαν τα νεύρα μου τα παράτησα όλλα.

Βέβαια κατα πάσα πιθανότητα δεν φταίει το Vallejo Primer που είμαι άσχετος και δεν ξέρω να δουλεύω αερογράφο _ακόμα_.


Μιας και το συζητάμε, ρε παιδιά να ρωτήσω.... πολλοί έχετε αναφέρει εδώ στο φόρουμ αρνητικά σχόλια για το αστάρι της βαλεχο (όχι το σπρέι) και μου κάνει εντύπωση γιατι τα περισσότερα άρθα / βίντεο που βλέπω το αποθεώνουν.

εσείς δηλαδή αστάρι για αερογράφο ποιό θα προτείνατε;

Επειδή ειχα ταλαιπωρηθεί και εγω πολυ με τα vallejo στον αερογράφο (εστειλα και σχετικό post https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,35936) τη λύση για το μπούκωμα μου την έδωσε ένας φίλος απο εδώ με ένα βιντεάκι που υπέδειξε. ΠΑΝΤΑ ρίχνεις στο δοχείο του αερογράφου 4 περίπου σταγόνες Flow Improver της Vallejo και μετά το χρώμα (ή το αστάρι όπως εσύ). Ανακατεύεις και εχεις πάντα δίπλα ένα πινέλο (ή μπατονέτα αλλά προσοχή στη βελόνα) με διαλυτικό (νερό/άζαξ) για να ξεπλένεις το μπέκ (απαλά) οταν αρχίζει και στεγνώνει. Αν πήρες αερογράφο διπλής λειτουργίας ταυτόχρονα κινείς την βελόνα μπρος πισω μερικές φορές. Πίεση κατα προτίμηση γύρω στα 20psi και πάντα πρώτα πιέζεις για να αρχίσει να βγαίνει αέρας και μετά τραβάς προς τα πίσω για να ανοίξεις το χρώμα και αντίστροφα οταν σταματάς το βάψιμο. Μπορεί να βάφω και μισή ωρα χωρίς μπούκωμα με αυτόν τον τρόπο.

Το αστάρι απο μπουκαλάκι το έχω χρησιμοποιήσει και στρώνει πολυ καλά. Τώρα για αντοχή στο τρίψιμο όπως λένε οι φίλοι πιο πάνω δεν ξερω προτιμάω να συμπεριφέρομαι με προσοχή. Για μασκάρισμα σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επειδή βλέπω ότι πήρες και ακρυλικά της MIG επειδή πιστεύω οτι είναι πολύ παρόμοια με τα vallejo όταν τα δοκιμάσεις μας λές την εμπειρία σου.

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 27, 2021, 01:03:28 μμ »
Για αυτο λοιπον και οοοολα αυτα που περιγραφεις vallejo never! :lol: Δε γινονται αυτα...ουτε οι φυλακισμενοι δεν τα ακουμπανε..... :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 27, 2021, 01:14:06 μμ »
Για αυτο λοιπον και οοοολα αυτα που περιγραφεις vallejo never! :lol: Δε γινονται αυτα...ουτε οι φυλακισμενοι δεν τα ακουμπανε..... :mrgreen:

Εντάξει τα περισσότερα τα κάνεις με όλα τα χρώματα αλλά επειδη είναι ο πρωτος αερογράφος του φίλου, αν κατάλαβα, θα τον βοηθήσουν νομίζω.  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 27, 2021, 09:14:38 μμ »

Ποιο αστάρι για αερογράφο θα πρότεινα; Η σύντομη απάντηση είναι κανένα, αστάρι μόνο σε σπρέι.

Η όχι τόσο σύντομη είναι εξαρτάται και ακολουθεί σεντόνι με review των προϊόντων που έχω χρησιμοποιήσει ώστε να κρίνεις σε συνδυασμό πάντα με ό,τι γράφουν και οι άλλοι φίλοι εδώ. Κάθε μοντελιστής έχει τη θεματολογία του, τον τρόπο δουλειάς και την ιστορία προσέγγισης των διαφόρων υλικών που τελικά οδηγεί σε κάποιες προτιμήσεις, οι οποίες δεν είναι μονόδρομος.

Τέλος, πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ με τον αερογράφο τα νέα αστάρια της AK Interactive της σειράς Xtreme Metal. Όπως και της Gunze είναι αστάρι και στόκος (microfiller) και πρέπει να είναι κατηγορίας lacquer. Πάντως ο αερογράφος καθαρίζεται με το δικό τους καθαριστικό ή ασετόν (όπως και τα μεταλλικά χρώματα της σειράς Xtreme Metal). Το καθάρισμα είναι σίγουρα πιο μεγάλη μανούρα από τα ακρυλικά αλλά (μου φαίνεται) κάπως πιο εύκολο από τα enamel. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ ακόμη αλλά πάντως φαίνεται να δίνουν πολύ καλό και γερό αποτέλεσμα.

spot-on Κωστή ως συνήθως. Τα σεντόνια αυτά βοηθάνε πάντα (τουλάχιστον εμένα).

Επειδή ειχα ταλαιπωρηθεί και εγω πολυ με τα vallejo στον αερογράφο (εστειλα και σχετικό post https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,35936) τη λύση για το μπούκωμα μου την έδωσε ένας φίλος απο εδώ με ένα βιντεάκι που υπέδειξε.  Πίεση κατα προτίμηση γύρω στα 20psi και πάντα πρώτα πιέζεις για να αρχίσει να βγαίνει αέρας και μετά τραβάς προς τα πίσω για να ανοίξεις το χρώμα και αντίστροφα οταν σταματάς το βάψιμο. Μπορεί να βάφω και μισή ωρα χωρίς μπούκωμα με αυτόν τον τρόπο.

Το αστάρι απο μπουκαλάκι το έχω χρησιμοποιήσει και στρώνει πολυ καλά. Τώρα για αντοχή στο τρίψιμο όπως λένε οι φίλοι πιο πάνω δεν ξερω προτιμάω να συμπεριφέρομαι με προσοχή. Για μασκάρισμα σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επειδή βλέπω ότι πήρες και ακρυλικά της MIG επειδή πιστεύω οτι είναι πολύ παρόμοια με τα vallejo όταν τα δοκιμάσεις μας λές την εμπειρία σου.


Το είχα διαβάσει εννοείτε το post σου αλλά παρατήρησα ότι έβαφες με model όχι τα Model Air. Και πάλι δοκίμασα διάφορα από αυτά που αναφέρθηκαν.

Παράθεση
ΠΑΝΤΑ ρίχνεις στο δοχείο του αερογράφου 4 περίπου σταγόνες Flow Improver της Vallejo και μετά το χρώμα (ή το αστάρι όπως εσύ). Ανακατεύεις και εχεις πάντα δίπλα ένα πινέλο (ή μπατονέτα αλλά προσοχή στη βελόνα) με διαλυτικό (νερό/άζαξ) για να ξεπλένεις το μπέκ (απαλά) οταν αρχίζει και στεγνώνει. Αν πήρες αερογράφο διπλής λειτουργίας ταυτόχρονα κινείς την βελόνα μπρος πισω μερικές φορές.

Αυτό που κάνω είναι να ανακατεύω σε ένα πλαστικό ποτηράκι το χρώμα με το διαλυτικό. Τώρα στην συνταγή είμαι ακόμα στον πειραματισμό αλλά πάντα έχει μέσα  flow-improver  KAI thinner. Η μπατονέτα μέχρι στιγμής είναι πάντα δίπλα μου με άζαξ γιατί ανά ένα λεπτό σκουπίζω την βελόνα από το dry-tip. Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι το δωμάτιο είναι μικρό και με το φυσικό αέριο που έχω η θερμοκρασία εδώ είναι στου 20-21 σταθερά.

Όταν λες "κινείς την βελόνα μπρος πίσω μερικές φορές¨εννοείς στο καθάρισμα με την μπατονέτα; Αν ναι, η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το ήξερα και δεν το έκανα.
Επίσης τι διάμετρο βελόνας χρησιμοποιείς;

Μπορεί να βάφω και μισή ωρα χωρίς μπούκωμα με αυτόν τον τρόπο.

Όντως; μισή ώρα χωρίς μπούκωμα! Όλα αυτά που προτίνεις είναι και για τα Model Air;

Το κακό με το primer είναι ότι δεν μπορώ να εξασκηθώ εύκολα γιατί χρειάζομαι μοντέλο. Για παράδειγμα με τα χρώματα έχω πάρει ένα styrene paper και ψεκάζω εκεί Όταν γεμίσει η σελίδα το σκουπίζω με ένα διαλυτικό λάκερ  και γίνεται σαν καινούριο. Και ξανά πάλι αλλάζω παραμέτρους και δοκιμάζω συνέχεια και παίζω μέχρι να μάθω/πάρω τα σωστά αποτελέσματα. To primer όμως αναγκαστικά πρέπει να το βάλω σε μοντέλο πράγμα που το κάνει δύσκολο καθώς τα αεροπλανάκια των 3 ευρώ τα έχω ρημάξει. Ήθελα να ψαχτώ αν μπορώ να αφαιρέσω το αστάρι χωρίς να διαλύσω το μοντέλο.

Πιστεύω κάποια στιγμή θα την βρω την άκρη. Το βλέπω ότι είναι παίδεμα τα ακριλικά τύπου Vallejo αλλά ξέρω ότι πολλοί βάφουν με αυτά και έχουν άριστα αποτελέσματα. Ίσως να μην είναι τα ιδανικά για έναν αρχάριο (αερογράφου) και θα ήταν ποιό εύκολο να έχεις την στάνταρ συνταγή τα στάνταρ PSI και είσαι έτοιμος. Από την άλλη θεωρώ ότι το παίδεμα (troubleshooting) σου δίνει την δυνατότητα να πειραματιστείς και να μάθεις τις ιδιαιτερότητες, τα χαρακτηριστικά και τις παραμέτρους των αερογράφων. Τουλάχιστον αυτό έχω δει από την εμπειρία μου μέσα από τα επαγγελματικά και όχι μόνο (όσο ποιό πολύ ζορίζεσαι και σκαλίζεις τόσα ποιο πολλά μαθαίνεις). Έχω και ένα OCD που άμα δω δύσκολα θα πάω καρφί εκεί.
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 28, 2021, 07:26:20 πμ »
Με τα Tamiya που έχεις πάρει δοκίμασες να ψεκάσεις? Πχ με το XF-24 που είναι νορμάλ χρώμα και όχι διαφανές?

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 28, 2021, 10:56:00 πμ »
Η δική μου τεχνική για βάψιμο με Vallejo Model Color και Model Air.
Κατ' αρχάς, ποτέ δεν θεωρώ ότι το Model Air μπορεί να χρησιμοποιηθεί από μόνο του, χωρίς αραίωση.
Βάζω μερικές σταγόνες Flow Retarder της Winsor & Newton (από πλαίσιο) μαζί με το Vallejo Thinner στον αερογράφο και με χαμηλή πίεση και κλειστή την έξοδο τραβάω την σκανδάλη και τα ανακατεύω. Μετά προσθέτω την ανάλογη ποσότητα χρώματος και επαναλαμβάνω για ανακάτεμα (το καλύτερο είναι το ανακάτεμα σε ποτηράκι, αλλά εγώ είμαι τεμπέλης).
Βάφω πάντα με ένα πινελάκι δίπλα μου (όχι μπατονέτα, μπορεί να προκαλέσει στράβωμα στην βελόνα) και ποσότητα azax σε ένα ποτηράκι (χρησιμοποιώ τα γυάλινα ρακοπότηρα ή για σφηνάκια, που ξεπλένονται και είναι οικολογικά). Βουτάω το πινέλο στο azax και καθαρίζω την έξοδο του χρώματος και όσο μπορώ βαθύτερα. Αν χρειαστεί βουτάω τον αερογράφο στο ποτηράκι με το azax και ψεκάζω μακριά από το μοντέλο που βάφω)
Τα χειρότερα από άποψη μπουκώματος είναι τα primer της vallejo (κυρίως το λευκό όχι τα μαύρα).
Αν και έχω δύο badger βολεύομαι και χρησιμοποιώ τον graphotech kyoto με βελόνα 0,5mm.
Νομίζω ότι τα humbrol enamel είναι τα καλύτερα χρώματα για αερογράφο, αλλά τα εγκατέλειψα λόγω αναπνευστικών προβλημάτων.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:56:59 μμ »
Με τα Tamiya που έχεις πάρει δοκίμασες να ψεκάσεις? Πχ με το XF-24 που είναι νορμάλ χρώμα και όχι διαφανές?

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Όχι ακόμη αλλά έχω σκοπό να δοκιμάσω σήμερα. Απο ότι διαβάζω παίζεις 50/50 με χρώμα/X-20A και είσαι έτοιμος.


Η δική μου τεχνική για βάψιμο με Vallejo Model Color και Model Air.
Κατ' αρχάς, ποτέ δεν θεωρώ ότι το Model Air μπορεί να χρησιμοποιηθεί από μόνο του, χωρίς αραίωση.
Βάζω μερικές σταγόνες Flow Retarder της Winsor & Newton (από πλαίσιο) μαζί με το Vallejo Thinner στον αερογράφο και με χαμηλή πίεση και κλειστή την έξοδο τραβάω την σκανδάλη και τα ανακατεύω. Μετά προσθέτω την ανάλογη ποσότητα χρώματος και επαναλαμβάνω για ανακάτεμα (το καλύτερο είναι το ανακάτεμα σε ποτηράκι, αλλά εγώ είμαι τεμπέλης).
Βάφω πάντα με ένα πινελάκι δίπλα μου (όχι μπατονέτα, μπορεί να προκαλέσει στράβωμα στην βελόνα) και ποσότητα azax σε ένα ποτηράκι (χρησιμοποιώ τα γυάλινα ρακοπότηρα ή για σφηνάκια, που ξεπλένονται και είναι οικολογικά). Βουτάω το πινέλο στο azax και καθαρίζω την έξοδο του χρώματος και όσο μπορώ βαθύτερα. Αν χρειαστεί βουτάω τον αερογράφο στο ποτηράκι με το azax και ψεκάζω μακριά από το μοντέλο που βάφω)
Τα χειρότερα από άποψη μπουκώματος είναι τα primer της vallejo (κυρίως το λευκό όχι τα μαύρα).
Αν και έχω δύο badger βολεύομαι και χρησιμοποιώ τον graphotech kyoto με βελόνα 0,5mm.
Νομίζω ότι τα humbrol enamel είναι τα καλύτερα χρώματα για αερογράφο, αλλά τα εγκατέλειψα λόγω αναπνευστικών προβλημάτων.

Το Flow Retarder της Winsor & Newton λέω να το πάρω γιατί  πολλοί λένε (+1 και εσύ) ότι βοηθάει. Σήμερα για παράδειγμα έκανα την πρώτη απόπειρα για pre-shading με  VMA μαύρο και είχα απίστευτο overspray. Βασικά όλη η γραμμή ήταν ένα overspray. Έχω την εντύπωση οτι το παράκανα με το αραίωμα αυτή την φορά.

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ με την 0.5mm (BD-183k) είχα πολύ καλά αποτελέσματα οπότε ίσως να το δοκιμάσω άλλη μία.
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 29, 2021, 01:25:15 πμ »
Όχι ακόμη αλλά έχω σκοπό να δοκιμάσω σήμερα. Απο ότι διαβάζω παίζεις 50/50 με χρώμα/X-20A και είσαι έτοιμος.
...
Δοκίμασε και θα καταλάβεις γιατί τόσο πολύς κόσμος κράζει τα βινυλικά :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Αλεξης.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 327
  • Age: 50
  • Τόπος: Ηπειρος
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 29, 2021, 11:38:11 μμ »
Εχει δοκιμασει καποιος τα ασταρια σε σπρευ της ΑΚ;
Ειναι σε καλη αναλογια τιμης/ποσοτητας.
Πως συμπεριφερονται ομως;
Χαλια οπως της vallejo ή καλα οπως τα mr.surfacer και humbrol;

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 30, 2021, 12:46:18 πμ »
Εχει δοκιμασει καποιος τα ασταρια σε σπρευ της ΑΚ;
Ειναι σε καλη αναλογια τιμης/ποσοτητας.
Πως συμπεριφερονται ομως;
Χαλια οπως της vallejo ή καλα οπως τα mr.surfacer και humbrol;
Τα αστάρια της Vallejo ΣΕ ΣΠΡΕΥ συμπεριφερονται άψογα, όπως και όλα τα χρώματα της σε σπρέυ, ενώ είναι και εφάμιλλα με τα αστάρια της Gunze σε σπρέυ. Σε αντίθεση με τα χρώματα σε μπουκαλάκια της Vallejo που για αερογράφο είναι πολύ πολύ πολύ μέτρια :wink:
Της ΑΚ αστάρια δεν έχω δοκιμάσει. Από ΑΚ σε σπρέυ έχω δοκιμάσει μόνο το γυαλιστερό βερνίκι το οποίο είναι εξαιρετικό :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 18, 2021, 12:08:27 μμ »
Τα προϊόντα της Newton είναι φθηνότερα και σε μεγάλες συσκευασίες και για βοηθητικά υγρά (πχ retarder) και για χρώματα βάσης (πχ. sepia κλπ.). Τα έχω δοκιμάσει και μου κάνουν. Όσον αφορά κάποια σχόλια για primer που φεύγουν ως πέτσα τα έχω βιώσει ΜΟΝΟ σε φιγούρες 1/72 τα έχω δεί και ειδικά στα flesh και για αυτό flesh χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ λάδια (humbrol και συναφή). Σημειώνω ότι ουδέποτε στα 55 μου χρόνια έπλυνα μοντέλο...όπως έρχεται στο κουτί και δεν είχα θέματα πέτσας. Το θέμα του μπουκώματος του αερογράφου μου φαίνεται ότι είναι και θέμα του αερογράφου του ίδιου...μπορεί να φαίνεται σαν σωλήνας ενιαίος αλλά μάλλον η τελική κεφαλή κάνει τη διαφορά...το αναφέρω ως ιδιοκτήτης μέχρι σήμερα άνω των 12 αερογράφων (iwata, steinbeck, aztek, revell, paasche και μερικών αγνώσου πατρός εκ Κίνας πιστολέ...μονής και διπλής...και προτιμώ τους μονής...έχω πετάξει όλους τους Badger που είχα λόγω αδυναμίας συνεννόησης και κακών ανταλλακτικών). Πάντα επίσης ήθελα να προτείνω στην IPMS όταν κάνει έκθεση, να κάνει και ένα εργστήριο αερογράφου που σε συνεννόηση με μερικά μέλη και κατραστήματα θα παραχωρήσουν από 1-2 αερογράφους διαφορετικής μάρκας και διαμέτρου και τύπου για δοκιμή (μονής ή διπλής) ώστε ένας ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ και θέλει να αγοράσει να μπορεί να δοκιμάσει τι του κάθεται καλύτερα στο χέρι και να μην δίνει χρήματα τζάμπα μέχι να βρεί έναν που να του κάνει (όπως έκανα και εγώ). Για βερνίκια τέλος, δουλεύω ΜΟΝΟ τα ακρυλικά La Parajita που δεν μου κάνουν ασπρίλες κ.λπ. που είχα πρόβλημα με όλα τα άλλα (ΑΚ, Μρ Ηοββυ κ.λπ.)...με 5 € αγοράζεις σχεδόν 100 ml και χωρίς προβλήματα στον αερογράφο (μόνο νερό). Από χρώματα δε πλέον αφού υπάρχει ένα κατάστημα με ΟΛΗ τη σειρά, έχω στραφεί εκ νέου στα Tamiya για το μεγαλύτερο μέρος των χρωματικών αναγκών και από τις άλλες εταιρείες συμπληρώματα. Θεωρώ μεγάλη βοήθεια το εύκολο της διάλυσης του χρώματος Tamiya με το Χ20 ή ισοπροπυλική αλκοόλη (με 20-25 € αγοράζεις 25 κιλο και έχεις διαλυτικό μέχρι σύνταξη!!!). Αυτά για την ώρα...αν θυμηθώ τίποτε, επανέρχομαι Δημήτριος
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 18, 2021, 12:23:16 μμ »
Μιας και ξέχασα: η υπόθεση εργαλεία είναι πονεμένη...όλοι εδω νομίζω που ασχολούνται με το χομπυ χρόνια θα συμφωνήσουν ότι τα εργαλεία τα αγοράζουμε σιγά σιγα ανάλογα με τις ευκαιρίες ή/και ανάγκες και η διαδικασία συλλογής κρατάει χρόνια και χρόνια...το κυριότερο είναι να ψάχνεις παντού (Ελλάδα και εξωτερικό) για προϊόντα που έχουν ενδιαφέρον και καλές τιμές σε σχέση με τις Ελληνικές. Μια καρτούλα VISA PREPAID πάντα είναι αρκετή για να βοηθήσει την κατάσταση χωρίς τραπεζικούς κινδύνους. Υπάρχουν άπειρες πηγές τέτοιων προϊόντων - από Κινέζικες και προβληματικές έως amazon και άλλα καταστήματα εντός ΕΕ που στέλνουν στην Ελλάδα πράμα και γρήγορα...και το κυριώτερο: δεν είναι μόνο τα καταστήματα μοντελισμού πηγές εργαλείων...υπάρχουν εκατοντάδες άλλα για χειροτεχνία που έχουν πολύ περισσότερο ενδιαφέροντα πράγματα ΚΑΙ χρώματα ΚΑΙ υλικά. Από προσωπική πρακτική, σήμερα ψάχνω 85% στα άλλα και 15% στα μοντελιστικά μαγαζια για να ξοδευτώ (πιό κομψά δεν λέγεται!!!). Επίσης καταστήματα ωρολογοποιών/κοσμημάτων και συναφών ειδών...πχ. ένα κοφτάκι για απλά σύρματα της citadel κάνει 20-25 €!!!! και ένα κοφτάκι ωρολογιοοποιίας που είναι ΚΑΙ για ατσαλόσυρμα κάνει 5-8-10 € (μόλις αγόρασα ένα από κατάστημα ωρολογοποίας στη Θεσσαλονίκη)...οπότε κάνε κουμάντο και καλές δουλειές με φούντες
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 18, 2021, 12:35:47 μμ »
Και πάλι ξέχασα: θα χρειαστείς και ένα dremelακι για τρίψιμο, τρύπημα κ.λπ. Πρόταση μου είναι να πάρεις ένα φθηνό dremel με το μεταβλητό τσοκάκι (δίνεται έξτρα) και όχι ένα ακόμα φθηνότερο κινέζικο γιατί όλη την ώρα θα βιδώνεις-ξεβιδώνεις τις φωλιές για να βάζεις τα τρυπανάκια και τριφτάκια.
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος safridia

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Age: 24
  • Τόπος: Π.Φαληρο
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 18, 2021, 03:24:45 μμ »
... ή ισοπροπυλική αλκοόλη (με 20-25 € αγοράζεις 25 κιλο και έχεις διαλυτικό μέχρι σύνταξη!!!). Αυτά για την ώρα...αν θυμηθώ τίποτε, επανέρχομαι Δημήτριος

Αυτο δεν υπαρχει πουθενα σε τετοια τιμη και δεν βλεπω να χρειαζεται καπου, ενα λιτρο ισοπροπυλικης αλκοολης ειναι παντα χρησιμο, αλλα μεχρι εκει.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 18, 2021, 04:12:14 μμ »
Αυτο δεν υπαρχει πουθενα σε τετοια τιμη και δεν βλεπω να χρειαζεται καπου, ενα λιτρο ισοπροπυλικης αλκοολης ειναι παντα χρησιμο, αλλα μεχρι εκει.
Αν δεν είσαι επαγγελματίας για να σου κόψουν τιμολόγιο ξεχνάς την online παραγγελία και μόνο δια ζώσης στο κατάστημα του Πειραιά με, νομίζω, 5-6€/λίτρο, από τον Καλογερόπουλο :wink:

https://www.kalochem.gr/content.asp?cmsid=10&title=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 19, 2021, 10:09:11 πμ »
Μιλάτε για φαρμακευτική αλκοόλη και όχι βιομηχανική. Η βιομηχανική έχει μέχρι 1.7 € το λίτρο.
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 19, 2021, 10:01:54 μμ »
Καλησπέρα συνονόματε.

Το θέμα του μπουκώματος του αερογράφου μου φαίνεται ότι είναι και θέμα του αερογράφου του ίδιου...

Όσο αφορά το μπούκομα είχα σκοπό να γράψω κάποια πράγματα που παρατήρησα. Αρχηκά όταν είδα οτι είχα ΚΑΙ με τα Tamiya πρόβλημα με dry-tip εκεί κατάλαβα οτι κάτι δεν παέι καλά. Αυτό που άλλαξα στον τρόπο που χειρίζομαι τον αερογράφο και βοήθησε αρκετά ειναι το εξης:

Όποτε ήθελα να σταματήσω να ψεκάζω απλά άφηνα την σκανδάλη. Απο οτι διάβασα και είδα σε ένα βίντεο  για αρχάριους αυτό θεωρείτε λάθος γιατί σταματάει η ροή αέρα καθώς ανεβαίνει η σκανδάλη προς τα επάνω και μετά αφού πάει μπροστά η βελόνα τραβάει και χρώμα το οποίο μένει απάνω απο την στιγμή που έχει σταματήσει ο αέρας.

Αυτο που δοκίμασα και όντως είδα μεγάλη διαφορα  (σε dry-tip) είναι πρώτα να σπρόχνω την σκανδάλη τέρμα μπροστά για να σταματάω εντελός την ροή χρώματος και ΜΕΤΑ να κόβω την ροή αέρα ( αφήνωντας την σκανδάλη να ανέβει πάνω στην αρχική θέση).

Σε συνδυασμό με το Retarder της  Winston τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα.

Μιας και ξέχασα: η υπόθεση εργαλεία είναι πονεμένη...όλοι εδω νομίζω που ασχολούνται με το χομπυ χρόνια θα συμφωνήσουν ότι τα εργαλεία τα αγοράζουμε σιγά σιγα ανάλογα με τις ευκαιρίες ή/και ανάγκες και η διαδικασία συλλογής κρατάει χρόνια και χρόνια...

Απο τον ενθουσιασμό μου να επιστρέψω στο χόμπι και αυτη την φορά να τα κάνω σωστά... το 1/3 (τουλάχιστο) απο αυτά που αγόρασα μου είναι άχρηστα..για παράδειγμα τα  βερνίκια Vallejo Acrylic. Τα μισά πινέλα που πήρα δεν ξέρω αν θα τα χροισιμοποιήσω ποτέ. Αγόρασα ντουκόχαρτα (τα έβαλα μέσα σε μία μεγάλη παραγγελία) απο το εξωτερικό και εχθές παρατήρησα οτι έγραφε απο πίσω "made in Greece"...και εγώ το αγόρασα μέσω Ρουμανίας. Όλα αυτά πρίν συμβουλευτώ εδώ τα παιδία και ευτυχώς που έστω προς το τέλος με συμβούλεψαν και γλύτωσα άλλα τόσα.

Τώρα πέρα απο αυτό έχω και εγώ τα κουσούρια μου...για παράδειγμα για washing πήρα και Λάδια Abteilung αλλα και Tamiya Pane line.
Στόκο πήρα και Vallejo Acrylic , και τον κλασικό Tamiya  και epoxy Tamiya.

Βλέπω διάφορα εδώ στο φόρουμ και σε βίντεο με αρκετές τεχνικές και θα ήθελα να τις δοκιμάσω όπερ τα διαφορετικού τύπου υλικά/εργαλεία. Όταν έρθει η ώρα και δεν θα έχω αυτό το συγκεκριμένο υλικό να κάνω αυτό που θέλω-πειραματιστώ εκεί βγάζω αφρούς απο το στόμα. Τώρα θα μου πεις οκ φίλε κανένα πρόβλημα ....κάτσε και πλήρωνε.

Αν είχα κάνει αυτό το θέμα εδώ στο φόρουμ μια εβδομάδα πριν ξεκινήσω να φτιάχνω την αρχική παραγγελία θα είχα αγοράσει τα μισά υλικά και δεν θα μου έλειπε τίποτα.

Και πάλι ξέχασα: θα χρειαστείς και ένα dremelακι για τρίψιμο, τρύπημα κ.λπ. Πρόταση μου είναι να πάρεις ένα φθηνό dremel με το μεταβλητό τσοκάκι (δίνεται έξτρα) και όχι ένα ακόμα φθηνότερο κινέζικο γιατί όλη την ώρα θα βιδώνεις-ξεβιδώνεις τις φωλιές για να βάζεις τα τρυπανάκια και τριφτάκια.

Άσε με το dremelάκι ... το έχω στο καλάθι και το κοιτάω ... με κοιτάει ...το ξανακοιτάω .. κάνα μήνα τώρα ..  :lol: :lol: ΑΛΛΑ...έχω πεί το  dremel θα είναι το δώρο μου όταν τελειώσω το πρώτο μου σοβαρό μοντέλο (κάνα 3μηνο στην καλύτερη).

Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα πολύ να βρεθώ σε μια συνάντηση να μάθω απο τους "πρεσβύτερους". Άλλο να περιγράφεις το πρόβλημα σου γραπτά και άλλο να είσαι με experts απο πάνω σου και να σου δείχνουν άμεσα τι πρέπει να κάνεις και τι όχι. Και πάλι παράπονο δεν έχω, συγκεκριμένα ενα μέλλος εδώ στο φόρουμ με βοηθάει καθημερινά και αυτό δείχνει το επίπεδο της κοινότητας.
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 20, 2021, 12:43:32 πμ »
...
Άσε με το dremelάκι ... το έχω στο καλάθι και το κοιτάω ... με κοιτάει ...το ξανακοιτάω .. κάνα μήνα τώρα ..  :lol: :lol: ΑΛΛΑ...έχω πεί το  dremel θα είναι το δώρο μου όταν τελειώσω το πρώτο μου σοβαρό μοντέλο (κάνα 3μηνο στην καλύτερη).
...
Πάντως αν έχεις budget για Dremel (original εννοώ), θα σου πρότεινα να κοιτάξεις καλύτερα για Proxxon, καθώς έχει πιο κατάλληλα χαρακτηριστικά για τις δουλειές που το θέλουμε εμείς, με κυριότερα ότι έχει χαμηλότερο κάτω όριο στροφών από το Dremel και ότι είναι πιο ελαφρύ. Απο κεί και πέρα ποιοτικά και οι δύο μπράντες έχουν ποιοτικά εργαλεία.
Προκαταβολικά να σου προτείνω ότι, ο καταλληλότερος ίσως (για πλαστικομοντελισμό) συνδυασμός τροφοδοτικού και ταχυτροχού αν μιλήσουμε για Proxxon, είναι τα παρακάτω:

https://www.vardakas-tools.gr/ergaleia-proxxon-12v/Proxxon-NG-2-E-28707-Prosarmogeas-metasxhmatisths-reymatos
https://www.vardakas-tools.gr/ergaleia-proxxon-12v/drapanaki-proxxon-28512

These are my 2 cents :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 20, 2021, 05:45:51 μμ »
Καλησπέρα

Το dremelaki πως το χρησιμοποιειτε σε πλαστικά μοντέλα; Στα τωρινά κιτ το φιλμ και άλλες ατέλειες είναι πλέον ελάχιστα. Δεν αρκούν τρυπανάκια (χεριού), πριονακια, λίμες, ντουκόχαρτα, κόφτες κλπ που όλοι έχουμε;

Έχω πάρει ενα Parkside απο το lidl επαναφορτιζόμενο μάλιστα με 25 ευρώ αλλά για πλαστικό δε το εχω χρησιμοποιήσει. Ρωτάω μήπως κάπου μου λύσει τα χέρια και το χρησιμοποιήσω. Για λείανση π.χ. μετά απο στοκάρισμα δεν είναι πολύ λεπτοδουλειά για να το χρησιμοποιήσει κανείς;

Tags: