Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση σχετικά με κόλλα  (Αναγνώστηκε 4552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 05:21:52 μμ »
Έβαλα τα δύο κομμάτια σε επαφή και πέρασα την υγρή κόλλα να περάσει μέσω τριχοειδούς φαινομένου ανάμεσα. Κόλλησε και μάλιστα αρκετά καλά αλλά με αρκετή δύναμη μπορούσε να ξεκολλήσει περίπου όπως και με την κυανοακρυλική. Δεν φαίνεται να έλιωνε τα δύο κομμάτια ώστε να ενωθούν χημικά μεταξύ τους (όπως υποθέτω ότι κάνει το χλωροφόρμιο που δεν το έχω δοκιμάσει για λόγους ασφαλείας).

Να πω κατ' αρχήν οτι το acrifix (η κόλα του πλέξι της Evonik) είναι ένα μείγμα Διχλωρομεθανίου, Νιτρομεθανίου & Οξικού αιθυλεστέρα. Είναι οτι καλύτερο υπάρχει για πλέξι.
Αυτή χρησιμοποιώ τώρα πλέον. Εαν θέλω κάτι πιό παχύρευστο χρησιμοποιώ την πλαστρακτ με προσθήκη του ανωτέρω μείγματος. Το χλωροφόρμιο (που αν δεν κάνω λάθος από αυτό εξάγεται το διχλωρομεθάνιο) είναι πολύ καλός διαλύτης του ακρυλικού, αλλά μέ ένα σημαντικό μειονέκτημα... δεν φυλακίζεται "πουθενά", μετά από λίγο το έχεις χάσει από το μπουκάλι του.
Τώρα στα δικά μας έκανες πολύ σωστή δουλειά, αλλά η συγκεκριμένη κόλλα για να δουλέψει στο πλέξι, εκτός του ότι είναι πολύ αργή, χρειάζεται αφενός ζεστό περιβάλλον, χωρίς υγρασία και, το κυριότερο, μεγάλη πίεση δηλαδή βάρος στα κομάτια που θα κοληθούν. Εγώ έχω δική μου πατέντα που μπορεί να κρατάει το ένα φύλλο όρθιο και ταυτόχρονα να το πιέζει πάνω στο άλλο κομάτι, έτσι λιώνει και ομογενοποιείται καλύτερα το πλέξι.


Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 05:28:58 μμ »
Να πω κατ' αρχήν οτι το acrifix (η κόλα του πλέξι της Evonik) είναι ένα μείγμα Διχλωρομεθανίου, Νιτρομεθανίου & Οξικού αιθυλεστέρα. Είναι οτι καλύτερο υπάρχει για πλέξι.
Αυτή χρησιμοποιώ τώρα πλέον. Εαν θέλω κάτι πιό παχύρευστο χρησιμοποιώ την πλαστρακτ με προσθήκη του ανωτέρω μείγματος. Το χλωροφόρμιο (που αν δεν κάνω λάθος από αυτό εξάγεται το διχλωρομεθάνιο) είναι πολύ καλός διαλύτης του ακρυλικού, αλλά μέ ένα σημαντικό μειονέκτημα... δεν φυλακίζεται "πουθενά", μετά από λίγο το έχεις χάσει από το μπουκάλι του.
Τώρα στα δικά μας έκανες πολύ σωστή δουλειά, αλλά η συγκεκριμένη κόλλα για να δουλέψει στο πλέξι, εκτός του ότι είναι πολύ αργή, χρειάζεται αφενός ζεστό περιβάλλον, χωρίς υγρασία και, το κυριότερο, μεγάλη πίεση δηλαδή βάρος στα κομάτια που θα κοληθούν. Εγώ έχω δική μου πατέντα που μπορεί να κρατάει το ένα φύλλο όρθιο και ταυτόχρονα να το πιέζει πάνω στο άλλο κομάτι, έτσι λιώνει και ομογενοποιείται καλύτερα το πλέξι.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Όντως δεν άσκησα αρκετά μεγάλη πίεση στα κομμάτια που κόλλησα. Αυτήν την acrifix, που την βρίσκω στην Αθήνα;

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 05:39:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Όντως δεν άσκησα αρκετά μεγάλη πίεση στα κομμάτια που κόλλησα. Αυτήν την acrifix, που την βρίσκω στην Αθήνα;

Στις αποθήκες πλέξι. Ανήκει στους διαλύτες που λέγαμε εχθές. Αλλά μεταξύ μας είναι πολύ πιό επικίνδυνη από το χλωροφόρμιο, έχει και μιά φρουτώδη οσμή που σε ξεγελάει. Γενικά οι κόλες αυτές,
δεν είναι προϊόντα του εμπορίου εκτός πλέξι.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Age: 39
  • modelclub.gr
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 05:51:30 μμ »
Να πάω αλλού την συζήτηση λίγο..,όταν θα φτάσω να κολλήσω το τζαμάκι(αυτήν τη στιγμή έχω την tamiya την άσπρη)θα βάλω αυτήν ή καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη για να μην αφήσει σκιές?

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 08:16:55 μμ »
Τα διαφανή μπορείς να τα κολλήσεις είτε με υγρή, είτε με ατλακόλ, είτε με το Micro Krystal Klear της Micro Scale. με οποιοδήποτε κι αν τα κολλήσεις, αν δεν είσαι προσεκτικός/φειδωλός κάποια ελάχιστα έστω σημάδια θα τα έχεις.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 09:31:49 μμ »
Να πάω αλλού την συζήτηση λίγο..,όταν θα φτάσω να κολλήσω το τζαμάκι(αυτήν τη στιγμή έχω την tamiya την άσπρη)θα βάλω αυτήν ή καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη για να μην αφήσει σκιές?
Δεν είχαμε πει κάτι για δεκαπέντε κόλλες;
Θα πρότεινα να αποφύγεις την υγρή κόλλα γιατί το πιο πιθανό είναι να σου αφήσει σημάδια τα οποία δεν φεύγουν. Θέλει εμπειρία για να το αποφύγεις. Έχει και άλλα μειονεκτήματα αλλά και πλεονεκτήματα αυτή η επιλογή αλλά δεν είναι του παρόντος. Η ατλακόλ (ξυλόκολλα), η Micro Krystal Klear και οι άλλες συναφείς για διαφανή (δηλαδή ξυλόκολλα σε συσκευασία των 10 ml αλλά σε τιμή όσο έχει το κιλό) ακόμη και αν σου λερώσουν καθαρίζουν χωρίς σημάδια (αρκεί να μην χρησιμοποιήσεις κανά κοπίδι στο καθάρισμα και χαράξεις το διαφανές). Με αυτές τις κόλλες η κόλληση δεν είναι τόσο γερή αλλά είναι επιδιορθώσιμη.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Age: 39
  • modelclub.gr
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 11:21:55 πμ »
Αν σου αρέσει το καλό και ωραίο πρέπει να οργανωθείς ,και την extra thin(πράσινη)την έχω σε παραγγελία.
Θα δω τώρα για τα τζάμια σε ποια θα καταλήξω...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 11:55:42 πμ »
Αν σου αρέσει το καλό και ωραίο πρέπει να οργανωθείς ,και την extra thin(πράσινη) την έχω σε παραγγελία.
Θα δω τώρα για τα τζάμια σε ποια θα καταλήξω...
Χαχαχαχα δίκιο έχεις, αλλά από την πολλή αγάπη για το καλό και το ωραίο έχω γεμίσει υλικά και εργαλεία, που (καθώς λείπει η οργάνωση) δεν μπορώ να τα βρω όταν τα χρειάζομαι ή μου πιάνουν όλο το χώρο εργασίας και δουλεύω σε ένα σημείο 5Χ5 εκατοστά στον πάγκο μου. Και είναι και το μάρκετινγκ των Ισπανών ακατάχητο και τα παίρνω διπλά και τριπλά (τώρα έχω βάλει σε ενέργεια ένα σύστημα αντιμάρκετινγκ δικής μου επινοήσεως αλλά είναι άλλη συζήτηση αυτή).

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Age: 39
  • modelclub.gr
Απ: Ερώτηση σχετικά με κόλλα
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 03:42:07 μμ »
Χαχαχαχα δίκιο έχεις, αλλά από την πολλή αγάπη για το καλό και το ωραίο έχω γεμίσει υλικά και εργαλεία, που (καθώς λείπει η οργάνωση) δεν μπορώ να τα βρω όταν τα χρειάζομαι ή μου πιάνουν όλο το χώρο εργασίας και δουλεύω σε ένα σημείο 5Χ5 εκατοστά στον πάγκο μου. Και είναι και το μάρκετινγκ των Ισπανών ακατάχητο και τα παίρνω διπλά και τριπλά (τώρα έχω βάλει σε ενέργεια ένα σύστημα αντιμάρκετινγκ δικής μου επινοήσεως αλλά είναι άλλη συζήτηση αυτή).

 ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Tags: