Αποστολέας Θέμα: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!  (Αναγνώστηκε 2246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« στις: Νοέμβριος 06, 2020, 08:07:50 μμ »
 Μέτα απο καιρό καλησπέρα και πάλι απο έμενα,χωρίς να αφήσω τα αγαπημένα μου αεροπορικά θέματα,λόγω και της κατάστασης αποφάσισα να ασχοληθώ με ενα διαφορετικό project .
 Πριν λίγο διάστημα (και να πω την αληθεια,περιμενωντας το lockdown) επένδυσα σε ενα οικιακό 3D Printer και έκτοτε έχω ...καεί,προσπαθώντας στα γεράματα να μαθω 3d printing.
 Σερφαρωντας λοιπόν στο διαδίκτυο για ετοιμα 3d σχέδια έπεσα πάνω σε ένα σχέδιο του X-Wing Fighter στην 1/24.Τα σχέδια σύμφωνα με τον τύπο που τα ανέβασε ήταν τα original σχεδια του X-wing που κατασκευαστηκε και χρησιμοποιηθηκε στις ταινίες.
 Αποφάσισα να το πρινταρω στην 1/48 ,πρώτον για λογούς χώρου άλλα και λόγω του πολύ περισσότερου χρόνου που θα χρειαζόταν η εκτύπωση σε 1/24.
 Περισσότερο θα ειναι μια δοκιμή για το τι  μπορεί και τι δεν μπορεί το μηχάνημα (και εγω,προφανως).
 Το "κιτ" αποτελείται απο 12 συνολικά αρχεία για εκτύπωση τα οποία όμως περιλαμβανουν αρκετά κομμάτια ,για παράδειγμα τα blasters αποτελούνται απο 5 κομμάτια έκαστο και θα πρέπει να φτιαχθουν 4.Το πιλοτήριο θα πρεπει να γίνει όλο scratch μιας και δεν υπάρχει τίποτα εκει. Ενώ δεν υπάρχει και σύστημα προσγείωσης. Φυσικά θα χρειαστεί στόκο-τρίψιμο και κανονικό βάψιμο. 
 Έχω ήδη εκτυπωση μερικά κομμάτια,έχοντας κάποιες αστοχίες στην αρχή,μεχρι να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να δουλέψω στην κλίμακα.
 Γενικότερα θα είναι της υπομονής το project όποτε μην κρατήσετε την ανάσα σας.
 Τις επόμενες ήμερες θα φωτογραφίσω και θα ανεβάσω τα μέχρι τώρα κομμάτια και πρόοδο.
 Καλή και παραγωγική καραντίνα να έχουμε.





Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 12:01:41 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον project. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Ποιον εκτυπωτή πήρες;

Αποσυνδεδεμένος Phantom_nikos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 106
  • Τόπος: ΒΑΣΙΛΙΚΟ - ΧΑΛΚΙΔΑΣ
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 09:35:42 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον, αναμένουμε την συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 12:46:32 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον project. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Ποιον εκτυπωτή πήρες;
+1

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 06:53:38 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον project. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Ποιον εκτυπωτή πήρες;

Ο εκτυπωτης ειναι ο Creality Ender 3 Pro.

Καθαρα entry level μηχάνημα το οποίο όμως έχει μεγάλο community για troubleshooting ενώ έχει και ανταλλακτικά,ακόμη και εδώ στην Ελλάδα,κάτι πιο σημαντικό ,θεωρώ,απο ίσως λίγο καλυτερες επιδόσεις.

Για να σας προλάβω,η ελάχιστη κλίμακα που μπορεί να δουλέψει είναι η 1/48,κατ'εμε, και πάλι,αναλόγως με το σχέδιο που θα του δώσεις να τρέξει.

Έχω κάνει και λίγες προσπάθειες για την 1/72,άλλα εκεί υπάρχει πρόβλημα με τις λεπτομέρειες.Bulky σχεδία όπως van για παράδειγμα τα φτιάχνει. Θα επανέλθω βεβαία,με νεες δόκιμες με άλλες ρυθμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Phantom_nikos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 106
  • Τόπος: ΒΑΣΙΛΙΚΟ - ΧΑΛΚΙΔΑΣ
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 09:31:53 μμ »
Και εγώ για αυτόν ή τον ender v2, σκέφτομαι. Από Ελλάδα τον πήρες ή από έξω;

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 03:31:46 μμ »

 Λοιπόν...Μέτα απο μια μικρή (?) καθυστέρηση καταφερα να βγαλω φωτο τα κομματια που θα αποτελεσουν το X-Wing Fighter.
 Γενικά κατάλαβα οτι οτιδήποτε κάτω απο 1/48 θα είναι δύσκολο να φτιαχτεί,όπως θα δείτε αρκετά κομμάτια εχουν εκτυπωθεί περισσότερες απο 1 φορές,κάποια γιατι δεν μου άρεσε η ποιότητα και κάποια λαμβάνοντας υπόψιν οτι μπορεί να καταστραφούν κατά την κατασκευή.
 Στην πρώτη εικονα είναι τα 4 τμήματα της ατράκτου (έχουν ήδη κολληθεί τα 2 κάτω μισά),η "μπανιερά" του κοκπιτ και τα 2 κομμάτια του ρύγχους.
 Στην συνεχεία έχουμε το πάνω και πίσω κομμάτι της ατράκτου με την σχετική ανάγλυφη λεπτομέρεια,και οι 4 πτέρυγες.
 Στην φώτο με τα πολλά κομμάτια στο πάνω δεξί μισό ειναι οι κινητήρες με τις εξαγωγές (οι 2 γκρι έχουν ενσωματωμενες τις φωλεες του συστήματος προσγείωσης.
 Αριστερά και κέντρο βρίσκονται τα κομμάτια για τα πυροβόλα (Blasters).Τα περισσότερα  μικρά κομμάτια αφορούν αυτά.
 Τελος φαίνονται τα ίδια τα σκέλη προσγείωσης.
 Να σημειωθεί οτι η μπανιερά του κοκπιτ οι κινητήρες με τις ενσωματωμενες φωλεες και τα σκέλη προσγείωσης δεν περιλαμβανονταν στο αρχικό αρχείο και αλιεύθηκαν ξεχωριστά.
 Αυτό που λείπει ειναι η καλύπτρα του πιλοτηρίου την οποία αν και έχω εκτυπώσει σκέφτομαι να ξανακάνω και να δοκιμάσω να την βγάλω vacuumform.(Επίσης λείπει γιατί ξέχασα να την φωτογραφίσω... ::eusa_dance:: ::eusa_dance:: ::eusa_dance:: )
  Γενικά θέλει δουλειά,αλλά όπως είπα στην αρχή του θρεντ θα είναι ένα "τα ζώα μου αργά project"

 ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 08:12:05 μμ »
Ο εκτυπωτης ειναι ο Creality Ender 3 Pro.
Κι εγώ αυτόν έχω. Σε ποια ανάλυση τύπωσες; στην 0.12 mm; Πόσες ημέρες τύπωνες; Αν μπορείς, βάλε Link για τα σχέδια.
Τυπώνεις σε PLA ή σε ABS; Αν τυπώνεις σε ABS, υπάρχει το γνωστό smoothάρισμα με ασετόν (δεν το έχω δοκιμάσει). Στο PLA μπορείς να πετύχεις κάποιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας την κόλλα plastic weld της Plastruct (όχι φοβερά αποτελέσματα, αλλά πάντως βοηθάει για τοπικά προβλήματα).
Καλή συνέχεια! I 'll be watching you ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 10:39:33 μμ »
Αυτές οι γραμμές στις 3d εκτυπώσεις με απωθούν από τέτοιου
είδους προσπάθειες. Μέχρι να βγάλουν ποιότητα οι home 3D
printers εφάμιλλη των ακριβών μοντέλων θα παραμείνω στα
κιτ και στο Evergreen :mrgreen: .

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 10:41:53 μμ »
Αυτές οι γραμμές στις 3d εκτυπώσεις με απωθούν από τέτοιου
είδους προσπάθειες. Μέχρι να βγάλουν ποιότητα οι home 3D
printers εφάμιλλη των ακριβών μοντέλων θα παραμείνω στα
κιτ και στο Evergreen :mrgreen: .
@KWSTAS η ανάλυση με έναν SLA εκτυπωτή είναι άκρως ικανοποιητική και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορεί να πετύχει ένας filament εκτυπωτής όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση της εκτύπωσης του φίλου. Παρακάτω δύο παραδείγματα από εκτυπώσεις από τον Anycubic Photon που χρησιμοποιώ. Κλιμακα και στα δύο 1/35. Η μεν Φαίδρα μου στα 0,05mm ανάλυση και το χωνί του γραμμοφώνου στα 0,03mm. Ενώ ο εκτυπωτλης μπορεί να κατέβει μέχρι και στο 0,015mm. Με ένα χάιδεμα με βουρτσάκι fiberglass και αστάρωμα, είναι έτοιμα για βάψιμο :wink:







Σημείωση: Η βαθιά γραμμή στην πλάτη του Dob και περιμετρικά είναι επειδή έκανα μ@λ@κί@ και έκανα pause την εκτύπωση, ενώ η κοντινή φωτό του γραμμοφώνου είναι τραβηγμένη με μεγενθυντικό φακό μπροστά από το φακό της φωτ. μηχανής.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 11:18:36 μμ »
Σίγουρα οι στρώσεις σε έναν filament είναι πρόβλημα. Παρόλα αυτά υπάρχουν κολπάκια να περιορίσεις ή να κρύψεις το πρόβλημα χωρίς βέβαια να μπορείς να το εξαφανίσεις. Επίσης προβληματικοί είναι οι τεράστιοι χρόνοι. Πάντως είναι χρήσιμος για μικρά accessories όσον αφορά το χομπι μας και για τη συμπλήρωση διοραμάτων (βαρέλια, ρόδες κλπ.). Βασικά τον βλέπω ως συμπλήρωμα στα evergreen και τα έτοιμα και όχι ως υποκατάστατο. Και ο Ender 3 Pro στην τιμή των 185 ευρώ είναι πειρασμός. Με πολύ μικρή εμπειρία σε 3d εκτυπώσεις, μπόρεσα να πάρω τα αποτελέσματα που ήθελα σε μια ωρίτσα αφότου τον μοντάρισμα.

Φτηνούς SLA εκτυπωτές βρίσκει κανείς πλέον στην τιμή ενός filament.
Ποιον Anycubic Photon έχεις; Από χρόνους τυπώματος πώς πάει, είναι αντίστοιχα μεγάλοι με τους filament; Στη χρήση είναι μπελάς με όλα αυτά τα βάλε βγάλε ρητίνες;

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 12:36:00 πμ »
Καλησπέρα,

Πολύ ωραία η προσπάθεια μέχρι τώρα  ::thumbleft::

Η εκτύπωση με FFD (Fused Filament Deposition) είναι λίγο τέχνη με την έννοια να βρει κανείς τον βέλτιστο συνδυασμό προσανατολισμού του μοντέλου κατά την εκτύπωση, πάχος στρώματος, υλικού εκτύπωσης και απαιτούμενου χρόνου με το ελάχιστο post-processing. Θέλει δουλειά και εμπειρία, δηλαδή αρκετές με πολλές αποτυχίες (έχω δύο κουτιά γεμάτα με αποτυχημένες εκτυπώσεις).
Από την δική μου εμπειρία πολύ σημαντικό είναι το κέλυφος στον εκτυπωτή. Έχω έναν Zortrax M200 (σκυλί εκτυπωτής και σε ποιότητα και σε αξιοπιστία) που από την στιγμή που κάλυψα τις ανοικτές επιφάνειες η ποιότητα βελτιώθηκε πολύ. Δεν πιστεύω ότι οι εκτυπωτές χωρίς κουτί μπορούν αν φτάσουν το επίπεδο των "κλειστών" εκτυπωτών.
Η τιμή των LCD/SLA έχει πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα σε σχέση με τις τιμές πριν 5-6 χρόνια. Τώρα βρίσκεις μέχρι και 4Κ με 300-400 ευρώ, οι 2Κ με λιγότερα από 200...Για μοντελισμό είναι εκ των ων ουκ άνευ όπως είπε και ο @Blitz-X.

Αλλά αυτό που είναι συχνά το πιο δύσκολο είναι οι σκρατσιές όταν πρέπει να "γεννήσεις" μοντέλα από το μηδέν στην οθόνη του υπολογιστή χωρίς την πραγματική 3Δ (προ)οπτική. Στο χέρι με το μάτι μερικές φορές είναι πιο γρήγορο/εύκολο (φυσικά ανάλογα τα χέρια και τα μάτια του καθενός).

Ίσως να χρειαζόμαστε και μια κατηγορία "προσθετικής κατασκευαστικής" για τα 3D-printed project στο φόρουμ, νομίζω πως ωρίμασαν οι συνθήκες.

Καλή συνέχεια, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον.
 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 12:38:54 πμ »
...
Ποιον Anycubic Photon έχεις; Από χρόνους τυπώματος πώς πάει, είναι αντίστοιχα μεγάλοι με τους filament; Στη χρήση είναι μπελάς με όλα αυτά τα βάλε βγάλε ρητίνες;
Τον πρώτο. Σκέτο Photon. Ναί είναι της υπομονής, αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμοίβει. Μιά σχετική... λάτρα την έχει. Αλλά αν χρησιμοποιείς water washable ρητίνη γλυτώνεις τις ισοπροπυλικές και τη βαβούρα τους.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 12:44:47 πμ »
...
Ίσως να χρειαζόμαστε και μια κατηγορία "προσθετικής κατασκευαστικής" για τα 3D-printed project στο φόρουμ, νομίζω πως ωρίμασαν οι συνθήκες.
...
Συμφωνώ και επαυξάνω. Ακούει ο @arcadios :?: :?: :?: ::helpsos::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 12:47:37 πμ »
Τον πρώτο. Σκέτο Photon. Ναί είναι της υπομονής, αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμοίβει. Μιά σχετική... λάτρα την έχει. Αλλά αν χρησιμοποιείς water washable ρητίνη γλυτώνεις τις ισοπροπυλικές και τη βαβούρα τους.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Thx. Δεν ήξερα για water washable resin! Μου άνοιξες τα μάτια!


Ίσως να χρειαζόμαστε και μια κατηγορία "προσθετικής κατασκευαστικής" για τα 3D-printed project στο φόρουμ, νομίζω πως ωρίμασαν οι συνθήκες.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Ακούει ο @arcadios
X2!!!!

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 09:44:48 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω. Ακούει ο @arcadios :?: :?: :?: ::helpsos::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

x 100  .. για να μην εχει την τύχη της πρωινης βαρδιας  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 02:06:15 μμ »
Αυτές οι γραμμές στις 3d εκτυπώσεις με απωθούν από τέτοιου
είδους προσπάθειες. Μέχρι να βγάλουν ποιότητα οι home 3D
printers εφάμιλλη των ακριβών μοντέλων θα παραμείνω στα
κιτ και στο Evergreen :mrgreen: .

Ισχυει οτι λες KWSTAS.Το θεμα για μενα δεν ειναι τοσο η ποιοτητα,οσο το οτι δεν ειναι παντα σταθερη η ποιοτητα...
Δηλαδη διαφορετικες μερες,κανοντας τα ιδια πραγματα μπορεις να παρεις διαφορετικα αποτελεσμα, με ιδιες ρυθμισεις στο slicing,  κατι απιστευτα εκνευριστικο.
Επισης το PLA ειναι αρκετα σκληρο σαν υλικο και δεν δουλευεται οπως το μοντελιστικο πλαστικο.

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 02:08:33 μμ »
@KWSTAS η ανάλυση με έναν SLA εκτυπωτή είναι άκρως ικανοποιητική και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορεί να πετύχει ένας filament εκτυπωτής όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση της εκτύπωσης του φίλου. Παρακάτω δύο παραδείγματα από εκτυπώσεις από τον Anycubic Photon που χρησιμοποιώ. Κλιμακα και στα δύο 1/35. Η μεν Φαίδρα μου στα 0,05mm ανάλυση και το χωνί του γραμμοφώνου στα 0,03mm. Ενώ ο εκτυπωτλης μπορεί να κατέβει μέχρι και στο 0,015mm. Με ένα χάιδεμα με βουρτσάκι fiberglass και αστάρωμα, είναι έτοιμα για βάψιμο :wink:







Σημείωση: Η βαθιά γραμμή στην πλάτη του Dob και περιμετρικά είναι επειδή έκανα μ@λ@κί@ και έκανα pause την εκτύπωση, ενώ η κοντινή φωτό του γραμμοφώνου είναι τραβηγμένη με μεγενθυντικό φακό μπροστά από το φακό της φωτ. μηχανής.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Φιλε Blitz τα αποτελεσματα ειναι ,τουλαχιστον , εντυπωσιακα.... ::icon_antegeia::

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 02:11:15 μμ »
Κι εγώ αυτόν έχω. Σε ποια ανάλυση τύπωσες; στην 0.12 mm; Πόσες ημέρες τύπωνες; Αν μπορείς, βάλε Link για τα σχέδια.
Τυπώνεις σε PLA ή σε ABS; Αν τυπώνεις σε ABS, υπάρχει το γνωστό smoothάρισμα με ασετόν (δεν το έχω δοκιμάσει). Στο PLA μπορείς να πετύχεις κάποιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας την κόλλα plastic weld της Plastruct (όχι φοβερά αποτελέσματα, αλλά πάντως βοηθάει για τοπικά προβλήματα).
Καλή συνέχεια! I 'll be watching you ::glossa::

0.16 το εκανα γιατι στο 0.12 θα ηθελε...3 χρονια...

PLA Neema 3D Ultimate

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 02:18:54 μμ »
Καλησπέρα,

Πολύ ωραία η προσπάθεια μέχρι τώρα  ::thumbleft::

Η εκτύπωση με FFD (Fused Filament Deposition) είναι λίγο τέχνη με την έννοια να βρει κανείς τον βέλτιστο συνδυασμό προσανατολισμού του μοντέλου κατά την εκτύπωση, πάχος στρώματος, υλικού εκτύπωσης και απαιτούμενου χρόνου με το ελάχιστο post-processing. Θέλει δουλειά και εμπειρία, δηλαδή αρκετές με πολλές αποτυχίες (έχω δύο κουτιά γεμάτα με αποτυχημένες εκτυπώσεις).
Από την δική μου εμπειρία πολύ σημαντικό είναι το κέλυφος στον εκτυπωτή. Έχω έναν Zortrax M200 (σκυλί εκτυπωτής και σε ποιότητα και σε αξιοπιστία) που από την στιγμή που κάλυψα τις ανοικτές επιφάνειες η ποιότητα βελτιώθηκε πολύ. Δεν πιστεύω ότι οι εκτυπωτές χωρίς κουτί μπορούν αν φτάσουν το επίπεδο των "κλειστών" εκτυπωτών.
Η τιμή των LCD/SLA έχει πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα σε σχέση με τις τιμές πριν 5-6 χρόνια. Τώρα βρίσκεις μέχρι και 4Κ με 300-400 ευρώ, οι 2Κ με λιγότερα από 200...Για μοντελισμό είναι εκ των ων ουκ άνευ όπως είπε και ο @Blitz-X.

Αλλά αυτό που είναι συχνά το πιο δύσκολο είναι οι σκρατσιές όταν πρέπει να "γεννήσεις" μοντέλα από το μηδέν στην οθόνη του υπολογιστή χωρίς την πραγματική 3Δ (προ)οπτική. Στο χέρι με το μάτι μερικές φορές είναι πιο γρήγορο/εύκολο (φυσικά ανάλογα τα χέρια και τα μάτια του καθενός).

Ίσως να χρειαζόμαστε και μια κατηγορία "προσθετικής κατασκευαστικής" για τα 3D-printed project στο φόρουμ, νομίζω πως ωρίμασαν οι συνθήκες.

Καλή συνέχεια, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον.
 ::salut::

Πολυ ενδιαφεροντα ολα οσα γραφεις,δεν φανταζομουν οτι το κελυφος θα εκανε τοση διαφορα.Ειχα δεν καποιες κατασκευες,με το τραπεζακι του ΙΚΕΑ κυριως ,αλλα τις θεωρουσα λιγο υπερβολη για σπιτι.Ισως επειδη τον εχω στο σπιτι θεωρουσα οτι οι συνθηκες ειναι λιγο πολυ ελεγχομενες.Με μπριζωσες τωρα να ψαχτω για κουτι.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 07:20:24 μμ »
Μάνο, είναι όντως πολύ καλό το αποτέλεσμα για home
3D printer. Ένα Razor Crest ήθελα να εκτυπώσω, σε μια
νορμάλ κλίμακα , όχι τίποτα το φοβερό. :lol:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 09:28:26 μμ »
Μάνο, είναι όντως πολύ καλό το αποτέλεσμα για home
3D printer. Ένα Razor Crest ήθελα να εκτυπώσω, σε μια
νορμάλ κλίμακα , όχι τίποτα το φοβερό. :lol:
Τον Photon τον βρίσκεις με 169$.

Εδώ σ' έχω @KWSTAS 1/68 κλίμακα. 35 δολλαριάκια + το κόστος της ρητίνης :wink: :mrgreen:

Spoiler (hover to show)

Δές το βίντεο από 5:10 λεπτό και μετά, όπου δείχνει την συναρμολόγηση της version που είναι για SLA  εκτυπωτές.



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 27, 2021, 07:57:43 πμ »
Ναι φίλε, το είχα δει αυτό αλλά είδα και το κατεβατό από αρχεία
καθώς και το διαχωρισμό σε SLA κλπ και χάθηκα.
Πόση ρητίνη λες απαιτεί ένα τέτοιο μοντέλο;

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 27, 2021, 03:27:21 μμ »
Αν πάρεις εκτυπωτή και τριφτείς λίγο με τη διαδικασία (σε μερικές μέρες), δεν θα πελαγώνεις εύκολα :wink:

Πιθανώς έως και μίσο κιλό.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars X-wing Fighter 1/48 (3D Printed)!
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 06:07:11 μμ »
Δεν είμαστε για τέτοια έξοδα τώρα Κε Μάνο μας.
Επίσης δεν ξέρω πόσο θα μου κοστίσει κάτι τέτοιο
για να εκτυπωθεί κατά παραγγελία. Όσο το printer
ας πούμε; :lol: :lol:

Tags: