Αποστολέας Θέμα: HMS Bounty s Jolly boat 1/25  (Αναγνώστηκε 1918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« στις: Οκτώβριος 06, 2020, 09:01:36 πμ »
ξεκιναω σημερα το καραβακι(λεμβο?)οπως μου προτειναται (τα ιδια μου παν στο μαγαζι που το πηρα) και βλεπουμε τι θα κανω..ειχα αλλα προτζεκτ στο μυαλο μου (συνθεσεις με εποξικη ριτηνη)αλλα θα τελειωσω πρωτα αυτο..ειμαι ασχετος στα ξυλινα καραβια γιαυτο οτι θελετε μου λετε...foto δεν βρηκα τροπο να ανεβασω

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 09:16:38 πμ »
Καλή αρχή! Η επιλογή σου είναι καλή για να μπεις σιγά σιγά στα βαθύτερα νερά. Θα χρειαστείς ξυλόκολλα και κάποιο εργαλείο για να λυγίζεις τα σανιδάκια (το καλύτερο είναι ένα ηλεκτρικό κολλητήρι). Θέλει υπομονή ώστε να προχωράς με αργά και σταθερά βήματα, τουλάχιστον στα πρώτα στάδια. Προσοχή ώστε ο σκελετός να γίνει σωστά (ορθές γωνίες). Ό,τι απορία έχεις ρώτα στο φόρουμ και θα σου απαντήσουν έμπειροι μοντελιστές.

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 10:24:38 πμ »
ειχα αλλα προτζεκτ στο μυαλο μου (συνθεσεις με εποξικη ριτηνη)
Τι εννοείς????

Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 01:15:24 μμ »
ξεκινημα..και εποξικος πινακας


Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 01:18:45 μμ »
Καλό ξεκίνημα.

Νόμιζα ότι οι εποξικές συνθέσεις είχαν σχέση με τα ξύλινα πλοία. Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες. Ενδιαφέρουσα τεχνική.

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 01:35:43 μμ »

Κάποια στιγμή θα μας εξηγήσεις την τεχνική αυτή.  (Πολύ ωραία by the way!)
 Νομίζω οτι μπορεί να έχει και μοντελιστικό ενδιαφέρον.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 01:37:11 μμ »
Καλωσόρισες στα ξύλινα ….και καλή αρχή .

Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 01:39:50 μμ »
ηδη ξεκινησα ασχημα..η κολα ειναι γρηγορη και μου μεινε μεσα το κοπιδι...στον σκελετο...ουτε ακτινογραφια δεν θα μπορει να βγαλει πλεον    ::salut::..και ξεκινησα απο τωρα να προσθετω ξυλαρακια για διορθωση..

η εποξικη θα χρησημοποιηθει στο μελλον για διοραματα..αλλα εδω εχω προβληματα στην αρχη μιας λεμβους


Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 02:04:49 μμ »
Ο σκελετός θελει προσοχή. Να είναι σωστά, κάθετα και συμμετρικά τοποθετημένοι οι νομείς ώστε να πάει ωραία και ψύχραιμα το πέτσωμα στη συνέχεια. Ό,τι κολλάει ξεκολλάει και ό,τι σπάει μπορεί να ξανακολλήσει στις ξύλινες κατασκευές. Άρα, μην πτοείσαι. Η γρήγορη κόλλα είναι καλύτερη από την αργή αλλά αρκεί να προχωράς με αργά βήματα και να μην ανοίγεις πολλά μέτωπα ταυτόχρονα: κολλάς τον ένα νομέα, περιμένεις να στεγνώσει, προχωράς στον επόμενο. Η πρώτη κατασκευή σίγουρα θα έχει πολλά ελαττώματα αλλά θα μπορέσεις να διορθώσεις αρκετά προβλήματα στα επόμενα στάδια με στοκάρισμα και τρίψιμο.

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: hms bounty s jolly boat 1/25
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 10:48:24 πμ »
Χαιρετώ. ::hi::
My two cents (or pennies’) worth… 8)
Ό,τι κι αν σου προτείνει κάποιος και πρίν αγοράσεις, σχημάτισε δική σου γνώμη. Το web είναι πολύ καλός σύμβουλος.
Η γρήγορη κόλλα δεν συγχωρεί λάθη, κι αφού είσαι στην αρχή, προχώρα αργά με την κλασική ξυλόκολλα (λευκή).
Αν ξεκινάς το πρώτο σου μοντέλο με σκοπό να το τελειώσεις, τότε ξεκινάς λάθος. Θεώρησε το στάδιο εκμάθησης και μην μετράς τα πισωγυρίσματα που θα πρέπει να κάνεις. Είναι καλό να μην σκέπτεσαι ότι θα διορθώσεις ένα λάθος αργότερα, γύρνα στο προηγούμενο στάδιο κατασκευής και απέφυγε το. Μην περιμένεις να μάθεις από τα λάθη σου, στο web μπορείς να μάθεις κι από τα λάθη άλλων.
Μην περιμένεις εύκολες απαντήσεις από forums.Ο κάθε μοντελιστής έχει την δική του οπτική ανάλογα με την τεχνική που ακολουθεί.
Τέλος αν παραμείνεις στα Ξύλινα μοντέλα, διάβασε βασική ναυτική ορολογία, για να μπορείς να επικοινωνείς και κυρίως για να ξέρεις τι και γιατί το φτιάχνεις.
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:52:39 μμ »
Καλό ξεκίνημα.
Θα παρακολουθώ την πορεία της κατασκευής
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 11:07:57 πμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις και πιο πολυ για τις συμβουλες...ναι εχω στο μυλο μου οτι θα το διορθωσω μετα το λαθος....ναι πρεπει να μαθω ορους πλοιων...θα ψαξω κι αλλο εδω μεσα αναρτησεις..θα σας δειξω που ειμαι τωρα και θα κανω διαλλειμα πριν το πετσωμα  γιατι με εχει πετσωσει ηδη αυτο...για το καμπυλωμα των ξυλων χρησημοποιω πυρογραφο....



Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 10:58:36 πμ »
Καλημερα,κερναω καφε οποιος θελει να μου πει 2-3 βασικα πραγματα για τα ξυλινα πλοια,απτην μερια μου αυτο που μπορω να προσφερω ειναι ,οτι ξερω για εποξικη,ξερω για νομισματα οτι ερωτηση εχετε,συνταγες μαγειρικες(η δουλεια μου ειναι)και εχω ενα δωρο για οποιον κανει πλοια απο σχεδια...ο καφες κερασμα γινεται μονο πρωινες ωρες δευτερα με παρασκευη κεντρο αθηνα αν γινεται η αλλου..οποιος θελει ας μου στειλει μην.

με εκτιμηση μπαμπης

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 12:40:03 μμ »
Την καλημέρα μου  Μπάμπη .
Το θέμα δεν είναι  να σου πει   κάποιος  2-3  πράγματα , χρειάζονται  πολύ περισσότερα   , και παίρνω  τα πράγματα απ’ την  αρχή .
Κράτα  αυτά σου  είπε  ο Θανάσης  σαν ….θησαυρό .
Ελληνική  σοβαρή  και τεκμηριωμένη  βιβλιογραφία    κατασκευής  ,εγώ  δεν γνωρίζω .
Κατά συνέπεια  πρέπει  να ψάξεις  ξενόγλωσση .
Έχω  την πρόθεση  να βοηθήσω  ,ανεξάρτητα  απ’ τον  καφέ , δυστυχώς  μένω επαρχία  (Τρίκαλα ) , θα χαρώ  βέβαια 
αν υπάρχει  η δυνατότητας  συνάντησης .
Θα κοιτάξω  στο αρχείο  μου ..πιστεύω πως κάτι θα βρω από  ξενόγλωσση ,απλά  θα χρειαστώ  το email σου , σε P.M .
Αν  ενδιαφέρεσαι  ,τόσο πολύ , θα βρεθεί  ο τρόπος ,ο καθένας  μας ξεκίνησε  κάπως έτσι . 
Εύχομαι τα καλύτερα .
Βαγγελης .

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 10:41:54 πμ »
Χαιρετώ.
Δεν ξέρω πως είναι τα Αγγλικά σου, αλλά από όσα έχω διαβάσει, το παρακάτω βιβλίο θεωρώ πως είναι πολύ καλό (απλό και περιεκτικό) για να ξεκινήσει κάποιος κατασκευή μοντέλων απο kit.
Απουσιάζει το μέρος των περιεχομένων κι ένα Ιταλο-Αγγλικό λεξικό αλλά νομίζω δεν το χρειάζεσαι.
(Βαγγέλη ελπίζω να μην σε ενοχλεί, αλλά αν το θέλεις μπορώ να στο στείλω... :D)
Στο παραθέτω σε τέσσερα (4) links και αξίζει τον κόπο να ρίξεις μία ματιά.
 

http://woodenboats.lt/Knygos%20public/Modeliavimas/Ship%20Modeling%20Simplified%20Part%201.pdf
http://www.woodenboats.lt/Knygos%20public/Modeliavimas/Ship%20Modeling%20Simplified%20Part%202.pdf
https://www.shipmodeling.ru/content/books/archive/ShipModelingSimplified/Ship%20Modeling%20Simplified%20Part%203.pdf
http://www.woodenboats.lt/Knygos%20public/Modeliavimas/Ship%20Modeling%20Simplified%20Part%204.pdf
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 12:45:40 μμ »
Καλημέρα  σας .
Δεν με ενοχλεί  καθόλου  Θανάση …… ::salut:: αυτά  σκεφτόμουνα  και  εγώ    και  κάποια αλλά 
παρόμοια ,  σε ιταλικά και  ισπανικά  , δυστυχώς  δεν γνωρίζω  αγγλικά .
Κάπου  τα  έχω … στοιβαγμένα …σε κάποιο  δίσκο …δεν μου χρειάζονται  πλέον , πάντως 
σ’ ευχαριστώ ,  η  αρχειοθέτηση  μου είναι για….. κλάματα  :oops:
Ελπίζω  να βοηθήσουν  στο  Μπάμπη .
Βαγγελης

Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 12, 2020, 10:26:32 πμ »
ενδιαφερον τα λινκ..ευχαριστω

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 12, 2020, 03:17:40 μμ »
Για ξεκίνημα είναι αρκετά καλό και το simple hull planking techniques for beginners.Ακόμη και για κάποιον που δεν ξέρει αγγλικά, περιλαμβάνει πάρα πολλά σχέδια που σχεδόν δεν χρειάζονται εξήγηση. Αναφέρεται στις συμβατικές τεχνικές ξυλομοντελισμού, τις πιο απλοποιημένες, και όχι στις προχωρημένες που προσπαθούν να αναπαραγάγουν τις πραγματικές ξυλοναυπηγικές τεχνικές.

Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 12, 2020, 04:15:27 μμ »
πολυ ωραιο κωστη ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 04:05:47 μμ »
το προχωρησα το πετσωμα αλλα εχω κανει πολλα λαθη τα οποια θα τα αφησω να τα βλεπω να τα θυμαμαι...δεν θα το στοκαρω ,βαψω , θα μεινει ετσι..επισης θα θελα οποιος θελει να αγορασω σχεδια απο μεγαλα πλοια για να μην δωσω πολλα λεφτα χωρις να χω κανει πρακτικη σε αλλο..επισης μπορω να προσφερω και απο αυτο που κανω τωρα σχ


Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 05:42:31 μμ »
Ωραίο μου φαίνεται και τα λάθη για πρώτη κατασκευή δεν μου φαίνονται σημαντικά. Καλό και το σκούρο εφέ με το καμινέτο. Κάνει τις ατέλειες να δένουν με φυσικότητα. Καλή συνέχεια και περιμένουμε περισσότερες φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος habos78

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: HMS Bounty s Jolly boat 1/25
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:42:01 μμ »
το ξεφτιλισα το βαρκακι εχει τοσα πολλα λαθη που δεν χωραν σε κειμενο..εκανα πολλα ''δικα μου'' και για αυτο δεν εβγαλα φωτο καθαρες...θα ξεκινησω ενα δικο μου πλοιο για να μην χαλαω τζαμπα λεφτα...αν  δω οτι ειμαι ετοιμος μπορει να αγορασω στο μελλον..


 

Tags: