Αποστολέας Θέμα: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ  (Αναγνώστηκε 2024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 07:49:50 μμ »
Καλησπέρα,

Θυμάται ή ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας (ή και όχι μόνο) από το οποίο μπορώ να αγοράσω μία ποιοτική μάσκα προσώπου; Είχα αγοράσει πρίν από αρκετά χρόνια μια φτηνή για να την χρησιμοποιώ όταν βάφω με το αερογράφο αλλά πλέον χρειάζομαι μία καλύτερη.

Για την τιμή δεν ρωτάω, γιατί όπως και να το δεί κανείς είναι επένδυση μία τέτοια μάσκα.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 08:48:58 μμ »
Προσωπικά με βόλευε ο Πειραιάς οποτε προμηθεύτηκα μάσκα και φίλτρα απο το stop.gr 

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 10:43:22 μμ »
Αν ξέρεις που είναι ο Δίλμας στο Μοναστηράκι, ακριβώς από πίσω του (μέσα από την στοά) είναι κατάστημα της 3Μ.

Πας, ρωτάς, εξηγείς τί ψάχνεις και σου δίνουν αυτό που χρειάζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 11:37:31 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες, θα τα τσεκάρω και τα 2 αν και από μία γρήγορη ματιά είδα πως και τα 2 καταστήματα έχουν προϊόντα της 3Μ.

Τον Δίλμα τον είχα ξεχάσει εντελώς. Πρέπει να το έχει το κατάστημα πάνω από 30 χρόνια.

Και πάλι ευχαριστώ παίδες.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 12:12:10 πμ »
Υπάρχει κατάστημα της 3Μ στη Θηβών κοντά στο Media Markt, στο ρεύμα προς Πειραιά.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 12:44:28 πμ »
 έχω και εγω μερικές απορίες για τις μάσκες της 3Μ συγκεκριμένα, μιας και το θέμα με απασχολεί καιρό.

1. σε παλιότερο θέμα είχαν συζητηθεί δύο μοντέλα η 6000 κι η 7500, αν θυμάμαι καλά η 7500 είναι καλύτερης ποιότητας ; υπάρχει άλλος λόγος να προτιμήσω την μία ή την άλλη ;

2 στο σάιτ της 3Μ βλέπω δυό "νέα" μοντέλα που δεν υπήρχαν παλιά, την https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/company-gr/3m-proionta/?N=5002385+8709322+8711017+8711405+8720539+8720550+8720785+3294134204&rt=rud και την https://multimedia.3m.com/mws/media/1644758O/70-0716-9777-8-hf-800-secure-click-brochure.pdf. Ξέρει κάποιος αν έχουν διαφορά σε σχέση με τις προηγούμενες ; ειδικά η δεύτερη με τη νέου τύπου σύνδεση των φίλτρων φαίνεται αρκετά βολική αλλά στο σκρουτζ τη βλέπω και ακριβότερη.

3. το κόστος. αρχές καλοκαιριού που είχα περάσει από το κατάστημα που λέει παραπάνω ο Nick ρώτησα για την 7500 με φίλτρα (αλλά χωρίς τα προφίλτρα) και μου είπε σύνολο 70€ ενώ πέρσι μου είχε πει γύρω στα 50-55. Ότι θέλουν ζητάνε ή παίζει αύξηση λόγω κορωνοϊού ; Επίσης σε παλιότερο θέμα εδώ είχε γραφτεί για αγορά της 6000 από ebay Κίνα, σε πολύ μικρότερη τιμή. Παίζει να ήταν "μαϊμού" ;

4. τελευταία και σημαντική ως προς την χρήση: τι φίλτρο επιλέγουμε για μοντελιστική χρήση; εδώ https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/company-gr/3m-proionta/?N=5002385+8709322+8711017+8711405+8720550&rt=r3 βλέπω διάφορα φίλτρα για κάθε περίπτωση. Πχ. αν κάποιος βάφει μόνο ακρυλικά ή και λάκερ ή αν θέλει να τρίψει ξύλο, ρητίνη κλπ. ; Πάει σε χωριστά φίλτρα για κάθε περίπτωση ή συμφέρει να πάρουμε αυτό που τα καλύπτει όλα ;

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 07:16:37 πμ »
Πιστεύω, λόγω του ότι τα φίλτρα έχουν ημερομηνία χρησης
αφού ανοιχτούν, είναι καλύτερο οικονομικά 1 για όλα , ώστε
να μην χαλάμε πολλά ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 10:07:00 πμ »

1. σε παλιότερο θέμα είχαν συζητηθεί δύο μοντέλα η 6000 κι η 7500, αν θυμάμαι καλά η 7500 είναι καλύτερης ποιότητας ; υπάρχει άλλος λόγος να προτιμήσω την μία ή την άλλη ;

3. το κόστος. αρχές καλοκαιριού που είχα περάσει από το κατάστημα που λέει παραπάνω ο Nick ρώτησα για την 7500 με φίλτρα (αλλά χωρίς τα προφίλτρα) και μου είπε σύνολο 70€ ενώ πέρσι μου είχε πει γύρω στα 50-55.

Καλημέρα,

Τα μοντέλα που αναφέρεις αν και δεν τα γνωριζω λόγω του ότι πρέπει να έχει περάσει πολύς καιρος η παραγωγη τους πρεπει να έχει σταματήσει, εξου και τα νέα μοντέλα.

Για τις τιμες θέλει ψαξιμο γιατι ο καθένας χρεωνει ότι θέλει. Και όπως λέει και ο Κώστας παίρνεις ένα φίτρο για όλα και έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

Πάντως για μένα τα 50 ευρω αν και μου ακούγονται πολλά, είναι επένδυση. Τέτοιες μάσκες μια φορα αγοράζει κανείς.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 11:51:49 πμ »
Μεχρι στιγμής χρησιμοποιούσα SCOTT η οποια την θεωρω απιστετα καλη.
Λοιπόν αυτό που παρατήρηση ειναι μεσα σε μια 7ετια εχει αλλαξει 2 φορες το βύσμα/υποδοχη των φίλτρων.
απο πανομοιοτυπο σαν της 3Μ  με ενα αλλο με 2 αυτάκια και τωρα βιδωτο αναγκαζοντας σε να δίνεις 15 ευρω καθε φορα επιπλεον για να αλλάξεις μάσκα για να μπορις να προσαρμώσεις τα φιλτρα.
Θεωρώ τα 3Μ πληρως αξιόπιστα και μεσα στα 10 χρόνια δεν έχει αλλάξει τα βυσματα που προσαρμώζονται τα φιλτρα της.
επίσης απο γνωστό που δουλευει σε επισκευαστική ζωνη αγόρασε full face μασκα για τα συνεργεία καθαρισμου του απο το wish.com (γιατι με το πρωτο κυμα κορονοιου ειχαν φυγει ολες) και κάνει μια χαρά την δουλεια του απλα αγοραζοντας φίλτρα 3Μ απο εδω.
προσωπικά σκέφτομαι και εγω να το κανω.
θεωρώ και εγω δεν θα εμπιστευομουν τα φιλτρα απο το Wish και σιγουρα θα αγοραζα απο εδω φιλτρα.
αυτη εινα η γνωμη μου.
κα το κυριοτερο....μην λυπηθειτε τα χρήματα ....ειανι για την υγεια σας. δεν κανει να αναπνευσετε τιποτα απο αυτα πο ψεκαζουμε.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 10:59:28 μμ »
Πιστεύω, λόγω του ότι τα φίλτρα έχουν ημερομηνία χρησης
αφού ανοιχτούν, είναι καλύτερο οικονομικά 1 για όλα , ώστε
να μην χαλάμε πολλά ταυτόχρονα.

σίγουρα είναι καλύτερα το ένα για όλα ; εδώ https://www.skroutz.gr/c/2478/Antallaktika-gia-maskes-ergasias/m/286/3M/f/1075814/filtra-maskas.html?o=%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1+%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%CF%82&order_by=pricevat&order_dir=asc. βλέπω το ένα για όλα (το 6099)να είναι πολύ ακριβό αλλά κάνουν για μοντελιστική χρήση ; πχ. θέλουμε και για οργανικά και για ανόργανα ; αν κάποιος φτιάχνει πχ. καλούπια ρητίνης ; ή για τρίψιμο ρητίνης, ξύλου κλπ. δεν αρκεί μόνο αυτό για σκόνη ;

- Sernak το 6000 και 7500 είναι αυτά που πωλούνται τώρα, αν πας στο μαγαζί της 3Μ που είπε και ο Nick αυτές θα βρεις. Και συμφωνώ για το κόστος, και 100 ευρώ να είχε δεν θα με πείραζε, προέχει η υγεία. Απλά αναρωτιέμαι για την τιμή που μου είπαν στο κατάστημα όταν στο Σκρουτζ τις βλέπω στις τιμές που έπαιζαν παλιότερα (~30% φτηνότερα).

- Δημήτρη αυτές της SCOTT που λες είναι full face (στο Σκρουτζ μόνο τέτοιες βλέπω). Αν ναι είναι βολικές για μοντελιστική χρήση ; εννοώ ορατότητα, κούραση αν τη φοράς πολλή ώρα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 11:08:21 πμ »
Καλημέρα

Επειδή έκανα μια έρευνα αγοράς πρόσφατα νομίζω ότι το κατάλληλο φίλτρο για μοντελισμό είναι το 3M 6001 (ΜΑΥΡΗ ταινία) που είναι για οργανικά αέρια. Στην ελληνική αγορά δε μπορώ να το βρώ, υπάρχει ομως το 3Μ 6003 (ΚΙΤΡΙΝΗ ταινία) που είναι και για  οργανικά αέρια και για οξέα. Περισσότερες λεπτομέρειες εδω https://multimedia.3m.com/mws/media/565214O/3m-cartridge-filter-guide-and-brochure.pdf.

Εχω καταλήξει σε αυτή τη λύση: μοντέλο σειράς 7500 (ΜΕΣΑΙΟ 7502) class P* ("oily mists" που απο ότι κατάλαβα κάνει και για χρώματα σμάλτου), που έχει όλο το σετ μασκα-φίλτρα-προφίλτρα. Το πιο φθηνό που βρήκα (σε Αττική το στέλνει δωρεάν) είναι https://www.painthouse.gr/el/vafeio/prostasia/maskes-prostasias/3m/3m-maska-misou-prosopou-pollaplon-hriseon-apo-silikoni-seiras-7500-7502-complete.html

*
Παράθεση
Resistance to oily mists. This is indicated by a letter (N, R or P). N-class filters are not resistant to oil. R-class filters are oil-resistant, but they may only be used against oily mists for up to eight hours. P-class filters are oil-proof; time-use limitations must be determined by the manufacturer. 3M recommends 40 hours of use or 30 days, whichever occurs first, for its P-class filters.

@GRmodeler Νομίζω ότι για σκόνες αρκεί το προ-φίλτρο. Εγω έχω ήδη προστατευτικά ματιών 3M που είναι συμβατά με όλες τις half face μάσκες τους.

Δε το αγόρασα ακόμα. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Επειδή είμαι καινούργιος στο φόρουμ βλέπω ότι παλιότερα είχαν γίνει μαζικές παραγγελίες προιόντων για καλύτερη τιμή. Δεν ξέρω ποιός το οργανώνει κατι τέτοιο. Αν υπάρχει ενδιαφέρον ίσως μπορεί κάποιος να το απαντήσει.

Ευχαριστώ

 

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΓΡΑΦΟ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 07:26:31 μμ »

- Sernak Και συμφωνώ για το κόστος, και 100 ευρώ να είχε δεν θα με πείραζε, προέχει η υγεία. Απλά αναρωτιέμαι για την τιμή που μου είπαν στο κατάστημα όταν στο Σκρουτζ τις βλέπω στις τιμές που έπαιζαν παλιότερα (~30% φτηνότερα).

Κοίταξε να δεις επειδή ζούμε σε περιέργους καιρούς και είναι και στην ιδιοσυγκρασία μας να είμαστε και λίγο πονηροί, επειδή ένα κατάστημα που δείχνει το σκρούτζ λέει πως την έχει, δεν σημαίνει πως όντως την έχει σε στόκ! Αν μάλιστα πας σε κατάστημα που στην ιστοσελίδα του λέει πως την έχει αλλά εκεί δεν έχει ούτε δείγμα ο πωλητης θα κοιτάξει να σου πασάρει κάποια άλλη!

Την έχω πάθει με γνωστο κατάστημα ηλεκτρικών ειδών (Καφκας), οι οποίοι για μία λάμπα και λόγω κορωνοϊου με παιδευαν 2 εβδομάδες με το "την έχουμε δεν την έχουμε".

Πάντως, θα συμφωνήσω και θα το ξαναπώ. Αν κάποιος έχει τα λεφτά, καλύτερα να μην πάρει μια φορά καινουργιο κιτ και υλικά και να πάει να πάρει μια καλή μάσκα για να βάφει με τον αερογράφο του γιατί τι να το κάνεις να έχεις στοκ από κιτ και υλικά αλλά λόγω προβλημάτων υγείας να μην μπορεις να βάψεις;
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Tags: