Αποστολέας Θέμα: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog  (Αναγνώστηκε 3064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 01:03:10 μμ »
Αν & θα το προτιμούσα Ελληνικό από τα χέρια σου,

Νομίζω ότι είναι χορτασμένος από "ελληνικό τζετ στα χέρια του::avgreekflag5pn::

Γιάννη, αυτό είναι το τρίτο; το τέταρτο μοντέλο που φτιάχνεις;

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 02:17:01 μμ »
Αν & θα το προτιμούσα Ελληνικό από τα χέρια σου, το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό μέχρι τώρα. Τι δεν σου άρεσε στο Gunze, το έχω χρησιμοποιήσει σε μικρότερες επιφάνειες με Lacquer thinner & ήταν φοβερό το αποτέλεσμα & ανθεκτικότατο, καλή συνέχεια.

To plate silver next της Gunze, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, δεν θέλει αραίωση, είναι έτοιμο για ψέκασμα!! Όχι απλά μου άρεσε...το ερωτεύτηκα σαν απόδοση μετάλλου, αλλά πάνω σε γυαλισμένο πλαστικό, οχι μαυρα από κατω κ.λ.π. Απλά δεν ειναι ανθεκτικό το συγκεκριμένο... θέλει προστασια για να κάνεις οτιδηποτε μετά. Η δεξαμενη που βλέπεις είναι βαμμένη με αυτό, αμεσως μετα πέρασα ενα χεράκι φουτουρ από πάνω, ελαφρύ και μετα εκανα οτι εκανα. Απλά φοβηθηκα την διαδικασια να την κανω στο αεροπλάνο.Μάλλον στο επόμενο!! χαχα

Νομίζω ότι είναι χορτασμένος από "ελληνικό τζετ στα χέρια του::avgreekflag5pn::

Γιάννη, αυτό είναι το τρίτο; το τέταρτο μοντέλο που φτιάχνεις;

Γιάννη γενικά εννοείς? Ή ελληνικό? Ελληνικό φτιάχνω το Α-7, γενικά εχω φτιάξει 8 νομιζω  :lol: :lol:
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 02:39:51 μμ »
To plate silver next της Gunze, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, δεν θέλει αραίωση, είναι έτοιμο για ψέκασμα!! Όχι απλά μου άρεσε...το ερωτεύτηκα σαν απόδοση μετάλλου, αλλά πάνω σε γυαλισμένο πλαστικό, οχι μαυρα από κατω κ.λ.π. Απλά δεν ειναι ανθεκτικό το συγκεκριμένο... θέλει προστασια για να κάνεις οτιδηποτε μετά. Η δεξαμενη που βλέπεις είναι βαμμένη με αυτό, αμεσως μετα πέρασα ενα χεράκι φουτουρ από πάνω, ελαφρύ και μετα εκανα οτι εκανα. Απλά φοβηθηκα την διαδικασια να την κανω στο αεροπλάνο.Μάλλον στο επόμενο!! χαχα

Γιάννη γενικά εννοείς? Ή ελληνικό? Ελληνικό φτιάχνω το Α-7, γενικά εχω φτιάξει 8 νομιζω  :lol: :lol:

Γενικά, γενικά.....

Κοίτα να δεις: εμείς οι λοιποί μοντελιστές τα πρώτα μας 8 μοντέλα τα στείλαμε στα αζήτητα. Τα επόμενα 80 άντεξαν για κάποιους μήνες σε κάποιο ράφι.... Τα τελευταία μας 10, αντε πες 20, ανεχόμαστε να τα βλέπουμε και τα κρατάμε ακόμη.

Για αυτό σου λέω, ζηλεύω....  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 10:43:00 μμ »
Supreme δουλειά. Κράτα διαθέσιμο μεταλλικό χρώμα. Τι δεν θα έδινα να έβλεπα από το εργαστήριο σου να βγάλεις κάποτε ένα Israeli Mirage III. Ιδανικά το Κιτ της Eduard.

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 01:26:05 μμ »
  Από κάποιον “νέο” μοντελιστή ::punch:: :mrgreen: που θα είχε ως εμπειρία κατασκευών όλες όλες 8 κατασκευές, θα περίμενα (όπως και ο καθένας μας) αντικρίζοντας το ημιτελές F-86D του Γιάννη με μεταλλική επιφάνεια!!, να δώ κάτι διαφορετικό από αυτό που τελικά είδα :o.
Να θυμίσω εδώ σε όλους τους φίλους μοντελιστές την ιδιαιτερότητα που έχει η ανάδειξη των μεταλλικών επιφανειών επάνω σε ένα μοντέλο και πόσο άρτια προπαρασκευή πρέπει να έχεις επιτύχει για να αποδόσεις ρεαλιστικά τις χρωματικές τονικότητες μετάλλων και επιπλέον των καταπονήσεων τους αλλά και να μην αποκαλυφθούν τυχόν ατέλειες της κατασκευής του μοντέλου που τελικά ως συνήθως δυστυχώς…. αναδεικνύονται :?!
Ο Γιάννης για άλλη μια φορά με εντυπωσίασε για την άρτια μοντελιστική του κατάρτιση, διαθέτοντας ώρες για έρευνα και γνώση σε ότι αφορά τις ποικιλίες μεταλλικών χρωμάτων που υπάρχουν στην αγορά, πως συμπεριφέρονται και πως αναμιγνύονται ιδανικά με τα συγκεκριμένα διαλυτικά τους. Με την  μεθοδικότητα που τον κατέχει έχει αποδώσει, τόσο κατασκευαστικά όσο και ρεαλιστικά τη μεταλλική εμφάνιση των επιφανειών του μοντέλου, μια πολύ υψηλή σε ποιότητα απόδοσης του το οποίο πιστεύω το αδικούν οι παραπάνω φωτογραφίες :roll:.
Είναι πραγματικά χαρά και τιμή μου που μοντελίζουμε αυτό το σύντομο καιρό μαζί με τον Γιάννη ::kerasma:: :D, γιατί πραγματικά δίπλα του ακόμα μαθαίνω νέες τεχνικές τις οποίες δεν έχω ακόμα διαχειριστεί και ο Γιάννης τολμάει να τις εφαρμόσει με την μεθοδικότητα ενός τελικά …έμπειρου μοντελιστή ::sprechende_015::.
Γιάννο καλά τελειώματα με το πολύ ενδιαφέρων σου project και είμαι σίγουρος ότι θα απολαύσουμε σε μια από τις επόμενες εκθέσεις και αυτό το μοντέλο σου…  ::thumbleft::
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 01:52:14 μμ »
Γενικά, γενικά.....

Κοίτα να δεις: εμείς οι λοιποί μοντελιστές τα πρώτα μας 8 μοντέλα τα στείλαμε στα αζήτητα. Τα επόμενα 80 άντεξαν για κάποιους μήνες σε κάποιο ράφι.... Τα τελευταία μας 10, αντε πες 20, ανεχόμαστε να τα βλέπουμε και τα κρατάμε ακόμη.

Για αυτό σου λέω, ζηλεύω....  :mrgreen:

Να μην ζηλεύεις σου λέω!!χαχα


Supreme δουλειά. Κράτα διαθέσιμο μεταλλικό χρώμα. Τι δεν θα έδινα να έβλεπα από το εργαστήριο σου να βγάλεις κάποτε ένα Israeli Mirage III. Ιδανικά το Κιτ της Eduard.

Σε ευχαριστώ Λευτέρη!!

  Από κάποιον “νέο” μοντελιστή ::punch:: :mrgreen: που θα είχε ως εμπειρία κατασκευών όλες όλες 8 κατασκευές, θα περίμενα (όπως και ο καθένας μας) αντικρίζοντας το ημιτελές F-86D του Γιάννη με μεταλλική επιφάνεια!!, να δώ κάτι διαφορετικό από αυτό που τελικά είδα :o.
Να θυμίσω εδώ σε όλους τους φίλους μοντελιστές την ιδιαιτερότητα που έχει η ανάδειξη των μεταλλικών επιφανειών επάνω σε ένα μοντέλο και πόσο άρτια προπαρασκευή πρέπει να έχεις επιτύχει για να αποδόσεις ρεαλιστικά τις χρωματικές τονικότητες μετάλλων και επιπλέον των καταπονήσεων τους αλλά και να μην αποκαλυφθούν τυχόν ατέλειες της κατασκευής του μοντέλου που τελικά ως συνήθως δυστυχώς…. αναδεικνύονται :?!
Ο Γιάννης για άλλη μια φορά με εντυπωσίασε για την άρτια μοντελιστική του κατάρτιση, διαθέτοντας ώρες για έρευνα και γνώση σε ότι αφορά τις ποικιλίες μεταλλικών χρωμάτων που υπάρχουν στην αγορά, πως συμπεριφέρονται και πως αναμιγνύονται ιδανικά με τα συγκεκριμένα διαλυτικά τους. Με την  μεθοδικότητα που τον κατέχει έχει αποδώσει, τόσο κατασκευαστικά όσο και ρεαλιστικά τη μεταλλική εμφάνιση των επιφανειών του μοντέλου, μια πολύ υψηλή σε ποιότητα απόδοσης του το οποίο πιστεύω το αδικούν οι παραπάνω φωτογραφίες :roll:.
Είναι πραγματικά χαρά και τιμή μου που μοντελίζουμε αυτό το σύντομο καιρό μαζί με τον Γιάννη ::kerasma:: :D, γιατί πραγματικά δίπλα του ακόμα μαθαίνω νέες τεχνικές τις οποίες δεν έχω ακόμα διαχειριστεί και ο Γιάννης τολμάει να τις εφαρμόσει με την μεθοδικότητα ενός τελικά …έμπειρου μοντελιστή ::sprechende_015::.
Γιάννο καλά τελειώματα με το πολύ ενδιαφέρων σου project και είμαι σίγουρος ότι θα απολαύσουμε σε μια από τις επόμενες εκθέσεις και αυτό το μοντέλο σου…  ::thumbleft::
 ::salut::


Γιάννη τα λόγια σου (όλοι ξέρουν ποιος εισαι) με τιμάνε ιδιαίτερα!!
Και είμαι ιδιαίτερα τυχερός που έχω το ''αετίσιο'' μάτι σου δίπλα μου!! :lol: :lol:
Σε ευχαριστώ και εγώ για όλα!! ::salut::

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 05:35:59 μμ »
To plate silver next της Gunze, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, δεν θέλει αραίωση, είναι έτοιμο για ψέκασμα!! Όχι απλά μου άρεσε...το ερωτεύτηκα σαν απόδοση μετάλλου, αλλά πάνω σε γυαλισμένο πλαστικό, οχι μαυρα από κατω κ.λ.π. Απλά δεν ειναι ανθεκτικό το συγκεκριμένο... θέλει προστασια για να κάνεις οτιδηποτε μετά. Η δεξαμενη που βλέπεις είναι βαμμένη με αυτό, αμεσως μετα πέρασα ενα χεράκι φουτουρ από πάνω, ελαφρύ και μετα εκανα οτι εκανα. Απλά φοβηθηκα την διαδικασια να την κανω στο αεροπλάνο.Μάλλον στο επόμενο!! χαχα



Την ίδια διαδικασία χρειάζονται και τα μεταλλικά της ΑΚ, εάν θες
να περάσεις washes λαδιού ή ακόμη κι έτοιμα δικά τους. Εάν δεν,
τα παίρνεις στη μασχάλη.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 18, 2020, 03:52:10 μμ »
Πραγματικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα Γιάννη. Άψογο και στην τελευταία του λεπτομέρεια!!!

Καλά τελειώματα με αυτό και ελπίζω να δούμε ολοκληρωμένο και το Α-7 (έχω κολλήσει εγώ :mrgreen: )!

Αποσυνδεδεμένος Ορεστης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 620
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 07:52:27 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έγραψε ο Γιάννης Δόξας!!!
Φίλε μπράβο σου για ακόμα μια φορά για την δουλειά σου.Τι άλλο να πω?  :roll:
Συνέχισε να μοντελίζεις να βλέπουμε ωραία πράγματα-μοντέλα!!!

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 07:07:32 μμ »
Πραγματικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα Γιάννη. Άψογο και στην τελευταία του λεπτομέρεια!!!

Καλά τελειώματα με αυτό και ελπίζω να δούμε ολοκληρωμένο και το Α-7 (έχω κολλήσει εγώ :mrgreen: )!

Ευχαριστώ Παναγιώτη!!! Όσο για το Α-7 σιγουρα!!!

Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έγραψε ο Γιάννης Δόξας!!!
Φίλε μπράβο σου για ακόμα μια φορά για την δουλειά σου.Τι άλλο να πω?  :roll:
Συνέχισε να μοντελίζεις να βλέπουμε ωραία πράγματα-μοντέλα!!!

Ευχαριστώ φιλαράκι!!!!
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 07:29:07 μμ »
Και μετα πολλά, παιδιά, ηρθε η ωρα για να σας το παρουσιάσω τελειωμένο!
Μετά από τα decals, πέρασα ενα ελαφρυ χεράκι πολύ αραιωμένου future (το μονο που δεν μου χαλουσε εμφανως την μεταλλικότητα...), εγινε το wash, ξανα και ξανα μεχρι να το φέρω εκει που ήθελα. Μετα δουλεψα λίγο με στεγνό λαδακι σε σημεια που υποθέτω οτι θα υπεφερε, χωρίς όμως να το παρακάνω! Σε καποιες φωτό δεν φαινεται η φθορα...
Τέλος ενα χεράκι πολύ αραιωμένου σατεν xtracrylics βερνικάκι για προστασία, το οποίο και αυτό από οτι φαινεται δεν επηρρέασε το φινίρισμα!!!
Ελπίζω να σας αρέσει, σας ευχαριστώ ολους για τα καλά σας λόγια!!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Γιάννης  ::salut::
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 647
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 10:00:35 μμ »
Μεγάλo respect!
 ::keep_mod::
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 09:42:17 πμ »
Μπράβο :D!!!
Μετρημένο βάψιμο και φθορές στο “μεταλλικό” μοντέλο σου και τελικώς σε ένα υπέροχο ρεαλιστικό αποτέλεσμα!!! Τα σήματα κάτσανε τέλεια ::thumbleft::.
Άντε τώρα πιάσε αυτό που περιμένουμε, την master κατασκευή του κουρσάρου σου ::sprechende_015::!
 ::salut::

* 8)Δεν ξέρω εάν είναι από την φωτογράφηση αλλά τα λάστιχα των τροχών μου φαίνεται ότι σου γυαλίζουν … ενώ η αντιθαμβοτική επιφάνεια μπροστά από το αλεξίνεμο σωστότερο θα ήταν να έχει μια ποιο ματ εμφάνιση από το σύνολο της “μεταλλικής” απόδωσης του μοντέλου.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revel 1/48 F-86D Sabre Dog
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 07:02:53 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια παιδιά!!
Γιάννη, για την αντιθαμβωτική και τον κωνο του radar, εχεις δίκιο, ήθελα να περασω ματ βερνικάκι αλλά μου διέφυγε...για τα λαστιχα δεν το προσεξα....θα το δω όμως!! χαχα

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Tags: