Αποστολέας Θέμα: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)  (Αναγνώστηκε 12141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« στις: Αύγουστος 09, 2020, 05:19:10 μμ »
καλησπέρα σε όλους.
μετά τη διπλή κατασκευή των mig-29 μου άρεσε η ιδέα της παράλληλης κατασκευής δυο μοντέλων οπότε επανέρχομαι και πάλι με ακόμη ένα διπλό project , δύσκολο όμως όπως αποδείχθηκε στην πορεία, καθώς το έχω ξεκινήσει από τα μέσα Μαΐου και έχω πολύ δρόμο ακόμη.
επέλεξα δυο f-16 48αρια να τα κάνω ελληνικά.
τα κιτ είναι τα παρακάτω



που προορίζεται για 343Μ



που προορίζεται για 340Μ

και τα δυο κιτ είναι της kinetic (τα ξέρετε όλοι φαντάζομαι) :mrgreen: και τα έχω προχωρήσει πολύ.όμως τα προβλήματα των κιτ πάρα πολλά.κακή εφαρμογή σε πολλά σημεία , μεγάλα κενά ή σκαλοπάτια , κάποια κομμάτια απλά δε μπαίνουν στη θέση τους , ενώ η χύτευση πολλών κομματιών είναι απλά απαράδεκτη .

από την άλλη και τα δυο είναι πλούσια σε οπλισμό δεξαμενές κλπ....

ας τα πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή...

πιλοτήρια και πίνακες.οι κονσόλες έγιναν με μασκάρισμα και ψέκασμα , ακολούθησε στεγνό πινέλο και τέλος τονίστηκαν κάποια κουμπιά και διακόπτες με διάφορα χρώματα τυχαία (μην ψάχνετε για ακριβή απόδοση των κουμπιών :mrgreen: :mrgreen:)

--

στη συνέχεια βάφτηκαν οι εισαγωγές οι φωλεές του κ.σ.π.και οι εξαγωγές
ειδικά στις εξαγωγές με λίμα νυχιών έφερα τις επιφάνειες όπου θα γινόταν η κόλληση , όσο πιο επίπεδες γινόταν ώστε να μην φαίνεται η γραμμή στην ένωση (όσο είναι δυνατό)

-

-


στη συνέχεια έβγαλα μερικές φωτογραφίες κάποια σημεία με κακή εφαρμογή

------


και μια ερώτηση.στις φωτογραφίες που έχω βελάκια , τί μπαίνει εκεί?το κίτ δίνει και απλά κομμάτια , αλλά και chaf/flares όπως και κάτω από την άτρακτο.μπορώ να βάλω οτι θέλω ή υπάρχει κάποιος περιορισμός :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos::


επίσης ένα σημείο που είναι χάλια η εφαρμογή, είναι τα πλαϊνά πίσω από τον κώνο του ραντάρ , όπου το σκαλοπάτι είναι τεράστιο.η προσέγγιση μου, φαίνετα παρακάτω όπου κόλλησα τα κομμάτια ώστε να έχω σχεδόν καθόλου σκαλοπάτια , αλλά έμεινε τεράστιο κενό από κάτω , το οποίο όμως με λωρίδα φ.π. ήρθε στα ίσια του 8) 8) 8)

--


αυτά προς παρών.θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες φωτογραφίες καθώς έβγαλα ελάχιστες κατά την κατασκευή.τα προβλήματα ήταν τόσα πολλά που δεν είχα διάθεση για φωτογραφίες

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2020, 10:19:42 πμ »
Δυο φωτο του "616" με και χωρίς τα καπάκια στην καμπούρα:

https://www.airfighters.com/photo/60266/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/616/

https://www.airfighters.com/photo/112850/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/616/

Στη δεύτερη που αναχωρεί για airshow στο εξωτερικό, η μια θυρίδα φαίνεται να είναι φορτωμένη.

Πρόσεξε εδώ τη διαφορά με ένα πολωνικό(του κουτιού την εποχή της φωτογραφίας):

https://www.airliners.net/photo/Poland-Air-Force/Lockheed-Martin-F-16DJ-Fighting-Falcon/1754721?qsp=eJwtjUEOwjAMBP%2By51wCbZFygw/AgQ9YiQWVShI5rtSq6t9JCred9ci7waeovOhzzQyHwiT%2BDYNMQp8Ct1VhjiornB16gyl50jHFiqeuvxjMhQWus9bWa0mit6oikPLVe87KAb/%2BLqGZCFz8MfBqg%2BcWWR5/GiqGseSJji%2BsNE7Y9y/QTDVA

Καλή συνέχεια!!!

ΥΓ: Σε συνέχεια της δεύτερης φωτο, έχω και την αναχώρηση της επιστροφής από το Βέλγιο: :mrgreen:

https://www.airfighters.com/photo/112843/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/616/

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2020, 10:55:44 πμ »
σ'ευχαριστώ για τις φωτογραφίες φίλε μου.άρα αν φορτώσω τις θυρίδες τις βάφω πορτοκαλί , διαφορετικά βάζω τα απλά κομμάτια και τα βάφω στο χρώμα της παραλλαγής σωστά?το ίδιο θεωρώ οτι ισχύει και για τις θυρίδες στο κάτω μέρος της ατράκτου?

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 10, 2020, 12:12:47 μμ »
στη συνέχεια έβγαλα μερικές φωτογραφίες κάποια σημεία με κακή εφαρμογή

------

Τζάμπα κόπος... όλο το κιτ έπρεπε να βάλεις σε κόκκινο κύκλο  :mrgreen:
Δες επίσης το χείλος προσβολής του κάθετου σταθερού.
Στο δικό μου ήταν φαγωμένο και του έβαλα μια λωρίδα λεπτού φύλλου πλαστικού, χωρισμένη πάνω και κάτω του pitot (τέτοια σωλήνα δεν είναι  :roll: )


Καλή υπομονή και συνέχεια.


Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 10, 2020, 12:22:38 μμ »
και στο δικό μου έτσι ήταν , απλά προτίμησα πιο απλή μέθοδο , τρίψιμο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

γενικά όπως ανέφερες όλο το κιτ.....  ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall::

επίσης είχα στραβοχυμένα κομμάτια π.χ. χείλος εισαγωγής , στραβό το ένα κάθετο σταθερό , γραμμή σαν γρατσουνιά σε μια καλύπτρα , θεόστραβες cft's ,το ακροφύσιο από το μονοθέσιο θέλει αφαίρεση 3-4 mm για να κάτσει σωστά

γενικά  ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:25:29 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ένα κλασικό αγαπημένο θέμα.Στην "καμπούρα" θα
σου πρότεινα να βάλεις τα chaf/flares (νομίζω ότι μετά την τοποθέτηση του aspis ii έχουν όλα) όπως και κάτω
από την άτρακτο (δες φώτο από τον περσινό ηνίοχο).Όσο για τις CFTs άμα δεις φώτο δεν εφαρμόζουν τελείως
πάνω στην άτρακτο (φαίνεται ότι είναι "ξένο" σώμα) οπότε με λίγο τρίψιμο στα επίμαχα σημεία νομίζω ότι θα
είσαι εντάξει.
https://www.airfighters.com/photo/232280/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/618/
https://www.airfighters.com/photo/232136/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/618/
https://www.airfighters.com/photo/228891/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16C-Fighting-Falcon/533/
https://www.airfighters.com/photo/228644/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16C-Fighting-Falcon/533/
Αναμένω την συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2020, 09:36:47 μμ »
Κάποιο καλυτερο κιτ από τούτο το ανάθεμα δεν υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2020, 12:51:42 πμ »
Κάποιο καλυτερο κιτ από τούτο το ανάθεμα δεν υπάρχει;

Για εμένα πλέον ο κανόνας για F-16 στην 1/48 είναι ο εξής:
1. Για διθέσιο επιλέγουμε Kinetic με όποιο πόνο και αν μας δώσει. Μας αποζημιώνει με οπλισμό για δύο Μοίρες. Είναι ένα κακό ιμιτασιόν της Tamiya, που σημαίνει πως τουλάχιστον έχουμε εισαγωγή της προκοπής και κάποια λεπτομέρεια ΟΟΒ στις φωλιές των σκελών (σε σχέση με αντίστοιχο Hasegawa).
2. Για μονοθέσιο πάμε αναλόγως του block που θέλουμε σε κάποιο από τα τρία της Tamiya, βάζοντας αξεσουάρ από τα περισσεύματα του διθέσιου κινέτικ και αγοράζοντας τα βελτιωτικά της Grand models αν πάμε για blk52.

Τα hasegawa έχουν ξεφύγει ηλικιακά πλέον...
Το λέω με το χέρι στην καρδιά μιας που έχω φτιάξει ένα Kinetic, δύο Hasegawa μονοθέσια και έχω άλλα τρία της στον πάγκο. (Ένα Α και δύο D)
Στο στοκ έχω δύο Tamiya που δεν έχω αξιωθεί να τα φτιάξω ακόμα...  ::eusa_wall:: ::eusa_clap:: ::violent1:: ::haushalt_001:: ::mastigoma::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2020, 09:14:33 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ένα κλασικό αγαπημένο θέμα.Στην "καμπούρα" θα
σου πρότεινα να βάλεις τα chaf/flares (νομίζω ότι μετά την τοποθέτηση του aspis ii έχουν όλα) όπως και κάτω
από την άτρακτο (δες φώτο από τον περσινό ηνίοχο).Όσο για τις CFTs άμα δεις φώτο δεν εφαρμόζουν τελείως
πάνω στην άτρακτο (φαίνεται ότι είναι "ξένο" σώμα) οπότε με λίγο τρίψιμο στα επίμαχα σημεία νομίζω ότι θα
είσαι εντάξει.
https://www.airfighters.com/photo/232280/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/618/
https://www.airfighters.com/photo/232136/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16D-Fighting-Falcon/618/
https://www.airfighters.com/photo/228891/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16C-Fighting-Falcon/533/
https://www.airfighters.com/photo/228644/M/Greece-Air-Force/General-Dynamics-F-16C-Fighting-Falcon/533/
Αναμένω την συνέχεια.

καλημέρα φίλε μου , με βοήθησες πολύ

άρα κάτω από την άτρακτο βάζω αυτά



και στην καμπούρα αυτά (2+1 καπάκι απ'οτι βλέπω σε κάθε πλευρά)



σωστά :?: :?: :?: :?:



Για εμένα πλέον ο κανόνας για F-16 στην 1/48 είναι ο εξής:
1. Για διθέσιο επιλέγουμε Kinetic με όποιο πόνο και αν μας δώσει. Μας αποζημιώνει με οπλισμό για δύο Μοίρες. Είναι ένα κακό ιμιτασιόν της Tamiya, που σημαίνει πως τουλάχιστον έχουμε εισαγωγή της προκοπής και κάποια λεπτομέρεια ΟΟΒ στις φωλιές των σκελών (σε σχέση με αντίστοιχο Hasegawa).
2. Για μονοθέσιο πάμε αναλόγως του block που θέλουμε σε κάποιο από τα τρία της Tamiya, βάζοντας αξεσουάρ από τα περισσεύματα του διθέσιου κινέτικ και αγοράζοντας τα βελτιωτικά της Grand models αν πάμε για blk52.

Τα hasegawa έχουν ξεφύγει ηλικιακά πλέον...
Το λέω με το χέρι στην καρδιά μιας που έχω φτιάξει ένα Kinetic, δύο Hasegawa μονοθέσια και έχω άλλα τρία της στον πάγκο. (Ένα Α και δύο D)
Στο στοκ έχω δύο Tamiya που δεν έχω αξιωθεί να τα φτιάξω ακόμα...  ::eusa_wall:: ::eusa_clap:: ::violent1:: ::haushalt_001:: ::mastigoma::

tamiya έχω ένα μόνο αλλά δεν το έχω φτιάξει ακόμα , οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης.αλλά είναι αυτό που αναφέρεις , έχει μπόλικο οπλισμό και α/α και α/ε.

το ρύγχος τρίφτηκε οπότε ήρθε στα ίσα του αλλά το δαχτυλίδι εισαγωγής κάνει σκαλοπάτι ενώ η χύτευση ήταν ημιτελής , κυριολεκτικά έλλειπε τμήμα

-


στα κάτω πτερύγια ακόμη και με στόκο αφήνει κενό όπως και ανάμεσα από τα σκέλη




αυτή τη στιγμή είμαι σε αυτό το σημείο και ασχολούμαι με τον οπλισμό




σύντομα με περισσότερο υλικό ::salut:: ::salut:: ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 11, 2020, 07:29:47 μμ »
καλημέρα φίλε μου , με βοήθησες πολύ

άρα κάτω από την άτρακτο βάζω αυτά



και στην καμπούρα αυτά (2+1 καπάκι απ'οτι βλέπω σε κάθε πλευρά)



σωστά :?: :?: :?: :?:

Σωστά τα λές, πάντως δεν περίμενα να έχει τόσα θέματα έχω φτιάξει το διθέσιο 72αρη που έχει και αυτό τα δικά του
αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό αλλά εάν κρίνο από άλλες δουλείες σου το τελικό αποτέλεσμα θα είναι όπως πρέπει
να είναι KEEP MODELLING ::salut::






Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 11, 2020, 09:14:15 μμ »
το εχω φτιάξει αυτό ρημάδι και για αυτό ρωτάω αν υπάρχει αλλο γιατι ειναι σπαζοκεφαλιά και πονοκέφαλος η κατασκευή του

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 12, 2020, 02:05:19 μμ »
το εχω φτιάξει αυτό ρημάδι και για αυτό ρωτάω αν υπάρχει αλλο γιατι ειναι σπαζοκεφαλιά και πονοκέφαλος η κατασκευή του

της italeri το διθέσιο που είναι αντιγραφή και το είχα φτιάξει πριν 5 χρόνια το ίδιο ήταν , παρόμοια προβλήματα είχε

Σωστά τα λές, πάντως δεν περίμενα να έχει τόσα θέματα έχω φτιάξει το διθέσιο 72αρη που έχει και αυτό τα δικά του
αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό αλλά εάν κρίνο από άλλες δουλείες σου το τελικό αποτέλεσμα θα είναι όπως πρέπει
να είναι KEEP MODELLING ::salut::


ωραία οπότε μπορώ να προχωρήσω και στα βαψίματα σιγά-σιγά μόλις τελειώσω όλο τον οπλισμό,η αλήθεια είναι οτι 2 τα μοντέλα , διπλός και ο κόπος και τα προβλήματα.τίποτα μη προσπελάσιμο.απλά λογω τιμής περιμένεις κάτι καλύτερο .

θα προχωρήσει και αυτό το εγχείρημα  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 14, 2020, 01:53:04 μμ »
Μεγάλο project άνοιξες. Υπομονή. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν καλή εφαρμογή τα κιτ. Έχω δουλέψει το αντίστοιχο στην 72αρα κλίμακα και δεν είχα θέματα. Πάντως το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει αν κρίνω από το μονταρισμα που ανέβασες. Βάλε ώρες είναι απαιτητικό το double project. Και εγώ κάνω ένα αντίστοιχο με F16 30&50 HASEGAWA στην 72αρα και έχει τραβήξει πολύ....

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 20, 2020, 09:55:31 πμ »
Μεγάλο project άνοιξες. Υπομονή. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν καλή εφαρμογή τα κιτ. Έχω δουλέψει το αντίστοιχο στην 72αρα κλίμακα και δεν είχα θέματα. Πάντως το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει αν κρίνω από το μονταρισμα που ανέβασες. Βάλε ώρες είναι απαιτητικό το double project. Και εγώ κάνω ένα αντίστοιχο με F16 30&50 HASEGAWA στην 72αρα και έχει τραβήξει πολύ....

ναι είναι μεγάλο project και θέλει πολλή υπομονή.δυστυχώς η εφαρμογή δεν είναι καλή σε πολλά σημεία.όπως λες , έχω βάλει πολλές ώρες προσεκτικής εργασίας και ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να είναι αυτό που πρέπει.αναφέρομαι κυρίως στο βάψιμο το οποίο είναι απαιτητικό στα ελληνικά f-16 , καθώς στο μοντάρισμα πολλές ατέλειες θα κρυφτούν με τις σκιάσεις , τα φίλτρα , το wash και όλα αυτά που θα πέσουν πάνω στο μοντέλο.


παρακάτω έχω φωτογραφίες με τον οπλισμό σχεδόν έτοιμο.κάποιες λεπτομέρειες στα πτερύγια των aim-9 και aim-9x θα γίνουν μετά το gloss βερνίκι



στα α/ε όπλα ενώ τα έβαψα με το πράσινο που βάφω πάντα , συνειδητοποίησα οτι το χρώμα έχει γίνει πιο σκούρο όταν το σύγκρινα με κάποια έτοιμα όπλα που είχα ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall::

----

οπότε ξανά βάψιμο με άλλο πράσινο για να έρθουν στα ίσα τους.όλα καλά στο τέλος, αλλά διπλός κόπος

-


γενικά πολύ πράμα  :!: :!: :!:



έτοιμες και οι καλύπτρες για να αρχίσουν σιγά-σιγά τα βαψίματα



...και ξεκινώντας να μασκάρω το πίσω τζαμάκι στο μονοθέσιο , βλέπω οτι κύλισε κόλλα ::violent1:: ::violent1:: ::violent1::



και έιναι δύσκολο σημείο για τρίψιμο και γυάλισμα....

πού θα πάει κάποια στιγμή θα τελειώσει.....





Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2020, 10:31:30 πμ »
Πωπω πρωινιατικα..ειδα το τζαμάκι και μου χάλασε το κεφι.. Ειδικά  αφού είχα απολαύσει τον οπλισμο!!
Τι σκέφτεσαι να κάνεις για το τζάμι; Δεν σκέφτεσαι να ζητήσεις κάνα κομμάτι από συνάδελφο ή την Κινετικ ;

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 20, 2020, 10:45:37 πμ »
Πωπω πρωινιατικα..ειδα το τζαμάκι και μου χάλασε το κεφι.. Ειδικά  αφού είχα απολαύσει τον οπλισμο!!
Τι σκέφτεσαι να κάνεις για το τζάμι; Δεν σκέφτεσαι να ζητήσεις κάνα κομμάτι από συνάδελφο ή την Κινετικ ;

θα το τρίψω τοπικά και θα βάλω αλοιφή και οτι γίνει.φοβάμαι να το ξεκολλήσω γιατί έχει κολλήσει γερά.έχω τζαμάκι από καλύπτρα . είχα παραγγείλει παλιότερα , οπότε στο χειρότερο σενάριο θα το βάλω .θα το παλέψω πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 20, 2020, 06:39:35 μμ »
Καλησπέρα βλέπω μεγάλη ποικιλία από όπλα και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω λίγο.
Στα α/α οι AIM-9X δεν χρησιμοποιούνται από την δικιά μας ΠΑ οπότε δεν τους βάζεις και
επίσης το μονοθέσιο κιτ πρέπει να δίνει AIM-2000 IRIS-T.
Στα α/ε οι MK-20 ROCKEYE (πρώτη φώτο) χρησιμοποιούνται από τα PHANTOM και μέχρι
πριν λίγα χρόνια από τα CORSAIR και οι GBU-31 JDAM (τέταρτη φώτο) χρησιμοποιούνται
από τα ADV του άραξου.Εγώ θα σου πρότεινα 340 AIM-120,AIM-9 η IRIS-T με CBU-24
η AGM-65 MAVERIC και 343 AIM-120,AIM-9 η IRIS-T με AGM-88 HARM.
Όσο για την καλύπτρα τι κόλλα χρησιμοποιείς (δεν βάζεις ξυλόκολλα);   

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 20, 2020, 08:12:00 μμ »
Αργοπορημένα απαντώ και εγώ στο θέμα, αν και τα είχαμε πει από κοντά Θοδωρή.

Πολλή δουλειά θέλουν τα άτιμα τα κινετικ. Αλλά τελικά τα έφερες μια χαρά.

Στα όπλα τα είπε ο Ευάγγελος. Κρατάς IRIS-T, Maverick, HARM, GBU-24, AIM-120C και AIM-9M (έχουν θεαθεί Block 52+ με δαύτους).

Περιμένω τα χρώματα με πολύ-πολύ ενδιαφέρον!

Καλή συνέχεια,

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 20, 2020, 08:57:37 μμ »
Καλησπέρα βλέπω μεγάλη ποικιλία από όπλα και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω λίγο.
Στα α/α οι AIM-9X δεν χρησιμοποιούνται από την δικιά μας ΠΑ οπότε δεν τους βάζεις και
επίσης το μονοθέσιο κιτ πρέπει να δίνει AIM-2000 IRIS-T.
Στα α/ε οι MK-20 ROCKEYE (πρώτη φώτο) χρησιμοποιούνται από τα PHANTOM και μέχρι
πριν λίγα χρόνια από τα CORSAIR και οι GBU-31 JDAM (τέταρτη φώτο) χρησιμοποιούνται
από τα ADV του άραξου.Εγώ θα σου πρότεινα 340 AIM-120,AIM-9 η IRIS-T με CBU-24
η AGM-65 MAVERIC και 343 AIM-120,AIM-9 η IRIS-T με AGM-88 HARM.
Όσο για την καλύπτρα τι κόλλα χρησιμοποιείς (δεν βάζεις ξυλόκολλα);   

Ευάγγελε σ'ευχαριστώ για το σχόλιο.
την καλύπτρα την κόλλησα με υγρή κόλλα .προφανώς μου έσταξε από το πινελάκι :? :?
πάντως  την έφερα αρκετά με τρίψιμο και αλοιφή
για τους οπλισμούς όλα αυτά που ανέφερες τα γνωρίζω.για τα φορτώματα έπεσες μέσα κατά 99% :mrgreen:

340  -  AIM-120 , AIM-9 , GBU-24 , κοιλιακή δεξαμενή

343  - AIM-120 , IRIS-T , GM-88 HARM , κοιλιακή δεξαμενή

επειδή θα έχουν α/ε όπλα κάπου διάβασα οτι υπάρχει  περιορισμός , οπότε αποφεύγονται οι πτερυγικές δεξαμενές

δυστυχώς έχω μόνο 1 ζευγάρι iris-t που δίνει το μονοθέσιο (πάλι καλά).σκέφτηκα να μετατρέψω ένα ζευγάρι aim9-x σε iris-t αλλά βαρέθηκα :mrgreen:



Αργοπορημένα απαντώ και εγώ στο θέμα, αν και τα είχαμε πει από κοντά Θοδωρή.

Πολλή δουλειά θέλουν τα άτιμα τα κινετικ. Αλλά τελικά τα έφερες μια χαρά.

Στα όπλα τα είπε ο Ευάγγελος. Κρατάς IRIS-T, Maverick, HARM, GBU-24, AIM-120C και AIM-9M (έχουν θεαθεί Block 52+ με δαύτους).

Περιμένω τα χρώματα με πολύ-πολύ ενδιαφέρον!

Καλή συνέχεια,

Μαθιός

τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.είναι απαιτητικές οι παραλλαγές.

σου χρωστάω και κάτι σήματα :wink: :wink: :wink: θα βρεθούμε κάποια στιγμή να τα πούμε

...και η καλύπτρα




ίσως να το δουλέψω λίγο ακόμα.πλέον δε φαίνεται πολύ .εκεί που έπεσε η κόλλα είναι σαν λακκούβα και δεν έρχεται εύκολα ,θέλει πολύ τρίψιμο για να γίνει τέλειο και είναι δύσκολο το σημείο.θα δω

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 20, 2020, 09:59:34 μμ »
Εννοείται να τα πούμε ξανά!

Οι πρόσφατες φωτογραφίες από την Κρήτη, τις οποίες μπορείς να βρεις στο site της ΠΤΗΣΗΣ, δείχνουν σε readiness Block 52+ με σύμμορφες, πτερυγικές 370Gal, Maverick, IRIS-T και AIM-120C. Η συγκεκριμένη διαμόρφωση μάλιστα δεν είναι μέγιστης εμβέλειας, γιατί υπάρχουν και οι 600άρες υποπτερυγικές που το κουτί του μονοθέσιου που έχεις τις έχει.

Δεν έχω ακούσει για περιορισμούς, απλά στις ασκήσεις που κάνουν εντός Ελλάδος αν φοράνε τις σύμμορφες, δεν φοράνε τόσο συχνά τις πτερυγικές. Αν όμως δεν έχουν τις σύμμορφες τότε φοράνε απαραίτητα τις πτερυγικές για να έχουν το απαραίτητο καύσιμο για μια λογικής διάρκεια αποστολή.

Τέλος μια από τις ωραίες φορτώσεις οπλισμού για το αεροσκάφος της 340 είναι να βάλεις 4 AIM-120 και τις 2 GBU-24 (φωτογραφίες στο πρώτο Viper Under The Skin). Σκέψου το!

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:40:34 πμ »
Εννοείται να τα πούμε ξανά!

Οι πρόσφατες φωτογραφίες από την Κρήτη, τις οποίες μπορείς να βρεις στο site της ΠΤΗΣΗΣ, δείχνουν σε readiness Block 52+ με σύμμορφες, πτερυγικές 370Gal, Maverick, IRIS-T και AIM-120C. Η συγκεκριμένη διαμόρφωση μάλιστα δεν είναι μέγιστης εμβέλειας, γιατί υπάρχουν και οι 600άρες υποπτερυγικές που το κουτί του μονοθέσιου που έχεις τις έχει.

Δεν έχω ακούσει για περιορισμούς, απλά στις ασκήσεις που κάνουν εντός Ελλάδος αν φοράνε τις σύμμορφες, δεν φοράνε τόσο συχνά τις πτερυγικές. Αν όμως δεν έχουν τις σύμμορφες τότε φοράνε απαραίτητα τις πτερυγικές για να έχουν το απαραίτητο καύσιμο για μια λογικής διάρκεια αποστολή.

Τέλος μια από τις ωραίες φορτώσεις οπλισμού για το αεροσκάφος της 340 είναι να βάλεις 4 AIM-120 και τις 2 GBU-24 (φωτογραφίες στο πρώτο Viper Under The Skin). Σκέψου το!

 ::salut::

Μαθιός

τις έχω δει τις φωτογραφίες πρόσφατα.600αρες έχει το ένα κιτ αλλά έχω και άλλες που αγόρασα απ'έξω για κάποια sufa αργότερα 8) 8)

τα γνωρίζω αυτά που αναφέρεις , απλά σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ που τα διάβασα αυτά για τις δεξαμενές και τον οπλισμό ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall::

πάντως όταν γυρίσω σπίτι θα βάλω δυο φωτογραφίες των πραγματικών , μια για κάθε μοντέλο , ώστε να καταλάβετε τι θέλω να παρουσιάσω  8) 8)

καλημέρα σε όλους :D :D ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 21, 2020, 05:49:02 μμ »
Έχω να επισημάνω αν επιτρέπεις τα εξής:
1. Μη βάλεις τους AIM-120B (αυτούς με τα μεγάλα "φτεράκια¨στην ουρά). Το μοντέλο αυτό χρησιμοποιείται από τα F-4. Τους φόρεσαν λίγο τα F-16C/D blk30 & 50 αν δεν κάνω λάθος. Τα blk52+ & M δεν πρέπει να τους φόρεσαν.
2. Τα πτερύγια των AIM-120 & AIM-9 σου έχουν βγει πολύ σκούρα και ο λαιμός των ΑΙΜ-9L δεν είναι έτσι σαν silver ή aluminium που το έχεις κάνει. Δες λίγο εδώ από φωτογραφίες που βρήκα στο ιντερνετ για να έχω ως αναφορά:



Μπορείς να μασκάρεις μπρος και πίσω τα clamps αφήνοντάς τα σε αυτό το χρωμα και να βάψεις ένα πιο σκούρο μεταλλικό το λαιμό ανάμεσά τους.

Πολύ ωραία το πας κατά τα άλλα. Εγώ παιδεύομαι με τριάδα αλλά από Hasegawa.... Για σφαλιάρες είμαι τουλάχιστον....

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 21, 2020, 06:06:16 μμ »
Πάρε μια γεύση από το δικό μου 72αρη academy με την διαμόρφωση που σου προτείνει ο Μαθιός.




Η καλύπτρα μια χαρά δείχνει άντε ρίξε σιγά σιγά και λίγο χρώμα να ζωντανέψουν λίγο τα γεράκια.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 21, 2020, 07:13:43 μμ »
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι η μύτη του κώνου των AIM-120 είναι μεταλλική (ασημί ας πούμε). Είναι καλή λεπτομέρεια.

Τους ΑΙΜ-120Β νομίζω τους φοράνε ακόμη τα 30άρια αν και έχουν το λογισμικό για να φορέσουν και C.

@B737Mech όσο δεν πιάνουμε τα Tamiya μας, θα παιδευόμαστε με τα υπόλοιπα.

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 21, 2020, 07:35:25 μμ »
Έχω να επισημάνω αν επιτρέπεις τα εξής:
1. Μη βάλεις τους AIM-120B (αυτούς με τα μεγάλα "φτεράκια¨στην ουρά). Το μοντέλο αυτό χρησιμοποιείται από τα F-4. Τους φόρεσαν λίγο τα F-16C/D blk30 & 50 αν δεν κάνω λάθος. Τα blk52+ & M δεν πρέπει να τους φόρεσαν.
2. Τα πτερύγια των AIM-120 & AIM-9 σου έχουν βγει πολύ σκούρα και ο λαιμός των ΑΙΜ-9L δεν είναι έτσι σαν silver ή aluminium που το έχεις κάνει. Δες λίγο εδώ από φωτογραφίες που βρήκα στο ιντερνετ για να έχω ως αναφορά:



Μπορείς να μασκάρεις μπρος και πίσω τα clamps αφήνοντάς τα σε αυτό το χρωμα και να βάψεις ένα πιο σκούρο μεταλλικό το λαιμό ανάμεσά τους.

Πολύ ωραία το πας κατά τα άλλα. Εγώ παιδεύομαι με τριάδα αλλά από Hasegawa.... Για σφαλιάρες είμαι τουλάχιστον....

με βάση την τελευταία φωτογραφία για τους aim-9 έχω καλή απόχρωση στα εμπρός πτερύγια :mrgreen: :mrgreen:.στον λαιμό που αναφέρεις το έβαψα ασημί γιατί εκεί πάνω μπαίνει και χαλκομανία στο ίδιο χρώμα , απλά επειδή οι χαλκομανίες σε τέτοια σημεία συμπεριφέρονται περίεργα (δεν κολλάνε καλά , δεν εφαρμόζουν πλήρως και αφήνουν κενά) το έβαψα εξ'αρχής στην ίδια απόχρωση.

για τα πτερύγια των 120  έχεις δίκιο.θα προσπαθήσω αυτό που λέει η λεζάντα σε μια από τις εικόνες που ανέβασες με στεγνό πινέλο και ασημί ή gun grey.θα το προσπαθήσω και στους 9 και ότι βγει :mrgreen: :mrgreen:

πάντως δεν τους έχω τελειώσει.πολλές λεπτομέρειες τις κάνω πάνω από το gloss , ωστε αν γίνει καμιά στραβή , με λίγο διαλυτικό κάνω reset και ξανά από την αρχή.


Πάρε μια γεύση από το δικό μου 72αρη academy με την διαμόρφωση που σου προτείνει ο Μαθιός.




Η καλύπτρα μια χαρά δείχνει άντε ρίξε σιγά σιγά και λίγο χρώμα να ζωντανέψουν λίγο τα γεράκια.

το κατάλαβα και έχω δει και τις αντίστοιχες φωτογραφίες
λογικά για κάτι τέτοιο θα πάω αλλά με 2+2 α/α πυραύλους.

με παιδεύουν πολύ οι αποχρώσεις κυρίως του μπλε.έχω σταματήσει τις αναμείξεις εδώ καιρό γιατί έχανα χρόνο .μόλις ασταρώσω θα ψαχτώ κι άλλο

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι η μύτη του κώνου των AIM-120 είναι μεταλλική (ασημί ας πούμε). Είναι καλή λεπτομέρεια.

Τους ΑΙΜ-120Β νομίζω τους φοράνε ακόμη τα 30άρια αν και έχουν το λογισμικό για να φορέσουν και C.

@B737Mech όσο δεν πιάνουμε τα Tamiya μας, θα παιδευόμαστε με τα υπόλοιπα.

Μαθιός

το έχω υπ'οψιν 8) 8)λίγο ασημί σε ένα χαρτί και βούτα με τη μύτη όλοι μαζί , μια χούφτα :mrgreen: :mrgreen:

Tags: