Αποστολέας Θέμα: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)  (Αναγνώστηκε 12181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 25, 2020, 07:13:54 μμ »
έκανα κάποιες δοκιμές σήμερα με μια μια παλιά συνταγή για haf f-16 που είχα κάνει , απλά την τροποποίησα λίγο.
αρχικά ψέκασα τα χρώματα ατόφια , χωρίς pre-shade , ξανοίγματα πάνελ ή post-shade

-

στη συνέχεια ψέκασα τυχαία σκούρο γκρι στα όρια των χρωμάτων και τυχαία περάσματα σε όλη την επιφάνεια ώστε να σκουρύνει όλη η παραλλαγή προσπαθόντας να πλησιάσω το σχεδόν μονόχρωμο γκρι που έχουν μετά από καιρό  τα ελληνικά 52αρια

-

περιμένω γνώμες.

θα μπορούσε να πέσει και λίγο μαύρο σε κάποια σημεία και μετά ένα πέρασμα με αραιό gun metal  για την απόδοση του have glass

προσπαθώ να πετύχω στο τέλος κάτι σαν τα παρακάτω

-

(οι φωτογραφίες δεν είναι δικές μου ,κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. αν κριθεί απαραίτητο λόγω copyright ,  να αφαιρεθούν από τη διαχείρηση)



περιμένω γνώμες γιατί αρχίζουν τα βαψίματα

 ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos::

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 25, 2020, 07:51:35 μμ »
Ωραία η συνταγή σου για την ατόφια ghost, όπως και το κόλπο να ψεκάσεις γκρι φίλτρο για να φέρεις αυτό το φαινομενικά μονοχρωματισμό.
Όσον αφορά τις φωτογραφίες, πρόσεξε κάτι που πήγα να την πατήσω και εγώ.
Η πρώτη, που φαίνεται το αεροσκάφος σαν να είναι ψεκασμένο με steel ή gun metal, το εφέ είναι μόνο όταν το χτυπάει ο ήλιος.
Σκεφτόμουν να το κάνω έτσι το δικό μου, αλλά με πρόλαβε φίλος μοντελιστής που υπηρετεί στην 115ΠΜ.
Μου έδειξε την παρακάτω φωτογραφία, όπου φαίνεται η σκούρα ghost στο κάθετο αλλά ακριβώς από κάτω η άτρακτος κάνει σαν steel στην αντανάκλαση του φωτός.



Προσωπικά θα κάνω διάφορες δοκιμές.
Σκεφτόμουν να ψεκάσω το βερνίκι have glass της MRP βάζοντας πολύ αραιωμένο FS36118 μιας που σαν γκρι μπλεδίζει λίγο.
Άλλη ιδέα είναι να αναμείξω το κάθε χρώμα της ghost με διαφορετικά μεταλλικά, έτσι ώστε να σκουρίνουν και να αποκτήσουν μια μεταλλική εμφάνιση πριν πέσει το βερνίκι της MRP.
Παίζει και πολύ ωραίο αποτέλεσμα με χρήση του oil & smoke gray της gunze. Το πρώτο με προσοχή.

Όπως και να έχει δοκίμασε όποια άλλη ιδέα θέλεις στο ίδιο φτερό, μασκάροντας μέρος της πρώτης δοκιμής. Έτσι θα έχεις άμεση άποψη για ποια πρακτική σου κάθεται καλύτερα στο μάτι.

Spoiler (hover to show)



Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 25, 2020, 07:59:15 μμ »
πως σου φαίνεται σαν αποτέλεσμα?επειδή έχω κάνει πολλές δοκιμές δύσκολα θα είμαι αντικειμενικός , οπότε οι γνώμες όλων μετράνε πολύ.άσε που το μάτι κουράζεται.για τη γυαλάδα που λες το έχω προσέξει και εγώ . αλλού φαίνεται και αλλού όχι ανάλογα με το φως.πιστεύω οτι με τα pre-shade και τα λοιπά εφε θα καταφέρω αυτό που θέλω.οτι έκανα το έκανα πολύ πρόχειρα και φυσικά το σημερινό αποτέλεσμα (δοκιμή) έχει παρελθόν δοκιμές 2 μηνών+ μέχρι να βρώ τα χρώματα , τα οποία τελικά δεν απείχαν πολύ από την παλιά μου συνταγή.η λύση ήταν μπροστά στα μάτια μου :roll: :roll: :roll:

οπότε θέλω πολλές γνώμες , παρατηρήσεις , διορθώσεις και υποδείξεις :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 25, 2020, 10:23:54 μμ »
Για πρώτο βάψιμο πριν τις υπόλοιπες επεμβάσεις μου φαίνεται πολύ καλή η μίξη σου και το ψέκασμα με το γκρι.
Πιστεύω πως σου πέτυχε καλύτερα στο κάτω μέρος του φτερού


Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 26, 2020, 08:53:41 πμ »
χαίρομαι που σου αρέσει γιατί η αλήθεια είναι οτι παιδεύτηκα αρκετά αυτή τη φορά για τα χρώματα.όντως η μια πλευρά βγήκε καλύτερη , οπότε καταλαβαίνεις πόση προσοχή χρειάζεται και πόσο κοντά είναι η πιθανότητα να γίνει μια στραβή :? :?

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 26, 2020, 10:11:29 μμ »
Εγώ ιδέες παίρνω! Πάντως και εμένα στο μάτι μου το κάτω μέρος που έβαψες φαίνεται καλύτερο.

Καλή συνέχεια Θόδωρε!

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 07:32:24 μμ »
Εγώ ιδέες παίρνω! Πάντως και εμένα στο μάτι μου το κάτω μέρος που έβαψες φαίνεται καλύτερο.

Καλή συνέχεια Θόδωρε!

Μαθιός

αν και καθυστερημένα σ'ευχαριστώ Μαθιέ :mrgreen: :mrgreen:

μιας και έχω λίγες μέρες άδεια , βρήκα χρόνο και ασχολήθηκα με τα γεράκια.

έκανα pre-shade αλλά δεν ακολούθησα την αρχική συνταγή ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty::

θέλοντας να έχω πιο σκούρα χρώματα εξ'αρχής ώστε να μην χρειάζονται υπερβολικές φθορές και μαυρίσματα , το σκούρο γκρι το έβαψα με ατόφιο aggressor grey ενώ στο ανοιχτό πρόσθεσα   aggressor grey με αναλογία 1/1



έπειτα στο βασικό μπλε της συνταγής μου :mrgreen: :mrgreen: πρόσθεσα dark ghost grey σε διπλάσια ποσότητα απ'ότι το μπλε ώστε να γκριζάρει κάπως

και ξεκίνησα χωρίς καν δοκιμή , ότι γίνει ::pop:: ::pop:: ::pop:: ::pop:: ::pop:: ::pop:: ::pop::

το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω

--


και σε εξωτερικό χώρο.φυσικά ξέχασα να βάψω ένα σημείο κάτω από τη μια πτέρυγα , αλλά ούτως η άλλως διορθώσεις θα γίνουν σε μερικά σημεία.γενικά όμως μου αρέσει πολύ  , και πλησιάζει από τώρα αυτό που θέλω να κάνω

--

με σκούρο γκρι και μαύρο με πολλαπλά περάσματα θα το φέρω πιστεύω.

ακούω γνώμες , σχόλια , κράξιμο , οτι θέλετε :mrgreen: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 08:06:19 μμ »
Ο,τι θέλουμε;;
Εγω θελω να βγαλω απο το στοκ το 52αρι μου.

Σουπερ φαίνονται!

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 10:20:23 πμ »
Ο,τι θέλουμε;;
Εγω θελω να βγαλω απο το στοκ το 52αρι μου.

Σουπερ φαίνονται!

σ'ευχαριστώ πολύ!!!!καιρός ήταν γιατί πάνε 4 μήνες που ξεκίνησα και έκανα πάρα πολλές δοκιμές για να βρω τις αποχρώσεις , όμως όπως έγραψα παραπάνω είμαι πολύ ικανοποιημένος ως τώρα
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 04:13:03 μμ »
Θοδωρή καλησπέρα πετυχημένη η ιδέα με το aggressor grey και το dark ghost grey θα σου πρότεινα όμως το σκούρο γκρι που θα
χρησιμοποιήσεις για τις περαιτέρω φθορές να είναι μεταλλικό (η να προσθέσεις λίγο στο γκρι που θα διαλέξεις) όπως gunmetal η
burnt iron για να πετύχεις την μεταλλική αφή της have glass.
Αναμένω την συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 07:31:58 μμ »
Φαίνονται πολύ ωραία Θοδωρή! Θα το έχω στα υπόψη μου!

Καλή συνέχεια!

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 11:14:04 μμ »
σας ευχαριστώ αμφότερους για τα σχόλια σας  :D :D

Ευάγγελε , τώρα είναι θεωρώ το πιο δύσκολο κομμάτι καθώς θέλει ελαφρά περάσματα κάθε φορά ώστε το τελικό αποτέλεσμα να μην μοιάζει με μουντζούρα.η προσέγγιση που προτείνεις με gungrey έχει δοκιμαστεί , αλλά έβγαινε πολύ σκούρο αμέσως.σκέφτομαι ελαφρά περάσματα με πολύ αραιό σκούρο γκρί για να φαίνεται η παραλλαγή και στο τέλος πολύ αραιό αλουμίνιο με gungrey ή burnt iron για να ασημίζει κάπως.

θα δούμε τι θα βγεί.
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 12:22:00 πμ »
Όμορφο βάψιμο με σωστές αποχρώσεις... ::thumbleft::
Πρόσεχε μην το παρακάνεις στις φθορές ...καλή συνέχεια :wink:
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 05:16:28 μμ »
Σ'ευχαριστω πολυ Γιαννη.οι μαυριλες θελουν πολλη προσοχη οντως. θα το κανω σταδιακα και θα ποσταρω τα ενδιαμεσα σταδια γιατι οσες περισσοτερες γνωμες , τοσο το καλυτερο. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 09:33:14 μμ »
καλησπέρα σας.προχωράνε σιγά σιγά τα βαψίματα.πολύς χρόνος χρειάζεται για τις λεπτομέρειες οι οποίες όμως θα χαθούν σε κάποιο βαθμό με το πέρασμα του γκρί. παρακάτω φαίνονται με τα βελάκια οι τελευταίες λεπτομέρειες που χρειάστηκαν αρκετό μασκάρισμα.πιστεύω όμως οτι άξιζε ο κόπος . επίσης βάφτηκαν και τα πλαίσια των καλύπτρων καθώς επίσης οι κώνοι και τα ακροπτέρυγα. φυσικά χρειάζεται δουλειά και σε κάποια περιφερειακά που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου , φορείς , δεξαμενές κλπ.

--

επόμενο στάδιο είναι το post shade , ένα πέρασμα με σκούρο γκρι αραιό με πολλά περάσματα για να σκουρύνουν και κάποιες μαυρίλες

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 08:00:37 μμ »
σήμερα πήρα την απόφαση να αρχίσω να βρωμίζω τα μοντέλα.
σε κάποια σημεία ίσως ήμουν λίγο υπερβολικός , αλλά κοιτώντας πραγματικές φωτογραφίες δε βλέπω και πολλές διαφορές.σε κάποια σημεία μπορεί να κάνω κάποιες διορθώσεις , αλλά γενικά είμαι ικανοποιημένος.

ξεκίνησα με το διθέσιο και έβγαλα φωτογραφίες μαζί με το μονοθέσιο στο οποίο δεν έκανα κάτι ακόμα , ώστε να υπάρχει μέτρο σύγκρισης

θα ήθελα όμως και τις δικές σας απόψεις και προτάσεις. ::salut:: ::salut::


                           

                                       

-----

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 09:06:10 μμ »
Ωραίο φαίνεται αλλά μήπως έτσι "έχασες" την παραλλαγή;
Δεν ξέρω τι θα πουν οι γνώστες.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 09:57:13 μμ »
Η παραλλαγή γενικώς "χάνεται" στα 52+.

Εμένα η, ας το πούμε, ένστασή μου είναι οι σύμμορφες. Από όσο έχω δει, δεν μαυρίζουν ιδιαίτερα (μερικές φορές και καθόλου). Πχ:

Click to see the original size.

https://www.airplane-pictures.net/photo/882744/511-greece-hellenic-air-force-general-dynamics-f-16c-block-52-fighting-falcon/

https://www.airplane-pictures.net/photo/627525/511-greece-hellenic-air-force-general-dynamics-f-16c-block-52-fighting-falcon/

Οι δύο τελευταίες είναι από το 2015.

Η παρακάτω είναι του φίλου Γιώργου Βόλα, στη γιορτή της Αεροπορίας το 2018.



Πέραν των σύμμορφων, εμένα μου φαίνεται πολύ καλό το μαύρισμα.

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 05:43:42 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι η παραλλαγή,
έστω και ξεθωριασμένη, ξεχωρίζει
αρκετά στις φωτό. 'Ισως φταίει
ο φωτισμός των φωτό του μοντέλου.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 08:32:04 πμ »
καλημέρα σας και σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας.

Κώστα , δυστυχώς η παραλλαγή όντως χάνεται στα δικά μας 52αρια , αλλά είναι τόσο μεγάλη η διαφορετικότητα σε κάθε αεροσκάφος που πιστεύω ότι και να κάνει κάποιος σε ένα μοντέλο θα είναι <<μέσα>> , είτε το βρωμίσει πολύ , είτε το αφήσει κάπως καθαρό .Εξαρτάται πάντα από πολλούς παράγοντες.

Μαθιέ έχεις δίκιο για τις σύμμορφες , το έχω παρατηρήσει και εγώ και πιστεύω οτι αυτό οφείλεται είτε στο οτι μπορεί να έχουν τοποθετηθεί αργότερα στο αφος οπότε σίγουρα δεν θα είναι τόσο μαύρες , είτε στο οτι δεν έχουν have glass βαφή .πραγματικά δε γνωρίζω ::dontknow:: ::dontknow:: ::dontknow:: ::dontknow:: ::dontknow::

δεν έχω τελειώσει ακόμη.ίσως με λίγο ατόφιο χρώμα από την αρχική παραλλαγή να περάσω τις σύμμορφες ώστε να ανοίξουν λίγο , όχι πολύ.θα το σκεφτώ

πάντως εγώ κινήθηκα με βάση κάποιες φωτογραφίες όπου οι σύμμορφες έχουν τον ίδιο βαθμό φθοράς με την υπόλοιπη άτρακτο παραθέτω μερικές

--

αυτό που παρατηρώ πάντως είναι οτι στο μπροστινό μέρος των σύμμορφων δεν υπάρχει τόση μαυρίλα όσο από τη μέση και πίσω

επίσης στην παρακάτω φωτογραφία που είχα βάλει πριν μέρες με τα βελάκια φαίνονται κάποια σημεία με αρκετή φθορά η οποία είναι παρόμοια με την πτέρυγα , ενώ η μια γκρι ρίγα από την αριστερη δεξαμενή , στη μέση , έχει εξαφανιστεί πάντα σε σύγκριση με την δεξιά



δυστυχώς τα ελληνικά f-16 είναι πονοκέφαλος για τους μοντελιστές  :mrgreen: :mrgreen:

ίσως να περάσω μόνο τα πλαϊνά των δεξαμενών με ατόφιο χρώμα και το πάνω μέρος να το αφήσω μαυρισμένο.είμαι υπο σκέψη.

πάντως σας ευχαριστώ μέχρι τώρα για τις υποδείξεις.

ότι άλλο έχετε να προτείνετε , ελεύθερα

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 09:10:09 πμ »
Καλημέρα,
Πολύ ενδιαφέρον και δύσκολο θέμα.
Η παραλλαγή χάνεται ενίοτε σχεδόν τελείως. Μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση όταν είδα από κοντά το F-16 της ομάδας "Ζευς".
Στο παρακάτω βίντεο είναι φανερό μέχρι ποιου σημείου χάνεται η παραλλαγή κάτω από την επίστρωση:

Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον διότι έχω υποψήφια κιτ για ταλαιπωρία (δική μου και του μοντέλου)  :mrgreen: ...
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 10:46:20 πμ »
Πάρα πολύ όμορφο και πετυχημένο το "βρώμισμα" της παραλλαγής.
Θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά στα πραγματικά αεροσκάφη.
Ψέκασες μόνο κάποιο σκούρο γκρί ή και smoke? Έχω δει στο παρελθόν να πετυχαίνουν το αντίστοιχο εφέ ψεκάζοντας σκέτο smoke, αλλά και με το γκρι που ψέκασες φαίνεται σούπερ!!

Για τις σύμμορφες, έχω την εντύπωση από φωτογραφίες των τελευταίων χρόνων που βλέπω κατά καιρούς, ότι πλέον έχουν αρχίσει να μοιάζουν αρκετά με το υπόλοιπο αεροσκάφος ως προς το χρώμα (κάτι που παρατηρούμε και στις φώτος που παρέθεσες παραπάνω στο ποστ σου). Η επίστρωση λογικά θα είναι ίδια με το υπόλοιπο αεροσκάφος. Περισσότερη χρήση, περισσότερη φθορά και για τις σύμμορφες.

Οπότε μάλλον εξαρτάται από την περίοδο που φτιάχνεις το μοντέλο. Αν το έφτιαχνες τέλη δεκαετίας 2000 με αρχές δεκαετίας 2010 οι σύμμορφες θα έπρεπε να είναι ανοιχτότερες λόγω λιγότερης χρήσης τους, αν το φτιάχνεις στα τελευταία χρόνια οι σύμμορφες είναι σκουρότερες.
Δεν ξέρω αν κάτι παρόμοιο ισχύει και για τις σύμμορφες στα Advanced καθώς έχουν άλλη επίστρωση τα αεροπλάνα, οπότε ίσως άλλη επίστρωση και στις σύμμορφες???

Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 12:59:59 μμ »
Καλημέρα,
Πολύ ενδιαφέρον και δύσκολο θέμα.
Η παραλλαγή χάνεται ενίοτε σχεδόν τελείως. Μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση όταν είδα από κοντά το F-16 της ομάδας "Ζευς".
Στο παρακάτω βίντεο είναι φανερό μέχρι ποιου σημείου χάνεται η παραλλαγή κάτω από την επίστρωση:

Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον διότι έχω υποψήφια κιτ για ταλαιπωρία (δική μου και του μοντέλου)  :mrgreen: ...
 ::salut::


ακριβώς έτσι είναι φίλε μου σπαζοκεφαλιά.στο ένα φαίνεται η παραλλαγή , στο άλλο οι σύμμορφες είναι πιο καθαρές, στο άλλο φαίνεται ένα μονόχρωμο γκρι , άντε βγάλε άκρη :mrgreen: :mrgreen:

όταν φτάσεις στα δικά σου κιτ , ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :wink: :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::



Πάρα πολύ όμορφο και πετυχημένο το "βρώμισμα" της παραλλαγής.
Θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά στα πραγματικά αεροσκάφη.
Ψέκασες μόνο κάποιο σκούρο γκρί ή και smoke? Έχω δει στο παρελθόν να πετυχαίνουν το αντίστοιχο εφέ ψεκάζοντας σκέτο smoke, αλλά και με το γκρι που ψέκασες φαίνεται σούπερ!!

Για τις σύμμορφες, έχω την εντύπωση από φωτογραφίες των τελευταίων χρόνων που βλέπω κατά καιρούς, ότι πλέον έχουν αρχίσει να μοιάζουν αρκετά με το υπόλοιπο αεροσκάφος ως προς το χρώμα (κάτι που παρατηρούμε και στις φώτος που παρέθεσες παραπάνω στο ποστ σου). Η επίστρωση λογικά θα είναι ίδια με το υπόλοιπο αεροσκάφος. Περισσότερη χρήση, περισσότερη φθορά και για τις σύμμορφες.

Οπότε μάλλον εξαρτάται από την περίοδο που φτιάχνεις το μοντέλο. Αν το έφτιαχνες τέλη δεκαετίας 2000 με αρχές δεκαετίας 2010 οι σύμμορφες θα έπρεπε να είναι ανοιχτότερες λόγω λιγότερης χρήσης τους, αν το φτιάχνεις στα τελευταία χρόνια οι σύμμορφες είναι σκουρότερες.
Δεν ξέρω αν κάτι παρόμοιο ισχύει και για τις σύμμορφες στα Advanced καθώς έχουν άλλη επίστρωση τα αεροπλάνα, οπότε ίσως άλλη επίστρωση και στις σύμμορφες???

Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

σ'ευχαριστώ για το σχόλιο σου felix

ξέρεις τι κάνω ? βλέπω  100 φωτογραφίες και προσπαθώ να κάνω οτι βλέπω και στις 100 φωτογραφίες , και πιστεύω το κάνουν  κ άλλοι :mrgreen: :mrgreen:

αυτή τη φορά επικεντρώθηκα περισσότερο στις 2 φωτογραφίες που πόσταρα αρχικά πριν μέρες , μια για το μονοθέσιο και μια για το διθέσιο (χωρίς φυσικά να λείπουν οι κλεφτές ματιές και αλλού) ώστε να έχω έναν μπούσουλα.είναι πιο εύκολα τα πράγματα

αρχικά πέρασα κάποια χέρια αραιό γκρι (μίξη 2 γκρι) και μετά με ανθρακί  άρχισα να κάνω σκιάσεις , κάποιες στάμπες και έπειτα από απόσταση όλο το μοντέλο .smoke είχα πάρει μια φορά αλλά δεν πρόλαβα να το χρησιμοποιήσω καθώς μετά από λίγο καιρό είχει διαχωριστεί ο διαλύτης και το χρώμα είχε γινει μια μπάλα :roll: :roll:

πάντως η αλήθεια είναι οτι δεν ήθελα να <<χαλάσω>> την παραλλαγή που με τόσο κόπο έκανα αλλά.....

σίγουρα δεν έχουν τελειώσει οι επεμβάσεις , κάπου θα ανοίξω λίγο τα χρώματα.σύντομα θα ακολουθήσει και το μονοθέσιο

οποιαδήποτε άλλη άποψη , ελεύθερα

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 02:21:04 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Και εγώ συμφωνώ ότι τα ελληνικά Αφη φέρουν σκόνες καπνιες και αλλοιώσεις στην γυαλαδα καθώς δέχονται και καταπόνηση από τον ήλιο και την υγρασία. Το έχεις πετύχει τόσο όσο. Ωραίο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: f-16 c blk52+ - 343 Μοίρα - f-16d blk52+ 340Μοίρα (kinetic)
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 04:51:22 μμ »
-

Καλησπέρα!
Βάζοντάς τα δίπλα δίπλα φαίνεται πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!

Είχαμε που είχαμε θέματα με την απόδοση της απλής ghost, με τη Have Glass το τερματίσαμε.
Έχουν βγει πολλές συνταγές για αυτήν την απόδοση που δουλεύουν είτε μόνες τους είτε με συνδυασμό μεταξύ τους.
Τελευταία είδα και κάτι πολύ απλό που έκανε ένας φίλος. Έβαψε την ghost ατόφια με MRP και μετά ψέκαζε απανωτά στρώματα με το have glass βερνίκι της ίδιας εταιρείας, έχοντας βάλει ελάχιστο μαύρο μέσα.

Άλλοι βάζουν κάποιο μεταλλικό χρώμα μέσα στα χρώματα της παραλλαγής... catch the egg and give it a haircut....
Αφού βγαίνει το αποτέλεσμα που θέλουμε, τότε δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.

Επειδή έχω και εγώ ένα της 343Μ που ετοιμάζω, ένα ακόμα θέμα που με απασχολεί είναι πότε να βάλουμε τα σήματα.
Από ότι έχω δει σε φωτογραφίες, το νούμερο της ουράς φθείρεται μαζί με την παραλλαγή κάνοντάς το δυσανάγνωστο.
Από την άλλη, τα προειδοποιητικά γύρω από το πιλοτήριο και τα εθνόσημα φαίνονται ανεπηρέαστα από τη φθορά της παραλλαγής.

Τελικά λέω να το αφήσω μέχρι να δούμε ένα δείγμα από τα Viper μπας και τα βάψουν όπως τα blk52M και ησυχάσουμε.... :mrgreen:

Καλή συνέχεια!  ::salut:: 

Tags: