Αποστολέας Θέμα: Γεια σας παιδιά!  (Αναγνώστηκε 1189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verod

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Γεια σας παιδιά!
« στις: Αύγουστος 07, 2020, 04:26:23 μμ »
Ένα μεγάλο γεια σε όλους και όλες παιδιά. Ελπίζω σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς να είστε ασφαλείς, με υγεία πάντα. Ονομάζομαι Οδυσσέας και είμαι "πρώην" πλαστικομοντελιστής, στα πολύ νιάτα μου. Το μικρόβιο όμως, απ' ότι φαίνεται είναι ισχυρότερο και από τον κορωνοϊό  :D Τώρα που πενηνταρίζουμε   ::sofos11::και χρειάζεται να μείνουμε λίγο καιρό μόνοι, μακριά από την οικογένεια, στα ξένα, μας "χτύπησε" πάλι  ::M249SAW::.Την εβδομάδα που μας έρχεται, πρώτα ο Θεός, προβλέπεται εξόρμηση σε φυσικά καταστήματα της Ιρλανδίας, αλλά και διαδικτυακή αναζήτηση, για την αγορά του απαραίτητου αρχικού εξοπλισμού και του πρώτου μοντέλου, μετά από πολυυυυύ καιρό!
Θα τα λέμε λοιπόν...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 07, 2020, 04:35:16 μμ »
Καλώς τον!!
Για ότι χρειαστείς,μην διστάσεις,εδώ είμαστε ::salut::

Αποσυνδεδεμένος verod

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 07, 2020, 04:37:33 μμ »
Thanks a million...που λένε κι εδώ  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 07, 2020, 05:53:34 μμ »
προβλέπεται εξόρμηση σε φυσικά καταστήματα της Ιρλανδίας

Καταρχάς, καλή επανέναρξη και κατα δευτερον, Ιρλανδια; Τυχεράκια!!! Έχει κατι πυροξανθα γκομενάκια εκεί!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 07, 2020, 06:01:42 μμ »
Καλή επανεκκίνηση!!!
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα: Τυχερέ, στην Ιρλανδία. Και όχι μόνο για τα γκομενάκια!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 07, 2020, 06:38:39 μμ »
Καλή επανεκκίνηση!!!
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα: Τυχερέ, στην Ιρλανδία. Και όχι μόνο για τα γκομενάκια!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Σωστά, ξέχασα να αναφέρω την Γκίνες, φανταστική μπύρα τουλάχιστον για όσους τους αρέσουν οι σκουρόχρωμες και χαμηλές σε αλκοόλ. Θα πως και το Τζεϊμσον το ουϊσκι αν και δεν είμαι οπαδός του!

Για φαγητό δεν λέει και πολλά. Τα ίδια περίπου με την Αγγλία.

Απ᾽την άλλη η μουσική τους τα σπάει! Πολύ γλετζέδες!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος verod

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2020, 07:30:23 μμ »
Έτσι όπως τα λέτε είναι παιδιά! Guinness αλλά και Smithwicks' , πολύ καλόπιωτες μπύρες  ::kerasma::, Jameson αλλά και Tullamore Dew και τόσα άλλα. Για τα "πυρόξανθα" δε θα πω τίποτα, γιατί μπορεί να έλθει καμιά ιπτάμενη παντόφλα από Ελλάδα, ποτέ δεν ξέρεις...  ::haushalt_001::Επίσης 5η στον κόσμο στο κατακεφαλήν εισόδημα (γύρω στα 88.000 δολλάρια), 2η στην Ευρώπη πίσω από Λουξεμβούργο  ::2nd:: Αλλά το κυριότερο, φιλικοί άνθρωποι, έξω καρδιά, φιλόξενοι, με πολλά κοινά στοιχεία με τους Έλληνες, στην κουλτούρα, στις εκφράσεις κλπ. Ήταν καλή επιλογή, αλλά αφού η οικογένεια γύρισε πίσω Ελλάδα, με βλέπω σε λιγάκι να ακολουθώ, εκτός και κανένα "πυρόξανθο" έχει άλλη γνώμη...  ::angel_evil::
Και λίγη πλάκα χρειάζεται νομίζω.
Σας ευχαριστώ όλους για το θερμό καλωσόρισμα!  ::thanx::

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 07, 2020, 08:52:39 μμ »
κοινώς:
-"Γεια σας παιδιά"
-Γειαααα μααας  :mrgreen:(έτσι βλέπω να επιστρέφεις Ελλάδα, με κόκκινες μύτες από τις μπύρες και ό,τι άλλο έχει εκεί, σαν τους Ιρλανδούς ένα πράμα). Είναι και θερμόαιμοι εκεί, με ταπεραμέντο ατλαντικού και συνήθειες μεσογειακές..

 ::hi::

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:09:00 μμ »
Ήταν καλή επιλογή, αλλά αφού η οικογένεια γύρισε πίσω Ελλάδα, με βλέπω σε λιγάκι να ακολουθώ,

Να ρωτήσω σε ποια δεκαετια της ζωης σου βρίσκεσαι; Η μάλλον αστο, σε όποια κι αν είσαι και ανεξάρτητα από το γεγονός ότι η οικογένεια προφανως της έλειψε η Ελλάδα αν και αυτό με το καιρό ξεπερνιέται θα ήθελα να σου δώσω μία συμβουλή ως μεγαλύτερος (mid-40s) καί έχοντας κάνει το λάθος 2 ΜΑΛΙΣΤΑ 2 φορές να επιστρέψω από Αγγλία Ελλάδα (και το πληρώνω μέχρι σήμερα) ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ να επιστρέψεις. Όχι τουλάχιστον προτου καταφέρεις να συγκεντρώσεις ένα ευλογο χρηματικό ποσό αλλά και προϋπηρεσια αρκετών ετών.

Όσο Μα#ακες και να είναι εδώ στις διάφορες επιχειρήσεις, προτιμούν αυτούς που έχουν πολυχρονη επαγγελματική εμπειρια από το εξωτερικό.

Απ την άλλη, η Ιρλανδία πέρα από τα λεφτα είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ χώρα για να φτιάξει κανεις και να μεγαλώσει μια οικογένεια, ή να μεταφέρει εκει την οικογένεια του, με αρκετα ήρεμη πολιτική ζωη (ακόμα και τα προβλήματα που είχανε στο βορειοανατολικο κομματι της χωρας πλεον έχουν μειωθει), με καλο εκπαιδευτικό σύστημα και συστημα υγειας και με κλίμα που δεν είναι τόσο βαρυ, συν τα διάφορα επιδόματα. Τουλάχιστον όχι πλέον λογω και της κλιματικής αλλαγής.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:43:05 μμ »
Καλη επιστροφή στον μοντελισμό.  Έκανες πολυ καλη επιλογή ...  γιατί εδώ η παρέα ειναι μεγάλη και πολύ καλή . Οτι χρειαστείς ρωτάς και ανάλογα σου λέμε την άποψη  μας . Καλό βράδυ απο Ελλάδα  ::salut:: ::salut::
 ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Gilan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 44
  • Τόπος: Αλμωπία
  • modelclub.gr
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 07, 2020, 10:25:06 μμ »
Καλός ξανά επέστρεψες, να μας ενημερώνεις και σε τι τιμές κυμαίνονται τα μοντέλα εκεί πέρα.

Με τι μοντέλα ασχολείσαι αεροπλάνα, άρματα ή πλοία;

Αποσυνδεδεμένος verod

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 08, 2020, 01:32:25 πμ »
Καλός ξανά επέστρεψες, να μας ενημερώνεις και σε τι τιμές κυμαίνονται τα μοντέλα εκεί πέρα.

Με τι μοντέλα ασχολείσαι αεροπλάνα, άρματα ή πλοία;
Αγαπητέ Gilan, είχα ασχοληθεί προ 30ετίας περίπου , γκουχ- γκουχ :mrgreen: με αεροπλάνα κυρίως και λιγότερο με άρματα. Ήταν η εποχή που  μετρούσα τις μέρες για την "πτήση και διάστημα" , το "modelling", το "μοντέλο" κλπ. Τώρα λέω να ξεκινήσω με άρματα ίσως. Για τιμές θα σας πω, πάντως γενικά δεν είναι φθηνή χώρα η Ιρλανδία. Βέβαια μπορεί να πεταχθώ και στο κατεχόμενο "αγγλικό" κομμάτι στην Β. Ιρλανδία, που μου πέφτει πιο κοντά εδώ που μένω, από το να πάω Δουβλίνο ή Κορκ, οπότε οι τιμές θα είναι "αγγλικές" σε λίρες.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 08, 2020, 01:48:10 πμ »
...Ήταν η εποχή που  μετρούσα τις μέρες για την "πτήση και διάστημα" , το "modelling", το "μοντέλο" κλπ. ...
Δικός μας είσαι :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος verod

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • modelclub.gr
Απ: Γεια σας παιδιά!
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 08, 2020, 02:03:24 πμ »
Να ρωτήσω σε ποια δεκαετια της ζωης σου βρίσκεσαι; Η μάλλον αστο, σε όποια κι αν είσαι και ανεξάρτητα από το γεγονός ότι η οικογένεια προφανως της έλειψε η Ελλάδα αν και αυτό με το καιρό ξεπερνιέται θα ήθελα να σου δώσω μία συμβουλή ως μεγαλύτερος (mid-40s) καί έχοντας κάνει το λάθος 2 ΜΑΛΙΣΤΑ 2 φορές να επιστρέψω από Αγγλία Ελλάδα (και το πληρώνω μέχρι σήμερα) ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ να επιστρέψεις. Όχι τουλάχιστον προτου καταφέρεις να συγκεντρώσεις ένα ευλογο χρηματικό ποσό αλλά και προϋπηρεσια αρκετών ετών.

Όσο Μα#ακες και να είναι εδώ στις διάφορες επιχειρήσεις, προτιμούν αυτούς που έχουν πολυχρονη επαγγελματική εμπειρια από το εξωτερικό.

Απ την άλλη, η Ιρλανδία πέρα από τα λεφτα είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ χώρα για να φτιάξει κανεις και να μεγαλώσει μια οικογένεια, ή να μεταφέρει εκει την οικογένεια του, με αρκετα ήρεμη πολιτική ζωη (ακόμα και τα προβλήματα που είχανε στο βορειοανατολικο κομματι της χωρας πλεον έχουν μειωθει), με καλο εκπαιδευτικό σύστημα και συστημα υγειας και με κλίμα που δεν είναι τόσο βαρυ, συν τα διάφορα επιδόματα. Τουλάχιστον όχι πλέον λογω και της κλιματικής αλλαγής.

Αγαπητέ Sernak,

  είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης με σένα και σε ευχαριστώ για τις καλοπροαίρετες συμβουλές. Ηλικιακά πρέπει να είμαι λίγο μεγαλύτερος (47 στα 48)  ::sofos11::και η Ιρλανδία μου ταίριαξε απόλυτα.Από το κλίμα (που είναι βροχερό αλλά ήπιο, και προτιμάω το σχετικό κρύο, ενώ υποφέρω με τη ζέστη) μέχρι τον τρόπο ζωής και τους ανθρώπους (επαφή με τη φύση, χαλαρότητα, τουλάχιστον στην επαρχία που είμαι, περιστροφή όλων γύρω από την οικογένεια).Ήδη είμασταν εδώ 4 χρόνια.Το κέρδος για τα παιδιά, ανεκτίμητο. Μιλούν πλέον με ντόπια προφορά τα αγγλικά (λες οι Άγγλοι του Cambridge να μην τους καταλαβαίνουν όταν θα δώσουν εξετάσεις για lower και proficiency ? ), πέρασαν ευτυχισμένα χρόνια στο σχολείο, με πολλές δραστηριότητες και λίγο homework, είχαν την ευκαιρία να έλθουν σε επαφή με άλλες κουλτούρες και ταξιδέψαμε πολύ σε διάφορες χώρες και στην Ιρλανδία, αφού τα χρήματα ήταν υπεραρκετά. Η γυναίκα μου όμως δε μπόρεσε να προσαρμοστεί, το πάλεψε και της το αναγνωρίζω. Βέβαια, ξέραμε από την αρχή πως δε θα έμενε πάνω από 5 χρόνια, αφού είναι καθηγήτρια και μπορούσε να πάρει άδεια άνευ αποδοχών μέχρι 5 χρόνια. Είπαμε λοιπόν, να φύγουν νωρίτερα, αφού ο μεγάλος μου γιος θα ξεκινήσει γυμνάσιο και ίσως είναι καλύτερα να πάει από την αρχή στο ελληνικό. Αν ήμουν μόνος μου , δε θα έφευγα ποτέ από την Ιρλανδία. Επειδή όμως  τα αγόρια είναι μικρά και θεωρώ πως χρειάζονται τον πατέρα ακόμη, μάλλον με βλέπω να ακολουθώ κι εγώ, εκτός μεγάλου απροόπτου. Η μόνη ένσταση που έχω είναι για την υγεία. Ενώ η πρωτοβάθμιά τους είναι αιώνες μπροστά από μας, η δευτεροβάθμια (νοσοκομεία) πάσχει πραγματικά. Είναι η χώρα με τους λιγότερους ειδικούς κατ' αναλογία πληθυσμού σε όλη την Ευρώπη.Τα ραντεβού για κάποιον ειδικό (π.χ. ενδοκρινολόγο, ορθοπεδικό, ρευματολόγο κλπ) κυμαίνονται από μήνες έως και χρόνια, αξονική σε 7-8 μήνες, μαγνητική το ίδιο και χειρότερα. Ιδιώτες γιατροί μόνο στο Δουβλίνο, Κορκ, Γκόλγουεϊ και αυτοί μέσα σε ιδιωτικά νοσοκομεία, έξω στις πόλεις πουθενά. Αν κολλήσω covid και νοσήσω σοβαρά, με ανάγκη εντατικής μονάδας  ::pop::, χίλιες φορές θα προτιμούσα να ήμουν στην Ελλάδα σε δημόσιο νοσοκομείο, για διάφορους λόγους. Κάτι ξέρω, λόγω επαγγέλματος... :wink: :lol:
Όμως τέλος οι εξομολογήσεις...  ::thumbleft::από 'δω και πέρα, οι επόμενες δημοσιεύσεις ας είναι μόνο για μοντέλα!  ::offtopic:: λοιπόν!

Tags: