Αποστολέας Θέμα: Fairey Rotodyne 1/78 by Revell  (Αναγνώστηκε 1635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Fairey Rotodyne 1/78 by Revell
« στις: Αύγουστος 03, 2020, 06:30:55 μμ »
Εδώ τελειώνει η πρώτη (και τελευταία) ενασχόλησή μου με τα εναέρια μέσα. Το κιτ της Revell δείχνει την ηλικία του (φλάς, χοντρά τοιχώματα) αλλά έχει μπόλικη λεπτομέρεια και πολύ καλή συναρμογή, έτσι που η κατασκευή να είναι ευχάριστη και με λίγη προσοχή απροβλημάτιστη. Χώρια που η ιδιαιτερότητα του γυροπτέρου κάνει αυτό το μοντέλο μοναδικό. Χωρίς περαιτέρω σχόλια ιδού μερικές φωτογραφίες από το τελειωμένο μοντέλο:

         

         

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και εκ των προτέρων για την επιείκεια σας! Δεδομένης της ποιότητας του κιτ (1961!) και της απειρίας μου ως προς τα πετούμενα, είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Και εξακολουθώ να απορώ (και να μην θυμάμαι) πώς το έφτιαξα και πώς ήταν το αποτέλεσμα στα 14 μου...

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3393
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Fairey Rotodyne 1/78 by Revell
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2020, 10:47:31 μμ »
Πολύ όμορφο και καθαρό αποτέλεσμα σε ένα σπάνιο και πολύ ενδιαφέρον θέμα. Να συνεχίσεις τα πετούμενα, δεν το πήγες και άσχημα για κιτ με τόσες δυσκολίες.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Fairey Rotodyne 1/78 by Revell
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2020, 11:08:49 πμ »
Ευχαριστώ πολύ συνονόματε φίλε μου! Και όχι, δεν θα υπάρξει συνέχεια σ' αυτόν τον τομέα, αφ' ενός γιατί δεν κατέχω το τεχνολογικό μέρος και αφ' ετέρου γιατί με περιμένουν κάπου 15 δύσκολα κιτ οχημάτων στα ράφια μου...

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Fairey Rotodyne 1/78 by Revell
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2020, 11:41:29 μμ »
Γεια και χαρά σου Κώστα,

Ωραίο και καθαρό το αποτέλεσμα. Κρίμα να μην συνεχίσεις στα πετούμενα... θα βλέπαμε σίγουρα πολλά ωραία μοντέλα. Αλλά αν έχεις 15 κιτ να τελείωσεις καταλαβαίνω.
Μια ένσταση για τις φωτογραφίες: μερικές είναι τραβηγμένες με φως στο υπόβαθρο ή μόνο από την μια μεριά και δυσκολεύει να φανούν καθαρά οι λεπτομέρειες.

Καλή συνέχεια με τα "γήινα" θέματα.

Πολλούς χαιρετισμούς,
Δημήτρης


Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Fairey Rotodyne 1/78 by Revell
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 05, 2020, 05:40:11 μμ »
Να 'σαι καλά για τα καλά σου λόγια Δημήτρη! Όσο για τις "υπερφωτισμένες" φωτογραφίες, ακριβώς "σκεπάζουν" κάποιες λεπτομέρειες... Χα, χα!

Ήμουν σχετικά κοντά σας επί δύο εβδομάδες, αλλά έχοντας κάμποσες δουλειές να διεκπεραιώσω μετά από 4 μήνες απουσίας λόγω lockdown δεν έμεινε καιρός για εκδρομές προς τα  δυτικά. Ίσως μια από τις επόμενες φορές όταν (αν) στρώσουν τα πράγματα... Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Fairey Rotodyne 1/78 by Revell
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 06, 2020, 12:26:48 μμ »
Καθόλου άσχημα Κωνσταντίνε,τα πήγες εξαιρετικά σε δύσκολο κιόλας θέμα και μάλιστα ελικόπτερο και πρώτη φορά.
Τα διάφανα μέρη στο κόκπιτ δείχνουν την ηλικία του κιτ και πρέπει να σε δυσκόλεψαν λίγο.
Ακολούθησες την περπατημένη των αμαξιών βλέπω με καθαρό μοντέλο αλλά δε πειράζει, γούστα είναι αυτά.Ίσως να έδειχνε λίγο πιο ρεαλιστικό ακόμα, με καμιά φθορούλα ή έστω ένα wash, αλλά είσαι αμαξάς και δικαιολογείσαι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Καλή συνέχεια! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1261
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Fairey Rotodyne 1/78 by Revell
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 06, 2020, 12:37:56 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια Αλέξανδρε! Τα διαφανή ήταν ΟΚ σε ό,τι αφορά στη συναρμογή, αλλά χοντροκομμένα. Γενικά, αν τα πάχη των διαφόρων τοιχωμάτων πολλαπλασιάζονταν επί 78, το 1:1 δεν θα μπορούσε να σηκωθεί ούτε εκατοστό από το έδαφος. Σχετικά με το βρόμισμα, δεδομένου ότι το εν λόγω πέταξε μόνο σε δοκιμές και σε air shows, μάλλον δεν θα πρόλαβε να λερωθεί, και αν, θα το καθάριζαν πριν την επίδειξη!!! :mrgreen:

Tags: