Αποστολέας Θέμα: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.  (Αναγνώστηκε 2200 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« στις: Ιούλιος 31, 2020, 10:41:56 μμ »
Επειδή τα χρόνια περνάνε μετά από ψάξιμο προ μηνών ειχα παραγγείλει από Κίνα τον παρακάτω μεγεθυντικό κεφαλής.  Παρέλαβα σήμερα.  Από μια πρώτη ματιά η ποιότητα κατασκευής είναι παρα πολυ καλη . Με εναν σταθερό φακο με μεγεθυνση ×1,5 και τεσσερις εφεδρικους  φακούς ( ×2 , ×2.5 , ×3 , ×3,5 )  συν ένα μονοκυαλο με μεγεθυνση ×8 . Η συνολική μεγέθυνση φτάνει στο   ×13 . Παραθέτω τεχνικό φυλλάδιο.  Τιμή μαζί με μεταφορικά στα 15 ευρώ.  Πιο αναλυτική παρουσίαση τις επόμενες ημέρες  ::salut:: ::salut:: ::salut::
 
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2020, 11:04:27 μμ »
Ό,τι πρέπει φίλε με αυτή τη ζέστη. Μιλάμε ότι
στάζει ο ιδρώτας από το μέτωπό μου στο
βαζάκι της ατλακόλ. :lol: Μπρος στα κάλη τι
είναι ο πόνος.

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2020, 09:33:46 πμ »
Έχω παρόμοιο κινεζικό 2-3 χρόνια τώρα. Πλέον δεν μπορώ χωρίς αυτό. Από τις πιο χρήσιμες αγορές και φτηνό. Μόνο θέλουν προσοχή οι «φακοί» στον καθαρισμό. Μπορεί να θαμπώσουν με κάποια καθαριστικά. Προτιμήστε νεράκι  ή νερό με μια σταγόνα απορρυπαντικό  πιάτων.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2020, 01:12:13 μμ »
Με προσοχή τα visor. Η συνεχής χρήση επιτείνει την πρεσβυωπία. Καλύτερα ένα έστω φτηνό ζευγάρι πρεσβυωπίας για συνέχεια και το visor μόνο στα πολύ πολύ ψιλά :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 647
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2020, 04:39:25 μμ »
Σίγουρα προσφέρει βοήθεια ειδικά στις μικρότερες κλίμακες! Νομίζω είναι καλή αγορά,  μπορείς να δώσεις link πωλητή?
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2020, 06:50:42 μμ »
Σίγουρα προσφέρει βοήθεια ειδικά στις μικρότερες κλίμακες! Νομίζω είναι καλή αγορά,  μπορείς να δώσεις link πωλητή?
Βρωμάει ο τόπος... https://www.banggood.com/Wholesale-Headband-Magnifier-c-11807.html

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2020, 11:19:56 πμ »
Με προσοχή τα visor. Η συνεχής χρήση επιτείνει την πρεσβυωπία. Καλύτερα ένα έστω φτηνό ζευγάρι πρεσβυωπίας για συνέχεια και το visor μόνο στα πολύ πολύ ψιλά :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Ευχαριστω πολυ για την παρατήρηση Μάνο γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα υπόψη μου αυτό που αναφέρεις  !!!

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 02, 2020, 11:49:53 πμ »
Σίγουρα προσφέρει βοήθεια ειδικά στις μικρότερες κλίμακες! Νομίζω είναι καλή αγορά,  μπορείς να δώσεις link πωλητή?
Ο Μάνος με πρόλαβε και ανέβασε link  . Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι μετά από δοκιμή με την μεγέθυνση  ×13 (η μεγαλύτερη που μπορεί να βγάλει) μπορώ να δω καθαρά  την αιχμή της βελόνας του badger μου που είναι 0.21 mm . Με μια μεγεθυνση ×8  πιστευω ότι μπορώ να δουλέψω τα πάντα στην 1/72  και την πιο μικρή λεπτομέρεια.  Επίσης με τον  σταθερό φακός που ειναι ×1,5  που ειναι μόνιμα πάνω στο μηχάνημα μπορω να δουλέψω για ώρα χωρίς να μου προκαλέσει ζαλάδα....οπως μου προκάλεσε η μεγεθυνση ×13  αν και πιστεύω οτι ειναι θέμα εξοικείωσης.  Ο φακός με led και μπαταρίες ΑΑ ( ×3) που φέρει ειναι καλός , μου δίνει την δυνατότητα να ρύθμιση την κλίση της δέσμης και έχει δύο σκάλες φωτεινότητας.  Ίσως για τα δικά μου γούστα να έπρεπε να ήταν λίγο πιο δυνατός- φωτεινός.  Τώρα  ρυθμίζει και προσαρμοζεται άνετα στο κεφάλι  και το αφρολέξ που έχει εσωτερικά βοηθάει να αισθάνομαι σχετικά άνετα όταν τον φοράω.  Αυτά τα ολίγα για τώρα.   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 02, 2020, 01:13:46 μμ »
Με προσοχή τα visor. Η συνεχής χρήση επιτείνει την πρεσβυωπία. Καλύτερα ένα έστω φτηνό ζευγάρι πρεσβυωπίας για συνέχεια και το visor μόνο στα πολύ πολύ ψιλά :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

για πες καμιά πληροφορία παραπάνω γιατί το θέμα πρεσβυωπία με ενδιαφέρει πλέον (γεράματα ::sofos11:: :mrgreen: )  ξέρεις γιατί γίνεται αυτό με τα visor; εννοώ υπάρχει τόση διαφορά σε σχέση με τα γυαλιά έστω και τα φτηνά ; visor δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά στην αρχή της χρονιάς είχα πάρει από φαρμακείο ένα φτηνό ζευγάρι πρεσβυωπίας με εμπειρική επιλογή του βαθμού.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 02, 2020, 01:58:10 μμ »
Ο Μάνος με πρόλαβε και ανέβασε link  . Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι μετά από δοκιμή με την μεγέθυνση  ×13 (η μεγαλύτερη που μπορεί να βγάλει) μπορώ να δω καθαρά  την αιχμή της βελόνας του badger μου που είναι 0.21 mm . Με μια μεγεθυνση ×8  πιστευω ότι μπορώ να δουλέψω τα πάντα στην 1/72  και την πιο μικρή λεπτομέρεια.  Επίσης με τον  σταθερό φακός που ειναι ×1,5  που ειναι μόνιμα πάνω στο μηχάνημα μπορω να δουλέψω για ώρα χωρίς να μου προκαλέσει ζαλάδα....οπως μου προκάλεσε η μεγεθυνση ×13  αν και πιστεύω οτι ειναι θέμα εξοικείωσης.  Ο φακός με led και μπαταρίες ΑΑ ( ×3) που φέρει ειναι καλός , μου δίνει την δυνατότητα να ρύθμιση την κλίση της δέσμης και έχει δύο σκάλες φωτεινότητας.  Ίσως για τα δικά μου γούστα να έπρεπε να ήταν λίγο πιο δυνατός- φωτεινός.  Τώρα  ρυθμίζει και προσαρμοζεται άνετα στο κεφάλι  και το αφρολέξ που έχει εσωτερικά βοηθάει να αισθάνομαι σχετικά άνετα όταν τον φοράω.  Αυτά τα ολίγα για τώρα.   ::salut:: ::salut:: ::salut::
Να σου πώ την αλήθεια Περικλή, προτιμώ τη μορφή του visor σαν γυαλιά και όχι σαν head strap, καθώς το strap με κουράζει. Αυτή τη στιγμή έχω αυτά

https://www.banggood.com/New-LED-Head-mounted-Watch-Maintenance-Magnifier-Glasses-Double-Eyes-Magnifying-Glasses-With-LED-Light-p-1593879.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

αλλά θα παραγγείπω αυτά

https://www.banggood.com/Headband-Magnifier-Glasses-Hands-Free-Head-Mount-Magnifying-Glasses-USB-LED-Light-W-1_01_52_02_53_5X-Lense-p-1617883.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

τα οποία τα έχουμε στη δουλειά και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος.



για πες καμιά πληροφορία παραπάνω γιατί το θέμα πρεσβυωπία με ενδιαφέρει πλέον (γεράματα ::sofos11:: :mrgreen: )  ξέρεις γιατί γίνεται αυτό με τα visor; εννοώ υπάρχει τόση διαφορά σε σχέση με τα γυαλιά έστω και τα φτηνά ; visor δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά στην αρχή της χρονιάς είχα πάρει από φαρμακείο ένα φτηνό ζευγάρι πρεσβυωπίας με εμπειρική επιλογή του βαθμού.

Βασίλη, το πρόβλημα από τη συνεχή χρήση είναι ότι, τα μάτια συνηθίζουν την υποβοήθηση του visor και, αν το λέω σωστά "τεμπελιάζουν", οπότε ανεβαίνουν οι βαθμοί της πρεσβυωπίας. Φίλος και συνφορουμίτης, αφού τα χρησιμοποιούσε συνεχώς για περίπου ένα χρόνο, από 0,75/1,00 πρεσβυωπεία έφτασε 1,25/1,50. Και απ' ότι του είπε ο οφθαλμίατρος, το πιθανότερο για την απότομη αύξηση μέσα σε λίγους μήνες είναι να την προκάλεσε η συνεχής χρήση του visor.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 02, 2020, 03:56:21 μμ »
   ΟΚ αυτό με το visor που λες, μου το είχε πει και φιγουράς πριν πολλά χρόνια ότι δεν ήθελε να χρησιμοποιήσει για τον ίδιο λόγο. Εμένα η απορία μου είναι γιατί τα visor προκαλούν αυτό το πρόβλημα ενώ τα γυαλιά (έστω τα φτηνά) όχι. Ή και με τα γυαλιά υπάρχει το ίδιο θέμα τελικά ;
   από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα φτηνά γυαλιά που πήρα είναι ότι μετά από μερικούς μήνες χρήσης έχω την αίσθηση ότι χειροτέρεψε λίγο η απόσταση στην οποία μπορώ να δω καθαρά ένα μικρό κομμάτι

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2020, 04:46:43 μμ »
Εγω πιστευω οτι και τα γυαλιά το ίδιο πρόβλημα προκαλούν.  Το μάτι αρχίζει να τεμπελιαζει.  Πιθανόν να είναι διαφορετικός ο ρυθμός με τον οποίο γίνεται η μεταβολή... αλλά το τελικο αποτελεσμα σε βάθος χρόνου θα είναι το ίδιο.  Θα ρωτήσω οφθαλμίατρο και θα επανέρθω στο θέμα!!!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2020, 08:19:58 μμ »
Έχω ρωτήσει και του εξήγησα τι κάνω και
μεταχειρίζομαι το visor. Μου απάντησε ότι
καλώς το φοράω γι αυτά, με καλό φωτισμό
πάντα και εάν αντιμετωπίσω πρόβλημα στην
καθημερινότητά μου γενικώς να πάω να μου
γράψει γυαλιά.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2020, 09:46:38 μμ »
Εγω πιστευω οτι και τα γυαλιά το ίδιο πρόβλημα προκαλούν.  Το μάτι αρχίζει να τεμπελιαζει.  Πιθανόν να είναι διαφορετικός ο ρυθμός με τον οποίο γίνεται η μεταβολή... αλλά το τελικο αποτελεσμα σε βάθος χρόνου θα είναι το ίδιο.  Θα ρωτήσω οφθαλμίατρο και θα επανέρθω στο θέμα!!!
   ΟΚ αυτό με το visor που λες, μου το είχε πει και φιγουράς πριν πολλά χρόνια ότι δεν ήθελε να χρησιμοποιήσει για τον ίδιο λόγο. Εμένα η απορία μου είναι γιατί τα visor προκαλούν αυτό το πρόβλημα ενώ τα γυαλιά (έστω τα φτηνά) όχι. Ή και με τα γυαλιά υπάρχει το ίδιο θέμα τελικά ;
   από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα φτηνά γυαλιά που πήρα είναι ότι μετά από μερικούς μήνες χρήσης έχω την αίσθηση ότι χειροτέρεψε λίγο η απόσταση στην οποία μπορώ να δω καθαρά ένα μικρό κομμάτι
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τα πρεσβυωπικά του φαρμακείου. Νομίζω ότι έχει χειροτερέψει η κατάσταση πλέον όταν προσπαθώ να δώ με γυμνό μάτι κοντά. Όλο και μεγαλώνει η απόσταση που νετάρουν τα μάτια μου. Ίσως απλά να γερνάμε ταχύτερα ::glossa:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 04, 2020, 02:40:01 μμ »
Από την προσωπική μου εμπειρία θα σας αναφέρω τα εξής.

Πρώτα απ' όλα όλοι μεγαλώνουμε και αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Η έκφραση "πρόσεχε το σαν τα μάτια σου" τα λέει όλα.

Μην εμπιστεύεστε γιαλιά φαρμακείου ή ότι άλλο παρόμοιο ή φτηνιάρικο.
Τα μάτια σας μπορεί να μην έχουν κοινό πρόβλημα μεταξύ τους, αλλά άλλο πρόβλημα το ένα και άλλο πρόβλημα το άλλο.

Όταν κάποιος έχει όραση 10/10 (όπως είχα στα νειάτα μου) κάνει μοντελισμό χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, ίσως κάπου να χρειαστεί έναν μεγεθυντικό φακό κι αυτό είναι όλο.

Όταν κάτι αρχίζει να μην πηγαίνει καλά πηγαίνετε στον οφθαλμίατρο.
Αυτός θα σας δώσει να διαβάσετε το γνωστό πινακάκι και μετά θα σας δώσει κοινά γυαλιά για "κοντά".
Με αυτό κάνετε όλη σας την καθημερινότητα και το 90% του μοντελισμού, πάντα με καλό φως.
Βλέπετε άριστα σε μια απόσταση 30-40 εκατοστών, διαβάζετε τα πάντα και βάφετε εύκολα με τον αερογράφο σας και το φαρδύ πινέλο.

Αφού ολοκληρωθεί αυτή η συνταγή, θα φροντίσετε να έχετε μαζί σας ένα μοντελιστικό κομμάτι "υψηλών απαιτήσεων".
Εγώ χρησιμοποιώ ένα ρητινένιο κόκπιτ στην 1/72.
Γιατρέ μου θέλω να βλέπω αυτό το πράγμα άριστα και σε αυτή την απόσταση.
Βάζει βγάζει φακούς και αποφασίζεις να τον σταματήσεις εκεί που θέλεις, εκεί που αντιλαμβάνεσαι πως βλέπεις άριστα.
Όμως θυμίσου πως βλέπεις άριστα το κομμάτι στην συγκεκριμένη απόσταση.
Με αυτά τα γυαλιά δεν μπορείς να διαβάσεις κάτι, ούτε υπολογιστή κλπ. Είναι άλλα τα κέντρα και οι αποστάσεις.
Είναι ένα ζευγάρι γυαλιά μόνο για μοντελισμό.
Κόκπιτ, καλύπτρες, ψιλομασκαρίσματα, τροχοι........
Με αυτό το ζευγάρι έχεις καλύψει το 99% του μοντελισμού.
Μπορείτε να αγοράσετε έναν πολύ φτηνό σκελετό, αν δεν έχετε ήδη κάποιον παλιό και να βάλετε οικονομικούς φακούς.
Μιάς και μπορεί να μπει χαμηλά στην άκρη της μύτης, βλέπει άνετα γύρω γύρω τα παρελκόμενα του πάγκου (χρώματα, κόλλες, οδηγίες κλπ).
Αυτό το ζευγάρι θα σας αλλάξει την ζωή. Δεν χρειαζόμαστε μεγέθυνση 8χ ή 15χ για να κάνουμε μοντελισμό.
Όταν ήμασταν νέοι το χρειαζόμασταν? Δεν νομίζω...........


Σου έχει μείνει να καλύψεις άλλο 1% μόνο. Εκεί που θέλεις 8χ ή 15χ.
Εδώ λοιπόν πάνε τα visor κλπ.

Τα παρακάτω είναι οκ.
Όμως πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο αντικείμενο (3cm περίπου) και οι φακοί "κολλημένοι" στα μάτια.
Αυτό σημαίνει πως πως βλέπεις άριστα και βάφεις τον διακόπτη στο κόκπιτ, αλλά δυσκολεύεσαι να ξαναβρείς το βαζάκι με το χρώμα για να ξαναβουτήξεις το πινέλο. Μπορείς βέβαια να ανασηκώνεις τον ένα φακό και να βλέπεις, αλλά δεν είναι λύση.
Βολεύει και δεν βολεύει.
Μπορείς όμως να καθαρίσεις άριστα τον αερογράφο καθώς βλέπεις άριστα όλα τα .........."εντόσθια".

https://www.banggood.com/New-LED-Head-mounted-Watch-Maintenance-Magnifier-Glasses-Double-Eyes-Magnifying-Glasses-With-LED-Light-p-1593879.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Ο παρακάτω τύπος είναι πιο λειτουργικός και εύχρηστος.
Δείτε όμως πως έχει φακούς έως 2,5χ.
Λογικό και μια χαρά. Σου διπλασιάζει το μέγεθος και ταυτόχρονα κοιτάς και γύρω γύρω.

https://www.banggood.com/Headband-Magnifier-Glasses-Hands-Free-Head-Mount-Magnifying-Glasses-USB-LED-Light-W-1_01_52_02_53_5X-Lense-p-1617883.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Τέλος, ως μπονους, υπάρχει μια λέξη.
Καταρράκτης.

Στην αρχή δεν καταλαβαίνεις τί συμβαίνει, απλά αντιλαμβάνεσαι πως κάτι δεν πάει καλά.
Λίγο λίγο χειροτερεύει και αρχίζεις τις πατέντες.
Κλείνεις το ένα μάτι για να μπορέσεις να κεντράρεις, βάζεις τα κομμάτια λοξά για έρχεται το φως από εκεί που νομίζεις πως σε βολεύει και φυσικά δεν παραδέχεσαι πως είσαι σε ηλικία για να παρουσιάσεις καταρράκτη.

Και κάποια στιγμή πάς και κάνεις επέμβαση. Και σε τρεις μέρες νομίζεις πως ζεις σε άλλο κόσμο. Βλέπεις τέλεια, χρειάζεσαι απλά γυαλιά, ούτε 8χ, ούτε 15χ ούτε τίποτα.

Και ξαναπάμε στην αρχή.
Μεγαλώνουμε.
Ότι φτιάχνεις σήμερα, δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να ξαναχαλάσει.
Με την ίδια ή με άλλη βλάβη.

Και παλι οφθαλμίατρος και φτου κι απ' την αρχή...............(Δηλαδή κλέφτες θα γίνουν οι οφθαλμίατροι ?) :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 04, 2020, 06:59:49 μμ »
Ενώ εμείς οι (πολύ) μύωπες, απλά κάνουμε ότι κάναμε και όταν είμασταν νέοι: βγάζουμε τα γυαλιά της μυωπίας και νετάρουμε άριστα κάπου κοντύτερα από τα 10 εκατοστά. Ούτε βίζορ ούτε μεγεθυντικοί φακοί ούτε τίποτα δεν μας χρειάζεται. Για αυτό δεν φοράμε ποτέ τους φακούς επαφής όταν μοντελάρουμε :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 04, 2020, 07:35:56 μμ »
Όποιος έχει μυωπία δεν παρουσιάζει πρεσβυωπία και αυτός
είναι ο κανόνας ( δεν γνωρίζω για εξαιρέσεις ). Η πρεσβυωπία
υποχωρεί σε κάποια προχωρημένη ηλικία, η μυωπία φυσικά
όχι αλλά τότε έχεις άλλα να σε απασχολούν ( όπως ο καταράκτης
που ανέφερε παραπάνω ο φίλος, τα τρεμάμενα χέρια κλπ  :mrgreen: )

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 04, 2020, 07:58:02 μμ »
Όποιος έχει μυωπία δεν παρουσιάζει πρεσβυωπία και αυτός
είναι ο κανόνας ( δεν γνωρίζω για εξαιρέσεις ).
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πρόκειται για μια συνηθισμένη παρανόηση. Και οι μύωπες εμφανίζουν πρεσβυωπία και μάλιστα νωρίτερα από τους άλλους (παθών). Η μυωπία έχει σχέση με το πόσο μακριά (τη μέγιστη απόσταση) μπορείς να δεις χωρίς διόρθωση εξαιτίας ελαττώματος του ματιού. Η πρεσβυωπία έχει σχέση με την ικανότητα να εστιάσεις κοντά (την ελάχιστη απόσταση). Με την ηλικία το μάτι χάνει αυτήν την ικανότητα να αλλάζει από το άπειρο στις κοντινές αποστάσεις. Απλά όταν έχεις πολλή μυωπία η μέγιστη απόσταση που μπορείς να δεις, είναι πολύ πολύ κοντά (όπως στην περίπτωσή μου). Τα δύο προβλήματα αντιμετωπίζονται με αντίθετους φακούς (αρνητικές διοπτρίες στη μυωπία, θετικές στην πρεσβυωπία). Έτσι ένας που έχει σχετικά μικρή μυωπία (μέχρι δύο, τρεις αρνητικούς βαθμούς) και έχει την αντίστοιχη πρεσβυωπία (δύο τρεις θετικούς βαθμούς), αρκεί να βγάλει τα γυαλιά της μυωπίας και βλέπει κοντά ικανοποιητικά. Αλλά δεν είναι ότι δεν έχει πρεσβυωπία, έχει και παραέχει. Απλά με τις δύο παθήσεις μαζί, τυχαίνει η μέγιστη απόσταση εστίασης να συμπίπτει με την απόσταση διαβάσματος (ή στη δική μου περίπτωση με την απόσταση superdetailing μοντελαρίσματος, δηλαδή ακόμη πιο κοντά). Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 04, 2020, 08:03:13 μμ »
Η λύση όταν δεν βρίσκεις το μπουκαλάκι για να βουτήξεις το πινέλο είναι απλή :mrgreen:



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 04, 2020, 08:37:36 μμ »
Η λύση όταν δεν βρίσκεις το μπουκαλάκι για να βουτήξεις το πινέλο είναι απλή :mrgreen:



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αυτό είναι το "έγκλημα".
Άλλα το ένα μάτι άλλα το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 04, 2020, 09:37:18 μμ »
Αυτό είναι το "έγκλημα".
Άλλα το ένα μάτι άλλα το άλλο.
Δεν ξέρω κάτα πόσο είναι έγκλημα, αλλά την ίδια λύση ακολουθούν όλες οι σύγχρονες αεροπορίες και στρατοί με τα επι κεφαλής σκοπευτικά τους ::lol18::
Πέραν τούτου, αναλόγως τη δουλειά ανά κάθε στιγμή έχω κλειστό το μάτι που δεν χρειάζομαι :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 04, 2020, 10:01:35 μμ »
Μιας και μιλάμε για όραση, για πείτε ρε παλικαρια εσείς που βλέπετε καλύτερα στην παρακάτω φωτογραφία, στην δεξια πλευρα το τέταρτο μετρώντας από κάτω ''φοράει'' ο Γάτος της VF-211 το ρύγχος ρανταρ από την VF-1;


There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 04, 2020, 10:17:31 μμ »
Ναι

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μεγεθυντικός φακός κεφαλής.
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 05, 2020, 02:20:30 πμ »
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πρόκειται για μια συνηθισμένη παρανόηση. Και οι μύωπες εμφανίζουν πρεσβυωπία και μάλιστα νωρίτερα από τους άλλους (παθών). Η μυωπία έχει σχέση με το πόσο μακριά (τη μέγιστη απόσταση) μπορείς να δεις χωρίς διόρθωση εξαιτίας ελαττώματος του ματιού. Η πρεσβυωπία έχει σχέση με την ικανότητα να εστιάσεις κοντά (την ελάχιστη απόσταση). Με την ηλικία το μάτι χάνει αυτήν την ικανότητα να αλλάζει από το άπειρο στις κοντινές αποστάσεις. Απλά όταν έχεις πολλή μυωπία η μέγιστη απόσταση που μπορείς να δεις, είναι πολύ πολύ κοντά (όπως στην περίπτωσή μου). Τα δύο προβλήματα αντιμετωπίζονται με αντίθετους φακούς (αρνητικές διοπτρίες στη μυωπία, θετικές στην πρεσβυωπία). Έτσι ένας που έχει σχετικά μικρή μυωπία (μέχρι δύο, τρεις αρνητικούς βαθμούς) και έχει την αντίστοιχη πρεσβυωπία (δύο τρεις θετικούς βαθμούς), αρκεί να βγάλει τα γυαλιά της μυωπίας και βλέπει κοντά ικανοποιητικά. Αλλά δεν είναι ότι δεν έχει πρεσβυωπία, έχει και παραέχει. Απλά με τις δύο παθήσεις μαζί, τυχαίνει η μέγιστη απόσταση εστίασης να συμπίπτει με την απόσταση διαβάσματος (ή στη δική μου περίπτωση με την απόσταση superdetailing μοντελαρίσματος, δηλαδή ακόμη πιο κοντά). Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

Ουσιστικά τα ίδια λέμε Κωστή. Η πρεσβυωπία ενοχλεί όταν
δεν μπορείς να δεις καθαρά λεπτομέρειες. Εάν τις βλέπεις
ενώ έχεις μυωπία είναι σαν μην έχεις πρεσβυωπία. :wink:

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Tags: