Modelclub.gr Φόρουμ

KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter (Αναγνώστηκε 1367 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

wheelsdeal

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#25 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 12, 2020, 11:13:14 μμ
Μανο για τις ερπυστριες ελεγα σαν βαση να τις βαψω steel και απο πανω να βαψω με λαδια καφε,σκουριες συν τα χωματα και με enamel thinner και μια μπατονετα να καθαρισω εκει που παταει το μεταλο και υπαρχει τριβη ωστε να φανει λιγο το steel...μια σκεψη ειναι ακομα δεν εχω αποφασισει θελει λιγο μελετη.

Ο πυργος τελειωσε οποτε απο κολληματα προς το παρον τελος...μενει να προμηθευτω μπογιες για την συνεχεια.Κατι ξυσιματα στοκαρισματακια θα κανω αυριο σιγα σιγα να ειναι ετοιμο για βαφη.

wheelsdeal

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#26 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 12, 2020, 11:20:49 μμ
Αγαπημένο τανκ εξαιτίας του war thunder με μοναδικό σχήμα. Η κατασκευή σου φαίνεται πολύ καθαρή οπότε ανυπομονώ να το δω τελειωμένο. Τα σπρευ θέλουν πολύ καλό ανακάτεμα και να τα βουτήξεις σε χλιαρό νερό για λίγη ώρα πριν τα χρησιμοποιήσεις.

Καλά τελειώματα!!!

Ψιλοπαιζω λιγο warthunder αλλα πολυ αργο το KV-2 και να στριψει ο πυργος και στο γεμισμα...ειναι να ριχνεις μια και να κρυβεσαι για 2 λεπτα  8)

Παντως σαν εμφανιση οντως πολυ ιδιαιτερο για αυτο και το διαλεξα.

Blitz-X

• Moderator
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#27 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 13, 2020, 01:40:56 πμ
Μανο για τις ερπυστριες ελεγα σαν βαση να τις βαψω steel και απο πανω να βαψω με λαδια καφε,σκουριες συν τα χωματα και με enamel thinner και μια μπατονετα να καθαρισω εκει που παταει το μεταλο και υπαρχει τριβη ωστε να φανει λιγο το steel...μια σκεψη ειναι ακομα δεν εχω αποφασισει θελει λιγο μελετη.
...
Αν τις βάψεις με σκούρο καφέ, τη γυαλάδα εκεί που πατάνε οι τροχοί, μπορείς να την κάνεις με πολύ μαλακό μολύβι, αφού πριν θα έχεις κάνει wash. Και μετά σκονίζεις με pigments :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Periklis74

• *
  • Scale 1/48
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
#28 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 13, 2020, 09:12:16 πμ
Την ίδια σχεδόν τεχνική χρησιμοποιώ και εγω Μάνο για ερπύστριες με  καλά αποτελέσματα θέλω να πιστεύω  . Η μοναδική διαφορά είναι εκεί που πατάνε οι τροχοί όπου χρησιμοποιώ μίξη gun metal ,  γκρί και μαύρου χρώματος αντί για μολύβι  .  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Blitz-X

• Moderator
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#29 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 13, 2020, 03:56:35 μμ
Κι εγώ Περικλή κάποιες φορές το γυαλισμένο μέταλλο το κάνω βαφτό. Απλά το μολυβάκι με έχει βολέψει :wink:

ΜΦΧ

wheelsdeal

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#30 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 18, 2020, 08:45:39 μμ
Καλησπερα και παλι.

Κολληθηκαν οι λασπωτηρες με τις λεπτομερειες τους και πρημηθευτικα και τα σπρευ της Vallejo για την βαση.To χρωμα ειναι το Russian Green 4BO.

Αποφασισα να βαψω ολο το εσωτερικο μαζι με τις ροδες γραναζια κλπ πριν βαλω τις ερπυστριες μιας και το σπρευ δεν ειναι πολυ ελεγχομενο.Ροδες κλπ δεν εχουν κολληθει και εχω μονωσει τις ενωσεις για να πιασει καλυτερα η κολλα.

Σημερα εβαψα,εκτος απο το πανω μερος του σωματος οπου εχει μεινει να φτιαξω τα συρματοσχοινα.Επειδη το σπρευ αφηνει σκιες λεω να περασω ενα πρωτο χερι και μετα να βαλω τα 2 συρματοσχοινα και να περασω ενα δευτερο.

Μενει να κολληθουν και οι ερπυστριες...δεν ξερω ακομα πως θα τις βαψω.Εχω λαβει υποψη μου παντως τα σχολια σας.

trelomontelakias

• *
  • Scale 1/144
#31 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 22, 2020, 05:48:41 μμ
Στο πήγμα φαίνεται να σου έχει στρώσει ωραία το χρώμα, στο πύργο φαίνεται κάπως σαγρέ αλλά μπορεί να φταίει και η φωτο γραφία. Αν είναι πολύ ματ δε θα κάτσουν καλά οι χαλκομανίες και θα έχεις silvering. Ίσως να πέρναγες ένα γκλός βερνίκι για να τρέξει καλά και το wash και στο τέλος το ματ που έχεις πάρει.

Γενικά πάντως δεν υπάρχει σωστό και λάθος πειραματίσου και κατέληξε σε ότι σου αρέσει. Για τις ερπύστριες δες τι σου έχουν γράψει και δες τι από αυτά μπορείς να δοκιμάσεις με τα υλικά/ικανότητες που έχεις και ξεκίνα να πειραματίζεσαι.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

wheelsdeal

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#32 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 25, 2020, 02:57:33 πμ
Το χρωμα εχει στρωσει ικανοποιητικα...χωρις ιδιαιτερα θεματα αλλα ουτε και τελεια.Η τελευταιες φωτο δεν ειναι πολυ καλες θα ανεβασω μια καλυτερη.

Εχω μεινει λιγο στασιμος γιατι καποια υλικα που δεν τα βρηκα εδω τα παρηγγειλα απο το super-hobby και η DHL τα κανει βολτα στην ευρωπη εδω και 2 εβδομαδες.Washes,Panel Line,Mark Fit Strong για τις χαλκομανιες κλπ.

Εφοσων κολλησα τους λασπωτηρες πρεπει να εχουν βαφτει τουλαχιστων το πανω κομματι των ερπυστριων για να μπουν οποτε περιμενω το πακετο.Επισης θελουν αρκετο καθαρισμα,στοκαρισμα το κατω κομματι και οσο τις βλεπω ξανασκεφτομαι τις λαστιχενιες.

Εχω βαλει λιγο προχειρα τις ροδες και το πανω κομματι να δω πως καθονται προς το παρων...ενα χερι ειναι βαμενο θελει ενα δευτερο να καλυψει καποια κενα.

Periklis74

• *
  • Scale 1/48
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
#33 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 25, 2020, 09:22:51 πμ
Μια χαρά προχωράει το πρότζεκτ.  Ρίξε λίγο μια ματιά ανάμεσα στα δύο κιβώτια εργαλείων γιατί φαίνεται ότι δεν έχει πιάσει το χρώμα..... !! Συνήθως μου έρχονται σε 7 ημέρες οι παραγγελίες από super hobby .....  όπως και να έχει ελπίζω να παραλάβεις γρήγορα τα υλικά σου . Καλή συνέχεια!!!!!  ::salut:: ::salut::

Blitz-X

• Moderator
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#34 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 25, 2020, 08:05:49 μμ
Είναι όντως τόσο ανοιχτό το χρώμα ή το έχει αλλοιώσει η φωτό?

ΜΦΧ

wheelsdeal

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#35 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 26, 2020, 01:23:32 πμ
Είναι όντως τόσο ανοιχτό το χρώμα ή το έχει αλλοιώσει η φωτό?

Στην τελευταια φωτο εχω το φωτιστικο πολυ κοντα για να βγει καθαρη η φωτο...εχει λαμπα ψυχρου φωτισμου και ειναι πολυ λευκη...νομιζω πιο κοντα στην πραγματικοτητα ειναι οι πιο πανω απλα δεν ειναι πολυ καθαρες.

KWSTAS

• *
  • Scale 1/35
  • Rusting is my business and business is gooood!!!!
#36 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 26, 2020, 02:56:16 πμ
Μπορείς να μειώνεις την φωτεινότητα σε τέτοιες
περιπτώσες, καθώς ούτε με λίγο κόντραστ δεν
διορθώνεται.
Τι χρώμα είναι η ερπύστρια; Πιστεύω ότι θα έπρεπε
να ξεκινήσεις με βάση σκούρο γκρι ή σκούρο καφέ.

wheelsdeal

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#37 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 26, 2020, 03:17:43 πμ
Για τις ερπυστριες ελεγα να κανω μιξη Vallejo Steel με Black...δηλαδη ενα σκουρο Steel ακρυλικο και απο πανω enamel washes.

Blitz-X

• Moderator
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#38 Απ: KV-2 Σοβιετικό 1/35 Trumpeter
Ιούλιος 26, 2020, 08:36:11 πμ
Στην τελευταια φωτο εχω το φωτιστικο πολυ κοντα για να βγει καθαρη η φωτο...εχει λαμπα ψυχρου φωτισμου και ειναι πολυ λευκη...νομιζω πιο κοντα στην πραγματικοτητα ειναι οι πιο πανω απλα δεν ειναι πολυ καθαρες.
ΟΚ, άρα μια χαρά μου φαίνεται η απόχρωση ::thumbleft::

ΜΦΧ