Αποστολέας Θέμα: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)  (Αναγνώστηκε 1584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3398
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Με την τοποθέτηση της καλύπτρας και κάποιων άλλων λεπτομερειών ολοκληρώθηκαν τα δύο κλασικά αεροσκάφη, Spitfire και Hurricane, με την ευκαιρία της 80ης επετείου της Μάχης της Αγγλίας. Προτιμήθηκε το χαρακτηριστικό άσπρο - μαύρο καμουφλάζ αναγνώρισης των κάτω επιφανειών, που χρησιμοποιήθηκε κατά το αρχικό στάδιο. Η κατασκευή έγινε out of the box σε δύο new tool μοντέλα της Airfix, που είχαν ελάχιστα προβληματάκια. Έγιναν παράλληλα με το ίδιο ακριβώς καμουφλάζ και σχεδόν σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας. Μπορούσαν να βγουν και καλύτερα αλλά κάπου κουράστηκα και σταματώ σε αυτό το σημείο.

Supermarine Spitfire Mk I






Hawker Hurricane Mk I




Και ένα μικρό μνημείο για την Μάχη της Αγγλίας και τους πιλότους της RAF κατά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Προηγήθηκε των δύο αεροσκαφών και ήταν η αφορμή για  να τα φτιάξω. Κατασκευάστηκε σχεδόν από μόνο του. Δεν είχα σκοπό να φτιάξω κάτι τέτοιο, αλλά καθώς έφτιαχνα κάτι άλλο, τα κομμάτια ενώθηκαν πάνω στον πάγκο μου σε αυτή τη σύνθεση. Μεταφυσικό...




Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2020, 09:53:06 πμ »
Πολύ όμορφο το πακέτο, όλοι θα θέλαμε να έχουμε ένα τέτοιο στη βιτρίνα μας.  ::salut::

Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3398
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2020, 09:33:34 πμ »
Ευχαριστώ πολύ! Πολύ όμορφο το κολάζ σου, κάπως έτσι το έχω στο νου μου.

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 08:49:08 μμ »
Ωραία θεματολογία και εκτέλεση (και το μνημείο "καρμανιόλα" εννοώ :wink:).
Εφόσον, στην απο πάνω μεριά, τα έκανες μάχημo -σε σχέση με απο κάτω- : οι φθορές  εξαγωγών του κινητήρα θα έπρεπε να είχαν μεγαλύτερη καπνιά. Και των πυροβόλων μικρότερη. Ακόμη, εγώ θα τις βερνίκωνα να φαίνονται πιο gloss, μέταλλο και έτσι.
Το λέω για να γίνει ακόμα ωραιότερο.


Οι γραμμώσεις απο κάτω πως έγιναν, με λάδια ανοιχτόχρωμα;
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3398
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 09:38:25 μμ »
Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες παρατηρήσεις σου. Είναι εύκολο να το παρακάνει κανείς με την κάπνα. Αυτό συνέβη στα πυροβόλα και για αυτό ήμουν συντηρητικός στις εξαγωγές. Αν τα είχα κάνει με την ανάποδη σειρά θα έβγαιναν όπως έπρεπε 8) Και από κάτω μάχιμο δεν είναι;

Οι γραμμώσεις έγιναν, αν θυμάμαι καλά, με τα enamel washes της Humbrol. Λευκό στο μαύρο φτερό, γκρι στο λευκό φτερό και πράσινο από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 10:47:14 πμ »
Like και στα 2! Είναι ντουετάκι που το θέλω κι εγώ στη βιτρίνα μου.

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3398
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 10:33:11 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, Λάμπρο!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 05:02:35 μμ »
Πολύ ωραία και τα 2 και στις φθορές και σε όλα.
Το μνημείο πολύ δυνατό,το κεφάλι πως έγινε??Καλούπι? ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3398
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 05:26:32 μμ »
Ευχαριστώ! Το κεφάλι προέκυψε ως εξής: είχα σκαλίσει ένα κεφάλι πιλότου της RAF σε συνθετικό πηλό (beesputty, δηλαδή τύπου fimo) και μετά ήθελα να πειραματιστώ στο καλούπωμα με oyumaru/blue stuff (επαναχρησιμοποιούμενο θερμοπλαστικό). Το καλούπι δεν πέτυχε και πολύ οπότε σε κάποια από τις δοκιμές με συνθετικό γύψο κράτησα αυτό που βλέπεις, που ήταν μισό. Την ίδια περίοδο ψαχνόμουν με τεχνικές σκουριά, οπότε το έβαψα όπως φαίνεται στις φωτό. Παράλληλα πειραματιζόμουν με κοψίματα σε evergreen και μου είχαν μείνει αυτά τα ρετάλια (η "λαιμητόμος"). Το ακούμπησα εκεί και "είδα" ένα μνημείο αφού έφτιαχνα παράλληλα τα δύο αεροσκάφη. Πρόσθεσα τις "σιδηροδοκούς" και τη "μπετονένια" (γύψινη) βάση και νάτο που πήρε σάρκα και οστά. Δηλαδή, καθόλου δεν το είχα σχεδιάσει να το φτιάξω, μου "επιβλήθηκε" από μόνο του να δημιουργηθεί.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 07:52:05 μμ »
Αυτοί οι πειραματισμοί οδηγούν σε καλά αποτελέσματα σχεδόν πάντα!
Να τολμήσω να πω οτι θα ταίριαζε και κάτι σαν μπουκέτο απο λουλούδια η μικρο στεφάνι στο εδαφος??
 

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3398
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: 80 χρόνια από τη Μάχη της Αγγλίας - Spitfire MkI & Hurricane MkI (Airfix 1/72)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 08:07:57 μμ »
Αυτοί οι πειραματισμοί οδηγούν σε καλά αποτελέσματα σχεδόν πάντα!
Να τολμήσω να πω οτι θα ταίριαζε και κάτι σαν μπουκέτο απο λουλούδια η μικρο στεφάνι στο εδαφος??
Καλή ιδέα!

Tags: