Αποστολέας Θέμα: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941  (Αναγνώστηκε 8327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 09:22:02 πμ »
φωτοτεκμηρίωση με παράπλευρα οφέλη...
οι τρέχοντες προβληματισμοί μου, αφορούν τα 30'ς γυναικεία ενδύματα!
μου αρέσει η νεαρά στο βάθος με τα γυαλιά ηλίου!!!
για πολλοστή φορά να'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 02:11:56 μμ »
 Δες λίγες από Κρήτη και μία από Καλαμάτα..

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 09:51:03 μμ »
 ::salut::
πολύ καλές!
& τώρα άλλη μια ερώτηση
 ::helpsos::
χρώμα για το αντριαν του ευέλπιδος;(με υπερηφάνεια ανακοινώνω πως έκανα τα κίτρινα <<1>> στις επωμίδες του)

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 10:21:47 μμ »
τώρα για την ιστορία & τους αλεξιπτωτιστές στο Γαλατά αντιγράφω "...ένα τμήμα του12/3 λόχου  έπεσε γύρω & μέσα στον ίδιο τον Γαλατά, με αποτέλεσμα να εξοντωθεί σχεδόν ολοκληρωτικά από τους κατοίκους & άνδρες της 10ης ν/ζ ταξ/χίας. Σε κάποια στιγμή ένας αλ/στης έπεσε στην αυλή του Μανώλη Θεοδωράκη & επακολούθησε συμπλοκή που σκοτώθηκε ο Θεοδωράκης. Στο μεταξύ έσπευσε ο Αντ.Φυντικάκης απο γειτονικό σπίτι, έριξε κάτω τον γερμανό, σκοτώνοντας τον με πέτρα( η σκηνή απαθανατίστηκε από τον Γαλατιανό ζωγραφο Πέτρο Βλαχάκη σε πίνακα που εκτίθεται στο Ιστορικό Αρχείο Κρήτης"
απο ένθετο της εφημερίδας Τα Νέα (δεν βρίσκω ποιού έτους) για την μάχη της Κρήτης.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 12:42:06 πμ »
Το γαλλικό κράνος Adrian M 15 μας δόθηκε κατά τον Α' Π.Π. Αλλάξαμε με το ελληνικό εθνόσημο τα γαλλικά οπλόσημα και το χρησιμοποιήσαμε μετά στην Μ. Ασία, στα κινήματα του μεσοπολέμου και το 40-41. Δεν νομίζω ότι τα ξαναβάψαμε πριν το '40. Μάλλον θα είχαν το αρχικό γαλλικό χακί, λίγο πιό ανοιχτόχρωμο λόγω της πολυκαιρίας.
Στην φώτο από Μουσείο φαίνεται ένα σχεδόν άψογα βαμμένο, νομίζω όμως με λάθος απόχρωση.

Στις επόμενες φώτο φαίνεται ένα άλλο ελληνικό, αλλά πιστεύω ότι δεν ήταν σε τέτοια κατάσταση το 1940.

Τείνω να πιστέψω ότι το '40 είχαν κάποια από αυτές τις αποχρώσεις. ΄Ενα σκούρο καφετίζον olive drab.

Για τον Γαλατά και την κοντινή μάχη στο 107 θα ήταν ήταν χρήσιμο να διάβαζες ( αν και πιστεύω ότι το έχεις κάνει ήδη ) τις προπολεμικές πορείες των 2 συμμάχων διοικητών. Του Hargest  και του Kippenberger

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 08:34:53 πμ »

Τείνω να πιστέψω ότι το '40 είχαν κάποια από αυτές τις αποχρώσεις. ΄Ενα σκούρο καφετίζον olive drab.


αυτό το καφετίζον olive drab  είναι λες σαν το brown violet των αμερικάνικων μέχρι το 1943;

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 05:25:09 μμ »
Δοκίμασα το 70.873 vallejo και το 70.887 σε μείξη 2/3 και 1/3 αντίστοιχα και μου έδωσε, για εμένα, μιά καλή απόχρωση.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 02:54:12 μμ »


το 3ο μέρος, έλληνες & η γάτα.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 03:55:09 μμ »
 Φίλε μου το έχεις το "χάρισμα" ! Ωραίο βάψιμο, προσοχή στην λεπτομέρεια ! ( Η τουρκική ξιφολόγχη Μ 1890 είχε δερμάτινο κολεό σε χρώμα ανοιχτό καφέ ). Η κοπελιά με το κόκκινο πουά θα δώσει χρώμα σε όλο το διόραμα. Ο Κρητικός φαίνεται αριστερόχειρας ( ΜΡ40 στο αριστερό, ασπρομάνικο μαχαίρι με λαβή αριστερά ). Το -1- στην επωμίδα έξοχο. Το μάτι του γάτου αληθοφανέστατο. Κάτι μου λέει ότι έχεις, είχες γάτο για πολλά χρόνια. Το δίκαννο πολύ καλό, το σταυρουδάκι επίσης.
΄Εχεις πετύχει αυτό που λατρεύω. Να μην τελειώνει η θέαση με μία γρήγορη ματιά, αλλά να ανακαλύπτεις συνέχεια νέα στοιχεία.
Μπράβο και καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 05:37:49 μμ »
Υπέροχο βάψιμο! Βάζεις ψηλά τον πήχη για την κλίμακα καθώς έχει καλή λεπτομέρεια αλλά όχι υπερβολικά εφέ, όλα καλά ζυγισμένα.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 09:22:50 μμ »
Υπέροχο βάψιμο! Βάζεις ψηλά τον πήχη για την κλίμακα καθώς έχει καλή λεπτομέρεια αλλά όχι υπερβολικά εφέ, όλα καλά ζυγισμένα.

+1

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 09:32:51 μμ »
Παρα πολυ καλη δουλεια σε ένα σχετικά σπάνιο θέμα.  Καλη συνεχεια και καλα τελειώματα!!!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 01:00:52 μμ »
Να είστε καλά όλοι για τα ενθαρρυντικά σχόλια σας, είναι απαραίτητα για τέτοια "πρότζεκτ", που τραβάνε σε μάκρος...& να σκεφτείτε πως κάθε φορά λέω πως το επόμενο θα είναι μια μικρή βάση παρουσίασης γύρω από το όχημα-κάτι σαν τα 76/αρια διοραματάκια της matchbox, που θα θυμάστε οι παλαιότεροι.
Εννοείται πως σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στους προβληματισμούς μου, με την παράθεση πληροφοριών & φωτογραφιών, "να φωτίσουν τις αιτές που (διαφορετικά θα) μ'αφήνουνε μισό"

Αποσυνδεδεμένος original

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Age: 57
  • Τόπος: patra
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 08:31:42 πμ »
 ::keep_mod::νικολα απιθανος!!!

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:16:31 μμ »

το κεντρικό θέμα του διοράματος το "καροτσάκι" ελαφρύ άρμα του Φαρραν ξαναβαμμένο, προσπαθώντας να τηρήσω τις οδηγίες για το πατερν & τις μίξεις του Mike Starmer...ομολογώ πως δεν τις τήρησα ευλαβικά.Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι συμπαθές.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 11:21:29 μμ »
Πολύ όμορφο, ανυπομονώ για τη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 12:16:42 μμ »

Κωστή χαίρομαι που αρέσει,γιατί είναι σχετικά δύσκολο κιτ, κάποια κομμάτια δεν ήταν ολοκληρωμένα, δεν είχα & το σωστό κιτ, το "βορειοαφρικάνικο" & κάποια χαρακτηριστικά σαν τα πρόσθετα "καλάθια" για νερό-καύσιμα , υπόλειμμα φτερού σκρατσαρίστηκαν
,(όπως & το εσωτερικό στη θέση του οδηγού-δεν έδινε σχεδόν τίποτα).
Το πιθανότερο για το άρμα του Φαρραν είναι να μην είχε & την κεραία-που δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να την βάλω.
Αναφέρεται πως το πλοίο που τα μετέφερε από την Αίγυπτο βυθίστηκε μέσα στο λιμάνι της Σούδας, ύστερα από βομβαρδισμό από στούκας. Τα περισσότερα "καροτσάκια" ανασύρθηκαν από τα πλημμυρισμένα αμπάρια & επισκευάστηκαν. Οι ασύρματοι όμως δεν ήταν επισκευάσιμοι. Λογικά δεν θα σήκωναν κεραίες χωρίς ασύρματο...

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 01:11:32 μμ »
Ωραιότατο το κοριτσάκι και η φθορές τόσο όσο.  Με τι χρώματα το έβαψες..... γιατί έχω ένα valentine mk I που περιμένει χρονια τωρα .....   :mrgreen: :mrgreen: καλα τελειώματα!!!!! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 07:06:23 μμ »
Πρωτοέβαψα με σετ της life color ειδικό για την  παραλλαγή caunter- το 1ο της ,ακολούθησε 2ο, ίσως σωστότερο.
Μαρτύρησα μη έχοντας το δικό της διαλυτικό- με διαλυτικά οινοπνεύματος, το χρώμα καταστρέφεται.
Ξανάβαψα με gunze(mr. color),, μεταφράζοντας τις αναμίξεις του Μike Starmer από tamiya σε gunze πουείχα.
Αναλυτικά
b.s.28 silver grey (γκρί με πρασινίζουσα τάση) ο Στάρμερ προτείνει
7 μέρη XF 21 + 1μ. XF19 +1μ.XF4
Εβαλα 7μέρη Η67+ 1μ.Η334+1μ.Η58.Το 334 δεν αντιστοιχίζεται άμεσα με το XF19, αλλά είναι κοντινό.
b.s. 34 Slate
XF24+XF4 αναλογία 1:1 έβαλα Η458+Η58 1/1 & μια ιδέα tire black να σκουρύνει
b.s.64 portland stone
6XF2+1XF3+1XF57.

περισσότερα από εδώ:
https://www.tapatalk.com/groups/missinglynx/the-complete-mike-starmer-acrylic-paint-mix-databa-t91033.html
Περικλή κάποιες διορθώσεις τις έκανα με αναμίξεις με enamel , με όχι πανω απο 2 χρώματα humbrol/ανά απόχρωση. Κυκλοφορούν στο διαδίκτυο οι αναμίξεις του Στάρμερ για enamel ,αλλά είναι με πολλά συστατικά.








Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 12:10:22 πμ »
΄Ομορφη προσπάθεια! Για τα χρώματα δεν έχω γνώμη. Γενικά δεν ανήκω σ' αυτούς που ψάχνουν την ακριβέστατη απόδοση του χρώματος. Πείτε με λίγο " κουκουρούκου ".
Εξαίρετη η μνεία της ημιβυθίσεως του Dalesman στη Σούδα με τα άρματα του 3ου Ουσσάρων.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 09:47:46 πμ »
o.k. το πήρα το μήνυμα!....η αλήθεια είναι πως & εγώ θα το προτιμούσα περισσότερο "καθαρό" στις γραμμές της παραλλαγής CAUNTER & σε κάποια σημεία σημεία το χρώμα δείχνει "χτισμένο", για να μην πω ασβεστοποιημένο. Γι'αυτό το πλάκωσα στο σκόνισμα(ψέκασμα με buff της tamiya & fading με κηλίδες λαδιών διάφορων αποχρώσεων.Το τσακισμένο-διπλωμένο χαρτοκιβώτιο της shell  πίσω απο γρύλο μπήκε για επιπλέον καμουφλάζ του σημείου!
Τώρα όσον αφορά την ακρίβεια στα χρώματα & όχι μόνο σε αυτά ,αν βάλουμε μία κλίμακα που στο ένα άκρο είναι οι μπουλωνομετρητές & στο άλλο οι κουκουρούκου, εύκολα αντιλαμβάνεστε ότι κινούμαι προς το δεύτερο!
Εννοείται πως έχω φωτοκάλυψη για πολλές φθορές-για να αυτοπαρηγοριέμαι, όπως & για το υποκίτρινο στο πορτλαντ στόουν ::eusa_whistle:: =σφυρίζω δήθεν ανύποπτα...Δεν μου σχολιάσατε τους κάλυκες στο φαράσι κάτω από τα πολυβόλα...Τόσο χάλια είναι;
Δείτε & βαράτε!



Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 12:29:13 μμ »
Τώρα που το λες...
Είχα προσέξει κάτι "μπρονζέ", αλλά δεν είχα καταλάβει τί ακριβώς είναι. Στα μάτια μου φαίνεται να έχουν χρώμα μπρούτζου και όχι ορείχαλκου,όπως πρέπει κανονικά. Είσαι σίγουρος ότι η έξοδος καλύκων είναι εκεί κοντά;

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 03:28:08 μμ »

Ψάχνω να βρω που διάβασα πως το "φαράσι" που ακολουθούσε το ανεβοκατέβασμα των πολυβόλων ,ήταν συλλέκτης καλύκων.-δεν ξέρω που ήταν η έξοδος ωστε να πέφτουν μέσα στο φαράσι.
Θα επανέλθω!

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 01, 2021, 09:09:24 πμ »
Έχω φάει  τον τόπο, το μόνο που βρήκα:
https://modelersalliance.org/resources/vulcan-models-mark-vib-north-africa.890/
όπου λέει χαρακτηριστικά:
The rest of the 18 steps, from 13 on, cover the turret. Parts E4 and E5 are the spent shell collector.
& εδώ:
https://modelingmadness.com/review/misc/vehicles/gb/kopposvickers.htm
Under the guns is a spent cartridge tray, to which attaches a hinged gizmo, that might be a support for the gun mount. You'll have to cut this and reposition it if you want your guns pointed anywhere but up.
ώρα 10.48πμ επιτέλους ΕΥΡΗΚΑ!
https://www.track-link.com/reviews/3090
The tray and the diverter plate to capture spent shells is a bit thick and should be thinned or replaced. Reference photograph 51.
δείτε το όλο είναι θησαυρός για σωστή κατασκευή του & με επιλεγμένες φωτογραφίες on the spot
 ...oυφ το τεστ για άνοια αναβάλλεται!

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Γαλατάς Χανίων Κρήτη Μάιος 1941
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 01, 2021, 02:14:22 μμ »
Φίλε μου, μη μου πείς! Δεν είναι ωραία η έρευνα ;
Λοιπόν εγώ βρήκα κάτι άλλα. Στα πολυβόλα Maxim ( γερμανικά, ρωσσικά, τουρκικά κλπ. ) ο άδειος κάλυκας μπαίνει σε μιά μικρή σωλήνα κάτω ακριβώς από την κάννη και ωθείται έξω από τον επόμενο κάλυκα. ΄Αρα οι άδειοι κάλυκες εκτοξεύονται μπροστά από το όπλο.
Στα πολυβόλα Vickers, και στα 0.303 και στα .50 inch, ο κάλυκας εξέρχεται από κάτω από το όπλο. Ακριβώς όπως εξέρχεται από την θαλάμη σπρώχνεται προς τα κάτω από το επόμενο φυσίγγιο . ΄Οπως και στο Bren. ΄Εχουμε δηλαδή έξοδο άδειων καλύκων λίγα εκατοστά πίσω από την θαλάμη του όπλου και προς τα κάτω. Από επάνω μπαίνει η ταινία με τα φυσίγγια και από κάτω ακριβώς έχουμε την έξοδο των καλύκων προς τα κάτω.΄Αρα ένα κουτί για τους άδειους κάλυκες θα ήταν χρήσιμο στο εσωτερικό του άρματος. Οι άδειοι κάλυκες στο πάτωμα θα εμπόδιζαν τις κινήσεις του πληρώματος.
Εγώ βρήκα αυτήν την φώτο από ανασκευασμένο όχημα, όπου φαίνεται ένα κουτί για κάλυκες στην θέση της εξόδου από τα 2 πολυβόλα.

Tags: