Αποστολέας Θέμα: M3 Grant mk I Mirage 1/72  (Αναγνώστηκε 9851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 26, 2020, 11:15:00 μμ »
Και εγώ έχω την ίδια άποψη με τον Κωστή.  Πιστεύω δηλαδή ότι είναι ανοικτή ή θυρίδα παρατήρησης και η αλυσίδα έχει περάσει γύρω της . Προφανώς είναι πολύ Ανορθόδοξος τρόπος...... !!!! Το μυστικό είναι στην φωτογραφία που ανέβασε ο Δημήτρης.... αν βλέπαμε - βρούμε  που δένουν τα αγκιστρα τον λύσαμε τον γρίφο.
Αυτός ο Hunnicut, 560 σελίδες βιβλίο και δεν γράφει το βασικό, πώς δένανε τον πύργο του Grant για αλλαγή στο πεδίο... Τι να του πεις...

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 26, 2020, 11:31:50 μμ »
Εμένα στην φωτο από το βιβλίο με προβληματίζει πολύ η μια αλυσίδα.  Οι δύο φαίνεται ότι καταλήγουν στο μπροστά τμήμα του πύργου και η τρίτη είναι πολύ πίσω κοντά στον κύριο που είναι δεξιά.  Εκεί που φαίνεται ότι καταλήγει αν δεν με ξεγελάει ο φωτισμός.... Δεν πρέπει να υπάρχει πύργος.... Δεν βγάζω άκρη.... αν το είχαμε από άλλη γωνία την λήψη ίσως να βγάζαμε άκρη...... . Το να δεσεις τον πύργο σε αυτή την φάση είναι σχετικά εύκολη υπόθεση γιατί είναι γυμνός από εξοπλισμό. Με πλήρη πύργο από εξοπλισμό ή υπόθεση δυσκολεύει πάρα πολύ. 

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 26, 2020, 11:55:54 μμ »
Θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τον Αύγουστο που θα βγει αυτό το βιβλίο, από την Casemate. :mrgreen: :twisted: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 27, 2020, 08:49:02 πμ »
http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/manufacturer/m3grant/m3grant.html

προς μελετη αλλά......
εχουμε μια ιδιαιτερη περιπτωση οπου ο Περικλης χρησιμοποιει ενα ""λαφυρο"" γερανο οποτε η επισκευη μαλλον γινεται σε καποιο πεδιο και οχι εργοστασιακα,εγκειται λοιπον στο πληρωμα να βρει τροπο
Α Περικλη βαζω στοιχημα οτι το διοραμα και ο τροπος που θα επιλεξεις,θα γινει σημειο αναφορας για αλλους μελλοντικους κατασκευαστες,μιας και απ οτι ειδαμε ,οι πληροφοριες ειναι λιγες και δεν βοηθουν ιδιαιτερα

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: M3 Grant mk I Mirage 1/72
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 27, 2020, 09:15:33 πμ »
Χαχα δεν με διαβάζεις... Το link που έβαλες το είχα βάλει 15 μηνύματα πιο κάτω. Το ενδιαφέρον που λέει είναι ότι ενώ το Lee έχει lifting points (τις τρύπες που μπαίνουν οι πείροι), το Grant δεν έχει. "
The Lee can be identified by the lifting point on the turret (1), which was not a feature of Grant turrets" γράφει σχολιάζοντας μια φωτογραφία προς το τέλος.
Επιπλέον αναφέρει ότι στις τρεις τρυπούλες στην οροφή που είναι κοντά κοντά έμπαινε ο γυροσκοπικός μηχανισμός του πυροβόλου.

Τα ματάκια μου έχουν πάρει το σχήμα του πύργου του Grant από το πολύ ψάξιμο. Μου αρέσουν πολύ τέτοιοι γρίφοι. Την απάντηση θα την βρούμε αρκετά αργότερα. Κάποτε έψαχνα να βρω μια φωτογραφία από μια ιδιοκατασκευή της RAF (Nile Hydroplane) από άλλη γωνία για να καταλάβω τις διαστάσεις του και πώς το είχαν φτιάξει. Έβρισκα πάντα την ίδια μια φωτογραφία, που ήταν προφίλ, και αυτό ήταν λογικό γιατί υπήρχε μόνο ένα αντίτυπο από αυτό το πράγμα. Πόσες φωτογραφίες να είχαν βγάλει οι φαντάροι το 1942; Μετά από κάποια χρόνια πειστικά ότι δεν υπάρχει άλλη φωτογραφία και μετά απ΄πο διάφορες αποτυχημένες απόπειρες στην 1/35, έφτιαξα μια βινιετούλα στην 1/72. Και λίγες ημέρες αφότου την ολοκλήρωσα, βρίσκω την φωτογραφία που θα ήθελα που το έδειχνε από άλλη γωνία και μου έλειπε όλες τις απορίες. Και κανά χρόνο αργότερα μπόρεσα να προσδιορίσω (μάλλον) και από ποιο τύπο αεροσκάφους είχαν πάρε τους πλωτήρες.

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι γενικά δεν βρήκα πολλές φωτογραφίες από πύργο οποιουδήποτε άρματος να αφαιρείται από γερανό.

Πράγματι η επισκευή στο πεδίο δικαιολογεί οποιαδήποτε πατέντα προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος, αρκεί να μην κάνει μεγαλύτερη ζημιά από αυτήν που προσπαθεί να φτιάξει.

Γενικά ό,τι και να βάλει ο Περικλής σωστό θα είναι αφού δεν μπορεί να αποδειχθεί (προς το παρόν) ότι γινόταν διαφορετικά 8) .

Tags: