Αποστολέας Θέμα: Μερικές βασούλες  (Αναγνώστηκε 3909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 01:40:34 πμ »
Ούτε αυτή έχει θέμα. Μια άσκηση στη σύνθεση, όχι και πολύ επιτυχημένη. Κανονικά δεν θα έπρεπε να την ανεβάσω, αλλά μια που τη φωτογράφισα...


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 09:17:00 πμ »
Και άλλη μια βασούλα που ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί. Αναζητεί την έμπνευσή της για να συμπληρωθεί. Προς το παρόν βρίσκεται εδώ:

Ανέβαζε βασουλες, να περνούμε ιδέες και να συζητάμε!
Ωραίο το φυτό,που το βρήκες?
Το εφέ της ξηρασίας μου αρέσει επίσης,πως έγινε??
Επίσης έχω υποψίες οτι έχεις ανακαλύψει την μηχανή συρρίκνωσης,δεν εξηγείτε διαφορετικά :mrgreen:

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 09:40:00 πμ »
Ανέβαζε βασουλες, να περνούμε ιδέες και να συζητάμε!
Ωραίο το φυτό,που το βρήκες?
Το εφέ της ξηρασίας μου αρέσει επίσης,πως έγινε??
Επίσης έχω υποψίες οτι έχεις ανακαλύψει την μηχανή συρρίκνωσης,δεν εξηγείτε διαφορετικά :mrgreen:
1. Το φυτό το κατασκεύασα scratch με μια τεχνική που μας έδειξε ο Γιώργος Μεφσούτ σε ένα workshop (ή μάλλον συνδύασα δύο τεχνικές μαζί από αυτές που μας έδειξε). Το βασικό μέρος του φυτού (αγαύη) είναι από φύλλο αλουμινίου (από νεσκαφέ ή ταψάκι αλουμινίου μιας χρήσης). Κόβεις μια σειρά από 4-5 τρίγωνα και τα τυλίγεις γύρω από τον άξονά τους. Φτιάχνεις δύο ή τρία σετάκια και μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο. Αστάρωμα με ένα καλό αστάρι (π.χ. mr. surfacer) και στη συνέχεια βάψιμο με vallejo grey blue 71005 που έχει ακριβώς το χρώμα του φυτού. Ο στήμονας είναι φτιαγμένος από τρίχες πινέλου-βούρτσας βουτηγμένες σε αραιωμένη ατλακόλ που στη συνέχεια κόλλησε επάνω πριονίδι. Το συγκεκριμένο πριονίδι ήταν από σχετικά κόκκινο ξύλο οπότε δεν χρειάστηκε βάψιμο.
2. Η ξηρασία έγινε με την ειδική πάστα της AK interactive. Θέλει αρκετή εξάσκηση για να πετύχεις το μέγεθος κρακελαρίσματος που θέλεις. Όσο πιο χοντρό το στρώμα που θα περάσεις, τόσο πιο μεγάλα τα σπασίματα. Αν το κάνεις με πολύ προσοχή πολύ λεπτό, μπορείς να πετύχεις να αναπαραστήσεις ακόμη και το σκάσιμο της μπογιάς π.χ. σε πόρτες, κουφώματα στην 1/35. Αν το περάσεις αρκετά χοντρό μπορείς να κάνεις τα σκασίματα σε παχιά λάσπη. Βγαίνει σε διάφορα χρώματα και ποιότητες.
3. Ναι, έχω τη μηχανή συρρίκνωσης αλλά την πήρα έτοιμη. Είναι ένας χάρακας που από τη μια μεριά έχει κλίμακα στην 1/35 και από την άλλη στην 1/72. Οπότε μετράω κάτι που έχω στην 1/35 με τη μια πλευρά και μετά τον γυρνώ και κόβω το evergreen μετρώντας από την άλλη πλευρά. Οπότε γλυτώνω να κάνω συνέχεια αριθμητικές πράξεις.

edit: το χρώμα που χρησιμοποίησα είναι το vallejo model air 71114, που τώρα αποκαλεί medium grey ενώ η συσκευασία που έχω εγώ γράφει US Blue Grey για το ίδιο νούμερο. Δεν ξέρω αν η Vallejo έχει αλλάξει και το χρώμα. Σε πολλά νούμερα το έχει κάνει: να αλλάξει όχι μόνο το όνομα αλλά και το χρώμα ελαφρώς. Πάντως το παλιό 71114 είναι ιδανικό για αγαύη.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 10:22:14 πμ »

Το φυτό είναι πολύ ρεαλιστικό,καλύτερο και απο έτοιμο.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 12:17:46 μμ »
Η θάλασσα απλά εξαιρετική Κωστή.  Στέκεται άνετα από μόνη της χωρίς καμια  άλλη προσθήκη.  Οι άλλες θέλουν προσθήκες για να δείξουν.  Πολλά πολλά μπράβο για την προ  τελευταία....  την θάλασσα εννοώ και πάλι.... ήταν όλα τα λεφτά.... !!!!!!!   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 12:25:18 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, Περικλή.

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 11:54:52 μμ »
Μερικές βασούλες ακόμη.




Είναι ουσιαστικά έτοιμες. Απλά σκέφτομαι αν θα προσθέσω κάποιες τελευταίες πινελιές.
Η φιγούρα στη δεύτερη βάση είναι δική μου κατασκευή. Δυστυχώς κατά το ψήσιμο του πηλού χάλασε το πρόσωπο που είχε βγει πολύ ωραίο και δεν μπόρεσε να διασωθεί με το βάψιμο. Τουλάχιστον έμεινε η κίνηση.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 01:53:04 πμ »
Πολύ ωραίες Κωστή. Προσωπικά στην πρώτη
θα λέρωνα λίγο παραπάνω τον τοίχο αλλά
γούστα είναι αυτά.. Η 2η έχω την εντύπωση
ότι χρεάζεται και άλλο δούλεμα, ίσως με
χρώματα-washes. Ίσως φταίει η φωτό.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 06:39:54 μμ »
H πρώτη ειδικά,μου αρέσει πάρα πολύ.
Οι παλέτες είναι ιδιοκατασκευη??

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 06:49:54 μμ »
Πάρα πολύ ωραίες Κωστή!

Στη πρώτη νομίζω κι εγώ ότι ο τοίχος ήθελε λίγη βρωμιά παραπάνω.
Στη δεύτερη μου αρέσουν πολύ τα κύματα της άμμου. Ίσως το σαγόνι αν ήταν λίγο πιο θαμμένο.
Λεπτομέριες δλδ που είναι καθαρά προσωπικά γούστα.
24 ώρες δεν φτάνουν...

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 07:30:29 μμ »
Παιδιά, ευχαριστώ για τα σχόλια. Και τα τρία είναι απλά σπουδές, δοκιμές πάνω σε τεχνικές και υλικά. Μόνο το τρίτο ακολούθησε ένα σχέδιο από την αρχή μέχρι το τέλος και είναι πιο ολοκληρωμένο παρά τη λιτότητά του. Τα άλλα δύο τα δούλευα, τα άφηνα και καθώς προχωρούσα έβαζα διάφορα στοιχεία. Οι φιγούρες δεν είναι η καλύτερη επιλογή αλλά επειδή σέρνονταν πολύ καιρό στον πάγκο μου για κάποια project που δεν τα έκανα ποτέ, είπα να τις βάλω για να γεμίσω το χώρο και είναι λίγο άσχετες. Ιδίως στη δεύτερη, δεν κολλάει, δεν λέει κάποια ιστορία. Νίκο, έχεις δίκιο, το σαγόνι θα έπρεπε να είναι πιο θαμμένο στην άμμο. Sluff, ναι οι παλέτες είναι ιδιοκατασκευή. Έχω φτιάξει κάμποσες και τις βάζω από εδώ και από εκεί. Το ίδιο και το ξύλινο κιβώτιο. Κώστα, στη δεύτερη δεν φαίνεται  στη φωτό η διαφορά του βρεγμένου από το στεγνό κομμάτι που όταν το δεις από κοντά έχει ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 08:19:53 μμ »
Ωραίες δουλειές Κωστή.  Η πρώτη μου αρέσει πιο πολύ σε σχέση με τις άλλες.  Η δεύτερη πιστευω οτι κάτι θέλει ακόμη για να δείξει .... απλά δεν ξέρω τι  :mrgreen: :mrgreen:.  Η τρίτη ειναι μια χαρά!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 08:39:10 μμ »
Ευχαριστώ, Περικλή.

Στην πρώτη, το πρόβλημα που είχα και το οποίο δεν έλυσα, είναι ότι το κομμάτι του τοίχου που βρέχεται από το νερό θα έπρεπε να είναι πολύ πιο σκούρο από το στεγνό κομμάτι. Στο πραγματικό reference που παρατηρούσα, κοντά στο σπίτι μου, η διάφορα ήταν πραγματικά πολύ έντονη. Έχω σκεφτεί δύο τεχνικές, τις οποίες θα δοκιμάσω σύντομα, η μία είναι να βάψω το κομμάτι αυτό πιο σκούρο από την αρχή, και η άλλη να βάλω κάποιο χρώμα στη ρητίνη, που να την σκουρύνει, ίσως το πρώτο στρώμα και τα επόμενα να είναι διαφανή. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 02:05:32 μμ »
Wash με αραιωμένο σκούρο γκρι ή μαύρο και πέρασμα
με γυαλιστερό βερνίκι ή wet effects ή πέρσαμα με το
smoke της Gunze που είναι διαφανές και γυαλίζει.

Αποσυνδεδεμένος τζανακακης θανασης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 56
  • Τόπος: κιλκις
  • modelclub.gr
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 09:49:27 μμ »
Πάρα πολύ ωραίες Κωστή!

Στη πρώτη νομίζω κι εγώ ότι ο τοίχος ήθελε λίγη βρωμιά παραπάνω.
Στη δεύτερη μου αρέσουν πολύ τα κύματα της άμμου. Ίσως το σαγόνι αν ήταν λίγο πιο θαμμένο.
Λεπτομέριες δλδ που είναι καθαρά προσωπικά γούστα.


συμφωνω απολυτα με το νικο,η ερημος θεωρω το πιο πετυχημενο κατασκευαστικα,εχω προσπαθησει για το φιδισιο pattern στην ερημο αλλα δεν μου βγηκε πανω σ styrodour με αληθινη αμμο καμια ιδεα? 
πηλος και λεπτες λωριδες πηλου σαν φιδακια απο πανω και βαθουλωμα με τα πινελα σιλικονης ???



εδω ο δημιουργος ζωγραφησε



Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 11:19:27 μμ »
Θανάση, δούλεψα με πάστα της AK Interactive και συγκεκριμένα την beach sand. Αφού την άπλωσα, έκανα τις θίνες με πολύ βρεγμένο πινέλο σχετικά εύκολα. Με τον πηλό θα μπορούσες να πετύχεις αυτό το αποτέλεσμα αν χρησιμοποιούσε πινέλα σιλικόνης σε πολύ βρεγμένη επιφάνεια. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστούν οι λωρίδες πηλού. Εναλλακτικά θα μπορούσες να φτιάξεις μια πάστα με αραιωμένη ατλακολ και γύψο (ή αρμόστοκο ή τσιμέντο ή στόκο σε σκόνη), ίσως και με πολύ ψιλή κοσκινισμένη άμμο. Επίσης με ακρυλικό στόκο είτε για τοίχο είτε για ξύλο. Πάντα δουλεύοντας με πολύ υγρό πινέλο. Αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις αυτές τις θίνες όπως θες.

Αποσυνδεδεμένος τζανακακης θανασης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 56
  • Τόπος: κιλκις
  • modelclub.gr
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 11:45:14 μμ »
ευχαριστώ για τις εναλλακτικες ιδέες ...

Συνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 12, 2021, 09:51:01 πμ »
Και μερικές βασούλες ακόμη, for discussion purposes only, γιατί ακόμη τις δουλεύω και δεν θα καταλήξουν πουθενά, είναι απλώς για δοκιμή τεχνικών.
Οι τεχνικές είναι δύο. Η δημιουργία stencil με 3d εκτυπωτή και η παρασκευή πάστας concrete με ακρυλική βάση και αρμόστοκο (βλέπε συζήτηση στο thread Ερώτηση για σκόνες pigments AK. Vallejo.mig .)
Τα stencil γίνονται σχετικά εύκολα στο Illustrator σε 2d, μετά μετατρέπονται σε 3d στο δωρεάν web-based πρόγραμμα Tinkercad και στη συνέχεια εκτυπώνονται. Δυστυχώς δεν βγαίνουν razor sharp, συνεπώς είναι κατάλληλα για επιγραφές με κάποια φθορά. Δεν θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν σαν μάσκες π.χ. για σύγχρονα αεροσκάφη. Είναι όμως αρκετά χρήσιμα για τους διοραματιστές. Ένα άλλο stencil που έκανα, αλλά δυστυχώς ξέχασα να συμπεριλάβω στη φωτογραφία είναι αυτό που χρησιμοποιήθηκε για να δημιουργηθεί το ανάγλυφο στο λιθόστρωτο στη μικρή βασούλα που γράφει Периметр στο κυριλλικό αλφάβητο. Πίεσα το stencil στο dow και βγήκε ανάγλυφο. Το έκανα κάπως πρόχειρα και για αυτό τα αποτελέσματα δεν είναι σούπερ, αλλά με λίγη προσοχή θα μπορούσε να βγει άψογο (με τον ίδιο τρόπο είχα φτιάξει και την τοιχοποιία στη βάση με την προκυμαία, το Pier 15. Δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι από το κινητό και δεν είναι πολύ σπουδαίες.

Η πάστα concrete παρασκευάστηκε από ακρυλική βάση, η οποία χρησιμοποιείται αντί για ξυλόκολλα στην ζωγραφική με σκόνες (αγοράστηκε από το κατάστημα είδων ζωγραφικής Κατσαχνιάς, έχει κάτι παρόμοιο και το πλαίσιο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σε τιμή 2,79 ευρώ το μισό κιλό). Έχει υφή πολύ παρόμοια με την ξυλόκολλα αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ ματ και είναι πολύ χρήσιμη στο διοραματισμό γιατί μπορείς να δημιουργήσεις πολλά εφέ  συνδυάζοντας το με άλλα υλικά. Ένα παράδειγμα είναι το εφέ μπετόν που προκύπτει από την ανάμειξη με γκρι αρμόστοκο. Μάλιστα ο συγκεκριμένος αρμόστοκος που έχω έχει χαλάσει από την πολυκαιρία και είναι αδρανής (δηλαδή δεν δουλεύει πια, δεν πήζει με νερό). Τον κοσκίνισα και έφτιαξα μια ψιλή σκόνη τύπου pigment, σύμφωνα με τις οδηγίες του Μάνου, aka Blitz-X. Είχα φτιάξει European mud με σκόνη αγιογραφίας, που χρησιμοποίησα στο χιονισμένο τοπίο (ποσταρισμένο σε αυτό thread παλαιότερα). Η ακρυλική βάση αραιώνεται με νερό οπότε μπορείς να φτιάξεις διάφορες πυκνότητες για διαφορετικές χρήσεις. Πιο πυκνή πάστα χωρίς νερό και με πολύ αρμόστοκο για πιο ανάγλυφο αποτέλεσμα ή αραιωμένη και με λιγότερο αρμόστοκο για πιο λείο και επίπεδο αποτέλεσμα κ.ο.κ. Μόνη της η βάση και αραιωμένη με αρκετό νερό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη και ως ματ ακρυλικό βερνίκι. Αυτά προς το παρόν.

USAF concrete

Периметр

Pier 15

Και μία άσχετη βασούλα από αυτές τις τεχνικές. Εδώ δούλεψα κυρίως με λασπόνερα και φυτά.





Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 12, 2021, 01:13:23 μμ »
Ωραία αποτελέσματα. Πολύ καλό
και το μίνι λασπώδες διόραμα.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 12, 2021, 05:24:56 μμ »
Πολύ χρήσιμη αυτή η πάστα concrete,θα ψάξω να την βρω. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Μερικές βασούλες
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 25, 2021, 03:37:25 μμ »
Και μια δική μου βασούλα στην 1/35.
Η κατασκευή εξ ολοκλήρου από dow, βάψιμο με vallejo.
H πινακίδα από φύλλο πλαστικού και φθορές με τεχνική λακ, το φανάρι ιδιοκατασκευή.





Tags: