Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ - χρώματα ελληνικών Leopard 1A5  (Αναγνώστηκε 915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
ΕΡΩΤΗΣΗ - χρώματα ελληνικών Leopard 1A5
« στις: Μάιος 07, 2020, 06:21:43 μμ »
Ερώτηση προς τους έμπειρους αρματάδες του forum. Είπα να ασχοληθώ με το Leopard 1A5 της MENG, και να το βάψω ελληνικό. Μάλιστα μιας και ήμουν στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη, είπα να αναπαραστήσω κάποιο από τα οχήματα που παρέλασαν εκεί (παρακάτω φώτο). Είναι πρώτη φορά που βάφω ελληνική τετράχρωμη και θα ήθελα συμβουλές για χρώματα (κατά προτίμηση lacquer-ακρυλικά).

ΥΓ: Προσπάθησα να ψάξω παλιότερες αναρτήσεις και όντως βρήκα διάσπαρτα διάφορα, αλλά θα εκτιμούσα κάτι πιο συνοπτικό.





 
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ - χρώματα ελληνικών Leopard 1A5
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2020, 07:16:31 μμ »
Με τους κωδικούς χρωμάτων δεν τα πάω καλά,οπότε κάποιος άλλος θα απαντήσει καλύτερα..
Πάντως να ξέρεις ότι η απόχρωση των χρωμάτων  στον Ε.Σ δεν είναι στάνταρ και διαφέρει αναλόγως πολλών παραγόντων,ειδικα στα πιο παλια μεσα οπως το leo 1,όποτε μπορείς να πειραματιστεις με τα χρώματα που σου ταιριάζουν στο μάτι.
Ότι χρειαστείς απο φώτο,walk around κτλ απλά πες,καλή συνέχεια,εχω κι εγώ της revell κάποια στιγμή θα το πιάσω ::salut::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ - χρώματα ελληνικών Leopard 1A5
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2020, 07:34:43 μμ »
Σε χρώματα Tamiya, θα χρησιμοποιούσα Olive Green για πράσινο, Red Brown για καφέ και μετά μαύρο και λευκό ή κάτι σε γκρίζο.

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ - χρώματα ελληνικών Leopard 1A5
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2020, 08:23:24 μμ »
Το έχω και εγώ το leopard της meng  και μετά από ψάξιμο  θα χρησιμοποιήσω τα εξής χρώματα όταν το ξεκινησω
για το πράσινο το gunze H-309, για το καφέ το real color  RC 031 και για γκρι-άσπρο το gunze H-311.
Δεν ξέρω αν είναι τα σωστά, όπως σου είπε και ο φίλος Στάθης παραπάνω στον Ε.Σ θα βρεις διάφορες
αποχρώσεις απλά σου δίνω μία ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ - χρώματα ελληνικών Leopard 1A5
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2020, 03:40:38 μμ »
Κύριοι, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Ξέρω ότι το θέμα "σωστά χρώματα" είναι σχετικό, και ότι οι διαφοροποιήσεις μεγάλες τόσο στο χρόνο, όσο και από μονάδα σε μονάδα. Αλλά ήθελα να ξεκινήσω από κάπου, μιας και είναι η πρώτη μου με άρμα του ΕΣ, και με βοηθήσατε με αυτό. Τώρα δεν υπάρχει άλλοθι, πρέπει να το φτιάξω το λέοπαρντ.

 ::salut::
Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ - χρώματα ελληνικών Leopard 1A5
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 10, 2020, 09:43:08 πμ »
Άντε ξεκίνα μπας και μας δελεάσεις και εμάς :mrgreen:

Tags: