Αποστολέας Θέμα: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....  (Αναγνώστηκε 16383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2915
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 11:38:29 πμ »
Ξέχασα να αναφέρω ότι παρόμοιο StuG III δηλ. υπερκατασκευή και πυροβόλο G σε σκάφος B,υπάρχει σε μουσείο στη Ρωσία (δυστυχώς σαν υπαίθριο έκθεμα με ότι συνεπάγεται αυτό) το οποίο έπεσε σε ποτάμι στη διάρκεια των συγκρούσεων της επιχείρησης "Bagration" και θάφτηκε στη λάσπη.Πρίν κάποια χρόνια ανακαλύφθηκε,ανασύρθηκε και τοποθετήθηκε στο μουσείο.  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 01:54:11 μμ »
Ομορφιές Δημήτρη ::thumbleft::
Συντασσόμενος με ΜΦΧ, δηλώνω αδυναμία στον "χειμωνιάτικο Frankenstein" :wink:
The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 09:52:30 πμ »
Καλημέρα σε όλους!!!
Σε κάποιο σχόλιο είχα πει πως το Ausf E, ήταν σχεδόν έτοιμο.... Έμενε μόνο να σκονιστεί. Του έριξα λοιπόν Buff, αλλά ο αερογράφος "έφτυσε" σε ένα δύο σημεία. Είπα (ο βλαξ) "θα του ρίξω Leveling". Το αποτέλεσμα??? Το διαλυτικό όχι μόνο σήκωσε το χρώμα, αλλά "έφαγε" και το πλαστικό σε ορισμένα σημεία. Συνεπώς το αρματάκι πήγε κουβά  ::cry2:: και καθώς δεν υπήρχε άλλο "Ε" στο στοκ, έπρεπε να αγοραστεί νέο και να έρθει από το εξωτερικό (εξ ου και η μεγάλη καθυστέρηση στο ποστάρισμα).

Αυτή τη φορά προτίμησα το κιτ της Trumpeter. Όπως έχω αναφέρει, είναι αρκετά καλό (μόνο το πυροβόλο είναι κοντύτερο από όσο πρέπει), αλλά κάπως απλοϊκό. Πρακτικά, έγινε ΟΟΒ. Οι μόνες παρεμβάσεις αφορούν στο άνοιγμα της θυρίδας του αρχηγού, στην προσθήκη σκοπευτικού (που η εταιρία δεν δίνει), στην αλλαγή του πυροβόλου (RB) και στο φιγουράκι (Zvezda).



Παράλληλα όμως, είχα βρει και αυτή τη φωτογραφία (είναι ήδη σε προηγούμενο ποστάρισμα):

Η αρχική εκτίμηση ήταν πως πρόκειται για Ausf E, το οποίο έχει αναβαθμιστεί με πυροβόλο 75mm L43. Έτσι αγοράστηκε και άλλο ένα κιτ της Trumpeter. Στην πορεία όμως (και με τη βοήθεια του ανεπρόκοπου Barkman  :mrgreen:) ανακαλύψαμε πως τελικά μάλλον πρόκειται για Ausf F. Παρ' όλα αυτά, το προχώρησα, χωρίς να είμαι σίγουρος αν υπήρξε τέτοιο πράγμα..... Έγιναν οι ίδιες παρεμβάσεις όπως παραπάνω, ενώ το πυροβόλο προέρχεται από το Ausf F της UM.




Ελπίζω να σας αρέσουν..... Όπως πάντα, σχόλια και σχολιανά είναι καλοδεχούμενα!!!!!! ::salut::

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 12:17:14 μμ »
Το Leveling δεν διορθώνει τόσο έντονα προβλήματα όπως το
φτύσιμο και θέλει φειδώ στην ποσότητα που ψεκάζεις. Με λίγο
χρώμα στο πινέλο και λίγο wash-pigment θα το διόρθωνες μια
χαρά.

Στις φωτό δεν φαίνονται καθαρά τα μοντέλα. Στήσε το κινητό
ή τη μηχανή σε τρίποδο με χρονοκαθυστέρηση. Επίσης βάλε
άσπρο χαρτί γιατί το μπλε αλοιώνει τα χρώματα στις φωτό
λόγω αντανάκλασης. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 01:31:22 μμ »
Το Leveling δεν διορθώνει τόσο έντονα προβλήματα όπως το
φτύσιμο και θέλει φειδώ στην ποσότητα που ψεκάζεις. Με λίγο
χρώμα στο πινέλο και λίγο wash-pigment θα το διόρθωνες μια
χαρά.


Το έμαθα!!!!! The hard way......

Στις φωτό δεν φαίνονται καθαρά τα μοντέλα. Στήσε το κινητό
ή τη μηχανή σε τρίποδο με χρονοκαθυστέρηση. Επίσης βάλε
άσπρο χαρτί γιατί το μπλε αλοιώνει τα χρώματα στις φωτό
λόγω αντανάκλασης. ::salut::

H μηχανή ήταν σε τρίποδο, οι ρυθμίσεις ήταν εντάξει, αλλά: α) τις φωτογραφίες τις τράβηξα εγώ!!!!!!  :mrgreen: και β) άλλαξα πρόσφατα οθόνη και με την τωρινή, δεν μπορώ να καταλάβω πότε είναι καλές οι φωτογραφίες και πότε όχι (στη δική μου οθόνη δεν δείχνουν χάλια). Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες πάντως (λέμε τώρα)........ :mrgreen:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8207
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 01:34:39 μμ »
Παραδέξου το: Πάντα ήθελες να βάλεις σε κάποιο μοντέλο τον... γερμανό που δείχνει ::glossa:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1256
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 03:29:53 μμ »
Οπως ειναι γνωστό τα μοντέλα του Δημήτρη πρέπει να τα δεις από κοντά για να τα  αξιολόγησης καθώς οι φωτογραφίες παντα τα αδικούν  !!!! Οποτε πιστευω οτι όταν τα δούμε από κοντά θα είναι πανέμορφα .  Δημήτρη  βαλε εμπρός για το F τωρα  !!!!!  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 05:59:17 μμ »
Παραδέξου το: Πάντα ήθελες να βάλεις σε κάποιο μοντέλο τον... γερμανό που δείχνει ::glossa:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: Στο επόμενο εκτός από γερμανό που δείχνει, θα βάλω και ένα βαρέλι για να είναι ολοκληρωμένο.... ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Οπως ειναι γνωστό τα μοντέλα του Δημήτρη πρέπει να τα δεις από κοντά για να τα  αξιολόγησης καθώς οι φωτογραφίες παντα τα αδικούν  !!!! Οποτε πιστευω οτι όταν τα δούμε από κοντά θα είναι πανέμορφα .  Δημήτρη  βαλε εμπρός για το F τωρα  !!!!!  ::salut:: ::salut::
Να τελειώνει η μ@λ@κία που ζούμε, να ανταμώσουμε από κοντά και ας αδικούνται τα μοντέλα μου. Ακόμα και η γκρίνια που ακολουθεί τις Εκθέσεις (όλες) μου έχει λείψει...... ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2915
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 10:17:32 πμ »
Πολύ όμορφα φαίνονται να είναι και τα δύο (το "φαίνονται" κολλάει στην ποιότητα των φωτογραφιών σου  :mrgreen: )

 ::arrowred:: Στο κανονικό Ausf.E με ξενίζει κάπως το πολύ φθαρμένο χρώμα των ελαστικών των εφεδρικών τροχών.Ίσως θα έπρεπε να το σκουρύνεις λίγο  :roll:

 ::arrowred:: Τώρα για το διαβόητο "είμαι Ausf.F αλλά δεν σας το λέω"  :D .Υπάρχει μία φωτογραφία του "F" (δεν μας πάει το γράμμα) της ίδιας μονάδας (Stug.Abt.210) όπου διακρίνεται η κεφαλή της τίγρης να είναι ζωγραφισμένη και στο εμπρόσθιο τμήμα του σκάφους:



Δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό ήταν κοινή πρακτική ή ο καλλιτέχνης του "F" είχε οίστρο την ημέρα που ζωγράφιζε  ::noidea::

 :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 04:57:18 μμ »
Οι διαφορές του ausf F, από το προηγούμενο Ε έγκειται  κυρίως στην τοποθέτηση του μακρύκαννου πυροβόλου των 75χιλ., στην αρχή L/43 και μετά L/48, και μαζί με το πυροβόλο, του απαγωγέα αερίων από την καύση της πυρίτιδος. Στην παρακάτω φώτο φαίνεται η διαφορά των βλημάτων του KwK 37 L/24 και του KwK 40 L/43 και 48.

Το βλήμα του KwK 40 περιέχει τριπλάσια περίπου ποσότητα πυρίτιδος από το αντίστοιχο του KwK 37. Ως εκ τούτου θεωρώ αδύνατον η τοποθέτηση του απαγωγέα να έγινε μετά από παράπονα των πληρωμάτων και τα πρώτα  "F" να μην είχαν. Δεν μπόρεσα να βρω καμμία αναφορά σε τέτοιο θέμα. Επίσης θεωρώ αδύνατη την ύπαρξη συλλογών μετατροπής με μακρύκαννα πυροβόλα στις μονάδες επισκευών των μονάδων.
Το απόσπασμα-μονάδα-ταξιαρχία ( χρησιμοποιείστε όποια ονομασία σαν ευχαριστεί ) 210 ήταν από τις πρώτες που εξοπλίσθηκε με " F ". Από τον χώρο του Κέντρου μεταφέρθηκε στην Στρατιά Αρμάτων του Κλάιστ στον νότιο τομέα του μετώπου στις αρχές του Ιουλίου 1942 και έμεινε εκεί για 2,5-3 μήνες περίπου. Μετά πήγε στην 17η Στρατιά στην Κριμαία. Οι περισσότερες φώτο αυτής με StuG III ausf F της μονάδος είναι από αυτές τις επιχειρήσεις κοντά στον Καύκασο.

Στις ανωτέρω 3 φώτο ο απαγωγέας φαίνεται καλυμμένος από κουτιά, βαλίτσες ( ; ) και πάνινα καλύμματα. Στις παρακάτω από την ίδια μονάδα φαίνεται καθαρά.

Υπ' όψιν ότι το μακρύκαννο 75άρι απαιτεί 4 κομμάτια για το μάκτρο καθαρισμού και όχι 2 όπως το L/24.

΄Ενα άλλο θεματάκι. Το κρανιάκι στο Ausf E φαίνεται κρανιάρα !

Μπορεί να φταίει το κίτρινο χρώμα ( τον Ιβάν πάντως θα τον βοηθούσε πολύ ! ), μπορεί όμως και σιγά-σιγά να μετακυλάς στην 1/35 ( χε,χε ! ).

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 05:22:34 μμ »
Αμαρτία εξομολογουμένη, αμαρτία ουκ έστιν...... Στο αρχικό μου ποστ, παραδέχτηκα πως δεν είμαι σίγουρος για το αν υπήρχε ησυγκεκριμένη μετατροπή και ότι μάλλον πρόκειται για "F". H αλήθεια είναι πως σκέφτηκα να το κάνω "F", αλλά ήταν ήδη πολύ προχωρημένο και θα έπρεπε να κάνω εκ του μηδενός την "καμπούρα" του ανεμιστήρα και τον ίδιο τον ανεμιστήρα. Έτσι το άφησα.... :oops:

Αναφορικά με την τίγρη της 210, νομίζω πως έχω spare, ώστε να κοτσάρω μια και μπροστά (από τις φωτογραφίες που ανεβάσατε, φαίνεται να υπήρχε σχεδόν σε όλα, οπότε αυτό θα διορθωθεί/προστεθεί, όπως και τα κομμάτια του μάκτρου που λείπουν.

Για την καυκάλα του κοντόκαννου, τα παράπονα στην UM....  :wink: :mrgreen:

Όπως έχω ξαναπεί, αυτού του είδους οι συζητήσεις μου αρέσουν: Αυτές που μαθαίνουμε και διορθώνουμε πράγματα!!!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ ::salut::

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 17, 2021, 10:41:14 πμ »
Καλημέρα και Καλή Σαρακοστή!!!!!

Συνέχεια των Stug με το Ausf F. Με τον τύπο αυτό, ο ρόλος του Stug αλλάζει και από πυροβόλο εφόδου, γίνεται (πιο πολύ) κυνηγός αρμάτων. Εξωτερικά, διαφέρει από το προηγούμενο Αusf Ε, στο μακρύτερο (L43) πυροβόλο και στην προσθήκη ενός ανεμιστήρα στο πάνω μέρος της υπερκατασκευής για την απαγωγή των αερίων του πυροβόλου.

Το μοντέλο είναι της Ουκρανικής UM και είναι σωστό σε διαστάσεις και αρκετά λεπτομερές. Από την άλλη, είναι ιδιαίτερα "στριφνό" και δύσκολο στη συναρμολόγηση. Οι αλλαγές που έκανα, περιορίζονται στο άνοιγμα της θυρίδας του γεμιστή και στην αλλαγή του πυροβόλου με μεταλλικό της RB (ένας περιορισμένος αριθμός Ausf F και F/8 - για λόγους που αγνοώ - "φόρεσαν" το πυροβόλο με το σφαιρικό χαλινωρήριο).

Ελπίζω να σας αρέσει..... Σχόλια και σχολιανά, όπως πάντα καλοδεχούμενα!!!!! ::salut::



Σημ.: Ενώ όταν είδα τις φωτογραφίες πριν τις αναβάσω, μου φάνηκαν καλές (στα πλαίσια των δικών μου φωτογραφιών βεβαίως), τώρα τις βλέπω θολές. Τι φταίει??????

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 17, 2021, 11:59:47 πμ »
Λαμβάνοντας, κατά πάγια τακτική  ::glossa::, ως δεδομένο οτι οι φώτο αδικούν το μοντέλο ένα έχω να πώ:

Μπιζουδάκι λαχταριστό!!!

Στα πολύ δυνατά σημεία η εμφάνιση των εργαλείων που διαχωρίζονται σαφώς απο τα φτερά και το σβήσιμο του κάμο το οποίο είναι απλά υπέροχο  ::thumbleft:: ::thumbleft:: Να φανταστώ χρησιμοποίησες κάποια εταιρία airbrush user friendly λ.χ Gunze, Tamiya, Ak real???

Για τις φωτογραφίες δεν μπορώ να βοηθήσω με ασφάλεια μιας και εγώ πηγαίνω ψάχνοντας. Αυτό που κάνω ανα διαστήματα σε κάθε φωτογραφικό session είναι να μεταφέρω τις φώτο στο pc ώστε να ελέγχω αν βρίσκομαι σε καλό δρόμο ή αν καταναλώνω άδικα χρόνο και megabytes πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά  :lol:

Καλή συνέχεια στο επόμενο  ::salut::

Υ.Γ: Δεν ξέρω αν οι κότες θα φάνε τελικά Stug. Εγώ πάντως πολύ θα ήθελα να είμαι κάτοχος μιας τέτοιας συλλογής!
’λλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 17, 2021, 05:55:18 μμ »
Καλησπέρα.
Το StuG ausf F ήταν η πρώτη γερμανική απάντηση στα σοβιετικά Τ 34 και KV1 και 2. Ήδη σε ορισμένες μονάδες είχε παρατηρηθεί το φαινόμενο του panzer panik.
Χρησιμοποιήθηκε λοιπόν, τροποποιημένο, το εξαίρετο Α/Τ πυροβόλο PAK 40 L/46. Παρήχθησαν συνολικά 359 ausf F και 334 ausf F/8. Στα περισσότερα των F τοποθετήθηκε το πυροβόλο 7,5 cm KwK40 L/43. Στα τελευταία 31 τοποθετήθηκε το με καλύτερες επιδόσεις KwK40 L/48, όπως και στα F/8.
Με την κλασική Α/Τ γερμανική οβίδα της εποχής, την PzGr39, το L/43 είχε λιγώτερες πιέσεις και ένα απλό χαληνωτήριο αρκούσε. Για το L/48 όμως υπήρξε ανάγκη για ένα ισχυρότερο. Γι' αυτό κατασκευάσθηκε και τοποθετήθηκε ένα χαληνωτήριο 2 οπών σε κάθε πλευρά.
Καλές συνέχειες.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8207
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 17, 2021, 06:37:29 μμ »
Ωραίος Μήτσο. Συνολικά πάρα πολύ ωραίο ::thumbleft::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1256
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 17, 2021, 07:29:10 μμ »
Ωραιότατος ο κυνηγός της στέπας Δημήτρη  !!! Ωραίο τόσο  το βάψιμο  όσο και οι φθορές σκονισμα στο πήγμα  .  Οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε και πολυ οπότε απο κοντά βάζω στοίχημα ότι θα είναι ακόμη πιο ωραίο.  Ελπίζω κάποια στιγμή να τα σχολιάζουμε απο κοντά !!!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3861
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 17, 2021, 07:49:48 μμ »
Πολύ ωραίο το stug,το βάψιμο εξαιρετικό.
Μπράβο για την τόλμη να καταπιαστείς με ανατολικού μπλοκ κιτ :mrgreen:
’ξιζε το παίδεμα στην συναρμολόγηση. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8207
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 17, 2021, 08:41:01 μμ »
...Οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε και πολυ...
Αυτό έχουμε σταματήσει να του το τονίζουμε, γιατί είναι σαν να του ρίχνουμε αλάτι στην πληγή, Περικλή. Ή μήπως, σαν να σου τρίβουμε καμιά καυτερή στην πληγή, Μήτσο :?: ::glossa:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1256
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 17, 2021, 09:10:32 μμ »
Αυτό έχουμε σταματήσει να του το τονίζουμε, γιατί είναι σαν να του ρίχνουμε αλάτι στην πληγή, Περικλή. Ή μήπως, σαν να σου τρίβουμε καμιά καυτερή στην πληγή, Μήτσο :?: ::glossa:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Ιεροσυλία μεγάλη και μόνο που το λες Blitz-X.  Είναι γνωστό ότι οι καυτερες ειναι για τους απιστους της 1/35  !!!! Τώρα  απο την αλλη το αλάτι βοηθάει στη προστασία της πλήγηςς απο μόλυνση.... οποτε οτι κάνουμε το κάνουμε με γνώμονα την  βελτίωση του μάστορα ::angel4:: ::angel4:: ::angel4::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2915
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 17, 2021, 10:00:03 μμ »
Χάρμα θολωμένων οφθαλμών!  :D Πολύ ωραίο δείχνει.Μπράβο Μήτσε  ::thumbleft:: :wink:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8207
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 18, 2021, 03:53:06 πμ »
Ιεροσυλία μεγάλη και μόνο που το λες Blitz-X.  Είναι γνωστό ότι οι καυτερες ειναι για τους απιστους της 1/35  !!!! Τώρα  απο την αλλη το αλάτι βοηθάει στη προστασία της πλήγηςς απο μόλυνση.... οποτε οτι κάνουμε το κάνουμε με γνώμονα την  βελτίωση του μάστορα ::angel4:: ::angel4:: ::angel4::
Εεε, τι? μόνο εκείνος θα μας σερβίρει καυτερές? :mrgreen:
Αν και εμένα δεν τον παίρνει να με κεράσει, αφού έχω και πολλές συμμετοχές στην Braille scale :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 18, 2021, 09:47:03 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!!! Και ζητώ συγγνώμη για την οφθαλμική κούραση που σας προκάλεσα, αλλά....... δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει:

Έχουν τραβηχτεί με DSLR Olympus E-500, με τις βασικές ρυθμίσεις να είναι: διάφραγμα 22, ταχύτητα 1/6, χωρίς +/- και με γερό τρίποδο. Όπως πάντα, τις έχω επεξεργαστεί με το Microsoft Picture Manager. Η επεξεργασία περιορίζεται σε διόρθωση χρώματος, περικοπή και αλλαγή μεγέθους, αφού δεν ξέρω να κάνω και τίποτα περισσότερο. Μετά την επεξεργασία, τις αποθηκεύω σε εξωτερικό δίσκο.
Μέχρι εδώ, τις βλέπω στην οθόνη μου νεταρισμένες (τουλάχιστον) και χωρίς ιδιαίτερες διαφορές από το πραγματικό μοντέλο. Στη συνέχεια τις ανεβάζω (από το δίσκο) εδώ. Και τότε φαίνονται φλου..... Και σε μένα!!!!!! Στην ίδια οθόνη!!!!! Γκρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!  :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: Το ίδιο συμβαίνει και με τις φωτογραφίες από τα προηγούμενα Stug που τσεκάρισα (και έχουν ήδη περάσει τον....έλεγχο)!!!! Τι σκ..... πάει λάθος??????

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, αλλά κάπως φλου, βλέπω επίσης τις φατσούλες και τα εικονίδια του μενού (όταν γράφουμε μήνυμα).
Αυτό συμβαίνει από τότε που χάλασε η οθόνη στο παλιό μου laptop (Turbo X) και άρχισα να χρησιμοποιώ ένα HP.....

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3376
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 18, 2021, 11:52:26 πμ »
Πολύ όμορφη κατασκευή στη σειρά της συλλογής που δημιουργείς. Παρακολουθώ συστηματικά με ενδιαφέρον.


Σχετικα με τις φωτογραφίες όπως τα περιγράφεις μοιάζει να κάνεις κάτι κατά την αποθήκευση, δηλαδή λογικά τις μικραινεις πολύ σε διαστασεις ή κάνεις μεγάλη συμπιεση για αυτό χάνουν σε λεπτομερεια ή κάνεις πολύ crop.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 18, 2021, 07:18:08 μμ »
Για να δούμε..... Η φωτογραφία αυτή, έχει ελάχιστη περικοπή, έχει τραβηχτεί με τις ίδιες ρυθμίσεις (με τις προηγούμενες) και το μέγεθός της είναι διπλάσιο (1600, αντί για 800) από τις προηγούμενες. Έχει αποθηκευτεί στην επιφάνεια εργασίας.Στην επιφάνεια εργασίας, είναι πεντακάθαρη!!!!! Από εκεί, ανέβηκε μέσω MC Host εδώ.



Η επόμενη είναι η ίδια, ανεβασμένη από το δίσκο (που πάντα αποθήκευα) μέσω επίσης MC Host.



Από όσο βλέπω και αυτές εδώ φαίνονται φλου...... Τι διάολο συμβαίνει???????

ΔΚ





Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 18, 2021, 07:22:52 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!!! Και ζητώ συγγνώμη για την οφθαλμική κούραση που σας προκάλεσα, αλλά....... δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει:...

 :roll: :roll: Μμμμμ Μάλλον πρέπει να φταίει ότι είναι πολύ μικρό!!  ::glossa:: "Ανέβα" κλίμακα και πήγαινε σε 1/35 να βρεις την υγειά σου!!  :lol: :mrgreen:

Ας σοβαρευτούμε όμως τώρα, ... πολύ ωραία τα μικρούλια σου Δημήτριε. Μ' αρέσουν πολύ αυτές οι θεματικές σειρές που φτιάχνεις και όλα τους είναι χάρμα οφθαλμών, όσο και μπάνικα. Όταν δε, αραδιάζονται και όλα μαζί στη σειρά φαίνεται αυτή η γοητεία της Braille τελικά. Και σοβαρολογώ τώρα. Πολλά μπράβο  ::thumbleft::

ΥΓ Τις 2 τελευταίες φωτό εγώ (τα στραβά μάτια μου τουλάχιστον) τις βλέπω καλές. Ποιό το πρόβλημα;


Tags: