Αποστολέας Θέμα: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....  (Αναγνώστηκε 16399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 13, 2020, 06:15:48 μμ »
Τάσο:  :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 14, 2020, 10:05:32 πμ »
Εξαιρετικός Δημήτρη Διδάσκεις ιστορία  , αυτό με τα φίλτρα πάνω απο τις εισαγωγές αέρα δεν το ήξερα  !!! Αναμένουμε  να δούμε  και το βάψιμο !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 14, 2020, 12:14:23 μμ »
Σε ευχαριστώ Περικλή!!!!!
Σχετικά με τα φίλτρα: Στις 4-5 φωτογραφίες που υπάρχουν, τα φίλτρα δεν φαίνονται. Ωστόσο, τα έχουν προσθέσει τόσο ο Jon Phillips στο ανακαινισμένο, όσο και ο Gary Edmudson, στο βιβλίο της Osprey Modelling the Sturmgesutz III (τεύχος 22, σελ 22 - 37). Σε κάθε περίπτωση, δίνουν μια ιδιότυπη εμφάνιση στο "D", οπότε αποφάσισα να τα βάλω κι εγώ.....

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 14, 2020, 12:42:24 μμ »
Δημήτρη έχεις δίκιο για τα φίλτρα. Στις περισσότερες φώτο δεν φαίνονται. Σε 2 φώτο φαίνονται κάτι ξύλινα ή μάλλον μεταλλικά καλύμματα, που τα περιβάλλουν.

Στην πρώτη φαίνεται το άρμα που κατέλαβαν οι Νοτιοαφρικανοί και στην δεύτερη φαίνεται η φόρτωση στο πλοίο μεταφοράς ( "Θεσσαλία" ). Εδώ έπεσε από τον γερανό το τέταρτο άρμα, έπαθε βλάβες και έμεινε πίσω.
Στο ανασκευασμένο άρμα τα φίλτρα φαίνονται μικρότερα. Μήπως θα έπρεπε να βρης μικρότερης διαμέτρου κύλινδρο; Επίσης οι χειρολαβές και ο γάντζος αναρτήσεως, στα μάτια μου, μου φαίνονται λίγο πιό φαρδιά απ' ό,τι έπρεπε να είναι.

Καλές συνέχειες.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 14, 2020, 06:35:22 μμ »
Έχεις δίκιο για το σύρμα των χειρολαβών, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να αλλάξει τώρα...... Έτσι κι αλλιώς, στο μοντέλο δεν δείχνουν άσχημα... Για τα φίλτρα πήρα μέτρηση από τα αντίστοιχα που υπάρχουν στο κιτ του PzKw IV Η, της Revell (3,2mm στην 1/72). Και αφού δεν ξέρουμε πως ήταν..... :mrgreen:

Όπως πάντα, οι παρατηρήσεις σου είναι on the spot, χρήσιμες και εποικοδομητικές και σε ευχαριστώ γι' αυτό!!!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 14, 2020, 10:56:55 μμ »
Στο μυαλό μου είσαι Μήτσε!Ξεκίνησα κι εγώ ένα Ausf.G (35αρι βέβαια  :mrgreen: )

Ωραίο θέμα και το πάς σφαίρα!Η δουλειά όπως πάντα σούπερ  ::thumbleft::

Τώρα για τα φίλτρα,ελπίζω να μην ήταν έτσι:



Να προσθέσω και μερικές φωτογραφίες για το αφρικάνικο αλλά δεν είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικές:



Edit:Σίγουρα πάντως τα φίλτρα ήταν μέσα σε κουτιά.

Καλή συνέχεια  :wink:

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 15, 2020, 04:04:53 πμ »
Απ' ό,τι φαίνεται ελάχιστα άρματα είχαν φίλτρα και δεν πήγαν όλα στην Β. Αφρική. Πιστεύω ότι αυτός είναι ο πρώτος τύπος φίλτρου. Ας μην ξεχνάμε τα παράπονα του Γκουντέριαν, το καλοκαίρι του ΄41 για την ρωσσική σκόνη που του κατέστρεφε τους κινητήρες των αρμάτων του.

Ο Phillips, στο δικό του ανακαινισμένο StuG II D, λέει ότι οι Γ. άλλαξαν θέση στα φίλτρα, που ήταν επάνω στα φτερά, με άλλη λίγο ψηλότερα, για να μην σωρεύεται σκόνη και άμμος στο φτερό. Η αλλαγή αυτή μπορεί να έγινε στην Ελλάδα, απ' όπου ξεκίνησε η μονάδα για την Β.Αφρική. Στην φώτο με το πλοίο " Θεσσαλία" φαίνεται το φίλτρο ( ;; ) καλυμμένο σε ψηλή θέση.
Το μόνο 100% αυθεντικό StuG III D με φίλτρο υπάρχει σήμερα σε μουσείο στην Σουηδία. Αγοράστηκε μεταπολεμικά από την Νορβηγία και ανήκε στις γερμανικές δυνάμεις κατοχής της τελευταίας.Φαίνεται καθαρά το φίλτρο.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 15, 2020, 08:05:05 πμ »
 ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::

Φοβερές φωτογραφίες και από τους δυο σας!!!!!!!!! Γι αυτό,  ::lovemodel::

Αν λοιπόν ερμηνεύω ορθά τα νέα στοιχεία, όπως το έχω κάνει είναι (εν πολλοίς) σωστό.... Θα πρέπει βέβαια να προσθέσω "κουτιά" γύρω από τα φίλτρα (όπως στις φωτογραφίες του Κώστα). Θεωρώ πως αυτά θα πρέπει να είναι ανοικτά από την εσωτερική μεριά, για να παίρνει αέρα η μηχανή... Γνώμες?????

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 15, 2020, 11:00:18 πμ »
Εξαιρετική δουλεία  με τις φωτογραφίες παιδια !!! Δημήτρη το πρώτο συμπέρασμα που προκύπτει είναι οτι με βάση τις φωτογραφίες οι διαστάσεις του φίλτρου σου ειναι σωστές.  Το ανακατασκευασμένο εχει φίλτρο που δεν προκύπτει από τις υπάρχουσες φωτογραφιες . Το δεύτερο είναι εγω δεν θα έβαζα Κουτιά μιας και έχουμε αρκετές φωτογραφιες χωρίς αυτά.  Η μόνη βελτίωση ειναι η αλλαγή των γαντζων και των χειρολαβων αν δεν έχεις τελειώσει το βάψιμο και το μοντελο ειναι σούπερ   !!!  ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ  !!!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 15, 2020, 12:25:42 μμ »
Τα φίλτρα του Phillips φαίνεται να είναι μικρότερης διατομής από αυτά που φαίνονται στα φωτογραφικά ντοκουμέντα της εποχής. Θέλω να πιστεύω ότι είναι τέλεια αντιγραφή των πραγματικών. Αλλιώς η δουλειά του είναι μούφα !! Πιστεύω ότι το άρμα του Δημήτρη πλησιάζει περισσότερο το πραγματικό. Απλώς στα υπάρχοντα φίλτρα άλλαξαν θέση. Οπότε, γνώμη μου, άφησέ το ως έχει, ξέχασε και τα καλύμματα των φίλτρων  και πάμε στο βάψιμο. Ελπίζω να έχεις το σήμα της Sonderverband 288 γιατί εκ του μηδενός δεν φτιάχνεται εύκολα.


Καλές συνέχειες.
 ( αυτές οι χειρολαβές πάντως !... )

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 15, 2020, 12:54:53 μμ »
Εκεί κατέληξα κι εγώ...

Όσο για το σήμα της 288, ας είναι καλά ο Νίκος Τσιτσος που μου το σχεδίασε και ο Τριαντάφυλλος της LM Decals που θα το τυπώσει!!!!!! With a little help from my friends........ :mrgreen:

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 05:30:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!!

Έπρεπε να μπούμε σε καραντίνα για να αξιωθώ να φωτογραφήσω (λέμε τώρα) το αφρικάνικο "D", το οποίο έχω τελειώσει εδώ και κάμποσο καιρό.... Ανεπρόκοπος!!!! Τέλος πάντων, στο ενδιάμεσο άλλαξα τις χειρολαβές με λεπτότερο σύρμα (βρήκα!!!! :mrgreen:) και παρέλαβα το σήμα της 288 από την LM Decals (σχεδιασμός από τον Νίκο Τσίτσο). To τελικό αποτέλεσμα, παρακάτω:



Επειδή λοιπόν καθυστέρησα να ποστάρω, και προς εξιλέωσή μου, έφτιαξα και ένα υβρίδιο του "C/D" (πήγμα από C/D,ασπίδιο και πυροβόλο από Late G), βασισμένος στην παρακάτω φωτογραφία (εντάξει.... πριν καταστραφεί όπως στη φωτογραφία  :roll:):



Σύμφωνα με τα στοιχεία, το ανοσιούργημα αυτό, ανήκε σε εκπαιδευτική μονάδα και χρησιμοποιήθηκε στην άμυνα του Altdamm στον ποταμό Όντερ. Το κιτ είναι της Trumpeter, ενώ χρησιμοποίησα το πυροβόλο και το Saukopf από το Stug της Revell.



Ελπίζω να σας αρέσουν..... Όπως πάντα, σχόλια και σχολιανά είναι καλοδεχούμενα!!!!!!!  ::salut::

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 06:05:10 μμ »
Ωραιότατος ο Αφρικανός,αν κι επιμένω πως μάλλον τα κουτιά των φίλτρων θα έπρεπε να τοποθετηθούν τελικά  :roll: Να προσθέσω επίσης ότι η ικανότητα σου στο βάψιμο φιγούρων έχει βελτιωθεί άρδην.Πολύ μου αρέσει ο αρχηγός του πληρώματος  ::thumbleft::

Το C/D-G υβρίδιο σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πού το έχω ξαναπετύχει!Δεν μου έρχεται τώρα αλλά θα το θυμηθώ,που θα μου πάει;  ::eusa_wall::
Πρωτότυπο σαν θέμα κι ωραίο το αποτέλεσμα.Μπράβο Μήτσε (και για τα δύο)  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 07:39:39 μμ »
Πολύ όμορφο και το άρμα και η φιγούρα. Με αυτά και με αυτά ζήλεψα και θέλω να φτιάξω κανά stug III κοντόκαννο στην 1/35, αλλά δεν υπάρχει στο στοκ μου οπότε θα προηγηθούν άλλα.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 07:56:33 μμ »
Πανέμορφη δουλειά φίλε και στα δύο .  Για να πω την αλήθεια το αφρικανικό D μου αρέσει πιο πολύ αν και γενικά θεωρώ ότι τα Μακρυκανα ειναι πιο όμορφα!!! Οι φιγούρες πανέμορφες  !!! Αναμένουμε το F τωρα .....  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 03:38:02 πμ »
Πρώτον: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ φωτογραφίες της προκοπής (έστω και μακρινές) :shock: :shock: :shock:
Δεύτερον: Τα αρματάκια είναι και τα δύο πολύ όμορφα. Αλλά ειδικά ο... χειμωνιάτικος Frankenstein, τα σπάει :!:

Μια μικρή λεπτομέρεια: Πέρνα ένα "σπασμένο λευκό" φιλτράκι στη στολή του αρχηγού, γιατί μοιάζει με κουρέα ή γιατρό έτσι κάτασπρος που είναι :wink: :lol:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:21:43 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!!!!!! ::salut::

 ::arrowred:: Κώστα (Ανεπρόκοπε  :mrgreen:): Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη φωτογραφία του εξαμβλώματος... Αν υπάρχει όμως, πολύ θα ήθελα να την δω. Ξέρω πως το βγάζει (έβγαζε???) η Bronco, στη λάθος κλίμακα όμως.... Σχετικά με τα κουτιά: Είδα (@Pz-Panos) αρκετές φωτογραφίες από Stug με φίλτρα (στο Αν. Μέτωπο βέβαια), και σε καμία αυτά δεν είναι καλυμμένα (αν και στις περισσότερες είναι δίπλα και όχι πάνω στις εισαγωγές). Μέχρι λοιπόν να βρεθούν νεότερες και πιο διευκρινιστικές φωτογραφίες, θα το αφήσω ως έχει.

 ::arrowred:: Κωστή: Να αφήσεις τις λάθος κλίμακες και να το κάνεις στη σωστή!!!!!!! ::glossa::

 ::arrowred:: Περικλή: Χρωστάω πρώτα το "Ε" (σχεδόν έτοιμο είναι - χρειάζεται βρώμισμα - να δω πότε θα αξιωθώ)!!!!

 ::arrowred::ΜΦΧ: Για τις φωτογραφίες: Έτυχε.... Δεν θα επαναληφθεί!!!!!  ::glossa:: Για το χιτώνιο του αρχηγού: έγινε επίτηδες: Το όχημα είχε χρεωθεί στον κουρέα της μονάδας.  ::glossa:: :mrgreen:
Spoiler (hover to show)

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:47:58 πμ »
::arrowred:: Κωστή: Να αφήσεις τις λάθος κλίμακες και να το κάνεις στη σωστή!!!!!!! ::glossa::
Παίζω και στη σωστή κλίμακα αλλά μου αρέσει και η πιο χορταστική.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 09:46:01 πμ »

 ::arrowred:: Κώστα (Ανεπρόκοπε  :mrgreen:): Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη φωτογραφία του εξαμβλώματος... Αν υπάρχει όμως, πολύ θα ήθελα να την δω.
 :
ΔΚ

Χάος το αρχείο αλλά τις ανακάλυψα τις άτιμες!



Όχι που θα μου ξέφευγαν  ::glossa:: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:45:43 πμ »
Ωραίες φωτογραφίες Κώστα, αλλά σίγουρα δεν είναι το "δικό" μου. Επίσης (εκτός ίσως από το πρώτο), όλα έχουν ολόκληρη την υπερκατασκευή από G (διακρίνω υπερυψωμένες θυρίδες αρχηγού και κάθετα πλαϊνά κουτιά :?:), οπότε έχω αμφιβολίες για το αν πρόκειται για field modifications, βασισμένες σε C/D. Για ρίξε καμιά βοήθεια please.....  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 05:39:56 μμ »
Πιστεύω ότι ο Δημήτρης έχει δίκιο. Στις φώτο φαίνονται μεν άρματα με μετατροπές, αλλά δεν φαίνεται να είναι -C- ή -D-( πήγμα και υπερκατασκευή ) με πυροβόλο Stuk 40.
΄Ενα χαρακτηριστικό των C και D είναι οι βάσεις ρυμουλκήσεως. Αυτό αλλάζει από τον τύπο F/8. Στην 2η φώτο δεν φαίνονται, αλλά στην 4η και 5η φαίνονται οι νέες βάσεις ρυμουλκήσεως. ΄Ενα άλλο χαρακτηριστικό, που κρατάει ως και τον τύπο F/8, είναι τα σημεία αναρτήσεως της υπερακατασκευής. ΄Εως τότε έχουν την μορφή του ανεστραμμένου -U-, στο τύπο -G- όμως είναι κλασικά άγκιστρα. Στην 2η,3η,4η και 5η φώτο τα άγκιστρα αυτά φαίνονται,άρα όλη η υπερδομή είναι από -G-.στην 1η φώτο το πήγμα φαίνεται να είναι C,D ή F, αλλά όλη η υπερδομή μάλλον G.
Aυτή η φώτο δίδεται για το άρμα που ζητάς. Πυροβόλο L/48. Προσοχή στους τροχίσκους υποστηρίξεως.

Ορισμένες άλλες φώτο από αυτά τα υβριδικά άρματα ( λέγεται ότι ήταν 2 ).

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 08:41:41 πμ »
 Φοβερές φωτογραφίες!!!!!!!!
:shock:::proskino:: :shock: ::proskino:: :shock: ::proskino::

Από όσο καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες, πρέπει να υπήρχαν τουλάχιστον τρία: Το "δικό" μου (φωτό 2, 5 και 6), που έχει εγκαταληφθεί σε πόλη και έχει τους κοινούς τροχίσκους.... Αυτό στις φωτό 1 και 4, φοράει τους ύστερους τροχίσκους, που (μπορεί να) σημαίνει, είτε πως σε late πήγμα χωρίς υπερκατασκευή (ίσως "δασκάλα" οδηγών) φόρεσαν υπερκατασκευή από C/D και πυροβόλο Stuk 40, είτε απλώς για κάποιο λόγο, του άλλαξαν τους τροχίσκους με ολομεταλλικούς και που το έχουν παρατήσει στην εξοχή. Τέλος αυτό στη διπλή φωτογραφία, έχει ασπίδα πολυβόλου για τον γεμιστή, που τα άλλα δύο δεν έχουν, θυρίδα αρχηγού από Ausf G και το έχουν κουκουλώσει με τσιμέντο........

Για κάτι τέτοιες συζητήσεις ::lovemodel::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 08:53:17 πμ »
Μετά τις τελευταίες αποκαλύψεις κάτι μου λέει ότι οι οικογένεια  stug  θα μεγαλώσει.......  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 11:18:28 πμ »
Σύντροφοι συνφορουμίτες,δεν έγραψα ότι τα StuG III των φωτογραφιών που ανέβασα είναι ακριβώς σαν αυτό του Δ.Κ.  ::eusa_whistle:: Απλά είναι και αυτά παραδείγματα υβριδικών μετασκευών που "έπαιξαν" κατά τη διάρκεια του πολέμου κι έτυχε να τις έχω,άγνωστο για ποιό λόγο,στο αρχείο μου  :roll: (κάποτε μάζευα ότι παράξενο πετύχαινα στο M.L. και αλλού).Όπως πολύ σωστά αναφέρατε,απλά τοποθέτησαν την υπερκατασκευή και το πυροβόλο των G σε σκάφη των Β/C.  :wink:

Kαι για να συνεχιστεί η άκρως ενδιαφέρουσα κουβέντα να παραθέσω κι αυτές:



που αφορούν υβριδικό όχημα δοκιμών της Krupp

Spoiler (hover to show)


Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 11:34:55 πμ »
Πρέπει να υπήρχαν πολλά περίεργα τελικά....
Spoiler (hover to show)

Εγώ έχω βρει αυτό:


Ausf E με L43.

ΔΚ

Tags: