Modelclub.gr Φόρουμ

Sturmi-Sturmgeschutz III Ausf.G Finnish Army-Tamiya 1/35 (Αναγνώστηκε 75 φορές)

Blitz-X και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Ernst Barkman

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
Πριν ξεκινήσω το μπλά-μπλά να ευχαριστήσω τον φίλο Pekka Toivonen που είναι πάντα πρόθυμος να απαντήσει σε κάθε ερώτηση και απορία μου.

Kiitos Pekka  ::salut::

To κιτ είναι της Tamiya.Κυκλοφόρησε το 2010 αλλά βασίζεται στο παλιό καλούπι του 1995.Το rebox παρέχει ένα νέο πλαίσιο με παρελκόμενα που θα χρειαστούν για να κατασκευαστεί η φινλανδική εκδοχή του Stug III.H λεπτομέρεια (όπου υπάρχει) είναι κοφτή και σαφής παρόλη την ηλικία του καλουπιού.Δυστυχώς η Tamiya δίνει ελαστικές ερπύστριες οι οποίες θα αντικατασταθούν με Friul αλλά αν θελήσει κάποιος να τις χρησιμοποιήσει,στέκονται αρκετά καλά.Η εφαρμογή είναι άψογη αλλά καλό θα ήταν να δοθεί η δέουσα προσοχή στην κόλληση του άνω και κάτω μέρος τους σκάφους (είναι Tamiya αλλά δεν συναρμολογείται μόνο του).Εκεί υπάρχουν και δύο τεράστια κενά (χαρακτηριστικό πολλών κιτ της εταιρείας εκείνη την εποχή) τα οποία καλύφθηκαν με Φ.Π.Εκνευριστικό είναι το γεγονός ότι στις οδηγίες φαίνονται γραμοσκιασμένες οι θέσεις που τοποθετούνται οι γρύλιες εξαερισμού,υπάρχει η σημείωση P.E. parts not included.Αναγκαστικά λοιπόν αγόρασα και τοποθέτησα το εξαιρετικό σετ της Voyager.Η κάνη δίνεται σε δύο κομμάτια και αντικαταστάθηκε με την αντίστοιχη της RB η οποία αποδείχθηκε τρελό κάτεργο.Τίποτα δεν εφάρμοζε με τίποτα κι επιστράτευσα πολύ χρόνο και υπομονή για να μπορέσω να την φέρω στα ίσια της.Στο άνω μέρος του σκάφους υπάρχουν τρείς κυλινδρικές υποδοχές που πρέπει να αφαιρεθούν.Δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης τους εξαρχής.Η Tamiya αντιλήφθηκε ότι το πίσω κυτίο αποθήκευσης παρελκόμενων ήταν μεταλλικό όμως στη πραγματικότητα αυτό ήταν ξύλινο.Έφτιαξα λοιπόν την υφή και τα "νερά" του ξύλου στο πλαστικό και το μεταλλικό του πλαίσιο σχηματίστηκε από μήκη πλαστικού.Το καπάκι είχε δύο φύλλα και στη μία πλευρά υπήρχαν υποδοχές για τοποθέτηση πριονιού.Αυτές φτιάχτηκαν από παλιά πλαίσια σετ P.E.Εφάρμοσα κάποιες τεχνικές του M.Kovac για την απόδοση της υφής της μεταλλικής επιφάνειας των πρόσθετων θωρακίσεων και των "κοψιμάτων" του χάλυβα με ήπιο τρόπο και συγκρατημένα γιατί τα Stug είχαν εξαιρετικό φινίρισμα.Το σκοινάκι που παρέχει η Tamiya για τα συρματόσκοινα αντικαταστάθηκε με συρματόσκοινο από το spare box.Άν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω.Συνεχίζεται...

@Dimitris 72 σου έρχομαι!  ::glossa::

Όπως πάντα ακολουθήσει και σχετικό ιστορικό σημείωμα με λίγες πληροφορίες για τα φινλανδικά Stug  :wink: ::salut::

sgt-major

• *
  • Scale 1/35
Δουλεια εξαιρετικη και τεκμηριωμενη οπως μας εχει συνηθησει φιλε μου.Καλη συνεχεια με τα βαψιματα
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Periklis74

• *
  • Scale 1/48
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Καλά βαψιματα  και απο εμένα !!!!  Να υποθέσω ότι πάει για διοραμα γιατί κάπου είδα και έναν τετράποδο  φίλο.....  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ernst Barkman

• *
  • Scale 1/35
Δουλεια εξαιρετικη και τεκμηριωμενη οπως μας εχει συνηθησει φιλε μου.Καλη συνεχεια με τα βαψιματα

Ευχαριστώ Πέρι  ::thanx::

Καλά βαψιματα  και απο εμένα !!!!  Να υποθέσω ότι πάει για διοραμα γιατί κάπου είδα και έναν τετράποδο  φίλο.....  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ευχαριστώ Περικλή.  ::thanks_smilie::
Ο σκύλος είναι του Μάνου @Blitz-X ,τον βάλαμε στη φώτο για πλάκα  :wink: Σίγουρα πάντως μια βασούλα θα παίξει.Το "φυσικό" περιβάλλον πάντα αναδεικνύει τις αρματικές κατασκευές.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο spare box ανακάλυψα ένα διαφανές κομμάτι που ταίριαξε τέλεια με τη θυρίδα του οδηγού.Δυστυχώς στη πορεία λόγω των πρόσθετων θωρακίσεων δεν θα φαίνεται αλλά θα ξέρω ότι υπάρχει.  :wink:

Kostis Pap

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
Ενδιαφέρον θέμα και όμορφη δουλειά!