Αποστολέας Θέμα: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....  (Αναγνώστηκε 16401 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Καλημέρα και καλή Ανάσταση να έχουμε με υγεία!!!!!

Στο τόπικ αυτό, σκοπεύω να παρουσιάσω μοντέλα όλων των υποτύπων του γνωστού Sturmgesutze III. Καθώς δεν είχα τα απαιτούμενα κιτ στο στοκ (περίεργο), χρειάστηκε να τα παραγγείλω και παρότι θα ήθελα να τα παρουσιάσω με χρονολογική σειρά, τελικά αυτό θα γίνεται με το ρυθμό που θα φτάνουν από τα ταχυδρομεία (κάτι που λόγω καραντίνας, δεν ξέρω πόσο θα πάρει). Εννοείται πως όλα θα κατασκευαστούν στη σωστή κλίμακα  ::glossa::. Ευτυχώς, για τα περισσότερα υπάρχουν έτοιμα κιτ, οπότε ελπίζω όλο αυτό το πρότζεκτ να μην πάρει πολύ....

Στο σχέδιο είναι να γίνουν: To πρωτότυπο 0-Serie, τα Ausf Α, Β, C, D, E, F, F/8, G (πιθανόν early και late), FlammStug, StuΗ (early και late) και StuIG 33B, ενώ ίσως γίνει και κανένα από αυτά που είχαν αιχμαλωτίσει και τροποποιήσει οι Σοβιετικοί (Su 76i). Εννοείται πως αν κάποιο λείπει από τη λίστα, με ενημερώνετε και βλέπουμε.....

Για αρχή λοιπόν, το Ausf B. Το κιτ είναι της Trumpeter και είναι πολύ καλό, αλλά και πολύ απλό. Μόνα μελανά του σημεία οι λαστιχένιες ερπύστριες και οι κλειστές θυρίδες. Πρακτικά, φτιάχτηκε ΟΟΒ. Οι μόνες παρεμβάσεις που έγιναν, αφορούν στο άνοιγμα της θυρίδας του αρχηγού, στη μη χρησιμοποίηση της μιας κεραίας (η ύπαρξη δύο κεραιών παραπέμπει σε διοικητικό όχημα) και φυσικά στην προσθήκη της φιγούρας.

Ελπίζω να σας αρέσει..... Όπως πάντα, σχόλια και σχολιανά καλοδεχούμενα!!!!!  ::salut::

 

ΔΚ






Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2020, 10:02:55 πμ »
Ωραία συλλογή που θα φτάσει καμιά δεκαπενταριά μοντέλα, έχασα το μέτρημα. Περιμένουμε το γνωστό σου επίπεδο κατασκευών και η αρχή είναι πολύ δυναμική. Δεν με ενθουσιάζει και τόσο η φιγούρα.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2020, 11:29:09 πμ »
Καλή ανάσταση να έχουμε παιδιά.  Καλή συνέχεια σου εύχομαι Δημήτρη και καλά τελειώματα με τα stug!!! Όντος οι λαστιχενιες ερπύστριες που δίνει η trumpeter   γενικά στα άρματα στην 1/72   είναι μεγάλο πρόβλημα.  Εγώ σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία από το Okb grigorov μπας και το λύσουμε το πρόβλημα καθώς έχει πολύ πλούσια γκάμα .  Αν κάποιος έχει κάνει κάποια παραγγελία από εκεί μπορεί να ενημέρωση.... ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2020, 06:25:24 μμ »
’ να χαθείς Ούνε πια, με τα γερμανικά ::glossa:: :mrgreen:

Ωραίο δείχνει, αλλά οι φωτό σου δε βοηθάνε Μήτσο μου (μακράν οι χειρότερες σου εδώ και καιρό). Φαντάσου έψαξα μεταξύ τους για να βρώ δυό τρείς να φαίνεται το άρμα κάπως καλύτερα για να βγάλω άκρη :shock:
Όσο για την ερπύστρια, δυστυχώς το τριάρι, λόγω σχεδίασης πήγματος και ανάρτησης, δε σου δίνει και τρόπο να "κρεμάσεις" την ερπύστρια με τα γνωστά κόλπα και να τα "καμουφλάρεις", αν δε το λασπώσεις πολύ. ’σε που οι βινυλικές της τρουμπέτας, είναι πάντα τσίμα τσίμα σε μήκος :?
Το ίδιο το έχω κι εγώ WIP, αλλά σε γκριζάκι. Τώρα που μου το θύμισες, λέω να το πιάσω να το τελειώσω, ευκαιρίας μάλιστα δοθείσης με την κλεισούρα :wink:

Καλή Ανάσταση :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2020, 08:04:29 μμ »
Δεν φαίνεται τίποτα στις φωτογραφίες,σύντροφε!Επιτέλους μιά φορά είναι χειρότερες από τις δικές μου.(σατανικό γέλιο:μουχαχαχαχα)  :twisted:

Κατά τα άλλα άρχισαν τα όργανα!Όλοι εστιάζουν στα γατιά (ντάξει,ήταν τσαμπουκάδες τα ρημάδια) αλλά αγνοούν ότι το πιό επιτυχημένο Τ/Θ του Γερμανικού στρατού ήταν το "ταπεινό" StuG III.Τα StuGάκια έκαναν όλη τη ζημιά και δεν είναι καθόλου τυχαίο που οι Σύμμαχοι λύσσαξαν να καταστρέψουν τη "μαμά" Alkett.

Nα προτείνω ψαγμένα ή κάπως διαφορετικά project για τον StuGoμαραθώνιο σου:

α)Ausf D του DAK με το rack για τα κάνιστρα.
β)Φινλανδικό Ausf G με το early ή το late ασπίδιο,με zimmerit ή χωρίς.
γ)Εarly με L/24 δεν θυμάμαι ποιά έκδοση με schurtzen και zimmerit.
δ)’οπλο εκκαθάρισης ναρκοπέδιου με πτύο.

ότι φωτογραφία χρειαστείς,εδώ είμαι.Καλή συνέχεια  :wink: ::salut::

Καλή Ανάσταση και καλή Λαμπρή με υγεία σε εσάς και στους αγαπημένους σας.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2020, 10:19:31 μμ »
...
δ)’οπλο εκκαθάρισης ναρκοπέδιου με πτύο.
...
Ωρέ... υπήρχε τέτοιο πράμα και δε τό χω πάρει χαμπάρι :?: :shock:

Για στείλε ::eetsmakelijk:: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2020, 09:45:17 πμ »
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!!!!!!!

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια!!!! Επιτρέψτε μου μια γενική παρατήρηση: Αν προσέξετε το avatar, θα δείτε πως την ανάρτηση την έχει κάνει ο αδιαμφισβήτητος πρωταθλητής των κακών φωτογράφων του φόρουμ!!!!! Συνεπώς, δεν μπορούμε να μιλάμε για ποιότητα φωτογραφιών......  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
Spoiler (hover to show)


 ::arrowred::Κωστή, τι εννοείς??? Βάψιμο, στάση, στολή, ή κάτι άλλο???
 ::arrowred:: Περικλή, δεν έχω παραγγείλει από τον ΟΚΒ (αν και το έχω σκοπό). Σε άλλα φόρα πάντως, έχω διαβάσει, πως είναι εντάξει. Μάλιστα σκέφτομαι να παραγγείλω κι εγώ κάποιες....
 ::arrowred:: Μάνο: Να το φτιάξεις, να το φτιάξεις!!!!!!! Και ομορφούλια είναι αυτά και νομίζω πως είναι καιρός, να (ξανά) γίνεις άντρας  ::glossa:: :mrgreen:!!!!!
 ::arrowred:: Ανεπρόκοπε: Όντως ήταν το πιο αποτελεσματικό: κάπου διάβασα πως μέχρι τα μέσα του '44, είχαν καταστρέψει κάπου 20.000 σοβιετικά άρματα(!!!!!!!!!). Ανέβασε φωτό από τα (3) και (4). Το D, το έχω σκοπό να το κάνω DAK, για να ξεχωρίζει από το C, αφού έτσι κι αλλιώς εξωτερικά ήταν ίδια.... Φινλανδικό, παρότι θα ήθελα να κάνω κάποιο, δεν έχω σήματα, οπότε δεν παίζει!!!!! Και σιγά μην είναι οι φωτογραφίες σου χειρότερες από τις δικές μου!!!!!! Γατάκι!!!!!!!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2020, 10:06:23 πμ »
Δημήτρη, γράψε άκυρο για τη φιγούρα. Μου φάνηκε "κάπως" σε πρώτη ματιά (από σκάλισμα, κάπως μεγάλο το κράνος και λίγο η στάση) αλλά τώρα που την ξανακοιτάω πιο προσεκτικά είναι εντελώς εντάξει. Ίσως παρασύρθηκα από το όλο αποτέλεσμα της κατασκευής και την έκρινα τη φιγούρα σαν να ήταν 35άρα... :lol:

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2020, 03:18:15 μμ »
Δημήτρη οι χειμερινές ερπύστριες  που βγάζει είναι όλα τα λεφτά . Έφτασε ο καιρός και για white wash !!!!  Ο καιρός γαρ εγγύς  ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2020, 07:27:52 μμ »
Για γερμανικό Βορείου Αφρικής μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Stug  III F/8 με μακρύκαννο των 75χιλ. Είχε, μάλλον 4, η 10η ΜΑ στην Τυνησία το 1943.
Tα Stug ΙΙΙ D του DAK έφυγαν από Πειραιά και λέγεται ότι 1 έπεσε στο λιμάνι ( ;;!! ). ΄Εφεραν φίλτρα ( ; ) στο deck του κινητήρα.
Για Stug III dozer δεν γνωρίζω. Γνωρίζω μόνον Stug IV dozer. Θα ήταν ενδιαφέρον αν υπήρχαν φώτο με Stug III dozer.
Καλές συνέχειες.

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2020, 09:47:02 μμ »


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2020, 09:58:50 μμ »
Thank you Sotiris  ::thumbleft::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 19, 2020, 10:07:24 μμ »
Φίλτατε η ίδια η φώτο γράφει Stug IV. Οι εδαφικοί τροχοί είναι 8 και όχι 6.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2020, 09:56:29 πμ »
Για γερμανικό Βορείου Αφρικής μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Stug  III F/8 με μακρύκαννο των 75χιλ. Είχε, μάλλον 4, η 10η ΜΑ στην Τυνησία το 1943.
Tα Stug ΙΙΙ D του DAK έφυγαν από Πειραιά και λέγεται ότι 1 έπεσε στο λιμάνι ( ;;!! ). ΄Εφεραν φίλτρα ( ; ) στο deck του κινητήρα.
Για Stug III dozer δεν γνωρίζω. Γνωρίζω μόνον Stug IV dozer. Θα ήταν ενδιαφέρον αν υπήρχαν φώτο με Stug III dozer.
Καλές συνέχειες.
Υπάρχει μια φωτογραφία με F/8 στην Τυνησία, στο Panzer Colors vol I της Squadron (στη λεζάντα λέει λανθασμένα πως είνα F), για το οποίο αναφέρει πως είναι βαμμένο Dark Yellow. Φαντάζομαι πως αφού ήρθαν τελευταία στιγμή από Ευρώπη, θα είχαν το στάνταρ χρώμα. Το Stug της φωτογραφίας είναι γεμάτο στρατιώτες, οπότε δεν φαίνεται αν είχε διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα "ευρωπαϊκά". Επίσης, το κλίμα της Β. Τυνησίας είναι παρόμοιο με αυτό της Ελλάδας. Από τον συνδυασμό αυτών των παραγόντων (τελευταία στιγμή και κλίμα), προσωπικά πιστεύω πως δεν θα πρέπει να είχαν φίλτρα κλπ.  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 20, 2020, 10:15:23 πμ »
Και μερικές (ελπίζω) καλύτερες φωτογραφίες:



ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 20, 2020, 10:28:32 πμ »
Ε, ναι. Τώρα βλέπουμε!

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 20, 2020, 11:33:27 πμ »
Αυτή είναι η φώτο από το Panzer Colors σελ. 50.

Η επόμενη φώτο πρέπει να είναι από την ίδια σειρά. Το ύψωμα πίσω φαίνεται να είναι το ίδιο. Προσοχή θέλει στο ότι στο κάλυμμα του επανατάκτη έχει το γράμμα της πυροβολαρχίας. Το -Β-. Υπ' όψιν ότι τα Stug ανήκαν στο πυροβολικό.

Στοιχεία και λεπτομέρειες για το άρμα στην Τυνησία. Τα F/8 δεν είχαν πρόσθετες κατασκευές στον κινητήρα.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 20, 2020, 11:58:02 πμ »
Το StuG III στο οποίο αναφέρεσθε δεν είναι στη Τυνησία αλλά στην Ελλάδα κι άνηκε στη Luftwaffe (Panzerjäger Abteilung 11, 11. Luftwaffen Feld-Division).To Panzer Colors το τοποθετεί λανθασμένα στην Αφρική. (Διακρίνονται εύκολα από τα γράμματα που είχαν στο ασπίδιο A-B-C-D καθώς ήταν μόνο τέσσερα)

Τα StuG III F/8 της 10ης Pz.Div. έμοιαζαν έτσι:



Χρωματικά φαίνεται ότι το "αφρικανικό" χρώμα έχει περαστεί πάνω από το "Panzer Grey".Θα επανέλθουμε αργότερα όμως  :wink:

Χρόνια Πολλά,Χριστός Ανέστη (δώστε μου λίγο χρόνο γιατί ακόμα χωνεύω) :mrgreen:  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 20, 2020, 12:21:49 μμ »
To ίδιο StuG III F/8 με το "Α" στο ασπίδιο στο δρόμο για...Κορωπί:



Τo be continued...  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 20, 2020, 01:24:13 μμ »
Ωραία συζήτηση φίλοι μου!!!!!!! Θυμίζει τις παλιές καλές εποχές, όταν μαθαίναμε και τίποτα!!!!!!!

 ::lovemodel::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 20, 2020, 03:37:17 μμ »
Πραγματικά, σε μεγαλύτερη ανάλυση φαίνεται ότι τα κράνη δεν είναι αλεξιπτωτιστών, αλλά πεζικού.

Για το αν ανήκαν τα Stug  αυτά στην 11η υπάρχει διχογνωμία. Στις φώτο από την καταστολή της διαδηλώσεως της 22ας Ιουλίου '43 τα άρματα με τα γράμματα στο κάλυμμα του επανατάκτη αναγράφονται σαν ανήκοντα στο 201 Abteilung και όχι στο 11ο της 11ης. Παρ' όλο που μερικοί υποστηρίζουν ότι είναι του 11ου abteilung.

Στην τελευταία φώτο σε κόκκινο κύκλο φαίνεται το σήμα της 201. Η 201 είχε 22 Stug III και 8 StuH 42. 9 άρματα ήταν στην Κεφαλονιά. Τα υπόλοιπα στην Αττική και γενικά Στερεά Ελλάδα.
( το φόντο είναι άσπρο, τώρα γιατί βγήκε μαύρο...; )
΄Ιδια ερωτηματικά υπάρχουν και για την φώτο από το Stug της 10ης στην Τυνησία. Τo σήμα του 242 abteilung δεν είναι νεκροκεφαλή με κόκκαλα χιαστί, αλλά
και σε μία πυρ/χία κάποτε

Η φώτο μέσα στα κακτοειδή μου θυμίζει παραπλήσια φώτο της Χέρμαν Γκέρινγκ στην Σικελία.

Στην παρακάτω φώτο φαίνεται ένα άρμα της 242 στο Μόντε Κασίνο. Φαίνεται το γράμμα -D- μπροστά δεξιά.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 20, 2020, 05:54:01 μμ »
Και μερικές (ελπίζω) καλύτερες φωτογραφίες:

...
Βρε αθεόφοβε..., ήταν τόσο χάλια οι προηγούμενες φωτό που δε φαινόταν καν καλά καλά ότι το μοντέλο ήταν γκρί πολύ σκονισμένο και έμοιαζε για desert yellow. Μου "χτύπησε" κι όλας κάπως στο μάτι, ότι η φιγούρα ήταν στα γκρί και όχι στα μπέζ, αλλά δε το ανέφερα. Επίσης αυτός ήταν κι ο λόγος που σου έγραψα ότι "έχω κι εγώ ένα WIP, αλλά σε ΓΚΡΙΖΑΚΙ". Πραγματικά έσπασες τα κοντέρ με τις προηγούμενες φωτό ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Όσο για το μοντέλο, τώρα ναι, με σιγουριά μπορώ να πώ, πως είναι πάρα πολύ ωραίο ::thumbleft::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 20, 2020, 11:53:27 μμ »
Τα πληρώματα των StuG III της Panzerjäger Abteilung 11 φοράνε στολές της Luftwaffe οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα ταυτοποίησης της 11. Luftwaffen Feld-Division ή σύγχυσης με την  201 Abteilung:



Η φωτογραφία του StuG III της H.G. σε καλύτερη ανάλυση:



Διακρίνουμε τρία πράγματα: α)τις στολές ειδικής σχεδίασης(φαίνεται καλά το παντελόνι) που φόραγαν οι στρατιώτες της H.G. (ο Νίκος Πάνος έχει γράψει στο παρελθόν στη Σ.Ι. μία εξαιρετική ανάλυση αυτών των στολών) β)το StuG III είναι βαμμένο με τρίχρωμη παραλλαγή γ)Στο πυροβόλο υπάρχει βαμμένος ένας αριθμός(μόλις που διακρίνεται).Όλα αυτά πιστοποιούν ότι όντως το όχημα άνηκε στη H.G.Το μόνο διακριτικό σήμα που χρησιμοποιούσε η μονάδα αυτή στα StuG της ήταν ένα σχήματος "ρολογιού" του οποίου ο δείκτης,ανάλογα με την γωνία κλίσης,επισήμανε την ίλη-μοίρα-ουλαμό στην οποία άνηκε το όχημα.

Τώρα στη φωτογραφία του StuG στην Αφρική είναι μάλλον δίχρωμο και φαίνεται ολοκάθαρα ότι οι άνδρες φοράνε στολές του στρατού.Η νεκροκεφαλή ομοιάζει με την αντίστοιχη της 192 StuG.Abt. αλλά ενώ η δεύτερη ήταν ζωγραφισμένη "αν φάς",η πρώτη φαίνεται να έχει μιά ελαφριά κλίση προς τα αριστερά (δεξιά όπως βλέπουμε).Τα StuG ΙΙΙ αυτά προέρχονταν από την 1η μοίρα της 242 μεν αλλά την 01-01-1943 έγιναν ξεχωριστή μονάδα StuG.Abt.90.H 242 την ίδια εποχή πολεμούσε στο Ανατολικό Μέτωπο.Οπότε το μόνο κοινό στις δύο φωτογραφίες είναι οι κάκτοι οι οποίοι δεν ήταν καθόλου σπάνιοι στη Τυνησία:

 

Edit:Η χρήση γραμμάτων ήταν αρκετά διαδεδομένη στις μονάδες των StuG,αυτό π.χ. ανήκει στην Abt.189



αυτά και συνεχίζουμε...  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 21, 2020, 10:05:05 πμ »
Καλημέρα!  :wink:

Για να το ξεχειλώσω τελείως,ο αριθμός σειράς παραγωγής του Sturmgeschütz Ausf.F/8 της φωτογραφίας στη Τυνησία ήταν Fgst.Nr.91527 κατασκευής φυσικά της Alkett τον Νοέμβριο του 1942.

Spoiler (hover to show)

Και συνεχίζουμε...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Stug να φάνε κι οι κότες!!!! Στη σωστή κλίμακα βέβαια....
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 21, 2020, 10:21:00 πμ »
Σίγουρα, εεεε?

Tags: