Αποστολέας Θέμα: Νεός στον χώρο θέλω τα φώτα σας ! ! !  (Αναγνώστηκε 1370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Acalyptos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • modelclub.gr
Νεός στον χώρο θέλω τα φώτα σας ! ! !
« στις: Απρίλιος 15, 2020, 09:56:52 μμ »
 
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι εντελώς νέος στον χώρο και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με τηλεκατευθυνόμενα αυτοκίνητα αρχικά και εφόσον πάει καλά να το συνεχίσω με αεροπλανάκι και βαρκάκι. Θα ήθελα τα φώτα σας στα εξής:

1)   Σε σχέση με την αγορά αυτοκινήτου να πάω σε ηλεκτρικό ή βενζινοκίνητο; Ιδανικά θα ήθελα βενζινοκίνητο (λίγο ήχος, λίγο η μυρωδιά του καυσίμου με εξιτάρει περισσότερο ως petrolhead) αλλά ενδεχομένως να μην ταιριάζει σε έναν αρχάριο. Ανάλογα με την απάντηση θα ήθελα να μου προτείνετε και κάποιο μοντέλο/μάρκα. Το μπάτζετ είναι μέχρι 400 ευρώ αλλά μπορεί να ανέβει για κάτι καλό. Για αρχή όμως δεν θα ήθελα να χαλάσω περισσότερα.

2)   Έχω παρατηρήσει στα sites διάφορων καταστημάτων ότι υπάρχουν ελάχιστα βενζινοκίνητα διαθέσιμα. Γιατί συμβαίνει αυτό ; Έχουν γυρίσει οι περισσότεροι πελάτες στα ηλεκτρικά;

3)   Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό κατάστημα που να έχει και ένα καλό after sales support για σέρβις και ανταλλακτικά. Προσπάθησα να καταλάβω για μερικά καταστήματα από τα διάφορα review στην google αλλά δεν βγάζω άκρη.  Η μόνη εμπειρία που έχω είναι από πολύ γνωστό κατάστημα στον Πειραιά όπου είχα πάει να πάρω δώρο ένα βαρκάκι στο βαφτιστήρι μου και ήταν αγενέστατοι σε σημείο που δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω για αυτοκινητάκι (Δεν σχολιάζω το waterproof βαρκάκι που  μπήκε μια φόρα στο νερό και δεν ξαναμπήκε ποτέ :P).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Άκης

 ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2:: ::Help2::

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 26
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Νεός στον χώρο θέλω τα φώτα σας ! ! !
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 17, 2020, 03:34:21 μμ »
Φίλε μου καλωσήρθες στο φόρουμ, δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσω καθώς έιχα ασχοληθεί πριν από χρόνια και τώρα προσπαθώ να επανέλθω σιγά σιγά και να ψήσω και ένα φίλο να ασχοληθεί. Η επαφή που έχω είναι μόνο με ηλεκτρικά αν και θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω και κάποιο θερμικό.

Αυτό που έχω "ανακαλύψει" το τελευταίο καιρό είναι πως οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι ιδίαιτερα πεσμένες και είναι εύκολο να βρείς πολύ ελαφρά μεταχειρισμένα με αρκετή προίκα σε τιμή πολύ χαμηλότερης της αγοράς τους. Επίσης έχω δει αρκετά βίντεο όπου φθηνά ηλεκτρικά RTR μοντέλα αναβαθμίζονται με brushless κιτ (μοτερ+esc) των 50-70 ευρώ και πιάνουν τρελές ταχύτητες. Οι Li-Po είναι επίσης φθηνότερες πλέον από ότι παλαιότερα.

Τα καταστήματα είναι καταστήματα και μόνο να σου πουλήσουν θέλουν. Δεν πρέπει όμως να τα ξεγράφουμε καθώς για κάποια αντικείμενα συμφέρουν περισσότερο και υπάρχει η πιθανότητα να πετύχουμε επαγελματίες σωστούς πρόθυμους να μας συμβουλέψουν.

Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο ποιοτικό ηλεκτρικό και ένα σετ φρέσκιες μπαταρίες για αρχή το οποίο μετά μπορείς να σκαλίσεις αν θές παραπάνω. Πιστεύω θα είναι καλό σχολείο και θα σε βάλει στη διαδικασία Ετοιμασία-Επιλογή τοποθεσίας-παιχνίδι-καθάρισμα. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να βαρεθείς ή οι υποχρεώσεις να σε εμποδίζουν (για αυτό βλέπουμε και τόσα "αχρησιμοποίητα" στις αγγελίες) και καλό θα ήταν να δοκιμάσεις πριν "επενδύσεις" γερά.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος Acalyptos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • modelclub.gr
Απ: Νεός στον χώρο θέλω τα φώτα σας ! ! !
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2020, 04:28:35 μμ »
Φίλε μου καλωσήρθες στο φόρουμ, δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσω καθώς έιχα ασχοληθεί πριν από χρόνια και τώρα προσπαθώ να επανέλθω σιγά σιγά και να ψήσω και ένα φίλο να ασχοληθεί. Η επαφή που έχω είναι μόνο με ηλεκτρικά αν και θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω και κάποιο θερμικό.

Αυτό που έχω "ανακαλύψει" το τελευταίο καιρό είναι πως οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι ιδίαιτερα πεσμένες και είναι εύκολο να βρείς πολύ ελαφρά μεταχειρισμένα με αρκετή προίκα σε τιμή πολύ χαμηλότερης της αγοράς τους. Επίσης έχω δει αρκετά βίντεο όπου φθηνά ηλεκτρικά RTR μοντέλα αναβαθμίζονται με brushless κιτ (μοτερ+esc) των 50-70 ευρώ και πιάνουν τρελές ταχύτητες. Οι Li-Po είναι επίσης φθηνότερες πλέον από ότι παλαιότερα.

Τα καταστήματα είναι καταστήματα και μόνο να σου πουλήσουν θέλουν. Δεν πρέπει όμως να τα ξεγράφουμε καθώς για κάποια αντικείμενα συμφέρουν περισσότερο και υπάρχει η πιθανότητα να πετύχουμε επαγελματίες σωστούς πρόθυμους να μας συμβουλέψουν.

Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο ποιοτικό ηλεκτρικό και ένα σετ φρέσκιες μπαταρίες για αρχή το οποίο μετά μπορείς να σκαλίσεις αν θές παραπάνω. Πιστεύω θα είναι καλό σχολείο και θα σε βάλει στη διαδικασία Ετοιμασία-Επιλογή τοποθεσίας-παιχνίδι-καθάρισμα. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να βαρεθείς ή οι υποχρεώσεις να σε εμποδίζουν (για αυτό βλέπουμε και τόσα "αχρησιμοποίητα" στις αγγελίες) και καλό θα ήταν να δοκιμάσεις πριν "επενδύσεις" γερά.

Καλώς σας βρήκα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οσον αφορά τα μεταχειρισμένα, τα έχω δεί αλλά θα ήθελα να το αποφύγω σε αυτή τη φάση μιας και δεν ξέρω πολλά και θέλω να είμαι σίγουρος οτι μπορώ να βρώ σέρβις και ανταλλακτικά. 

Tags: