Αποστολέας Θέμα: Spitfire VB Floatplane 1/72  (Αναγνώστηκε 9187 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Spitfire VB Floatplane 1/72
« στις: Απρίλιος 11, 2020, 09:37:42 πμ »
Καθώς μου αρέσουν πολύ τα υδροπλάνα, βρήκα σε μια έκθεση το Spitfire VB Seaplane της PM Models.


Δεν ήξερα, δεν ρώταγα τι εστί PM Models; 'Οταν το άνοιξα έφαγα φρίκη με το χρέπι. Ούτε καν κάθισμα πιλότου δεν έχει, όχι πιλοτήριο. Το ξανάκλεισα και το άφησα στην άκρη.
Η αλήθεια είναι ότι το θρυλικό Spitfire δεν είναι και τόσο όμορφο ως υδροπλάνο αλλά η κατασκευή με έτρωγε. Έχει και ενδιαφέρουσα ιστορία γιατί το πείραμα (γιατί πείραμα έμεινε) προοριζόταν να επιχειρεί στα νησιά του Αιγαίου και τα Δωδεκάνησα.  Περισσότερα στο hyperscale.

Μοντάρισα, λοιπόν, τους πλωτήρες και σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω μόνο αυτούς κάνοντας μετατροπή ενός αξιοπρεπούς Spitfire από άλλη εταιρεία. Έτσι βρήκα πρόχειρο ένα MkI της Airfix (δεν βρήκα το Mk VB), το οποίο μου ταίριαξε λόγω εξάτμισης (τριπλή όπως το Mk VB, ενώ άλλα variant έχουν πενταπλή ή εξαπλή). Όχι ότι τρελαίνομαι με την απόλυτη ιστορική ακρίβεια. Το γενικό σχήμα να είναι σωστό :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Βέβαια όσο μπορούμε ας είμαστε σωστοί ιστορικά.
Μετά όμως σκέφτηκα να μπω στην επιχείρηση αναβάθμιση χρεπιού. Οπότε με βάση το μοντέλο της Airfix, που είναι new tool του 2010, είπα να αλλάξω τα υπερυψωμένα panel σε χαραγμένα (κάτι που δεν είχα ξανακάνει γιατί βαριόμουν αφόρητα και θαύμαζα όσους το έκαναν) και να φτιάξω από το μηδέν το πιλοτήριο (είναι ένα μέρος του έστω). Δεν μπορώ να πω ότι η χάραξη μου βγήκε πολύ σπουδαία αλλά διαπίστωσα, πρώτον, ότι δεν είναι τόσο χρονοβόρα όσο νόμιζα, τουλάχιστον για ένα τέτοιο μοντέλο, και, δεύτερον, ότι βελτιωνόμουν πολύ γρήγορα. Έτσι το αποτέλεσμα είναι αχταρμάς με τα πρώτα πάνελ που χάραξα να είναι στραβά και χάλια και τα τελευταία αξιοπρεπή. Δεν έκανα τα πριτσίνια για να κρατήσω το βαθμό δυσκολίας χαμηλότερα για εμένα και γιατί ούτως ή άλλως δεν υπάρχει ελπίδα να βγει κάτι αξιοπρεπές, όσο και αν το σώσω στο βάψιμο. Επίσης αποδείχτηκε αρκετά εύκολη και γρήγορη σκρατσιά το πιλοτήριο δεδομένου ότι είχα οδηγό να κοιτάζω. Και βρίσκομαι κάπου εδώ (έχω κάνει ακόμη το κάθισμα του πιλότου που δεν φαίνεται στη φωτογραφία αλλά όχι τη βάση και τον πίνακα οργάνων, στα οποία δεν θα φάω και πολύ χρόνο):


Για το βάψιμο παίζει μεταξύ των παρακάτω προφίλ:
Click to see the original size.τα οποία βασικά είναι ίδια εκτός από το πρώτο που είναι κίτρινο από κάτω και προκαλεί το ενδιαφέρον.
Τέλος πάντων, σύντομα πάμε για πολύ στοκάρισμα και βάψιμο ώστε να σωθεί όσο μπορεί να σωθεί και μετά πάμε για άλλα. Εξάλλου πάντα μπορώ να κρατήσω μόνο τους πλωτήρες και να προχωρήσω σε kit bashing. ΆΠιο πολύ το βλέπω σαν άσκηση για να προχωρήσω σε ένα άλλο χρέπι που απέκτησα την ίδια ημέρα, το αγωνιστικό υδροπλάνο Macchi M.C. 72 (καλούπι του 1960 με ελάχιστες λεπτομέρειες της Artiplast στην 1:50), το οποίο θέλω να βγει καλό.

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2020, 10:51:55 πμ »
Σπάνια, ενδιαφέρουσα & σχετικά άγνωστη παραλλαγή του Spitfire & με ελληνικό ενδιαφέρον λόγω Αιγαίου !!! Με την μετατροπή του Spitfire σε υδροπλάνο ουσιαστικά επέστρεφε στις ρίζες του καθώς ο Mitchell βασίστηκε σε ένα αγωνιστικό υδροπλάνο που είχε σχεδιάσει παλιότερα... Keep modelling 😉


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2020, 11:52:53 πμ »
Κάποτε ρώτησα ένα φίλο συνμοντελιστή να πάρω ένα κιτ της ΡΜ
και μου απάντησε "τάπερ έχεις σπίτι; Ξεκίνα με αυτά." :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 11, 2020, 12:24:11 μμ »
Κάποτε ρώτησα ένα φίλο συνμοντελιστή να πάρω ένα κιτ της ΡΜ
και μου απάντησε "τάπερ έχεις σπίτι; Ξεκίνα με αυτά." :lol: :lol: :lol:
::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2020, 12:39:20 μμ »
Με όλο το θάρρος...
Σταμάτα οτι κάνεις....Αγόρασε το πεντάρι το italeri με το ψυγείο το τροπικό, μεγάλωσε την ουρά του και πρόσθεσέ του τους πλωτήρες της ΡΜ.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2020, 12:49:33 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα έκδοση του Spit!!!
Δεν γνωρίζω το κιτ και τα προβλήματα που ενδεχομένως να έχει αλλά αν δεν υπάρχει κάτι μη διαχειρίσιμο (πχ στραβή άτρακτος, κλπ) στη θέση σου θα το πάλευα! Άλλωστε από τις φωτό βλέπω ότι έχεις κάνει ήδη μια πολύ καλή αρχή και το κιτ είναι μικρό χωρίς πολλές απαιτήσεις σε λεπτομέρειες! :wink:

Καλή συνέχεια! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 11, 2020, 01:12:13 μμ »
οτι και να ειναι εσυ θα το βολεψεις,εγω ελπιζω σε κατι αλλο,χρωματα ζωντανα πανω στο κυμα αντε και λιγη αμμουδια
καλη αρχη με το ταπ ..το υδροπλανο :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:02:37 μμ »
Το κακό με τα  χρεπια είναι ότι μας ανεβάζουν την πίεση .  Από την άλλη το καλό είναι ότι μας βοηθάνε να κάνουμε βήματα ή και άλματα ως μοντελιστές δοκιμάζοντας νέες τεχνικές και νέα πράγματα.  Μπορεί να μας τρώνε πάρα πολύ χρόνο αλλά αυτό τον καιρό έχουμε σχεδόν όλοι μας αρκετό ως πολύ  ελεύθερο χρόνο.  Κάνε την προσπάθεια σου Κωστή και στο τέλος θα βγεις σοφότερος και ακόμη καλύτερος μοντελιστης.  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:32:30 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Κώστα και ramfighter έχετε απόλυτο δίκιο: κανονικά το αεροσκάφος πρέπει να πάει για πέταμα και να κρατήσω μόνο τους πλωτήρες. Υπάρχουν πολλά αξιοπρεπή VB στην αγορά, απλά έτυχε στο κατάστημα που μπήκα εκείνη τη μέρα να έχει μόνο το Mk I. Είναι ένα σενάριο που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

Παναγιώτη, το κιτ είναι τάπερ αλλά δεν έχει τρομερά θέματα. Σε μια πρόχειρη σύγκριση με το Airfix βλέπω τα φτερά να έχουν σε γενικές γραμμές το σωστό σχήμα, όπως και η άτρακτος με το πιλοτήριο να βρίσκεται μερικά χιλιοστά πιο πίσω. Δεν έχει θέματα που να με ενοχλούν ιδιαίτερα, πέρα από την έλλειψη λεπτομέρειας.

Κι εδώ θα συμφωνήσω και με τον Περικλή. Τα χρέπια μας βοηθάν να προχωρήσουμε γιατί μας προκαλούν να τολμήσουμε και ταυτόχρονα μόνο καλύτερα μπορούμε να τα κάνουμε. Κι αν δεν μας βγει κάνουν μια ωραία πτήση και ξεμπλέκουμε. Σκρατσιές, και από το μηδέν, έχω κάνει πολλές, κάποιες από τις οποίες έχω ανεβάσει στο φόρουμ. Αλλά χάραξη γραμμώσεων όχι. Οπότε είναι μια καλή άσκηση. Και μπορώ πάντα να κρατήσω τους πλωτήρες για το πλαν Β.

Peter, τα αγωνιστικά υδροπλάνα της Supermarine είναι γοητευτικότατα! Μακάρι να φτιάξω κάποια στιγμή ένα, μετά το Macchi.

Dim57, πράγματι μια βασούλα θα την χρειαστεί. Παίζουν δύο σκέψεις: νερό και άμμος ή σε βάση έξω από το νερό σε αποβάθρα. Θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 12, 2020, 11:33:47 πμ »
...
Παναγιώτη, το κιτ είναι τάπερ αλλά δεν έχει τρομερά θέματα. Σε μια πρόχειρη σύγκριση με το Airfix βλέπω τα φτερά να έχουν σε γενικές γραμμές το σωστό σχήμα, όπως και η άτρακτος με το πιλοτήριο να βρίσκεται μερικά χιλιοστά πιο πίσω. Δεν έχει θέματα που να με ενοχλούν ιδιαίτερα, πέρα από την έλλειψη λεπτομέρειας.
...
Dry fit έχεις κάνει? Γιατί σε βλέπω να πληρώνεις σε στόκο το κιτ που δεν θα αγοράσεις, ή να του αλλάζεις σχήμα από το τρίψιμο που θα απαιτήσει :roll:

Όπως κι αν προχωρήσεις, καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 12, 2020, 01:13:24 μμ »
Dry fit έχεις κάνει? Γιατί σε βλέπω να πληρώνεις σε στόκο το κιτ που δεν θα αγοράσεις, ή να του αλλάζεις σχήμα από το τρίψιμο που θα απαιτήσει :roll:

Όπως κι αν προχωρήσεις, καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Ευχαριστώ. Θεματάκια στο fit έχει στην ένωση των πτερύγων με την άτρακτο, αλλά όχι τίποτα τρελό (έχω δει χειρότερα σε καλύτερες φίρμες) και στην επέκταση του ουραίου πτερυγίου προς τα κάτω (αλλά εκεί φταίω εγώ γιατί δεν μέτρησα σωστά). Το κιτ (που πατάει πάνω στο spitifire της ίδιας εταιρείας από το 1982) μοιάζει να είναι αντίγραφο από κάποιο καλούπι του 1950 ή 1960 (κάποιος μοντελιστής έγραφε ότι αρκετά μοντέλα της PM βασίζονται σε αρχαία κιτ της FROG) με γενικά σωστό σχήμα και fit αλλά πολύ λίγη λεπτομέρεια.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 12, 2020, 10:59:14 μμ »
Λίγη πρόοδος στο πιλοτήριο. Θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη αλλά δεν θα τρελαθώ κιόλας. Παράλληλα βελτίωσα λίγο ακόμη τη χάραξη στην άτρακτο και τις πτέρυγες. Στα θετικά του κιτ είναι ότι έχει ωραίο πλαστικό που συμπεριφέρεται καλά στην χάραξη και την επεξεργασία.  :mrgreen:


Με έχει πιάσει λίγο το πείσμα γιατί είδα πώς ένα matchbox Gloster Gladiator του 1972 (που δεν το λες χρέπι αλλά δεν είναι και θαύμα μοντελισμού με τα σημερινά στάνταρ) μπορεί να δώσει ένα αποτέλεσμα σαν αυτό που έδωσε ο Marcel Du Long.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 13, 2020, 09:47:58 πμ »
...μοιάζει να είναι αντίγραφο από κάποιο καλούπι του 1950 ή 1960 (κάποιος μοντελιστής έγραφε ότι αρκετά μοντέλα της PM βασίζονται σε αρχαία κιτ της FROG) με γενικά σωστό σχήμα και fit αλλά πολύ λίγη λεπτομέρεια.
Όντως Frog, Airfix και Starfix :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 13, 2020, 10:10:48 πμ »
Αν και δεν μπαίνω πολύ στις προπέλες καθώς είμαι φαν των τζετ, αυτό το spitfire μου τράβηξε το ενδιαφέρον γιατί είναι όντως κάτι διαφορετικό από τα συνήθη spitfire και γιατί το κιτ είναι χρέπι!!
Επειδή είμαι γνωστός εις τους κύκλους μου για χρεπολάτρης  :lol: , θα ήθελα να το δω να προχωράει μέχρι το τέλος με τις απαραίτητες βελτιώσεις από εσένα.
Καλή συνέχεια εύχομαι!!  ::salut::

Spoiler (hover to show)

 
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 13, 2020, 10:22:16 πμ »
Ευχαριστώ! Καταλαβαίνω τι εννοείς για το χρέπι που έχει βάλει στο μάτι: "Rendered in 1/72 scale, the kit offered some nice details for its day while doing something different - no rivets or panel lines (save the engine access doors). Some criticized the lack of external surface details, but today, the kit provides a nice canvas to add your own rivets using one of the multitude of rivet techniques out there, or keeping them off since they're not visible at the equivalent viewing distance for this scale"

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 13, 2020, 02:49:31 μμ »
Spoiler (hover to show)
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 13, 2020, 03:06:15 μμ »
Και λίγες εξελίξεις από το πιλοτήριο. Περάστηκε κατ' αρχήν με το Humbrol 78 (πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια ξαναχρησιμοποιήσα enamel). Στη συνέχεια θα βαφτούν οι λεπτομέρειες (κάθισμα, πίνακας οργάνων, φιάλες οξυγόνου κλπ.) και θα γίνουν τα στεγνά πινέλα και τα wash. Θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη δουλειά αλλά είναι το πρώτο πιλοτήριο που φτιάχνω από σκρατς και δεν θα φαίνονται και πολλά πράγματα λόγω της μικρής και χοντρής καλύπτρας. Σε αυτή τη φάση δεν ήθελα να επενδύσω περισσότερο χρόνο, γιατί θέλω να προχωρήσω σε άλλα project.

 Να σημειώσω ότι είναι λίγο στριμωγμένο γιατί μάλλον από λάθος της PM Models, το πιλοτήριο και η καλύπτρα είναι πιο μικρά σε σύγκριση με αυτό της Airfix. Θα μπορούσα να το διορθώσω εύκολα αλλά μετά θα είχα πρόβλημα με την καλύπτρα, οπότε δεν ήθελα να ανοίξω νέες ιστορίες.



Συνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 13, 2020, 05:20:25 μμ »
Ως συνάδελφος χρεπολάτρης (τα τελευταία μου εφτά μοντέλα μαζί με το τωρινό) με τον Νώντα και έχοντας φτιάξει ήδη ένα PM και έχοντας άλλο ένα στη συλλογή, δεν γίνεται να μην παρακολουθήσω τις ηρωικές σου προσπάθειες σε ένα ξεχωριστό και σπάνιο θέμα.

Μια χαρά η δουλειά στο κόκπιτ, δεν θα φαίνονται και πολλά πίσω από την καλύπτρα, αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει κάτι.

Καλή συνέχεια Κωστή!

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 14, 2020, 07:37:33 μμ »
Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, Μαθιέ. Το θέμα χρέπι είναι φιλοσοφικό. Υπάρχει άραγε λόγος να ασχοληθούμε με ένα χρέπι, όπως το Spitfire της PM (5,80 ευρώ), όταν υπάρχουν τόσα πολλά πολύ ωραία Spitfire (από πολλές εταιρείες) αλλά και φτηνά (πχ. Airfix VB στα 12 ευρώ, Mk I στα 8 ευρώ); Αν το ζήτημα είναι το αποτέλεσμα, φυσικά όχι. Αν το ζήτημα είναι το "ταξίδι", ναι. Αυτή τη στιγμή για εμένα το ζητούμενο είναι το ταξίδι. Αργότερα, θα αποσπάσω τους πλωτήρες και θα τους τοποθετήσω σε ένα σωστό μοντέλο ώστε να παρω το αποτέλεσμα που θέλω. Ή αν βγει αξιοπρεπές το PM, θα αγοράσω ένα δεύτερο κιτ για το kitbashing. Άλλωστε το συγκεκριμένο μοντέλο κυκλοφορεί κανονικά από την PM και μάλιστα σε νέο boxing για το 2020!

Τα πράγματα είναι διαφορετικά για ένα σπάνιο θέμα. Τότε δεν υπάρχουν επιλογές και ο μοναδικός τρόπος να φτιάξουμε αυτό που θέλουμε είναι να ρίξουμε όλη τη μαεστρία στο χρέπι που μια εταιρεία είχε την καλοσύνη να διαθέσει στην αγορά. Αλλά πώς θα αποκτήσουμε τις ικανότητες αν δεν βασανιστούμε πρώτα σε ένα χρέπι που δεν μας ενδιαφέρει και τόσο πολύ;

Αρκετά με τη φιλοσοφία.

Ολοκληρώθηκε το βάψιμο του πιλοτηρίου με τις λεπτομέρειες και ένα στοιχειώδες και βιαστικό wash. Ούτως ή άλλως δεν θα φαίνεται τίποτα, είναι μόνο για να ξέρω εγώ ότι υπάρχει. Η άτρακτος θα κλείσει και θα προχωρήσουν οι εργασίες.


Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 16, 2020, 11:15:22 μμ »
Η άτρακτος έκλεισε και στο πιλοτήριο δεν φαίνονται και πολλά πράγματα με απλή τοποθέτηση της καλύπτρας (δεν έχει κολληθεί ακόμη). Ήρθε η ώρα για λίγη δουλίτσα στην ουρά με την τοποθέτηση της προέκτασης του ουραίου πτερυγίου που απαιτεί η υδροπλανική χρήση. Σημειώνω ότι το αεροσκάφος για το οποίο δίνει σήματα η PM Models και το οποίο θα αναπαραστήσω είναι το W3760, το οποίο δεν απαιτεί προέκταση και του πάνω πτερυγίου. Προσανατολίζομαι σε σκηνικό έξω από το νερό όπως στη φωτό.


Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 17, 2020, 03:43:42 πμ »
Δωσ' του να καταλάβει Κωστή. Θα προτιμούσα νερό
αλλά περί ορέξεως.

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 17, 2020, 08:58:52 πμ »
Προσανατολίζομαι σε σκηνικό έξω από το νερό όπως στη φωτό.

Αποπροσανατολισου παρακαλω,αλλιως θα τρωω την περι ορεξεως κολοκυθοπιτα και θα παρακολουθω :wink:

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 17, 2020, 09:10:23 πμ »
Ευχαριστώ, παιδιά. Θα το ξανασκεφτώ για το νερό.  Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά νομίζω ότι το νερό, λόγω της απλότητάς του,  θέλει ένα καλό μοντέλο για να αναδειχτεί η σύνθεση καθώς και καλή εκτέλεση της θάλασσας για να έχει δυναμισμό, ενώ έξω μπορείς να δώσεις ενδιαφέρον με τα περιφερειακά στοιχεία και να κρύψεις σε κοινή θέα τις ατέλειες. 

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 17, 2020, 09:57:50 πμ »
καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Spitfire VB Floatplane 1/72
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 17, 2020, 07:39:28 μμ »
Προχωράει και η δουλίτσα με τις τροποποιήσεις στην ουρά. Η βασική δουλειά έχει γίνει και μένει το φινίρισμα. Έχω μπει στον πειρασμό και για πριτσίνωμα αλλά μάλλον θα συγκρατηθώ γιατί έχω επενδύσει ήδη πολλές ώρες.

Παίζει να κάνω το κίτρινο χρώμα γιατί είναι πειρασμός αλλά από την άλλη έχει και μεγάλη δυσκολία να βγει καλό. Έκανα ορισμένες δοκιμές και καταλήγω στην προσέγγιση με κόκκινη προσκίαση χωρίς wash (κάτω αριστερά). Κάτω δεξιά είναι χωρίς προσκίαση αλλά με wash και πάνω είναι όλο με σκούρο καφέ προσκίαση και wash.




Tags: