Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή στη δράση!!!  (Αναγνώστηκε 2482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Επιστροφή στη δράση!!!
« στις: Απρίλιος 09, 2020, 06:20:07 μμ »
Τώρα με τη καραντίνα αποφάσισα να ξεθάψω το τηλεκατευθυνόμενο πρόκειται για ένα Thunder Tiger Phoenix ST II είναι ένα ηλεκτρικό RTR stadium truck με brushed μοτέρ και την κίνηση στους πίσω τροχούς. Το φόρτισα, έβαλα καινούργιες μπαταρίες στο χειριστήριο και έπαιξε με τη πρώτη.

Έχω 2 μπαταρίες η πρώτη είναι μάρκας ΝΟSRAM και είναι 3300mAh η δεύτερη είναι ΑNSMANN και είναι 4700mAh και οι δύο είναι τύπου ΝiMH.

O φορτιστής που έχω είναι ο παρακάτω ο οποίος λέει ότι είναι για Li-Po με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι κάνει και για ΝiMH (αν δεν ισχύει παρακαλώ διορθώστε με) και μου τον είχαν δώσει μαζί με τις πρώτες μπαταρίες όταν είχα αγοράσει το τηλεκατευθυνόμενο.

Το πρόβλημα μου είναι ότι με τις ANSMANN που είναι και "νεότερες" κρατάει αρκετή ώρα δεδομένου της ηλικίας τους αλλά δεν είναι δυνατό. Με τις NOSRAM κρατάει για ένα καλό πάτημα μόνο αλλά είναι πολύ πιο δυνατό...

Και οι 2 μπαταρίες είναι πολλών ετών και είμαι στη προσπάθεια επαναφοράς τους αν και όσο γίνεται με πλήρεις κύκλους φόρτισης και αποφόρτισης.Είμαι μετά το 2ο κύκλο και ήδη έχω δει λίγη διαφορά.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Επιστροφή στη δράση!!!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2020, 01:42:37 πμ »
Μικρό "update" με τη προσπάθεια ανάστασης των μπαταριών να συνεχίζεται έχουμε τα εξής μυστήρια:
Οι ANSMANN με αποφόρτιση στα 4,5-5Volt και 13+ ώρες φόρτιση δίνουν ~7.1Volt.

Το λαμπάκι του φορτιστή δεν έγινε πράσινο αλλά φοβάμαι να τις αφήσω παραπάνω καθώς είχαν ζεσταθεί αρκετά τόσο αυτές όσο και ο φορτιστής. Μπορεί η χαμηλότερη τάση να εξηγεί τις μειωμένες επιδόσεις που παρατήρησα.

Οι NOSRAM μετά από φόρτισμα-παιχνίδι-φόρτισμα-παιχνίδι εξακολουθούν να διαρκούν ελάχιστα. Φορτισμένες δίνουν τάση πιο κοντά στα 8Volt (θα τις ξαναμετρήσω όταν ξαναφορτίσουν). Το πρόβλημα τους είναι ότι "φορτίζουν" μέσα σε μισή ώρα (το λαμπάκι γίνεται πράσινο και ούτε αυτές όυτε ο φορτιστής ζεσταίνεται). DIY λύση για να αποφορτιστούν παρπάνω από ότι με το σκέτο παιχνίδι:

Η λάμπα είναι 12v οπότε γύρω στα 5 με 6 σταματάει να ανάβει το οποίο είναι καλό γιατί δεν κάνει να αποφορτιστούν τελείως.
Περιμένω να δω αν θα φορτίσουν-διαρκέσουν παραπάνω.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Επιστροφή στη δράση!!!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 20, 2020, 07:38:45 μμ »
Tα πράγματα δεν πήγαν καλά δυστηχώς οι ANSMANN δεν φόρτιζαν σωστά ούτε είχαν την αναμενόμενη απόδοση ενώ ανέπτυσσαν υψηλές θερμοκρασίες τόσο κατά την φόρτιση αλλά και κατά τη χρήση τους.

Μέτα από λίγους κύκλους φόρτισης-χρήσης δεν είχαν "δύναμη" να ξεκινήσουν το τηλεκατευθυνόμενο, επειδή το ESC μπορεί να δουλέψει και με αρκετά λιγότερα Volt και αυτές ένα 7.1 το έβγαζαν πιστέυω δεν είχαν αρκετά Αμπέρ και για αυτό το ESC "έκοβε" όταν πάταγα γκάζι.

Επειδή πλέον δεν μπορούσαν να χρησιμοποιηθόυν καθόλου και επειδή με έτρωγε η περιέργεια αποφάσισα να ανοιξω το pack και να τις μετρήσω μία-μία. ΔΕΝ το συνιστώ σε κανέναν που δεν έχει κατάλληλες γνώσεις καθώς αν βραχυκυκλώσουν μπορούν να προκαλέσουν από φωτιά μέχρι έκρηξη!!!



Ολες στα άκρα τους έιχαν περίπου 1.2Volt εκτός από μία, αυτή φαινόταν και η πιο φθαρμένη αλλά και η πηγή της έντονης θερμότητας ενώ μια καφέ ουσία φαινεται να ξεχείλιζε από το εσωτερικό της.

Επειδή Ι=V/R πιστέυω πως η χαλασμένη μπαταρία λειτουργούσε σαν αντίσταση ρίχνοντας  την συνολική ένταση. Στο μέλλον θα προσπαθήσω να την αντικαταστήσω.

Οι NOSRAM φορτισμένες δίνουν την παρακάτω τάση και φαίνεται να φορτίζουν/διαρκούν περισσότερο από ότι στην αρχή του project αλλά ακόμα η διάρκεια τους είναι ελάχιστη.



Έχω παραγγείλει ένα pack Li-Po και περιμένω να μου έρθει δεν ξέρω αν είναι εντελώς συμβατό με το ESC αλλά θα κάνω μετρήσεις και αν δεν "κόβει" πριν αποφορτιστούν υπερβολικά θα προθέσω ένα κύκλωμα προστασίας τους.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Επιστροφή στη δράση!!!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2020, 02:28:26 μμ »
Oι μπαταρίες ήρθαν αρκετά γρήγορα, είχα παραγγείλει μαζί ένα σετ φουρκέτες και μια κεραία γιατί είχαν χαθεί. Οι μπαταρίες είναι τύπου Li-Po 2 cell  3500mAh 25c μάρκας LRP. Μου άρεσει η συσκευασία τους η οποία περιέχει μέχρι και αυτοκόλλητα.

Ο φορτιστής μου επιτέλους μετά από 10 χρόνια έχει σωστές μπαταρίες να φορτίσει.Τις φορτίζει γρήγορα χωρίς να ζεσταίνεται και όταν φορτίσουν τις "συντηρεί" (προτιμώ να τις βγάζω όμως).

Δεν μπόρεσα να κρατηθώ και το πλάκωσα στα αυτοκόλλητα πριν καν δοκιμάσω τις μπαταρίες. Στην αρχή νόμιζα ότι το παράκανα αλλά σε μια-δυο μέρες το συνήθισα και τώρα δεν μου κάνουν "μπαμ" τα καινούργια όταν το κοιτάω.


Το σαραβαλάκι τώρα πετάει (στα δικά μου μάτια πάντα) ενώ έφαγε και τις πρώτες του τούμπες μετά από πολλά χρόνια. Όπως υποπτευόμουν το ESC δεν κόβει μόνο του για να προστατέψει τις Li-Po αλλά με το βολτόμετρο αγγαλία και συχνό έλεγχο τις παρακολουθώ. Η δύναμη του πέφτει αισθητά όταν πλησιάζει το όριο οπότε καταλαβαίνεις πότε να σταματήσεις.

Να δικαιολογήσω λίγο την επιλογή Li-Po αντί NiMH:
-O φορτιστής που είχα ήταν για Li-Po οπότε θα χρειαζόμουν και φορτιστή αν έπαιρνα πάλι NiMH.
-Τα κιτ brushless-esc που κυκλοφορούν και ίσως χρησιμοποιήσω για αναβάθμιση στο μέλλον είναι συμβατά με Li-Po.
-Είναι πιο ελαφριές βγάζουν παραπάνω volt και κοστίζουν σχεδόν το ίδιο με τις NiMH,
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Επιστροφή στη δράση!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 12:20:47 μμ »
Μετά από μια εβδομάδα χρήσης άρχισε να μου κάνει νούμερα το μοτέρ... Δεν ξεκινούσε μόνο του έπρεπε να του δώσεις με το χέρι για να αρχίσει να γυρνάει. Είδα το συμπλέκτη, το ESC τις μπαταρίες, τα κύρια γρανάζια γενικά ότι μπορείς να δεις και ότι μπορεί να φταίει.

Έμαθα ότι τα μοτέρ αυτά θέλουν καθάρισμα κάθε τόσο κάτι που δεν ήξερα :oops: είδα βίντεο και κατάφερα και το καθάρισα και όντως γυρνούσε πιο εύκολα με το χέρι. Πήγε λίγο καλύτερα γενικά αλλά ακόμα είχε πρόβλημα στην εκκίνηση.

Ήξερα ότι αυτά τα μοτέρ έχουν καρβουνάκια (brushes) και βρήκα πως βγαίνουν και τα καθάρισα καλά καθώς και το κομμάτι του μοτέρ (ρότορας?) που έχουν "επαφή". Αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα.

Ξενέρωσα τέρμα και το παράτησα μέχρι που το κοίταξα με ένα συγγενή μου που έχει εμπειρία με βιομηχανικά μοτέρ και μου άνοιξε τα μάτια. Η καμπύλη μου έιπε που έχουν οι άκρες τους έτσι έιναι όταν τα αλλάζω ενώ τα καινούργια είναι σχεδόν επίπεδα μπροστά. Έτσι τα λίμαρα να γίνουν φλατ και έβαλα αλουμινόχαρτο πίσω τους για να τα σπρώχνει το ελατήριο καλά μιας και με τη χρήση είχαν κοντίνει.

Το αμαξάκι δούλεψε!!! Ξεκίναγε μόνο του και έπιανε πλήρη ταχύτητα ενώ σε αντίθεση με πριν χαλάσει το μοτέρ εβγαζε ελάχιστες σπίθες!!! Η λύση όμως ήταν προσωρινή και τα καρβουνάκια πρέπει να αλλαχτούν.

Έβγαλα το ένα και το μέτρησα:



Αυτά είναι τα πιο κοντινά που βρήκα και πιστεύω με λίγο λιμάρισμα θα μπουν.



Όταν με το καλό έρθουν θα ποστάρω update.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Επιστροφή στη δράση!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 01:48:03 μμ »
Γεια χαρά,
Τί τύπο ESC έχεις; Μπορεί να δουλέψει με brushless;
 Ίσως από το να παιδεύεσαι με ψήκτρες και ελατήρια να συμφέρει να αλλάξεις τύπο κινητήρα.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Επιστροφή στη δράση!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 01:58:38 μμ »
Γεια χαρά,
Τί τύπο ESC έχεις; Μπορεί να δουλέψει με brushless;
 Ίσως από το να παιδεύεσαι με ψήκτρες και ελατήρια να συμφέρει να αλλάξεις τύπο κινητήρα.
 ::salut::

To ESC είναι για brushed μοτέρ βγάζει μόνο 2 καλώδια (τα brushless μοτερ έχουν 3 καλώδια) και υποστηρίζει ΝiMH μπαταρίες. Υπάρχουν οικονομικά σετάκια ΕSC και Βrushless που βελτιώνουν και τις επιδόσεις πέρα από την αξιοπιστία.
Όταν πήρα τις καινούργιες μπαταρίες πήρα LiPO γιατί είχα φορτιστή για τέτοιες (μου τον ειχαν δώσει για ΝiMH όταν το είχα πάρει καινούργιο :roll: ) και σε περιπτώση που αναβαθμίσω μοτέρ και ESC στο μέλλον.
Απλά επειδή δεν πρόλαβα να το δουλέψω πολύ όπως είναι τώρα και επειδή το κόστος για τα καρβουνάκια είναι μικρό το παλεύω ακόμα.

Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Επιστροφή στη δράση!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2021, 07:53:31 μμ »
Αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις να ασχολείσαι με ηλεκτρικά RC και δεν έχεις σκοπό να το αφήσεις το αμαξάκι στην άκρη, θα σου πρότεινα να προβείς στην αγορά κάποιου σοβαρού φορτιστή. Έτσι θα έχεις τη δυνατότητα να ελέγχεις πλήρως τις συνθήκες φόρτισης, αλλά και αποφόρτισης των μπαταριών σου (ρυθμό φόρτισης, αμπεράζ, βολτάζ κλπ.). Έτσι θα συντηρείς και καλύτερα τις μπαταρίες σου, αλλά ο φορτιστής θα σου δίνει και πολλά στοιχεία για την κατάσταση τους και τη συνολικότερη... υγεία τους. Επίσης must to have, είναι μία προστατευτική θήκη φόρτισης για τις LiPo, καθώς αν κάτι πάει στραβά κατά τη φόρτιση, η κατάσταση μπορεί να γίνει... εκρηκτική :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος trelomontelakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 136
  • Age: 25
  • Τόπος: Σαλαμινα
Απ: Επιστροφή στη δράση!!!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2021, 12:27:16 μμ »
Λίγο πάνω από 2 μήνες μετά μου ήρθαν τα καρβουνάκια. Ήταν αρκετά πιο μεγάλα από ότι περίμενα αλλά δεν πτοήθηκα. Τα λιμάρισα μέχρι να χωρέσουν, φυσικά έγινε χαμός αλλά πιστεύω άξιζε το κόπο.
Σύγκριση ενός καινούργιου με ένα που το λιμάρισα:

 
Τα παλιά είχαν το καλώδιο τους να καταλήγει  σε ένα σφιγκτήρα που είχε στο τέλος του ροδέλα και βίδωνε στο μοτέρ. Ο σφιηκτήρας δεν άνοιγε για να βάλω το καλώδιο από τα καινούργια. Σκέφτηκα να κολλήσω το νέο καλώδιο στο παλιό αλλά ίσως χρειαστεί να τα ξανά αλλάξω στο άμεσο μέλλον οπότε απλά τα έπλεξα.
 

Το σχήμα τους είναι "στο περίπου" και ο τρόπος που τα σύνδεσα "πρόχειρος" αλλά με τη πρώτη δοκιμή το μοτεράκι γύρισε!!! Περιμένω να φτιάξει λίγο ο καιρός για να το δοκιμάσω σε συνθήκες παιχνιδιού.
Κατά φαντασίαν επιδέξιος!!!

Tags: