Αποστολέας Θέμα: Χαλκομανίες ICM-ΤΡΑΓΙΚΕΣ  (Αναγνώστηκε 883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis42

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Τόπος: γερακας αττικης
  • modelclub.gr
Χαλκομανίες ICM-ΤΡΑΓΙΚΕΣ
« στις: Απρίλιος 06, 2020, 10:27:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα! Καλή υπομονή! Ευτυχώς το χόμπυ βοηθάει τα μέγιστα!
Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με τις χαλκομανίες στο πολύ καλό κιτ του spitfire xvi 1/48 της icm. Το κιτ το θεωρώ πολύ καλό σε λεπτομέρεια (κόκπιτ, κινητήρας κλπ), αλλά οι χαλκομανίες επιεικώς άθλιες. Με λίγο παραπάνω πίεση κόβονταν σε κομμάτια με πιο έντονο το φαινόμενο στις μαύρες γραμμές των πτερύγων που τις εφάρμοσα κομμάτι κομμάτι αφού τις έκοψα με το ψαλιδάκι για πιο εύκολο χειρισμό! Ευτυχώς πήρα χαμπαρι νωρίς τι συμβαίνει και τις κατάφερα.
Επειδή κιτ icm πρώτη φορά πήρα, και σκοπεύω να ξαναπάρω , αν βρω στην αγορά, οι χαλκομανίες είναι σε όλα έτσι ή ήταν μεμονωμένο περιστατικό στο spit?

Αποσυνδεδεμένος Sarunas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 595
  • Age: 53
  • Τόπος: Βολος
  • Γιωργος Σαρρης
Απ: Χαλκομανίες ICM-ΤΡΑΓΙΚΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2020, 04:28:01 μμ »
Έχω φτιάξει αρκετά κίτ της ICM... ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα σήματα. Ίσα-ίσα, ήταν πολύ καλά!
Νομίζω πως η μακρά αποθήκευση των κίτ σε μή ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας, καταστρέφει τις χαλκομανίες. Δέν θέλουν μεγάλες εναλλαγές θερμοκρασίας...

Αποσυνδεδεμένος vasilis42

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Τόπος: γερακας αττικης
  • modelclub.gr
Απ: Χαλκομανίες ICM-ΤΡΑΓΙΚΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2020, 05:49:33 μμ »
Στην δική μου περίπτωση σίγουρα δεν έπαιξαν ρόλο οι θερμοκρασίες. Πάντως διάβασα σε δύο ξένα άρθρα κατασκευής κιτ icm για το ίδιο πρόβλημα. Πάντως από την icm έμεινα γενικά πολύ ικανοποιημένος και σίγουρα θα επιδιώξω να ξαναγοράσω. 

Tags: