Αποστολέας Θέμα: A-7E HAF 1/72 Italeri  (Αναγνώστηκε 1605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
A-7E HAF 1/72 Italeri
« στις: Απρίλιος 04, 2020, 08:45:34 μμ »
Καλησπέρα σας ! Τέλος ! Το μοντέλο ξεπέτα έλαβε τέλος και τώρα πάμε για άλλα πιο όμορφα . Με κούρασε κάποια στιγμή και είπα να μην ασχοληθώ περισσότερο με φθορές . Ελπίζω να σας αρέσει !





Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2020, 10:10:15 μμ »
Βρε Διονύση έτσι είναι οι ξεπέτες;;;
Υπέροχο αποτέλεσμα ειδικά στο βάψιμο! Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να το ξανακοιτάξεις θυμίσου να προσθέσεις το λαμπάκι και την κεραιούλα στη ράχη πίσω από την καλύπτρα και να βάψεις το λαμπάκι στην κοιλιά πίσω από το μπροστινό σκέλος!

Και πάλι μπράβο και σε αναμονή του επόμενου χτυπήματός σου!!! ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2020, 10:40:45 πμ »
Διονύση έκανες πολύ καλή δουλειά. Σϊγουρα έπαιρνε ακόμα περισσότερη αλλά το αποτέλεσμα δείχνει πολύ καλό!
Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να το ξανακοιτάξεις θυμίσου να προσθέσεις το λαμπάκι και την κεραιούλα στη ράχη πίσω από την καλύπτρα και να βάψεις το λαμπάκι στην κοιλιά πίσω από το μπροστινό σκέλος!
+1

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 05, 2020, 12:06:13 μμ »
Πολύ όμορφη δουλειά και ωραίο ξεθώριασμα! Πρόσθεσε τα φώτα ναυτιλίας που αναφέρει ο Παναγιώτης και είσαι έτοιμος. Αφού έχεις κάνει τόσο καλή δουλειά συν θα ήταν να έβγαζες τους μια μίξη Β-D sidewinder του κίτ και να έβαζες τους P που φόραγαν τα Ελληνικά. Το παλιό καλό καλούπι της esci πρέπει να είναι φαντάζομαι?

Αποσυνδεδεμένος Spook_Zachos

  • Live to fly...Fly to live...Aces high...
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 305
  • Age: 34
  • Τόπος: ΠΡΕΒΕΖΑ / ΚΑΒΑΛΑ
  • Νικόλαος-Φίλιππος Ζάχος
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 05, 2020, 03:09:00 μμ »
Πολύ όμορφο Διονύση ιδικά το βάψιμο αν αναλογιστεί κανείς πως είναι 72αρι, εξαιρετική η όλη προσπάθεια !!!!  ::thumbleft:: ::thumbleft::

<<ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ>>

Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2020, 08:47:40 μμ »
Φωτιές ανάβεις Διονύση για βάψιμο παραλλαγής!! Όσο το βλέπω τόσο πιο πολύ μου αρέσει!!
Εξαιρετικό από κάθε άποψη!!
Το μόνο που εγώ προσωπικά θα προτιμούσα, είναι να έκανες λίγο πιο βρώμικο το κάτω μέρος με λαδιές κτλ αλλά και χωρίς αυτό είναι πανέμορφο!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Χρηστος Κ. RF-4E

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 49
  • modelclub.gr
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2020, 02:26:31 μμ »
Διονύση ποια χρώματα χρησιμοποιησες;

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2020, 04:04:18 μμ »
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για τις επισημάνσεις ! Ενδεχομένως οι φωτό Νώντα να μην το δείχνουν αρκετά βρώμικο αλλά και πάλι νομίζω ότι σήκωνε και άλλη βρώμα όπως σωστά έγραψες . Τώρα όσον αφορά στα χρώματα , χρησιμοποίησα τα gunze h311 ( κάτω επιφάνειες ) , h309 , H310 , H303 . Αυτό που έκανα είναι ότι πρώτα ψέκασα με ξανοιγμένα τα χρώματα και μετά έκανα μπαλώματα με το βασικό . Στην περίπτωση των κάτω επιφανειών μετά το ψέκασμα του βασικού , ψέκασα με smoke όλα τα πανελς αφήνοντας λίγο από το βασικό να φαίνεται .
Αυτό ήταν τεστ - ξεπέτα γιατί έχω ένα διθέσιο 48αρι να φτιάξω που θα ήθελα να το προσέξω περισσότερο προσθέτοντας λίγη λεπτομέρεια στο κόκπιτ και στις φωλέες .

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 01, 2020, 09:35:00 πμ »
Πολυ ωραίο αποτελεσμα στην παραλλαγή. Ηθελα και εγω λιγο περισσοτερη φθορά και ιχνη καπνούκαι λαδιων στο κατω μέροςτης ατρακτου. Συνολικάομως προκειται για πολυ καλη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 01, 2020, 08:44:47 μμ »
Αυτό που έκανα είναι ότι πρώτα ψέκασα με ξανοιγμένα τα χρώματα και μετά έκανα μπαλώματα με το βασικό .

Γηράσκω αεί διδασκόμενος.
Ούτε μποορούσα να φανταστώ ότι παίζει τέτοια τεχνική.. Μπαλώματα με το βασικό πάνω από ξανοιγμένο βασικό.
Μα τότε το βασικό δεν εινα βασικό  :? :? , αλλά το ξανοιγμένο είνα το βασικό  :roll: και εγώ μετά από τόσα χρόνια παρακολούθησης του ΜC , πρέπει να το συνειδητοποιήσω ... δεν είμαι εγώ αλλά κάποιος άλλος που μάλλον πρέπει να το πάρει απόφαση και να αρχίσει το ψάρεμα..

Μου άρεσε πάρα πολύ το βάψιμο ! και θα την εχω τη τεχνική στα υπόψιν..
Αναμένουμε το 48άρι .. !

 ::salut::
 

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 01, 2020, 08:49:55 μμ »
Σας ευχαριστώ και τους δυο και χαίρομαι που σας αρέσει ! Το βάψιμο με ξανοιγμένο το βασικό και μετά μπαλώματα με το βασικό ήταν ο μόνος τρόπος για να δείξω ο συγκεκριμένο αποτέλεσμα πιστεύω . Ενδεχομένως θα μπορούσα και με λάδια αλλά θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο . Ενώ έτσι αντί να κάνεις φωτίσματα που είναι το σύνηθες , κάνεις το αντίστροφο και καθάρισες .

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 02, 2020, 12:08:49 πμ »
Απλος, μεστος και περιεκτικος.
Δεν χρειαζεται να κυνηγαμε τις υπερπαραγωγες. Το τελικο φινιρισμα ειναι αυτο που θα μεινει στο ραφι.

Ωραιος οπως αναμενοταν!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 02, 2020, 12:05:43 μμ »
Πολύ ωραίο Διονύση,τα είπαμε και στο κατασκευαστικό! ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 02, 2020, 03:36:33 μμ »
Πολύ ωραίο με πολύ πετυχημένες τις φθορές, αντιπροσωπευτικές του πραγματικού!

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 02, 2020, 07:11:15 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας ! Το συγκεκριμένο κιτ ήθελε πολύ δουλειά για να δείξει , την οποία δεν ήμουν διατεθειμένος να κάνω . Ηταν όμως ένα πολύ καλό μοντέλο για να γίνει δοκιμή στην αναπαράσταση της συγκεκριμένης παραλλαγής ώστε να εφαρμοστεί στα επόμενα ελληνικά προτζεκτ που περιμένουν . Αυτές τις ημέρες έχω πιάσει ένα ακόμα χρέπι το F-4E της Esci στην 1/48 . Εκεί θα πέσει πολύ γέλιο γιατί η λεπτομέρεια απλά δεν υπάρχει . Η εφαρμογή είναι πολύ καλή και επίσης έχει χαραγμένη γράμμωση  ( τύπου χαράδρας ) . Τελοσπάντων τα ελληνικά 48άρια που θα φτιάξω μετά θα έχουν ως πρότυπο αυτό το μικρό όσον αφορά στο βάψιμο .

Αποσυνδεδεμένος paliosdimitris

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 275
  • Age: 43
  • Τόπος: πτολεμαιδα
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 08:35:15 πμ »
Καλημέρα. Σκαλίζω και εγω το εν λόγο κιτ. τι θα μπορούσες να βάλεις στο κιτ και δεν έβαλες? έγω θα προσπαθήσω να προσθέσω μερικές καλωδιώσεις στις φωλιές. τι cocpit θα το έχω κλειστό γιατί θα το κανω επετειακό .
πολύ καλή η δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: A-7E HAF 1/72 Italeri
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:31:46 πμ »
Καλημέρα. Σκαλίζω και εγω το εν λόγο κιτ. τι θα μπορούσες να βάλεις στο κιτ και δεν έβαλες? έγω θα προσπαθήσω να προσθέσω μερικές καλωδιώσεις στις φωλιές. τι cocpit θα το έχω κλειστό γιατί θα το κανω επετειακό .
πολύ καλή η δουλειά σου.
Δημήτρη καλημέρα . Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια . Νομίζω ότι αυτό που θα έκανα αν είχα όρεξη θα ήταν αυτο που έγραψες και εσυ , δηλαδή λεπτομέρεια στο σύστημα προσγείωσης γιατί είναι άδειο όπως θα έχεις παρατηρήσει και εσύ . Το μόνο που έκανα ήταν να τρυπησω την εισαγωγή του κινητήρα η οποία είναι φλατ .

Tags: