Αποστολέας Θέμα: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας  (Αναγνώστηκε 2528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« στις: Μάρτιος 27, 2020, 09:25:10 μμ »
Καλησπερα παιδιά λίγο τα φώτα σας..φτιάχνω που λέτε το cockpit απο ένα f4u αφού το έχω βάψει με ακρυλικά TAMIYA και ξεκινάω να του ψεκάζω βερνίκι galeria ακρυλικό της Winsor & newton gloss το οποίο το αραίωσα με lacquer thinner της TAMIYA περίμενα δυο μέρες να στεγνώσει αφού στέγνωσε πηγα να κάνω wash το οποίο ήταν της tamiya το panel line black το άφησα μισή ώρα και μετά μόλις έβρεξα λίγο την μπατονετα με lacquer thinner και πηγα να το σκουπίσω από το περίσσευμα αφού πήγε στης εσοχές κτλπ μου σήκωσε το χρωμα τι έκανα λάθος;

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2020, 09:35:10 μμ »
Πολύ φυσιολογικό αυτό που συνέβη...το lacquer thinner είναι από τα ισχυρότερα διαλυτικά να ξέρεις.Το λάθος που έκανες ήταν ότι σφράγισες με ακρυλικό βερνίκι το οποίο όμως είχες διαλύσει με lacquer thinner, οπότε βάζοντας από πάνω την μπατονέτα που ήταν νοτισμένη με lcquer thinner στην ουσία διέλυσες ξανά το βερνίκι.Τα winsor&newton είναι ακρυλικά βερνίκια και διαλύονται είτε με νερό είτε με azax. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2020, 09:42:40 μμ »
Σε ευχαριστώ αλεξ παρά πολύ για την απάντηση σου 👌δηλαδή τώρα αν  κάνω αραίωση 50/50 νερό με το galleria και το ξανά περάσω δυο χέρια στα υπόλοιπα μέρη που δεν τα έχω βάλει βερνίκι θα μπορέσω μετά άφοβα να ξανά καθαρίσω με μπατονετα κανονικά η θα πρέπει και να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο διαλυτικό στην μπατονετα?

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2020, 09:50:24 μμ »
Καλό θα ήταν στην βατονέτα να βάλεις white spirit αν έχεις και όχι lacquer thinner.Το panel liner είναι enamel να ξέρεις.Αν σφραγίσεις καλά με το βερνίκι και στεγνώσει δεν θα έχεις θέμα :wink: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2020, 09:53:21 μμ »
Α οκ και κάτι ακόμα πόση ώρα είναι καλό να περιμένω για να καθαρίσω το λάδια αφού έχουν τρέξει στα σημεία που πρέπει;

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2020, 09:57:56 μμ »
Το panel liner στεγνώνει γρήγορα,προσωπικά μετά από κανά μισάωρο εγώ το σκουπίζω.Αν χρησιμοποιήσεις λάδια ζωγραφικής τότε σίγουρα παραπάνω μιας και αργούν να στεγνώσουν αρκετά! :wink:
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2020, 10:01:39 μμ »
Μήπως θα έπρεπε να επιλέξω παρκετινη από εδώ και πέρα  με πινέλο να είμαι ήρεμος 🤔🙃 ευχαριστώ και πάλι άλεξ

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2020, 10:11:34 μμ »
Αφού έχεις αερογράφο θα σου έλεγα να μην χρησιμοποιήσεις πινέλο γιατί πιστεύω ότι έχεις καλύτερο έλεγχο και θα έχεις ομοιόμορφο αποτέλεσμα κιόλας.
Μπορείς να βάλεις και παρκετίνη αλλά αφού έχεις καλό βερνίκι δεν υπάρχει θέμα θεωρώ.
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2020, 11:06:12 μμ »
Έχω δοκιμάσει lacquer thinner με το αντίστοιχο βερνίκι
και δεν μπορώ να πω ότι δούλεψε. Καλύτερα με Ajax ή
αλκοολούχο λοσιόν αλλά θα χάσεις γυαλάδα. Τα wash
καθαρίζονται με white spirit ή αντίστοιχο "ελαφρύ" δια-
λυτικό ( άοσμο ) . Μην μεταχειριστείς Turpentine, είναι
πολύ ισχυρή. Μετά από ένα 10'-20λεπτο μπορείς ν'
αρχίσεις να σκουπίζεις το wash.

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2020, 01:10:39 πμ »
Το panel line της tamiya περιέχει καθόλου τίποτα που σχετίζεται με turpentine και θα μου κανεί ζημιά?

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2020, 08:54:22 πμ »


Το panel line είναι enamel και δουλεύει μια χαρά πάνω από κανονικά ακρυλικά βερνίκια.

ΌΜΩΣ προσοχή: το Galeria είναι ακρυλικό αλλά είνα εξαίρεση γιατί είναι removable όπως και άλλα βερνίκια της Winsor & Newton (το Artist's). Αραιώνονται με νερό αλλά καθαρίζουν με διαλυτικό (έχουν ένα δικό τους remover αλλά καθαρίζουν και με απλό white spirit, πόσο μάλλον με lacquer thinner). Ο λόγος είναι ότι είναι σχεδιασμένα να τα βάζεις πάνω από ακρυλικά χρώματα για προστασία αλλά να μπορείς να τα αφαιρείς αν χρειαστεί (να κάνεις διορθώσεις ή αν κιτρινίσει το βερνίκι) με διαλυτικό, το οποίο δεν πειράζει τα ακρυλικά χρώματα που είναι από κάτω. Οπότε τα ακρυλικά βερνίκια της winsor & newton κάνουν μόνο για ακρυλικά wash, panel line κλπ.

Συνεπώς ΟΧΙ Tamiya panel line ή άλλο enamel wash πάνω από το Galeria. Μόνο υδατοδιαλυτά ακρυλικά wash, όπως της Vallejo.
Εναλλακτικά, βάλε άλλο ακρυλικό βερνίκι αντί για το Galeria.

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2020, 09:45:59 πμ »
Καλημέρα Κώστα για να καταλαβω δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω white spirit γιατί θα σηκώσει το βερνίκι τώρα με λάδια ζωγραφικής μπορώ να φτιάξω μόνος μου και αν ναι τι λάδια και κάτι ακόμα ψεκάζω ψεκάζω αλλά γυαλάδα δεν φέρνει το wn το αραιώνω με νερό μισό μισό έχω σκάσει από εχτές το βράδυ Διαβάζω διαβάζω εδώ μέσα αλλά ακούω 100 γνώμες να το απλώσω χωρίς να το αραιώνω κτλπ κτλπ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 28, 2020, 10:18:35 πμ »
Το βερνίκι Galeria καθαρίζει, αφαιρείται με διαλυτικό. Συνεπώς δεν μπορείς να βάλεις τίποτα που να έχει διαλυτικό. Τα λάδια αραιώνονται με διαλυτικό, συνεπώς είναι ακατάλληλα γιατί για να φτιάξεις panel liner και wash θα πρέπει να τα αραιώσεις με πολύ διαλυτικό.
Αν ξαναπέρασες το Galeria, τότε υποχρεωτικά θα πρέπει να περάσεις wash νερού και όχι enamel ή λάδια. Το πιο απλό είναι να περάσεις ακρυλικό χρώμα πολύ αραιωμένο με νερό συν κάποιο wetting agent (όπως flow improver ή ελάχιστο υγρό σαπούνι για πιάτα). Δεν είμαι σίγουρος για τα Tamiya γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Αν αραιώνονται με νερό, θα χρησιμοποιήσεις νερό για να φτιάξεις το panel liner και όχι διαλυτικό ακρυλικού.

Δεν είναι γνώμη, είναι γεγονός:Galeria Gloss Varnish"A unique removable gloss varnish for the protection of finished artwork."
Για την απώλεια γυαλάδας ίσως φταίει η μεγάλη αραίωση με νερό. Δοκίμασε είτε ένα νερό πέντε βερνίκι, είτε απλά πέρασε το με φαρδύ πινέλο.
Επίσης θέλει προσοχή η απόσταση. Αν ψεκάζεις από υπερβολικά μακριά είναι πιθανό να ψιλοστεγνώνει μέρος του βερνικιού μέχρι να φτάσει στο μοντέλο και για αυτό να μην γυαλίζει αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 28, 2020, 11:27:06 πμ »
Δεν συμφωνώ για τα διαλυτικά enamel και τα Galeria βερνίκια.
Έχω εφαρμόσει πολλάκις  :mrgreen: wash με white spirit, λαδιών
και enamel, ακόμη και μετά από 1 ώρα και δεν έπαθαν τίποτα.
Με το τίποτα εννοώ ότι το υπόστρωμα ήταν λάδι ή enamel κάτω
από το βερνίκι και δεν επηρεάστηκε στο παραμικρό. Η turpentine
όμως σαν διαλυτικό τα σηκώνει, όπως και το οινόπνευμα, το Ajax
και το διαλυτικό της Tamiya-Gunze. Εάν κάνεις wash με αντίστοιχο
διαλύτη πάνω στα - κατά τ' άλλα μια χαρά - βερνίκια της Galeria, θα
τα πάρεις όλα στη μασχάλη. :lol:

Σαν παράδειγμα δες εδώ  ένα σχόλιό μου ::arrowred:: https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,26497.msg679247.html#msg679247
Περιττό να σου πω ότι δούλεψαν τέλεια τα washes και τα λερώματα,
πάνω από το βερνίκι της Galeria - Winton.

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 28, 2020, 11:42:18 πμ »
Εγώ θα πω το εξής:
Μιας που δε σε πειράζει να παίζεις με μυρωδάτα υλικά όπως το lacquer thinner και συνάμα έχεις το tamiya panel liner, το μόνο λάθος που έκανες ήταν να σκουπίσεις το wash με lacquer thinner.
Σαν γενικός κανόνας, είναι λάθος να χρησιμοποιείς wash και διαλυτικό για το καθάρισμά του ίδιας βάσης με το χρώμα και βερνίκι που έβαψες νωρίτερα.

Προτείνω λοιπόν το εξής σε συνδυασμό με τα υλικά που ήδη έχεις.
Πάρε το βερνίκι της Tamiya clear gloss X22, αραίωσέ το 50/50 με το lacquer thinner ή 60/40 (thinner/paint) και ψέκασέ το.
Βάλε το panel liner, αλλά σκούπισε με μπατονέτα με άοσμο δυαλιτικό enamel όπως το Sansodor.
Τα άοσμα δεν είναι τόσο δυνατά διαλυτικά.

Προσωπικά επειδή δε δίνω μεγάλη βάση στα πιλοτήρια κάνω τα παρακάτω:
Α. Βάφω το πιλοτήριο με χρώματα Gunze, Life color, Humbrol. Ότι μου έχω για την περίπτωση.
Β. περνάω με πινέλο το AK gauzy agent (είναι κάτι σαν παρκετίνη). Δεν αραιώνεται αυτό. Εδώ μπορείς αντί αυτού να ψεκάσεις το Χ22.
Γ. βάζω panel liner ή AK dark wash,
Δ. το σκουπίζω χωρίς το sansodor βάζοντάς το μόνο όταν κάπου έχει βρομίσει αρκετά
Ε. ψεκάζω ένα ματ βερνίκι

Υπόψιν πως προτείνω το gauzy μόνο για τέτοιες μικρές χρήσεις και όχι για να βερνικώσεις όλο το μοντέλο. Για αυτό έχω καταλήξει στην παραπάνω λύση του X22 & Levelling thinner.
Επίσης μην περάσεις πινελάτο το Χ22 πάνω από χρώματα Tamiya. Υπάρχει πιθανότητα να αναστήσει τα χρώματα και να τα ανακατέψει.



Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 28, 2020, 12:08:43 μμ »
Κοίταξε είναι και θέμα τύχης, αλλά βασικά είναι δύο παράμετροι για να γίνει ζημιά:Πρώτον, αν φύγει το βερνίκι. Το βερνίκι φεύγει με διαλύτη από το σχεδιασμό του. Την έχω πατήσει με white spirit και το Artist's της W&N, που είναι UV resistant και πιο "επαγγελματικό" σε σχέση με το Galeria και μετά πρόσεξα ότι το γράφει στη συσκευασία. Νομίζω ότι το turpentine είναι το κατ' εξοχήν remover για αυτά τα βερνίκια αλλά και το white spirit έχει παρόμοιο αποτέλεσμα.
Δεύτερον, τι γίνεται από κάτω, αν φύγει το βερνίκι. Δηλαδή αν τα χρώματα που έχεις επηρεάζονται από το διαλύτη που θα έχει το wash. Αν έχει φύγει το βερνίκι και δεν επηρεαστούν τα υποκείμενα χρώματα είναι (περίπου) σαν να έβαλες το wash κατευθείαν στα χρώματα. Λέω περίπου γιατί δεν θα φύγει τελείως το βερνίκι αφού δεν καθάρισες επί τούτου (π.χ. έτριψες).
Στη δική μου περίπτωση δεν χάλασαν τα υποκείμενα χρώματα απλά λάσπωσε το βερνίκι με το wash. Οπότε στη συνέχεια καθάρισα από την αρχή το μοντέλο με white spirit και προχώρησα με κανονικό ακρυλικό βερνίκι (ή παρκετίνη, δεν είμαι σίγουρος, αλλά είναι το ίδιο).Τα ακρυλικά επηρεάζονται πολύ άσχημα από οινόπνευμα, άζαξ. Αντίθετα τα enamel περισσότερο από white spirit και διαλυτικά για enamel, αλλά και πάλι εξαρτάται πόσο καλά είχαν στεγνώσει. Το lacquer thinner επηρεάζει και τα δύο πολύ άσχημα.
Εξαρτάται πάντα από τη συγκεκριμένη μάρκα και το πόσο καλά έχει στεγνώσει, αλλά για να μην μπλέκουμε με πολλαπλούς παράγοντες και συνθήκες περάσματος, η ασφαλής προσέγγιση είναι να μην χρησιμοποιούμε removable βερνίκια σαν προστασία για wash γιατί ακριβώς είναι removable. Πολλά από τα βερνίκια ζωγραφικής είναι removable οπότε θέλει προσοχή στο προϊόν που θα αγοράσουμε.
Από εκεί και πέρα φυσικά ο συνδυασμός χρωμάτων και τρόπου εργασίας που έχει κάνει ο καθένας και έχει δοκιμάσει χωρίς προβλήματα δεν μπορεί να αμφισβητηθεί, όπως φαίνεται και από τις εκπληκτικές δουλειές σου, Κώστα. :lol:

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 28, 2020, 01:46:34 μμ »
Καταρχάς παιδιά σας ευχαριστώ όλους για της απάντησης δεν κρύβω ότι μπερδεύτηκα λίγο  λοιπόν λόγο ότι είναι η μέρες τέτοιες και δεν μπορούμε άνετα μα ψάξουμε για νέα υλικά και είναι σκ και θέλω να μοντελαρο Κιόλας χαχα θα προσπαθήσω με αυτά που έχω τα υλικά πειράματα όσο δεν πάει Με λίγα λόγια  τώρα για καθάρισμα από panel line tamiya  wash θα δοκιμάσω πολύ απαλά με άοσμο white spirit και βλέπουμε

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 28, 2020, 02:12:51 μμ »
Κώστα από ότι κατάλαβα τα δουλεύεις αρκετά μπορώ δηλαδή να δοκιμάσω με white spirit να καθαρίσω μετά το wash με το  panel line της tamiya?

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 28, 2020, 09:49:20 μμ »
Κώστα από ότι κατάλαβα τα δουλεύεις αρκετά μπορώ δηλαδή να δοκιμάσω με white spirit να καθαρίσω μετά το wash με το  panel line της tamiya?

Λοιπόν, εδώ είναι και το catch της υπόθεσης που λένε και
στο χωριό μου  ::glossa::. Όπως ανέφερα παραπάνω, ήθελα φθορές
σε layers και σε συνδυασμό με την ανυπομονησία :lol: ,
κοπάναγα πάνω σε λάδια που μόλις είχα περάσει σε πηχτή
μορφή με τρίψιμο και χωρίς ν' αφήσω περιθώριο για στέγνωμα,
βερνίκι ματ της Galeria, άφηνα καμμιά ώρα να στεγνώσει και
συνέχιζα με λάδια ξανά με wash και τρίψιμο με το πινέλο,
μέχρι να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα. To βερνίκι το αραιώνω
με λίγο υγρό τζαμιών ( το drolio του Σκλαβενίτη  :lol: ).

Καμμιά φορά, τα λάδια κόβουν και γίνονται σαν κόκκοι κι έτσι
υπέθεσα ότι με τη χρήση ενός πιο "εξειδικευμένου" διαλυτικού
( turpentine , τη δουλεύανε όλοι οι μεγάλοι μοντελιστές, ο
Verlinden στα βιβλία του κλπ ) θα ρέουν πιο όμορφα και θα
δουλεύονται καλύτερα. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Τα σήκωσε όλα από
κάτω, βερνίκι, λάδια , εκτός από το υπόστρωμα που ήταν Gunze
ή Tamiya. Με απλό white spirit ή ακόμη καλύτερα, με τα άοσμα
του εμπορίου που είναι πιο μαλακά , δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
Ψέκαζα-δούλευα πινέλο-ψέκαζα-κλπ. έως και 6-7 βερνικώματα.  :lol:

Το catch λοιπόν που ανέφερα είναι ότι το βερνίκωμα "σκοτώνει" τη
χρωματική ζωντάνια. Με ένα flat , έχασες όλη την υφή και την
ποικιλία των αποχρώσεων. Πλέον δεν βερνικώνω, αφήνω να στεγνώνουν,
τα υποστρώματα, δουλεύω με διαφορετικά υλικά ( ακρυλικά -σμάλτα
- ακρυλικά ) και όταν χρειάζεται χρόνος, κάνω το βράδυ ότι χρειαστεί,
πάω δουλειά το πρωί και συνεχίζω το βράδυ πλέον. ::salut::

Συγγνώμη για το σεντόνι, ήθελα να σου αναλύσω τη γενική προσέγγιση
που ακολουθώ σε θέματα φθοράς με διάφορα διαλυτικά. Αποφεύγω
wash με ακρυλικά Gunze-Tamiya με το διαλυτικό τους ( που περιέχει
οινόπνευμα ) , γιατί όπως ανέφερε ο Κωστής, το βερνίκι είναι removable
και θα σηκωθεί για πλάκα  και αυτό αλλά και το υπόστρωμα, μέχρι το αστάρι
και ίσως μέχρι και αυτό, αναλόγως της σύστασής του ( το έχω πάθει  :lol: :lol: :lol:)

Από εκεί και πέρα φυσικά ο συνδυασμός χρωμάτων και τρόπου εργασίας που έχει κάνει ο καθένας και έχει δοκιμάσει χωρίς προβλήματα δεν μπορεί να αμφισβητηθεί, όπως φαίνεται και από τις εκπληκτικές δουλειές σου, Κώστα. :lol:

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Έχω δοκιμάσει , έχω φάει κανά 2 σούπες
και έχω καταλήξει σε κάποια διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 29, 2020, 04:39:17 μμ »
ευχαριστώ κώστα Τώρα έχω βαψει ένα πλαστικό κουτάλι για δοκιμές έχω αραίωση με πολύ ελάχιστο νερό το gloss της Winsor το έκανα δυο χέρια με διαφορά 10 λεπτών τώρα το αφήνω να στεγνωση αλλά δεν βλέπω να κάνει γυαλάδα ποσά χέρια θέλει λέτε

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 29, 2020, 04:42:45 μμ »
Δυστυχώς , όπως σου ανέφερα παραπάνω, το gloss της
εάν αραιωθεί γίνεται σατινέ. Εάν δεν αραιωθεί θα σου κάνει
εφφέ φλούδας πορτοκαλιού. Δεν ενδείκνυται για high gloss
finish.
Δοκίμασε με οινόπνευμα ή αλκοολούχο λοσιόν.

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 29, 2020, 04:50:28 μμ »
έχεις κανένα άλλο υλικό  να προτείνεις για να κάνω gloss? επίσης αν βάλω οινόπνευμα δεν θα έχω θέμα μετά αν πάω με white spirit να καθαρίσω να σηκώσω χρώμα...

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 29, 2020, 05:53:11 μμ »
Δεν θα έχεις θέμα.
Εάν δεν έχεις κάτι άλλο, δοκίμασε παρκετίνη.

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 29, 2020, 06:02:50 μμ »
το λέω γιατί από ότι κατάλαβα από τα  winsor που έχω θα κρατήσω  μόνο το  mat για το τέλος και gloss θα το έχω για καμιά σταγόνα να βάζω στο πάνελ του cockpit να κάνει εφέ τζαμάκι στους δείκτες... αν είναι κάτι που μπορώ να παραγγείλω για gloss πείτε μου να κάνω αγορά κάτι που είναι καλύτερο και από παρκετίνη

Αποσυνδεδεμένος JIMIS-25

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 115
  • Age: 39
  • Τόπος: thessaloniki
Απ: προβλημα με το wash...λιγο τα φωτα σας
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 03, 2020, 12:11:11 πμ »
Λοιπόν επειδή δεν ήθελα να ζαλίζω κόσμο γιατί αυτό πηγα να κάνω στο τέλος χαχα έκανα το εξής πήρα 3 πλαστικά κουτάλια τα έβαψα με ακρυλικά και πέρασα στο κάθε ένα από ένα βερνίκι για να έχω καθαρή άποψη το ένα το πέρασα παρκετινη το ένα tamiya-x-22 και το άλλο to galeria το tamiya το αραίωσα με lacquer thinner to galeria με νερό τα πέρασα όλα από δυο καλές φορές υλικό με διαφορά μια μέρας την πιο μεγάλη γυαλάδα την έκανε το galeria αραιωμένο με νερό δεύτερο το tamiya και Τρίτη η παρκετινη μετά έβαλα να δω αν βγαίνει το χρωμα με white spirit όλα κομπλέ κανένα δεν έβγαλε μόνο η παρκετινη ελάχιστο ίσα ίσα όταν όμως έβαλα lacquer όπως σας είπα πιο πάνω στην πρώτη φορά το  έβγαλε   Από όλα επίσης έριξα το tamiya panel line σε όλα τα κουτάλια κανένα θέμα μια χαρα το καθάρισα και δεν έκανε καμία ζημιά πουθενά και ας έχει μέσα διαλυτικό όλα κομπλέ έχω κάποιες άλλες ερώτησης όμως και για να μην ανοίγω άλλο τοπικ θα ρωτήσω από εδώ θέλω να κάνω high light με πινέλο όπως έχω διαβάσει το εφαρμόζω ανοίγοντας λίγο το αρχικό χρωμα που έχω βάψει και απαλά με το πινέλο το περνάω από πάνω το θέμα είναι ότι έβαψα με ακρυλικά με αερογραφο θα κάνω με ακρυλικό πάλι η θα πρέπει να πάρω χρωμα για πινέλο και επίσης πως θα βρω να πετύχω το ίδιο χρωμα με αυτό που έβαψα με τον αερογραφο; και κάτι  τελευταίο κουμπιά βάψιμο  και στεγνό  πινέλο κτλπ στο cockpit θα κάνω αφού το περάσω ματ βερνικη και μπορώ να κάνω με ακρυλικά η θέλω και εκεί χρώματα νερού που είναι για πινέλο? Αυτά σας ζάλισα

Tags: