Αποστολέας Θέμα: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941  (Αναγνώστηκε 10272 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ι.Περδικοπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • modelclub.gr
Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 09:57:44 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα. Μετά από αρκετά  χρόνια, 17 περίπου, προσπαθώ να ξεκινήσω να κατασκευάζω πάλι. Φυσικά έχω εντυπωσιαστεί με το Φόρουμ,  πόσες πολλές πληροφορίες μπορώ να αντλήσω από το διαδίκτυο αλλά και τα υλικά που υπάρχουν πλέον. Χρειάζομαι την βοήθεια σας, όσων τουλάχιστον γνωρίζουν το θέμα. Έχω ξεκινήσει να κατασκευάζω ένα  universal carrier της 19 Μηχανοκίνητης μεραρχίας  1941. Πρώτο πρόβλημα λόγο αγνοίας. Προμηθεύτηκα το κιτ της Tamiya  και ανακάλυψα α) είναι αξιοπρεπές αλλά το ίδιο όπως πριν 20, τουλάχιστον, χρόνια. Β) Έλα μωρέ 2 πλευρικές ποδιές θέλει να φτιάξεις και 2 φανάρια. Μόλις άρχισα να το ψάχνω καλυτέρα είδα ότι θέλει δεκάδες παρεμβάσεις και συνεχώς βρίσκω και άλλες . Λόγο επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων πιστεύω ότι λίγο πριν τα  Χριστούγεννα  θα είμαι έτοιμος για αστάρωμα (θα ανεβάσω φωτο με τις παρεμβάσεις πριν).  Ερωτήματα δυο:
1)   θα βαφεί με αναμίξεις humbrol,  μπορώ να χρησιμοποιήσω αστάρι ακρυλικό (εχω) ή να βάψω ένα γκρι enamel όπως έκανα παλιά.
2)   Έχω προμηθευτεί χαλκομανίες της LM. Στις οδηγίες της  προτείνει βασικό χρώμα G5 και λωρίδες από  G3  ή / και G4. Σε αγγλικές ιστοσελίδες προτείνουν (British Vehicle Camouflage, 1939-45Version 6, JANUARY 2008 Mike Starmer and Mike Cooper) βασικό χρώμα G3 και λωρίδες από  G4  ή / και G5. Αυτό που δεν ξερω είναι αν τα οχήματα που μας είχαν παραδώσει οι Βρετανοί ήταν βαμμένα κατά εξαίρεση με τον τρόπο LM ή αν υπάρχει κάποιο άρθρο της IMPS  που αναφέρει κάτι διαφορετικό.
Ευχαριστώ εκ των πρότερων για την υποστήριξη
ΥΓ ελπίζω να ανέβασα το ερώτημα μου στο σωστό σημείο και με τον ορθό τρόπο

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 07:16:29 πμ »
Καλως ήρθες και πάλι στο χόμπυ!!!!

Τα Carriers στάλθηκαν στην Ελλάδα από την Β. Αφρική. Τα χρώματα που ήταν αρχικά βαμμένα (Light Stone, ή Caunter), ήταν εντελώς ακατάλληλα για το περιβάλλον της ανοιξιάτικης Ελλάδας. Σύμφωνα με τις αναφορές, βάφτηκαν στην Ελλάδα με χρώματα της εταιρίας ΙΡΙΣ, που απλώς έμοιαζαν με τα αντίστοιχα βρετανικά....

Χωρίς να μπορώ να είμαι 100% σίγουρος λοιπόν, νομίζω πως ο συνδυασμός της LM είναι πολύ πιο πιθανός.

Θα προσπαθήσω να βρω και σχετικές (ασπρόμαυρες) φωτογραφίες που ίσως σε βοηθήσουν....
Καλή συνέχεια ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ι.Περδικοπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • modelclub.gr
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 10:12:04 πμ »
Καλημέρα
Ευχαριστώ καταρχήν για την υποστήριξη. Η λογική λέει ότι μας παραχωρηθήκαν από τα οχήματα που είχαν στην Β Αφρική όπως μου επιβεβαίωσες και εσύ . Αυτό που με μπερδεύει  είναι ότι:
1)   Στο φιλμάκι από την παραλαβή τον οχημάτων στο Πειραιά είναι μονόχρωμα (οι ελκυστήρες πυροβόλου έχουν παραλλαγή από δυο χρώματα τουλάχιστον)
2)   Σε φωτογραφίες που τραβήχτηκαν μετά την συνθηκολόγηση τα οχήματα έχουν παραλογή (πιθανόν  δυο  τουλάχιστον χρωμάτων) χωρίς όμως να έχουν σβηστεί τα Βρετανικά νούμερα.
Φυσιολογικά όταν βάφτηκαν από εμάς (νέα πληροφορία για εμένα, δεν ήξερα πως  χρησιμοποιηθήκαν χρώματα της εταιρίας ΙΡΙΣ  που έμοιαζαν με τα αντίστοιχα βρετανικά) περαστήκαν λωρίδες  πάνω από το βασικό χρώμα προσέχοντας  το σημείο με τα νούμερα να μείνει ομαλά με το αρχικό χρώμα. Αποκλείω το  να βάφτηκε όλο με κάποια χρώματα και να ξαναπεραστήκαν τα βρετανικά νούμερα από επάνω.
Οποιαδήποτε πληροφορείς έχεις ή μπορεί να μου δώσει κάποιος πραγματικά θα με βοηθήσει. Είναι η δεύτερη προσπαθεί που κάνω για το ίδιο θέμα. Η προηγούμενη (πριν από 20 μπορεί και παραπάνω χρονιά) κατασκευαστικά -εμφανισιακά είχε πάει πολύ καλά άλλα ιστορικά είναι εντελές λάθος. Τότε η συλλογή στοιχείων ειδικά αν δεν ανήκεις σε συλλόγους ήταν δύσκολη και τα στοιχεία αντικρουόμενα. Αυτή την φορά θέλω να το κάνω όσο το δυνατών καλύτερο.
Έλπιζε να μην κουράζω με τα μεγάλα μηνύματα – ερωτήματα. 

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 11:26:18 πμ »


Χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα και κρίνοντας μόνο από τις ασπρόμαυρες φωτογραφίες με ό,τι συνεπάγεται αυτό,θεωρώ τη πρόταση του Mike Starmer πιθανή αλλά της LM λογικότερη.Αναρτώ και μία φωτογραφία βρετανικού carrier για οπτική σύγκριση:



Το κιτ της Tamiya είναι αρκετά καλό ακόμα και με τα σημερινά κριτήρια.Τα κυριότερα μειονεκτήματα του είναι οι ερπύστριες (βρίσκονται σε after market) και το πάχος της εμπρόσθιας θωράκισης (μεγάλος πονοκέφαλος).  :?

Καλή επιστροφή στο υπέροχο χόμπυ μας.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ι.Περδικοπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • modelclub.gr
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 11:47:01 πμ »
Ευχαριστώ για την βοήθεια, εκτός όλων των θεμάτων που αναφέρεις το κιτ που έχω είναι άλλος τύπος (Mk2 αντί για ΜΚ1). Βέβαια από την άλλη το χόμπι είναι διασκέδαση, οπότε ναι, το ψάξιμο και οι παρεμβάσεις έχουν πλάκα. Έχω πολλά να κάνω ακόμα (κόβω- αφαιρώ κομμάτια, τρίβω, κατασκευάζω καινούργια μικρά κομμάτια, βάζω πιρτσινια κτλ )για να πλησιάσει στο πραγματικό (τέλειο δεν θα γίνει, αξιοπρεπές, ελπίζω) και δεν ξεκίνησα ακόμα βάψιμο. Επιπλέον πληροφορείς για τα χρώματα και όχι μόνο, φυσικά  είναι θεμιτές
Για την ερώτηση μου για το αστάρι ξέρει κάποιος να απαντήσει;;

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 01:03:38 μμ »
Καλή επάνοδο στο χόμπυ και καλωσήρθες στο MC :!:

Για το ιστορικό κομμάτι της ερώτησης δε μπορώ να σε βοηθήσω, καθώς δεν ασχολούμαι με τη συγκεκριμένη περίοδο του ΕΣ και πολύ περισσότερο για το συγκεκριμένο όχημα (το οποίο σιχαίνομαι :oops: :mrgreen:)

...
Για την ερώτηση μου για το αστάρι ξέρει κάποιος να απαντήσει;;
Όσο για το αστάρι, όταν λές "ακρυλικό", ποιό ακριβώς εννοείς :?:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ι.Περδικοπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • modelclub.gr
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 01:34:12 μμ »
αστάρι, lifecolors, δεν την ξέρω την εταιρία (εχω 5 χρώματα της, αγορά για τον μικρο μου που παλεύει να κατασκευάσει ένα αεροσκάφος)  λίγο που τα δούλεψα είναι λεπτόκοκκα αν και με το πινέλο που τα δουλεύει ο μικρός θέλουν πολλαπλά περάσματα. δεν ξέρω την επίδραση εναμελ πάνω στο ακρυλικό αστάρι (σε βάθος χρόνου) και αν υπάρχει λόγος να αλλάξω αυτό που έκανα.Με ακρυλικά εχω εμπειρία μόνο με γυαλιστερά ή  ημιγυαλιστερά βερνίκια που περνούσα πριν τις χαλκομανίες. Σαν αστάρι περνούσα με αερογραφο ένα  "ψιλό" χέρι ανοικτό γκρι humbrol

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 01:56:05 μμ »
Καλή επάνοδο και από εμένα.  Εγώ δουλεύω Χρόνια τώρα humbrol χρώματα . Αστάρι ( καποιο ανοιχτο γκρι χρωμα humbrol  ) στην ουσία χρησιμοποιώ για να δω ατέλειες μιας και τα enamel δεν χρειάζονται ασταρι γιατί έχουν τέλεια πρόσφυση στο πλαστικό.  Στην συνέχεια περνάω gloss ακρυλικο βερνίκι και στην συνέχεια τοποθετώ χαλκομανιες και κάνω wash . Ξανά σφραγιζω με βερνίκι και κάνω φθορές  !!! Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 02:17:58 μμ »
Αστάρι, Lifecolor, δεν την ξέρω την εταιρία (εχω 5 χρώματα της, αγορά για τον μικρο μου που παλεύει να κατασκευάσει ένα αεροσκάφος)  λίγο που τα δούλεψα είναι λεπτόκοκκα αν και με το πινέλο που τα δουλεύει ο μικρός θέλουν πολλαπλά περάσματα. δεν ξέρω την επίδραση εναμελ πάνω στο ακρυλικό αστάρι (σε βάθος χρόνου) και αν υπάρχει λόγος να αλλάξω αυτό που έκανα.Με ακρυλικά εχω εμπειρία μόνο με γυαλιστερά ή  ημιγυαλιστερά βερνίκια που περνούσα πριν τις χαλκομανίες. Σαν αστάρι περνούσα με αερογραφο ένα  "ψιλό" χέρι ανοικτό γκρι humbrol
Όπως σου έγραψε κι ο Περικλής παραπάνω, αφού θα βάψεις με Humbrol, είναι μάλλον περιττό το αστάρι. Αν τώρα θέλεις να ασταρώσεις οπωσδήποτε, αν μιλάμε για αυτό



αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει συγκεκριμένα το αστάρι, να σε προειδοποιήσω ότι γενικότερα τα Lifecolor είναι κομματάκι δύστροπα με τον αερογράφο, καλό είναι να αραιώνονται με το δικό τους διαλυτικό και εί δυνατόν να προστίθεται λίγο retarder ή flow improver. Πέραν τούτου, αναλόγως του πόσο "δυνατό" (πολυουρεθάνης, white spirit, Humbrol?) θα είναι το διαλυτικό που θα χρησιμοποιήσεις στο enamel μετά, δεν ξέρω μήπως αντιδράσει με το Lifecolor από κάτω. Δεν είναι πολλές οι φορές, αλλά κατά καιρούς έχουμε δεί να υπάρχουν άσχημες αντιδράσεις μεταξύ χρωμάτων, των οποίων ο συνδυασμός θεωρητικά είναι ακίνδυνος (πχ Gunze χρώματα με Humbrol Clear βερνίκι).
Καλύτερα, ή μην ασταρώσεις καθόλου, ή προμηθεύσου κάποιο laquer based αστάρι σε σπρέυ (Gunze, Tamiya, Vallejo, AK, Body, Motip κτλ.) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ι.Περδικοπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • modelclub.gr
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 02:37:07 μμ »
Ευχαριστώ όλους σας. είχα βελτίωση στην γνώση των θεμάτων που με απασχολούσουν, βέβαια συνεχίζω το ψάξιμο για όσο το δυνατόν καλύτερη ιστορική τεκμηρίωση.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ή διαφορετικό στο θέμα των χρωμάτων που χρησιμοποιήθηκαν στα universal carrier της 19 μηχανοκίνητης το 1941 ας βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος Ι.Περδικοπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • modelclub.gr
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 03:08:36 μμ »
Αστάρωμα αναγκαστικά πρέπει να κάνω λόγο διαφορετικών υλικών που εχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα (φύλο πλαστικού,χαλκοσυρμα,διάφορα μήκη πλαστικού και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε από είδη πλαστικού). Αυτό όμως που θα κάνω είναι (μετά από αυτά που μου γράψατε) να παραμείνω σε δοκιμασμένες διαδικασίες.  Ευχαριστώ πολύ (περιμένω βέβαια καμιά καλή πληροφορία ή επιβεβαίωση για τις αποχρώσεις, αν έχει κάποιος).

Αποσυνδεδεμένος Ι.Περδικοπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • modelclub.gr
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 24, 2020, 05:54:45 μμ »
Έχω ολοκληρώσει κατά τα 2/3  την διασκευή του universal carrier MKII  της TAMIYA σε  MK I (απόλαυση για μαζοχιστές)  ώστε να  αναπαραστήσω ένα όχημα της XIX μηχανοκίνητης μεραρχίας  1941 (έχουν να τοποθετηθούν λίγα παρελκόμενα). Το αποτέλεσμα έως τώρα  θεωρώ ότι είναι  αξιοπρεπές. Δυστυχώς κάποια πράγματα δεν έγιναν όπως ήθελα π.χ. με «άφησε» ο αερογραφος (BADGER 175, ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να επικοινωνήσω με Καλφακη για να παραγειλω ανταλλακτικό;) μετά το βασικό χρώμα (Khaki Green G3) και αναγκαστικά η παραλλαγή (Light Green G5, και Nr. 17 erdgelb το όποιο θα γίνει ποιο καφέ στην πορεία)  βάφτηκε με πινέλο, κάτι που πιθανότητα έγινε και στην πραγματικό όχημα. Όλα τα χρώματα είναι Humbrol. Μένει να γίνει σκίαση, τονισμός ανάγλυφου,  μικρή γήρανση λόγο καιρικών συνθηκών/γρατσουνιών  και λάσπωμα/σκόνισμα.  Είναι το πρώτο μοντέλο εδώ και 17 μπορεί και 20 χρόνια. Περιμένω από εσάς, θέματα προς βελτίωση / ερωτήματα. Επίσης καμία ιδέα για το φιλμ;; Τι πήγε στραβά (γυαλιστερό βερνίκι, χαλκομανία, βελτιωτικό, ματ βερνίκι). δεν εχω ανεβάσει αλλη φορα φωτογραφίες ελπιζω να τα καταφερα



Αποσυνδεδεμένος Ι.Περδικοπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • modelclub.gr
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 24, 2020, 06:06:53 μμ »



Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Χρώματα καμουφλάζ ελληνικών universal carriers 1941
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 24, 2020, 06:50:00 μμ »
με «άφησε» ο αερογραφος (BADGER 175, ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να επικοινωνήσω με Καλφακη για να παραγειλω ανταλλακτικό;)
Το κατάστημα είναι κλειστό λόγω πένθους αρκετές εβδομάδες. Περισσότερα εδώ.

Tags: