Modelclub.gr Φόρουμ

T-6G Texan 1/48 Italeri (Αναγνώστηκε 1727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Παναγιώτης Μαυροειδής

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
T-6G Texan 1/48 Italeri
Μάρτιος 15, 2020, 07:38:55 μμ
Εν μέσω μέτρων κατά της εξάπλωσης του Covid 19 και βρισκόμενος στην ίδια κατάσταση "πολιορκίας" που είστε κι εσείς, είπα να ξεκινήσω το θέμα για την κατασκευή του T-6G της Italeri. Έχω ήδη από τα τέλη Σεπτεμβρίου που άρχισα να δουλεύω επάνω στο κιτ αλλά η πρόοδος είναι πολύ αργή λόγω περιορισμένου χρόνου και προτεραιότητας στα Τ-37 και Α-37. Τώρα λοιπόν που τελείωσαν και υπάρχει αρκετά περισσότερος χρόνος για μοντελάρισμα, είπα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το κιτ αυτό.
Αν και τα 48άρια δεν είναι της προτίμησής μου κυρίως λόγω χώρου, στην περίπτωση αυτή ήθελα κάτι πιο "χορταστικό" σε σχέση με το μικροκαμωμένο κιτάκι της Academy.
Το κιτ της Italeri αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό που βρίσκεται πιό εύκολα και ουσιαστικά βασίζεται σε αυτό της OCIDENTAL.   

Μαζί με το κιτ αγόρασα και το σετ της Eduard (και τα 2 από Hannants πριν από περίπου 2 χρόνια).

Ωραίο σετάκι το οποίο καλύπτει διάφορες εκδόσεις του Τ-6 αλλά για late "G" χρειάζεται αυτοσχεδιασμός αφού αρκετά από τα τμήματα των πλαϊνών κοσολών δεν κάνουν.

Είναι νομίζω προφανές ότι θα γίνει ελληνικό. Συγκεκριμένα θέλω να αναπαραστήσω ένα Τ-6G του 1968, τη χρονιά δηλαδή που πέταξε ο πατέρας μου με τον τύπο ως πρωτοετής ίκαρος. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που χρησιμοποιήθηκε το Texan ή Harvard όπως συνήθιζαν να το λένε, και αντικαταστάθηκε από το Τ-41 Mescalero. Δυστυχώς το υλικό που υπάρχει διαθέσιμο είναι περιορισμένο και μάλλον δυσεύρετο. Ένα αρκετά σπάνιο και πολύτιμο ιστορικά έντυπο που έχω στα χέρια μου είναι το Λεύκωμα της ΣΙ του 1968. Η έκδοση είναι της ΥΑΕ (Υπηρεσίας Αεροπορικών Εκδόσεων) του ΓΕΑ και έχει φωτογραφίες από όλα τα στάδια εκπαίδευσης σε όλα τα έτη (υπάρχει και μια φώτο του πατέρα μου  :D ). Εκεί λοιπόν υπάρχουν οι παρακάτω φωτογραφίες που αφορούν το Τ-6.

Στην τελευταία φωτό βλέπουμε την εξάρτηση των χειριστών των Τ-6 με σωσίβιο γιλέκο, κάσκες και αλεξίπτωτα κρεμαστά πάνω στα οποία κάθονταν στο αεροπλάνο. Από τις φωτογραφίες δυστυχώς διαπίστωσα ότι είναι χρωματισμένες από πάνω στη φάση της εκτύπωσης. Αυτό βέβαια είναι και καλό και κακό. Μας δίνει μια ιδέα για τα χρώματα της παραλλαγής αλλά μπερδεύει κιόλας ειδικά με το α/φος 094. Όπως βλέπετε στη 2η και 3η φώτο η παραλλαγή φαίνεται να είναι καφέ/πράσινη. Στην 5η φώτο το αεροσκάφος στο υπόστεγο είναι επίσης το 094 αλλά τα χρώματα της παραλλαγής είναι η γκρι/πράσινη (ΝΑΤΟ). Κάτι λοιπόν έγινε στο βάψιμο των φωτογραφιών... :roll:
Πόσες παραλλαγές υπήρχαν συγχρόνως; Η κινηματογραφική ταινία "Ραντεβού στον αέρα" που αποτελεί ανεκτίμητη πηγή στοιχείων για τα Τ-6 είναι του 1966, δηλαδή μόλις 2 χρόνια πριν από το λεύκωμα. Εκεί, εκτός τις ασημί με κίτρινες ρίγες στις πτέρυγες, είδαμε και "ίχνη" καφέ/πράσινης.

Ασημί αεροσκάφη όμως ίσως να υπάρχουν και στις φωτό του λευκώματος. Στο υπόστεγο φαίνονται άλλα 2 αεροσκάφη στο βάθος.

Εκεί η γυαλάδα στο κάλυμμα του κινητήρα δίνει την εντύπωση του μεταλλικού χρώματος αλλά στην περίπτωση αυτή δεν θα έπρεπε να φαίνεται και το τελείωμα της μαύρης αντιθαμβωτικής επιφάνειας;
Προβληματισμένος με όλα αυτά και θέλοντας παράλληλα να βρω στοιχεία από το βιβλίο πτήσεων της χρονιάς εκείνης, σκέφτηκα να έρθω σε επαφή με το μουσείο της ΠΑ για περισσότερα στοιχεία. Όμως μια με τη δουλειά, μια που το ξεχνούσα τις ώρες που δουλεύει η υπηρεσία δεν επικοινώνησα μέχρι στιγμής. Ήρθε τώρα και ο κορονοϊός και δέσαμε...

Όποιος έχει στοιχεία και κάποιες παραπάνω πληροφορίες θα βοηθήσει πολύ!!! ::Help2:: ::Help2:: ::Help2::

Στο κιτ τώρα!
Αρχίζοντας με το κόκπιτ, τρίφτηκαν τα εσωτερικά πλαϊνά της ατράκτου, κολλήθηκαν τα φωτοχαραγμένα και στήθηκαν τα τμήματα του πιλοτηρίου. Στα πρώτα στάδια της κατασκευής χρησιμοποίησα ένα μίγμα πράσινων που προσπάθησα να φέρω κοντά στο interior green για το βάψημο του κόκπιτ.

Στη συνέχεια βέβαια (αφού τελείωσε το κόκπιτ) κατάφερα και βρήκα το 226 της Humbrol.

Μπήκανε μαξιλάρια στα καθίσματα από κομμάτι πλαστικού τυλιγμένο με χαρτοπετσέτα και ατλακολ, ζώνες, βάφτηκαν τα πλαϊνά πάνελ και οι πίνακες οργάνων, μπήκανε κάποιες καλωδιώσεις και στον πίνακα οργάνων του εκπαιδευτή το πίσω μέρος των οργάνων και τα καλώδια.

Στη συνέχεια όλα αυτά "δέθηκαν" μεταξύ τους και έκλεισε η άτρακτος χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και με σχετικά καλή εφαρμογή όλων των τμημάτων.

Αυτά για την ώρα από το Τ-6!!! Σύντομα με νεότερα ελπίζω... ::salut::

Καλή δύναμη σε όλους και μένουμε σπίτι όσο μπορούμε για να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας και τους γύρω μας!

::keep_mod::

alex83

• MC crew
  • Scale 1/35
  • IPMS HELLAS 1315
  • Fail to prepare is prepare to fail...
#1 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Μάρτιος 15, 2020, 08:19:43 μμ
Ωραία πράγματα βλέπω Παναγιώτη και μεθοδική και καθαρή δουλειά!
Χωρίς τα φωτοχαραγμένα απ'οτι βλέπω το ''μαμά'' κοκπιτ είναι μάλλον φτωχό.
Το κιτ από εφαρμογή τί λέει μέχρι στιγμής;
Καλή συνέχεια, ωραίο θέμα και χαίρομαι που δεν θα γίνει η συνηθισμένη παραλλαγή! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: Mar&Mars Scale Model Works (@marmarssmw)
Instagram:m_m_scalemodelworks

sluff

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
  • ΣΤΑΘΗΣ
#2 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Μάρτιος 15, 2020, 08:21:26 μμ
Ξεκινησε υπερπαραγωγή βλέπω!!
Μου αρέσει που τα κάνεις να φαίνονται ολα τόσο εύκολα..
Ωραία και η παρουσίαση,καλή συνέχεια Παναγιώτη ::salut::

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
#3 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Μάρτιος 15, 2020, 08:38:45 μμ
Αγαπητέ, εσύ μάλλον είσαι 48άρης και δεν το ξέρεις.... (έτσι μου λέει το κόκπιτ).
Να μιλήσεις με τον μοντελοψυχολόγο σου άμεσα!  :mrgreen:

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#4 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Μάρτιος 15, 2020, 09:38:18 μμ
Αγαπητέ, εσύ μάλλον είσαι 48άρης και δεν το ξέρεις.... (έτσι μου λέει το κόκπιτ).
Να μιλήσεις με τον μοντελοψυχολόγο σου άμεσα!  :mrgreen:

Λες;;; Τι να σου πω, ξαφνικά ένιωσα σα να μετακόμισα από τη γκαρσονιέρα σε τριάρι όταν άρχισα να το δουλεύω.  :mrgreen:
Όλα ήταν πιο "ευρύχωρα"! Πάντως αυτό θα είναι μια παρένθεση στην αγαπημένη μου κλίμακα. :wink:

Ωραία πράγματα βλέπω Παναγιώτη και μεθοδική και καθαρή δουλειά!
Χωρίς τα φωτοχαραγμένα απ'οτι βλέπω το ''μαμά'' κοκπιτ είναι μάλλον φτωχό.
Το κιτ από εφαρμογή τί λέει μέχρι στιγμής;
Καλή συνέχεια, ωραίο θέμα και χαίρομαι που δεν θα γίνει η συνηθισμένη παραλλαγή! ::salut::

Σ΄ευχαριστώ πολύ Αλέξη! Για παραλλαγή η αλήθεια είναι δεν έχω κατασταλάξει. Ψάχνομαι ακόμη με τις επιλογές που έχω... :roll:
Μέχρι να τελειώσει το κατασκευαστικό έχουμε καιρό...

Ξεκινησε υπερπαραγωγή βλέπω!!
Μου αρέσει που τα κάνεις να φαίνονται ολα τόσο εύκολα..
Ωραία και η παρουσίαση,καλή συνέχεια Παναγιώτη ::salut::

Σ΄ευχαριστώ Στάθη. Ελπίζω να καταφέρω μια αξιοπρεπή κατασκευή χωρίς εμφανή φαουλάκια...

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#5 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Μάρτιος 21, 2020, 10:36:49 μμ
Καλησπέρα σε όλους! Λίγη πρόοδος με την κατασκευή του Τεξανού...

Δούλεψα λίγο τον κινητήρα, τα πηδάλια, την έλικα και τα flaps. Στον κινητήρα τρύπησα την εξάτμιση και έβαλα το κομμάτι των φωτοχαραγμένων που προορίζεται γι' αυτόν. Βάψιμο με μαύρο, διάφορα μεταλλικά και rust. Νομίζω ότι η εξάτμιση θέλει και λίγο γκρί στην άκρη, τι λέτε;

Τα flaps που δίνει το κιτ είναι μάλλον άχρηστα. Οπότε έκανα νέα από την αρχή με φύλλο πλαστικού. Επίσης στο σταθερό επάνω τμήμα τους προστέθηκε κάποια λεπτομέρεια από κομμάτια πλαστικού...

...και μπήκαν τα φωτοχαραγμένα κομμάτια που προορίζονταν για την περιοχή των φωλεών του ΣΠ.

Έκοψα τα πηδάλια στις πίσω πτέρυγες για να τοποθετηθούν κατεβασμένα. Έχουν λίγη δουλειά ακόμη αφού σκέφτομαι να κόψω και τις μικρές επιφάνειες ελέγχου στα πηδάλια.

Στη συνέχεια είπα να ασχοληθώ με το πηδάλιο στο κάθετο σταθερό το οποίο είναι επίσης προβληματικό. Το πηδάλιο δίνεται σε χωριστό κομμάτι και είναι πολύ χοντρό για το σταθερό τμήμα, αλλά και η κορυφή του σταθερού τμήματος είναι κοντύτερη οπότε γενικά η εφαρμογή στην περιοχή αυτή είναι κακή δημιουργώντας ένα σκαλοπάτι όταν ενώνονται.

Λέπτυνα λίγο το πηδάλιο και έκοψα την κορυφή του σταθερού μέρους την οποία αντικατέστησα με κομμάτι πλαστικού.

Τα πτερύγια της έλικας επίσης τρίφτηκαν για να λεπτύνουν κάπως και έκανα από φύλλο πλαστικού τα 2 "δισκάκια" που βρίσκονται στην βάση της.

Αυτά για την ώρα. Καλό βράδυ σε όλους!

labros87

• *
  • Scale 1/35
  • 72scale for ever!
#6 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Μάρτιος 22, 2020, 10:42:55 πμ
Ωραία και μεθοδική δουλειά. Μου αρέσουν πολύ τα φλαπς!
Καλή συνέχεια!!

::salut:: ::salut::

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#7 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Μάιος 17, 2020, 09:46:35 μμ
Καλησπέρα σε όλους. Η κατασκευή του T-6G συνεχίζεται με σχετικά μικρή πρόοδο όμως.

Κολλήθηκαν οι πτέρυγες στην άτρακτο και τοποθετήθηκαν τα πηδάλια. Επίσης βελτιώθηκαν λίγο οι εισαγωγές αέρα του κινητήρα και βάφτηκαν τα αερόφρενα με το interior green 226 της Humbrol. Μπήκανε λίγες καλωδιώσεις και κάποιες άλλες μικρολεπτομέριες στις φωλιές του ΣΠ και βάφτηκαν με aluminium της Humbrol. Οι καλύπτρες μασκαρίστηκαν μέσα έξω και ψεκάστηκαν με μαύρο στο εσωτερικό. Μετά βέβαια θυμήθηκα ότι οι καλυπτρες του κιτ δεν είναι αρκετά λεπτές ωστε να μπορούν να τοποθετηθούν ανοιχτές. Έτσι αποφάσισα να φτιάξω την μπροστινή καλύπτρα (του μαθητή) και την μεσαία από ζεσταμένη ζελατίνα συσκευασίας που πιέστηκε πάνω στα κομμάτια του κιτ. Το εγχείρημα πήγε καλά και οι νέες καλύπτρες μασκαρίστηκαν εκ νέου. Ο σκελετός έγινε από αυτοκόλλητο αλουμινόφυλλο.

Θα επανέλθω σύντομα με φωτογραφίες από τις τελευταίες εξελίξεις από το εργαστήριο :wink:

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#8 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Ιούνιος 08, 2020, 10:01:32 μμ
Καλησπέρα σε όλους! Αν και έγινε κάποια πρόοδος στην κατασκευή του μοντέλου, απέχει αρκετά από την ολοκλήρωση. Τα βασικά όμως έγιναν και είπα να κάνω ένα update στο θέμα!

Περάστηκε primer grey της ΜΜ για να φανεί τι έγινε στις ενώσεις και τα στοκαρίασματα και πράγματι σε ένα-δύο σημεία χρειάστηκε κι άλλο τρίψημο. Στη συνέχεια έγινε ένα πέρασμα των γραμμώσεων (τουλάχιστον των βασικών) με μαύρο σε μια απόπειρα preshade.

Τα χρώματα που επιλέχθηκαν είναι τα Hu127 στις κάτω επιφάνειες και τα Hu128 και Hu116 στις επάνω επιφάνειες. Συγκρίνωντάς τα με τις φωτογραφίες που έχω, είδα πως δεν απέχουν τραγικά. Επιπλέον οι αποχρώσεις δεν ήταν πάντα σταθερές αφού τα έβαφαν με χρώματα που ήταν διαθέσιμα, ειδικά προς το τέλος της καριέρας τους.
Εδώ βλέπετε τα σχεδιαγράμματα με το σχήμα της παραλλαγής με βάση το φωτογραφικό υλικό. Το pattern της παραλλαγής πιστεύω πως είναι ακριβές για το αεροσκάφος με αριθμό 094. Γενικά το σχήμα της παραλλαγής στα Τ-6 δεν ήταν σταθερό και μεταβαλλόταν από το ένα αεροσκάφος στο άλλο.

Αρχικά λοιπόν περάστηκε το 127 στις κάτω επιφάνειες και στη συνέχεια το 128 στις πάνω.

Στη συνέχεια μασκαρίστηκαν οι επάνω επιφάνειες και ψεκάστηκαν το 116 της Humbrol.

Εδώ φαίνεται η παραλλαγή ολοκληρωμένη. Στο κυκλωμένο σημείο η καμπύλη του πράσινου χρώματος θα έπρεπε να είναι προς τα μπροστά και διορθώθηκε.

Στα επόμενα στάδια θα γίνουν φθορές με aluminium, λάδια, κλπ. Επίσης θα ψεκαστούν οι λευκοί αριθμοί στο ρύγχος (μεγάλοι) και στην ουρά (μικροί) και επίσης σκεφτομαι να βάψω τα εθνόσημα. Οι μαύροι αριθμοί που τοποθετούνται στην κάτω πλευρά της πτέρυγας θα τυπωθούν σε decal.
Ερώτηση: Μπαίνουν και στις δύο πτέρυγες ή μόνο στη μία;
Κατά τα άλλα το ΣΠ, οι καλύπτρες, οι κεραίες/συρματόσχοινα και τα αερόφρενα είναι έτοιμα και περιμένουν να τοποθετηθούν.

Αυτά για την ώρα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

sluff

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
  • ΣΤΑΘΗΣ
#9 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Ιούνιος 09, 2020, 08:38:44 πμ
Αξιοζήλευτη δουλειά Παναγιώτη,με κάνεις να θέλω να πιάσω ελικοφόρο!!
Απ ότι είδα στις ωραίες φώτο που έχεις ανεβάσει,το αεροπλάνο είχε αρκετές φθορουλες,καλά τελειώματα ::salut::

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
#10 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Ιούνιος 09, 2020, 09:21:08 πμ
Τα 116, 128, 127 είναι από τα πλέον τυπικά χρώματα (SEA, USN). Εντούτοις, αν δεν το έλεγες το μυαλό μου δεν θα πήγαινε εκεί με την πρώτη. Τι θέλω να πω; Το σχήμα του αεροσκάφους, το θέμα γενικότερα βγάζει διαφορετικό αποτέλεσμα ακόμη και με τυπικά χρώματα. Ειδικά ο συνδυασμός του σκούρου πράσινου με το ανοικτό γκρι στο συγκεκριμένο "σπάει" με ένα γοητευτικό τρόπο την τυπική γραμμή του Τ-6.

Φαντάζομαι το πως θα φαίνεται και με τα εθνόσημα.....  ::grflag::

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#11 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 20, 2020, 10:43:18 μμ
Μετά από αρκετό καιρό "ξεκούρασης" του Τ-6, σημειώθηκε λίγη πρόοδος και μπορώ να πω πως είμαι αρκετά κοντά στο τέλος.
Βάφτηκαν μαύρα τα walkways δεξιά και αριστερά στις βάσεις των πτερύγων και γίνανε κάποιες φθορές με aluminium κυρίως στα σημεία που πατούσαν τα πληρώματα και αρκετές εκδορές στις πτέρυγες και την άτρακτο. Από διάφορες φώτο και από διηγήσεις αεροπόρων της εποχής, τα αεροσκάφη βάφονταν με τα διαθέσιμα χρώματα τα οποία ως επί το πλείστον ήταν ακατάλληλα για αεροσκάφη (κοινά χρώματα) και φθείρονταν εύκολα και σε έκταση.

Μπήκε ο κινητήρας και δεδομένης της έλλειψης κατάλληλων χαλκομανιών για τους αριθμούς του ρύγχους και της ουράς έκανα ότι καλύτερο μπόρεσα για να τους βάψω.

Έγιναν μάσκες από ταινία στην οποία είχα εκτυπώσει και κόψει τους αριθμούς και τα εθνόσημα και στη συνέχει ψεκάστηκε το λευκό.

Μασκάρισμα εθνόσημων φάση 2.

Από τις έγχρωμες φωτογραφίες της εποχής το χρώμα των εθνόσημων φαινόταν αρκετά διαφορετικό από τα σημερινά εθνόσημα. Σα να γκριζάρουν λίγο... :roll:

Προσπάθησα να βρω την απόχρωση του μπλε με αρκετές δοκιμές και αναμείξεις μπλε και γκρι!

Τελικά βρήκα μια απόχρωση που έκρινα ότι κάπως πλησιάζει (μάλλον βαρέθηκα να δοκιμάζω άλλο  ::glossa:: ) και τα εθνόσημα ολοκληρώθηκαν.

Όταν ξεμάσκαρα είδα ότι στο κάθετο σταθερό τα είχα κάνει ψιλοθάλασσα με το λευκό  ::eusa_wall::

Έγινε η σχετική διόρθωση και μπήκε στη θέση του το κάλυμμα του κινητήρα. Στη συνέχεια ψεκαστήκαν 2-3 χέρια gloss βερνίκι της tamiya και έτοιμο για λαδάκια!

Στα λάδια προσπάθησα να μην το παρακάνω αν και δεν ξέρω αν το κατάφερα. Στις κάτω επιφάνειες και συγκεκριμένα στο μπροστινό τμήμα από το αερόφρενο μέχρι και το κάλυμμα του κινητήρα, πέρασα τις γραμμώσεις και τα διάφορα πανελάκια/τάπες/κλπ με ένα μείγμα καφέ/μαύρου/λευκού. Οι επάνω επιφάνειες και το κάτω πίσω τμήμα περάστηκαν με μείγμα μαύρου/λευκού. Το αποτέλεσμα φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες.

Η φωτό της κάτω επιφάνειας γυαλίζει αρκετά και δεν αφήνει να φανούν και πολλά πράγματα αλλά τραβήχτηκε λίγο βιαστικά!
Αυτά που μένουνε να τοποθετηθούνε τώρα είναι το μπροστινό ΣΠ, κάτι κεραιούλες/συρματόσχοινα, οι μαύροι αριθμοί στην κάτω επιφάνεια των πτερύγων που θα τυπωθούν σε χαρτί decal, λίγες καπνιές από την εξάτμιση και ματ βερνίκι.

Αυτά για την ώρα. Ελπίζω να ολοκληρωθεί σύντομα και να μη μας βρει το 21' με το μοντελάκι ακόμη στον πάγκο... :lol:

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#12 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 20, 2020, 10:56:58 μμ
Πολύ καλά μέχρι εδώ φίλε Παναγιώτη, καλά τελειώματα σε ένα καθαρά Ελληνικό & ενδιαφέρον θέμα.

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#13 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 20, 2020, 11:03:25 μμ
Πολύ καλά μέχρι εδώ φίλε Παναγιώτη, καλά τελειώματα σε ένα καθαρά Ελληνικό & ενδιαφέρον θέμα.

Σ' ευχαριστώ πολύ STEF!!! ::salut::

Pankoub

• *
  • Scale 1/35
  • IPMS Hellas 651
  • CCCP, B'ΠΠ
#14 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 21, 2020, 07:33:39 πμ
Γιατι δεν βλεπω τις φωτο εγω? :roll:

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#15 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 21, 2020, 08:26:03 πμ

Δεν ξέρω! Εμένα μου εμφανίζονται κανονικά. Στο image hosting τις ανέβασα.  :roll:

alex83

• MC crew
  • Scale 1/35
  • IPMS HELLAS 1315
  • Fail to prepare is prepare to fail...
#16 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 21, 2020, 11:13:59 πμ
Παναγιώτη ωραίο βάψιμο και οι φθορές διακριτικές,όσο πρέπει δηλαδή!Με ελεύθερο χέρι έβαψες;
Καλά τελειώματα! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: Mar&Mars Scale Model Works (@marmarssmw)
Instagram:m_m_scalemodelworks

nick2

• *
  • Scale 1/35
#17 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 21, 2020, 11:43:08 πμ

Ούτε εγώ έβλεπα κάποια άλλα ποστ.
Λύση παρακάτω σύμφωνα με εντολές Αρκάδιου......... :D

εχει επιρεαστει απο καποιες αλλαγες που εκανει η google σε θεματα προβολης περιεχομενου απο "insecure" σιτε (που δεν έχουν την κλειδαρια).

διορθονεται με μια παρακαμψη :

-> στην κλειδαρια που ειναι αριστερα πανω διπλα στο modelclub.gr    κανεις κλικ στο site settings

στην σελιδα που θα σε παει ψαχνεις το insecure content  και το Αλλαζεις στο Allow.

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#18 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 21, 2020, 12:31:28 μμ
Παναγιώτη ωραίο βάψιμο και οι φθορές διακριτικές,όσο πρέπει δηλαδή!Με ελεύθερο χέρι έβαψες;
Καλά τελειώματα! ::salut::

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Για το βάψιμο της παραλλαγής χρησιμοποίησα blue tag και ταινία (βλέπε το #8 post). ::salut::

Scrat

• *
  • Scale 1/72
  • Kakalos
  • To infinity and beyond...
#19 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 24, 2020, 04:42:55 μμ
Έδωσε πόνο στο Texan, έξω και μέσα. Η δουλειά στο εσωτερικό και πιλοτήριο all the money!
Και οι φωτο σπάνιες και ωραίες!

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#20 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Οκτώβριος 26, 2020, 09:32:40 μμ
Έδωσε πόνο στο Texan, έξω και μέσα. Η δουλειά στο εσωτερικό και πιλοτήριο all the money!
Και οι φωτο σπάνιες και ωραίες!

Φίλε Scrat σ' ευχαριστώ πολύ!!! ::salut::

Θα χρειαστώ τη βοήθεια του κοινού στη φάση που βρίσκομαι.  ::helpsos::
Είναι ώρα να βάλω τους αριθμούς στην κάτω πλευρά της πτέρυγας και έχω την εξής απορία. Τα Τ-6 με τη συγκεκριμένη παραλλαγή είχαν αριθμούς και στις 2 πτέρυγες ή μόνο στη 1;
Δείτε λίγο τις παρακάτω φωτο και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Βλέπουμε ότι η δεξιά πτέρυγα του 479 έχει αριθμό ενώ η αριστερή στα 052 και 514 δεν έχει. Τα ασημί Τ-6 είχαν και στις 2 πτέρυγες και αυτό επιβεβαιώνεται από αρκετές φωτό (τουλάχιστον για τα περισσότερα).
Επίσης από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται τα Τ-6 με τη ΝΑΤΟ παραλλαγή να έχουν και πολλά προειδοποιητικά. Από την άλλη οι φωτογραφίες είναι μέτριας έως κακής ποιότητας και οι περισσότερες μακρινές. Είναι δυνατό να μην είχαν τίποτα; Αλλά αν είχαν, σε ποιά γλώσσα; Ελληνικά ή αγγλικά; Αγγλικά προειδοποιητικά έχω δει σε φωτό από ασημί Τ-6. Η καρτέλα της Italeri είναι φουλ στο προειδοποιητικό και μάλιστα σε διάφορες εκδοχές. Μήπως μαζί με τους αριθμούς να έχωνα στην καρτέλα και κανένα ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ;   
Για πείτε καμιά γνώμη μπας και καταλήξω πουθενά!!! :roll:

Παναγιώτης Μαυροειδής

• *
  • Scale 1/35
#21 Απ: T-6G Texan 1/48 Italeri
Νοέμβριος 05, 2020, 12:52:31 πμ
Αφού λοιπόν δε βοηθάει κανείς το πήρα πάνω μου το ζήτημα... :mrgreen:

Έκανα μια επιλογή περιορισμένων προειδοποιητικών που έκρινα ότι α) ίσως και να παίζανε και β) θα δείχνανε κάπως όμορφα στο κιτ! Επίσης εκτύπωσα τα νούμερα για τα οποία αποφάσισα - με τα ίδια κριτήρια - να τοποθετήσω και στις δύο πτέρυγες. Αφού έβαλα τις χαλκομανίες πέρασα ένα χέρι gloss βερνίκι για να τα σφραγίσω όλα.
Στη συνέχεια ψέκασα ματ βερνίκι της Humbrol το οποίο όμως ήταν υπερβολικά διαλυμένο και δεν πολυέπιασε. Στο δεύτερο γύρο ψεκάσματος του ματ βερνικιού (επίσης Humbrol) τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά. Ευτυχώς το πρόβλημα φάνηκε στη δοκιμή που έκανα στο μοντέλο πειραματόζωο και δεν πρόλαβα να ψεκάσω το Τ-6.  ::pop:: Ακόμη θα έκλεγα... Για κάποιο λόγο το βερνίκι δεν ανταποκρινόταν στο διαλυτικό (επίσης της Humbrol αλλά πολύ πολύ παλιό) και έκανε συμπυκνώματα όσπου έφραξε τελείως τον αερογράφο!

Δεν το έβαλα κάτω όμως και πέρασα αμέσως στο plan B. Βερνικάκι ματ της Gunze με leveling thinner της ίδιας εταιρείας και όλα πήγαν τέλεια (γιατί να μην το κάνω από την αρχή ::violent1::).

Τελευταία πράξη με την τοποθέτηση της προπέλας, των συρματόσχοινων, των φώτων ναυτιλίας, των καλυπτρών και των static dischargers. Και κάπου εδώ νομίζω έφτασα στο πολυπόθητο τέλος της κατασκευής. Προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.

Ορίστε λοιπόν φωτό από το ολοκληρωμένο T-6G. Ελπίζω να σας αρέσει!

Ο φωτισμός στις φωτό δεν είναι και ο,τι καλύτερο... Θα προσπαθήσω για νέες φωτογραφίες το συντομότερο δυνατό! ::thumbleft::
Το αντίστοιχο θέμα στο show room βρίσκεται εδώ: https://www.modelclub.gr/forums/index.php?topic=35988.new#new

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Να είστε καλά και  ::keep_mod::