Αποστολέας Θέμα: 15 cm SIG 33 Auf Pzkw III Ausf H (1/72)  (Αναγνώστηκε 830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
15 cm SIG 33 Auf Pzkw III Ausf H (1/72)
« στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 03:00:55 μμ »
Οι πρώτες μάχες στην Αφρική, λόγω των ευρέων ελιγμών που απαίτησαν,έδειξαν στους Γερμανούς την ανάγκη για βαριά αυτοκινούμενα πυροβόλα που θα υποστήριζαν τις επιθέσεις των αρμάτων τους. Ατυχώς για αυτούς, δεν υπήρχαν διαθέσιμα (το Ανατολικό Μέτωπο κατάπινε τα πάντα). Έτσι, κατέφυγαν σε λύσεις ανάγκης επιμηκύνοντας το σασί του Panzer II και φορώντας του το (πολύ καλό) πυροβόλο SIG 33 των 150χιλ. Το σύνολο όμως αποδείχτηκε προβληματικό και έτσι αποφάσισαν να δοκιμάσουν με Panzer III. Οι φωτογραφίες που διασώθηκαν, δείχνουν πως για τη μετατροπή χρησιμοποιήθηκαν Ausf H, από τα οποία αφαιρέθηκε η οροφή της υπερκατασκευής. Στο κενό, τοποθετήθηκε αυτούσιο το πυροβόλο (απλώς με πριονισμένα τα trunions και φυσικά χωρίς τροχούς). Το πλήρωμα προστατευόταν (υποτυπωδώς), από ένα ασπίδιο. Για κάποιο άγνωστο λόγο, μετακινήθηκε προς τα αριστερά και η θυρίδα του οδηγού (όχι όμως και οι τρύπες για τα περισκόπια). Από τις φωτογραφίες φαίνεται πως μετατράπηκαν τουλάχιστον δύο άρματα.




Κουλαμάρας συνέχεια λοιπόν: Το κιτ της UM, πριονίστηκε κατάλληλα και φτιάχτηκε (ένα υποτυπώδες) εσωτερικό. Προστέθηκαν ο ασύρματος, θήκες για οβίδες και μερικά μπαγκάζια. Το πυροβόλο είναι της Caesar και φτιάχτηκε ΟΟΒ και το μόνο που πρόσθεσα ήταν η τάπα για τη σκόνη. Το πιο δύσκολο σημείο ήταν το ασπίδιο που έχει αρκετά ιδιότροπο σχήμα και με ταλαιπώρησε κάμποσο. Τα κουτιά στο πίσω μέρος, τελικά τα αφαίρεσα....

Βάφτηκε με Gunze H402 Green Brown, ενώ η παλαίωση έγινε από τον ΣΣ ::salut:: που προσφέρθηκε εθελοντικά!!!!!!

Ελπίζω να σας αρέσει...... Όπως πάντα, σχόλια και σχολιανά καλοδεχούμενα.  ::salut::





ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος STEF

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 727
  • Age: 48
  • Τόπος: KERATSINI
  • Superdetail madness
Απ: 15 cm SIG 33 Auf Pzkw III Ausf H (1/72)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 05:36:32 μμ »
Φίλε Δημήτριε, πάρα πολύ ωραία ιδέα & κατασκευή. Μόνο που στα δικά μου άπειρα μάτια μάλλον οι φιγούρες θέλουν ένα καλό πέρασμα ματ βερνίκι, καλή συνέχεια με το επόμενο  ::salut::.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: 15 cm SIG 33 Auf Pzkw III Ausf H (1/72)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 09:58:00 μμ »
Οι φωτογραφίες  για ακόμη μια φορά αδικούν το μοντέλο καθώς από κοντά είναι πολύ πιο ωραίο !!! Εξαιρετική δουλειά πάνω σε ακόμη ένα σπάνιο θέμα!!!! Πολλά μπράβο Δημήτρη   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: 15 cm SIG 33 Auf Pzkw III Ausf H (1/72)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 10:01:41 μμ »
Κάποτε είχα σκεφτεί να το φτιάξω κι εγώ αυτό το "πράμα" με το κιτ της Dragon στην 1/35 φυσικά αλλά μου πέρασε η "κάψα"  :mrgreen: Είχα βρεί πάντως μιά πολύ ωραία φωτογραφία για βινιετούλα:



Έχεις αδειάσει τα ράφια απο ΙΙΙαρια στην 1/72!Υπάρχει έλλειψη στην αγορά  ::glossa::
Όμορφο κι αυτό το "τερατάκι" Μήτσε και πολύ καλά έκανες κι αφαίρεσες τα κιβώτια,το rack ταιριάζει μούρλια!  ::thumbleft:: Μπράβο κι άντε να δώ τι άλλο μας επιφυλάσσει η ΙΙΙμανία!  :lol:

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: 15 cm SIG 33 Auf Pzkw III Ausf H (1/72)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 10:24:10 μμ »
΄Ομορφη κατασκευή για ένα πολύ σπάνιο θέμα. Πιστεύω ότι 2 ασπροκόκκινα επισημαντικά ακόντια θα προσέθεταν χρώμα. ΄Ετσι και αλλιώς χωρίς αυτά δεν μπορούσε να εκτελέσει βολή, καθότι οβιδοβόλο. Για το αν ήταν πολύ καλό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Καλές συνέχειες.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3045
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 15 cm SIG 33 Auf Pzkw III Ausf H (1/72)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 08:34:34 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια!!!!!! ::salut::

 ::arrowred::STEF: Θα το κοιτάξω και θα μεριμνήσω.... Σίγουρα θέλουν μερικά highlights στα γυμνά μέρη.
 ::arrowred:: Περικλή: Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!!!! Όσο για τις φωτογραφίες, σιγά μην δεν το αδικούν: δικές μου είναι!!!!! :mrgreen:
 ::arrowred:: Ανεπρόκοπε: Καλά λοιπόν που το έφτιαξα εγώ και το είδαμε, γιατί αν περιμέναμε από εσένα..... ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: Πάντως (νομίζω τώρα τελευταία) το έβγαλε η Dragon στη λάθος κλίμακα....
 ::arrowred:: Ιst GTB: Δεν μπόρεσα να δω ακόντια στις φωτογραφίες. Αν έχεις ιδέα που τα αποθήκευαν θα ήθελα να βάλω, καθώς όντως θα δώσουν χρώμα. Για πες για το 150άρι.... Δεν ήταν καλό????

Και πάλι σας ευχαριστώ!!!!!!!! ::salut::

ΔΚ

Tags: