Αποστολέας Θέμα: Der Krieg ist vorbei  (Αναγνώστηκε 3568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Der Krieg ist vorbei
« στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 11:08:12 πμ »
Απο εδω ορμωμενος 
 



εως εδω.....    σαν γενικη ιδεα και πιο συγγεκριμενα ενα αρμα πεσμενο στις σκαλες διπλα απο ενα εργοστασιο ρημαδι και πολιτες να το κοιτουν, ενας δε ατυνομικος να τους λεει ""πηγαινετε σπιτι σας ο πολεμος τελειωσε""
Το διοραμα ειναι 30 πλατος 40 βαθος και 40 υψος(αυτο τον χωρο ειχα..) και πρεπει να τα συμμαζεψεις ολα ωστε να εχεις την ιστορια σε εικονες
Αρχη με τις σκαλες (ολα τα υλικα ειναι ¨"σπιτικα" εκτος απο το αρμα....)



και λιγο προχειρο σοβατισμα




Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 647
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2020, 06:44:03 μμ »
Αρκετά ενδιαφέρον ημι-στρατιωτικο διοραμα.  ::thumbleft::
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2020, 09:47:34 μμ »
και η σκαλα σχηματιζεται σιγα σιγα και απομενουν καποιες διορθωσεις και προσθηκες,μετα την τοποθετηση του τεσσαριου







 το εργοστασιο ειναι μισοετοιμο ως background ,αρμα και φιγουρες,αργοτερα


Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2020, 09:56:37 μμ »
Αρκετά ενδιαφέρον ημι-στρατιωτικο διοραμα.  ::thumbleft::

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2020, 10:01:29 μμ »
Ωραία δουλειά αλλά μου φαίνονται αρκετά απότομες οι σκάλες για το είδος τους και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτή η κατασκευή που κόβει τη σκάλα στη μέση και την κλείνει.

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2020, 11:13:40 πμ »
Ωραία δουλειά αλλά μου φαίνονται αρκετά απότομες οι σκάλες για το είδος τους και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτή η κατασκευή που κόβει τη σκάλα στη μέση και την κλείνει.

Τωρα που το λες,εγω το εχω στο μυαλο μου,αλλα οντως σαν τριτος απο τις φωτο,δεν το αντιλαμβανεσαι
η σκαλα οδηγει στο υπογειο ενος εργοστασιου,που ειναι υπο καταρευση και θα τοποθετηθει πανω και πισω απο την σκαλα,η δε κατασκευη ειναι μερος του
οταν μπουν ολα στη θεση τους τοτε θα γινει πιο φανερο
Πραγματι η σκαλα ειναι λιγο αποτομη αλλα αυτο εγινε γιατι αν ηταν πιο κανονικη ηθελε απλωμα οποτε και τεραστιο διοραμα ομως η χρηση της δικαιολογει την αποτομη σκαλα(λεμε τωρα)και θα δειχνει λιγο πιο δραματικη η πτωση::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:12:13 μμ »
 ::salut:: Η κατασκευη ειναι πολυ ωραια. Βεβαια εγω δεν ψαχνω γωνιες στο δεκαρικο γιατι μ ενδιαφερει ο χρωματισμος, η γενικη ατμοσφαιρα του θεματος, η πληθωρα των μικρων  ή μεγαλων κατεστραμμενων αντικειμενων , η επιτευξη των αποχρωσεων των φθορων και της πιθανης φωτιας, η εγκαταλειψη και γενικα η συνθεση. Τωρα αν οι σκαλες ειναι αποτομες  ή τι δουλεια εχει η λοξη μπαρα μου ειναι κομματι αδιαφορο. Μπραβο στην πολυ καλη δουλεια σου φιλε μου.   ::101:: 



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:41:42 μμ »
 ::salut:: Ισως μου πουν καποιοι γιατι το λες ετσι. Επειδη εχω φτασει στην ηλικια των 60 ετων και βλεπω οτι η μεση ηλικια των μοντελιστων ειναι στα 35-40 χρονια. Τι παει να πει αυτο; Οτι δεν υπαρχουν νεοι.  Οτι οπως εχω παρατηρησει  οταν ενας νεος ανθρωπος αρχισει να μοντελαρει μετα απο καποια επιβραβευση ( του αρχαριου) δεχεται στη συνεχεια καποιες κριτικες απο επιστημονες του ειδους που  εχουν απαιτησεις το θεμα να ειναι σε επιπεδο διδακτορικης διατριβης.Αποτελεσμα οι νεοι ανθρωποι να αποκαρδιωνονται. Δεν εχουν καταλαβει οτι τα μοντελα στην ουσια δεν μας ανηκουν. Θα τα βρουν καποιοι επιγονοι μας αλλα αυτο που μετραει  για μας ειναι το κατασκευαστικο μοντελιστικο ταξιδι και μονο. Απο αυτη την λογικη αποκαρδιωθηκαν ανθρωποι που στο παρελθον ξεκινησαν με πενιχρα μεσα να παραγουν μονοι τους μοντελα στην Ελλαδα (οπως το αρμα Λεωνιδας White Tower Models) που στη συνεχεια καποιοι "ειδημονες" με την λογικη οτι ειμαι πετυχημενος μαστορας στο σπορ ( μαστορας ειναι και ο κωλος της κατσικας) αρα εχω το προνομιο να κρινω τα παντα. Σημειωτεον οτι στην περιπτωση του ελληνικου αρματος ακομα και αν υπηρχαν καποια λαθη τα οποια λαθη τα βρισκουμε σε μεγαλες με πειρα κατασκευαστικες εταιρειες μοντελων ακομα και σημερα, θα επρεπε τουλαχιστο να επιβραβευθει το θαρρος αυτου του ανθρωπου που ανοιξε μια εταιρεια παραγωγης στην Ελλαδα για να συνεχισει και οχι να δεχτει τετοια κριτικη που να τον κανει να τα παρατησει. (Αυτη την ιστορια την ξερω απο πρωτο χερι γιατι τη συζητησα μαζι του.) Και αυτο γινεται συνηθως απο ανθρωπους του αθηναικου κεντρου οι οποιοι εχουν τα παντα μεσα στα ποδια τους. Δεν λαμβανουν υποψη τι συμβαινει στην επαρχια και θεωρουν τις παραγγελιες μεσω διαδικτυου πανακεια πραγμα που συνεπαγεται και οικονομικο κοστος που καποιος δεν μπορει να ανταπεξελθει. Εγω πχ δεν εχω την οικονομικη ευχερεια να αγοραζω καποια σηματα και βελτιωτικα πως να το κανουμε. Ας πουμε για καποια μοντελα μου που δεν ειχαν σηματα καλυπτρες κλπ και περιοριζομαι στα spares μου η στην ιδιοκατασκευη. Ε τωρα αν δεν εχει και ενα διακριτικο δεν χαλασε πια κι ο κοσμος δεν παω για να μπω στο πανεπιστημιο. Αυτα.



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2020, 04:03:00 μμ »
::salut:: Ισως μου πουν καποιοι γιατι το λες ετσι. Επειδη εχω φτασει στην ηλικια των 60 ετων και βλεπω οτι η μεση ηλικια των μοντελιστων ειναι στα 35-40 χρονια. Τι παει να πει αυτο; Οτι δεν υπαρχουν νεοι.  Οτι οπως εχω παρατηρησει  οταν ενας νεος ανθρωπος αρχισει να μοντελαρει μετα απο καποια επιβραβευση ( του αρχαριου) δεχεται στη συνεχεια καποιες κριτικες απο επιστημονες του ειδους που  εχουν απαιτησεις το θεμα να ειναι σε επιπεδο διδακτορικης διατριβης.Αποτελεσμα οι νεοι ανθρωποι να αποκαρδιωνονται. Δεν εχουν καταλαβει οτι τα μοντελα στην ουσια δεν μας ανηκουν. Θα τα βρουν καποιοι επιγονοι μας αλλα αυτο που μετραει  για μας ειναι το κατασκευαστικο μοντελιστικο ταξιδι και μονο. Απο αυτη την λογικη αποκαρδιωθηκαν ανθρωποι που στο παρελθον ξεκινησαν με πενιχρα μεσα να παραγουν μονοι τους μοντελα στην Ελλαδα (οπως το αρμα Λεωνιδας White Tower Models) που στη συνεχεια καποιοι "ειδημονες" με την λογικη οτι ειμαι πετυχημενος μαστορας στο σπορ ( μαστορας ειναι και ο κωλος της κατσικας) αρα εχω το προνομιο να κρινω τα παντα. Σημειωτεον οτι στην περιπτωση του ελληνικου αρματος ακομα και αν υπηρχαν καποια λαθη τα οποια λαθη τα βρισκουμε σε μεγαλες με πειρα κατασκευαστικες εταιρειες μοντελων ακομα και σημερα, θα επρεπε τουλαχιστο να επιβραβευθει το θαρρος αυτου του ανθρωπου που ανοιξε μια εταιρεια παραγωγης στην Ελλαδα για να συνεχισει και οχι να δεχτει τετοια κριτικη που να τον κανει να τα παρατησει. (Αυτη την ιστορια την ξερω απο πρωτο χερι γιατι τη συζητησα μαζι του.) Και αυτο γινεται συνηθως απο ανθρωπους του αθηναικου κεντρου οι οποιοι εχουν τα παντα μεσα στα ποδια τους. Δεν λαμβανουν υποψη τι συμβαινει στην επαρχια και θεωρουν τις παραγγελιες μεσω διαδικτυου πανακεια πραγμα που συνεπαγεται και οικονομικο κοστος που καποιος δεν μπορει να ανταπεξελθει. Εγω πχ δεν εχω την οικονομικη ευχερεια να αγοραζω καποια σηματα και βελτιωτικα πως να το κανουμε. Ας πουμε για καποια μοντελα μου που δεν ειχαν σηματα καλυπτρες κλπ και περιοριζομαι στα spares μου η στην ιδιοκατασκευη. Ε τωρα αν δεν εχει και ενα διακριτικο δεν χαλασε πια κι ο κοσμος δεν παω για να μπω στο πανεπιστημιο. Αυτα.
Φίλτατε @Νικολαος Κουζινης, ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκλαμβάνει τον μοντελισμό και την ουσία του όπως θέλει. Άλλοι είναι λάτρεις της ακρίβειας, άλλοι όχι. Όλες οι θεωρήσεις του χόμπυ είναι σεβαστές. Επίσης το MC προωθεί και ενθαρύνει την επικοδομητική κριτική, οπότε όλες οι απόψεις, μέσα στα πλαίσια του ευγενούς διαλόγου είναι απόλυτα αποδεκτές. Οι επιλογές του καθενός είναι σεβαστές, καθώς επίσης και όλες οι "ενστάσεις" οι οποίες διατυπώνονται με σωστό και ευγενικό τρόπο. Για παράδειγμα, ξέρω προσωπικά πολλά μέλη του MC, τα οποία τα ξενίζει η χρήση από μέρους σου κομματιών πλακέτας ηλεκτρονικών συσκευών, για αναπαράσταση εσωτερ. λεπτομερειών στα μοντέλα σου, αλλά κανείς (πόσο μάλλον δε του... "αθηναικού κέντρου") μέχρι τώρα, δεν βγήκε να κατακρίνει την επιλογή σου αυτή, για τον απλούστατο λόγο ότι είναι σεβαστή :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2020, 04:35:56 μμ »
Νικόλα, νομίζω ότι το σχόλιο σου σχετικά με το σχόλιο μου είναι εκτός κλίμακας και λιγάκι προσβλητικό προς εμένα. Άλλωστε συμφωνώ με αυτά που λες: και εμένα με ενδιαφέρει η γενική σύνθεση και η αίσθηση που σου αφήνει μια κατασκευή.

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2020, 07:57:26 μμ »
Νικόλα, νομίζω ότι το σχόλιο σου σχετικά με το σχόλιο μου είναι εκτός κλίμακας και λιγάκι προσβλητικό προς εμένα. Άλλωστε συμφωνώ με αυτά που λες: και εμένα με ενδιαφέρει η γενική σύνθεση και η αίσθηση που σου αφήνει μια κατασκευή.

Οχι φιλε Κωστα εσενα σ' ενδιαφερουν μονο οι αποτομες σκαλες  και η δοκος που στο κατω κατω τα υπογεια συνηθως τις εχουν αποτομες. Τα υπολοιπα που αναφερεις ενδιαφερουν εμενα.
Τωρα για οτι αφορα το σχολιο του φιλου Blitz θα ηθελα να πω οτι υπαρχει η απλη και η επιπλαστη ευγενεια , με τη δευτερη σε προσβαλλω ευγενικα, με την πρωτη απλα ειμαι ευγενης αν το καταλαβαινεις. Τωρα για τις ηλεκτρονικες μου πλακετες  απλα τις βλεπω σαν  μια  εναλλακτικη  προταση. Αλλα επιβεβεαιωνομαι οτι σχολιαστηκε αρνητικα απο την μοντελιστικη ελιτ (δεν ξερω αν ειναι αθηνοκεντρικος ο σχολιασμος) αλλα με τα χαιρετισματα μου απο το Βορρα αποχωρω απο το club . Θα ηθελα να ευχαριστησω τον Omen, τον Saint, τον Sluff τον gdeath και καποιουςαλλους  που με διαφευγουν τωρα για την πραγματικη ευγενικη τους διαθεση.



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 13, 2020, 08:22:32 μμ »
Οχι φιλε Κωστα εσενα σ' ενδιαφερουν μονο οι αποτομες σκαλες  και η δοκος που στο κατω κατω τα υπογεια συνηθως τις εχουν αποτομες. Τα υπολοιπα που αναφερεις ενδιαφερουν εμενα.
Νικόλα, μου είναι ακανόητη η επίθεσή σου προς εμένα. Δεν γνωριζόμαστε και δεν θυμάμαι να έχουμε ανταλλάξει σχόλια στο φόρουμ, πόσο μάλλον του τύπου που αναφέρεις. Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον ή άλλους. Όσο για το τι ενδιαφέρει εμένα, πιστεύω ότι το γνωρίζω καλύτερα, και είναι ακριβώς αυτά που σου είπα.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2020, 10:07:09 μμ »
Δεν νομίζω ότι ο Κωστής έκανε ένα σχόλιο με κακεντρέχεια.
Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Όταν η κατασκευή
ικανοποιεί πρωτίστως τον μοντελιστή, έχει επιτευχθεί ο στόχος
της ενασχόλησης με το χόμπυ. Εάν θέλει - γενικώς πάντα
μιλώντας - να επιτύχει ένα άρτιο αποτέλεσμα αντικειμενικά
( καμμία σχέση με Αθηναϊκή ελίτ, απλώς με πιστότητα ανα-
παράστασης στα πλαίσια του επιτευκτού ), θα πρέπει να επιζητά
τεκμηριωμένες απόψεις από τους γνώστες. Κανένας δεν απο-
θαρύνει κανένα, προσωπικά αναλόγως το επίπεδο του μοντελιστή,
προτείνω κι επισημαίνω σημεία χρήζοντα προσοχής ( ουδείς άσφαλτος :lol: ),
επιβραβεύω και παρωτρύνω. Δεν χρειάζεται να παρεξηγιόμαστε
με το παραμικρό, κάνουμε το χόμπυ μας, ο καθένας σύμφωνα με
τη διάθεση, την εμπειρία και τα μέσα που διαθέτει και είναι καλό
να ακούμε την καλοπροαίρετη κριτική για πράγματα που ίσως αγνοούμε.

Καλές κατασκευές.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1266
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 14, 2020, 02:02:42 πμ »
Ούτε εγώ πιστεύω ότι η παρατήρηση- σχόλιο έγινε με σκοπό διαφορετικό από αυτόν της εποικοδομητική κριτικής ή  και της απλής απορίας .  Καλό είναι να βλέπουμε την θετική πλευρά των πραγμάτων και όχι την αρνητική..... !! Πριν από λίγο καιρό ο Κωστής μου έγραψε ότι ένα κομμάτι από μια κατασκευή μου ήθελε ακόμη δουλειά..... Και όντος ήθελε.  Είχα όμως κουραστεί γιατί το δούλευα για πολύ ώρα χωρίς το ποθητό αποτέλεσμα.  Το σχόλιο για μένα είχε θετικό αντίκτυπο γιατί κάθησα και δούλεψα ξανά το κομμάτι με αποτέλεσμα να το βελτιώσω αρκετά.   Κλείνοντας θέλω να πω ότι όταν υπάρχει η σωστή διάθεση ακόμη και από κάτι αρνητικό μπορεί να βγάλουμε ένα θετικό αποτέλεσμα!!! ΚΑΛΌ ξημέρωμα και καλές κατασκευές  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 14, 2020, 12:45:00 μμ »
Spoiler (hover to show)

Και επειδή του το κάναμε το thread οικόπεδο με τα off-topic του ανθρώπου, φίλε Dim57 συνέχισε το διόραμα, όπως σου φαίνεται εσένα πιο σωστό. Άλλωστε όπως είπε κι ο Kwstas, το παν είναι να μένει ικανοποιημένος ο ίδιος ο κατασκευαστής του εκάστοτε μοντέλου με αυτό :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 14, 2020, 02:31:30 μμ »
Δεν αφήνουμε το μοντελιστικό ΠΟΚ και λοιπές θεωρίες συνωμοσίας και ν'ασχοληθούμε με το διόραμα του ανθρώπου;   :evil:

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 14, 2020, 02:53:10 μμ »
ποιος ο λογος της αντιπαραθεσης βρε παιδια?
Ναι η σκαλα ειναι αποτομη και το εξηγησα γιατι,το βλεπω και εγω,ε και τι εγινε...Κωστη συμφωνω και καλα εκανες και το προσεξες,αλλα ασχοληθηκες και η επισημανση σου ειναι για μενα θετικη μπροστα σε οσα κατα καιρους εχω δει
Απο την αλλη ο συναδελφος Νικολας  τυγχανει να εχει την ιδια ματια με εμενα,οσον αφορα τι κοιταζω σε μια συνθετη  κατασκευη και τον ευχαριστω για το σχολιο του
Ο kwstas γενικα εθεσε μια βαση με την οποια ειμαι συμφωνος....μοντελισμος ειναι πρωτιστως διασκεδαση τα αλλα επονται
Φιλε blitz συνεχιζω ακαθεκτος
Απο την αλλη οντως,ο μοντελιστικος χωρος συρικνωνεται στην Ελλαδα,αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα,μεγαλη για να γινει εδω

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 14, 2020, 03:03:05 μμ »
Και για του λογου το αληθες










κατασκευη εργοστασιου που θα λειτουργει σαν το ....ισογειο

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 14, 2020, 03:05:19 μμ »
ε και αυτο που δεν γερνει αλλα η καταραμενη φοτο ετσι ηθελε





Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 14, 2020, 06:52:27 μμ »
Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης,ο καθένας λέει όμορφα την γνώμη του,ο κατασκευαστής εχει τον τελικό λόγο,αυτός το εχει στο μυαλό του όπως το θέλει και πράττει ανάλογα..Λιγοστέψαμε πολύ στο φόρουμ για να τρωγόμαστε και μεταξύ μας..
Εντωμεταξύ για μένα που ισα ισα μπορώ να φτιάξω μια στοιχειώδη βάση για το μοντέλο μου,η κατασκευή είναι απίστευτη,γιαυτό και πολλές φορές δεν σχολιάζω τις δουλείες σου,δεν έχω λόγια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 15, 2020, 03:26:03 μμ »
Σωστα φιλε μου,αλλα τα σχολια, θετικα η αρνητικα, οι ερωτησεις,και οτι αλλο,δινουν και λιγο ζωη στην συζητηση,με οτι αυτο συνεπαγεται
Δυστυχως και εγω , περα απο τα διοραματα και πολυ βασικες γνωσεις περι αρματων,δεν μπορω να σχολιασω πραγματα περι πλοιων αεροσκαφων κλπ αλλιως θα το εκανα με μεγαλη ευχαριστηση,αλλα πρεπει
ευχαριστω και να εισαι καλα  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 15, 2020, 05:58:16 μμ »
Εντυπωσιακή κατασκευή. Προσπάθησε
να διαφοροποιήσεις χρωματικά κάποιες
πέτρες της τοιχοποιείας, φαίνονται στις
φωτό ίδιο χρώμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 15, 2020, 07:43:43 μμ »
Η δουλειά είναι πολύ ωραία στα δικά μου μάτια, το έγραψα από την αρχή. Το σχόλιο "μου φαίνονται αρκετά απότομες οι σκάλες" δεν θεωρώ ότι είναι καν αρνητικό σχόλιο,  πόσο μάλλον οτιδήποτε άλλο και νομίζω ότι η όλη φασαρία με πήρε από σπόντα γιατί κάποιος πολεμούσε ανεμόμυλους και λυπάμαι που επέλεξε να φύγει από το forum, δεν χάνει μόνο αυτός, χάνουμε και εμείς γιατί γενικά ήταν ένα δημιουργικό άτομο.
Λοιπόν, η δουλειά είναι πολύ ωραία με πολλές λεπτομέρειες και ωραίες 'μεταλλικές' κατασκευές, πολλά μπάζα, φθορές και μούχλα. Με τι υλικά έχεις δουλέψει; Οι τοίχοι είναι χαραγμένο foam και τα υπόλοιπα evergreen?

Λίγο έχω μπερδευτεί με αυτό το δεύτερο σετ φωτογραφιών του ισογείου. Σε ποιο σημείο του διοράματος θα μπει; Ίσως πρέπει να περιμένω το επόμενο σετ για να καταλάβω.

Το διόραμα γίνεται τεράστιο και περιμένω να δω ποιες λύσεις θα βρεις ώστε να περάσει το κεντρικό θέμα σου "Der Krieg ist vorbei". Βέβαια η καταστροφή του χώρου περνάει το μήνυμα αλλά θα ανησυχούσα μήπως το IV και οι φιγούρες χαθούν στο χώρο.





Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 16, 2020, 04:18:00 μμ »
Εντυπωσιακή κατασκευή. Προσπάθησε
να διαφοροποιήσεις χρωματικά κάποιες
πέτρες της τοιχοποιείας, φαίνονται στις
φωτό ίδιο χρώμα.
Ναι ετσι ειναι , πιθανο να συμβει οταν εχεις τοσο πραμα να βαψεις,σε μια πιο μικρη κατασκευη θα το κανω τουβλο-τουβλο,που θα δειχνει και πιο ωραιο,τωρα ομως κουραστηκα :oops: :o
να εισαι καλα Κωστα

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Der Krieg ist vorbei
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 16, 2020, 04:35:06 μμ »
Η δουλειά είναι πολύ ωραία στα δικά μου μάτια, το έγραψα από την αρχή. Το σχόλιο "μου φαίνονται αρκετά απότομες οι σκάλες" δεν θεωρώ ότι είναι καν αρνητικό σχόλιο,  πόσο μάλλον οτιδήποτε άλλο και νομίζω ότι η όλη φασαρία με πήρε από σπόντα γιατί κάποιος πολεμούσε ανεμόμυλους και λυπάμαι που επέλεξε να φύγει από το forum, δεν χάνει μόνο αυτός, χάνουμε και εμείς γιατί γενικά ήταν ένα δημιουργικό άτομο.
Λοιπόν, η δουλειά είναι πολύ ωραία με πολλές λεπτομέρειες και ωραίες 'μεταλλικές' κατασκευές, πολλά μπάζα, φθορές και μούχλα. Με τι υλικά έχεις δουλέψει; Οι τοίχοι είναι χαραγμένο foam και τα υπόλοιπα evergreen?

Λίγο έχω μπερδευτεί με αυτό το δεύτερο σετ φωτογραφιών του ισογείου. Σε ποιο σημείο του διοράματος θα μπει; Ίσως πρέπει να περιμένω το επόμενο σετ για να καταλάβω.

Το διόραμα γίνεται τεράστιο και περιμένω να δω ποιες λύσεις θα βρεις ώστε να περάσει το κεντρικό θέμα σου "Der Krieg ist vorbei". Βέβαια η καταστροφή του χώρου περνάει το μήνυμα αλλά θα ανησυχούσα μήπως το IV και οι φιγούρες χαθούν στο χώρο.

Γενικα ναι φοαμ ,χαρτονι, και μηκη πλαστικου απο κρεμαστρες( το evergreen το δικο μου) :lol:
Αυτο που θα χαθει σιγουρα ειναι η σκαλα ... :wink: το αρμα θα τα καλυψει ολα αλλα αυτο θα ειναι πρωτο πλανο,οπως και οι φιγουρες
Ναι θα πρεπει να τα κολλησω ολα μεταξυ τους για να γινει ξεκαθαρη η οπτικοποιηση πχ




τα λεμε Κωστη ευχαριστω

Tags: