Αποστολέας Θέμα: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70  (Αναγνώστηκε 13523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 01:31:38 μμ »
Χαιρετώ ολα τα μέλη του φόρουμ. Εχω κατασκευάσει μοντέλα αρκετά καθώς ειμαι χρόνια στο χομπυ αυτό. Εχω κατασκευάσει σε πλαστικό κιτ ιστιοφόρα το CUTTY SARK και το SOLEIL ROYAL και τελευταία μπηκα στον χώρο των ξύλινων κατασκευών φτιάχνοντας το κιιτ της  ARTESANIA LATINA "SANTA MARIA" .Παραθέτω φωτο από τα μοντέλα αυτά. Τώρα ετοιμάζομαι να κατασκευάσω τον κιτ της OCCRE "SAN ILDEFONSO" .ΕΙναι ισπανική ναυαρχίδα του 1783 με πλήρη ιστιοφορία. Το ξύλινο μοντέλο έχει μήκος 1250 εκατοστά και πρόκειται σύντομα να το ξεκινήσω. Εαν υπάρχει ενδιαφέρον θα δημοσιεύω εδω την πρόοδο κατασκευής και φυσικά τις παρατηρήσεις έμπειρων συνοδοιπόρων.
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 01:39:58 μμ »
Ξερει κανείς για το ανεβασμα φωτογραφιων μου βγάζει internal server error οταν προσπαθω να ανεβάσω φωτογραφιες στο image hosting. γιατι γινεται αυτο? εχω μειώσει το μεγεθος τους για να είναι μεσα στο όρια που θέτει.Τι φταίει?
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 02:19:46 μμ »
Ξερει κανείς για το ανεβασμα φωτογραφιων μου βγάζει internal server error οταν προσπαθω να ανεβάσω φωτογραφιες στο image hosting. γιατι γινεται αυτο? εχω μειώσει το μεγεθος τους για να είναι μεσα στο όρια που θέτει.Τι φταίει?

καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

το θεμα με τις φωτο εχει να κανει με την ανάλυση τους. αυτές που προσπάθησες να ανεβάσεις είναι 6500χ3500 pixel .

αν μπορείς, καντα resize σε 1500χ...  και δεν θα έχεις πρόβλημα.   ::salut::


Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 05:10:57 μμ »
 
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 05:18:59 μμ »
Αυτα ειναι τα δυο πλαστικά κιτ ιστιοφόρων και ενα ξύλινο που έχω φτιαξει. Δεν ξέρω αν τα ανεβασα σωστα. Ας μου πει κάποιος αν γινεται και διαφορετικά. Στην πορεία λοιπον  θα ανεβάζω φωτογραφιες απο το υπο κατασκευήν μοντέλο καθως και τα προβλήματα που θα συναντήσω
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 05:23:29 μμ »
για αρχη μια χαρα  :wink: , απλα κάνεις copy το δευτερο απο τα τρια λινκ που σου δινει αφού τελειώσει το Upload.

δες εδω αναλυτικά βήμα-βήμα.

https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,32785.msg661408.html#msg661408

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 05:27:49 μμ »
ευχαριστω arcadie το καταλαβα. αντιγράφω το url που μου δίνει εδω και ανεβαίνει μια μικρογραφία εδω
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2020, 12:44:26 πμ »
Ξεκίνησε η κατασκευή..παραθέτω μερικές φωτογραφίες απο το άνοιγμα του κουτιού και την συγκόλληση των δύο μερών της καρίνας του πλοίου,όπου και φαίνεται το μέγεθός του. εβαλα επάνω του το κινητό μου τηλέφωνο για να πάρετε μια ιδέα του μήκους. έπεται συνέχεια...




Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 10:50:01 πμ »
Welcome to the club
Η περίοδος γύρω στο 1700 ήταν η χρυσή εποχή των μεγάλων ιστιοφόρων Αγγλίας, Γαλλίας, Ισπανίας κλπ και τα πλοία αυτά (γαλιόνια - galeons) ήταν τα ωραιότερα όλων των εποχών.
Μπήκα στο site της OCCRE και είδα τις λεπτομέρειες που αφορούν το San Ildefonso. Πολύ ωραίο πλοίο, πολύ καλή η επιλογή σου.
Εύχομαι καλό κουράγιο και φυσικά θα παρακαλουθώ την εξέλιξη της δουλειάς σου.
Το κιτ το παρήγγειλες στην Ισπανία ή υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ?
Η κατασκευή του κιτ είναι προσεγμένη ?
Τα σχέδια είναι σωστά δομημένα και φιλικά στο χρήστη ?
Το κόστος του κιτ είναι αυτό που γράφει το site της OCCRE - δηλ. 570 ευρώ ?
Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί το πλοίο μου άρεσε πολύ και πιθανώτατα να είναι και η δική μου επόμενη κατασκευή
Φιλικά
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 12:59:45 μμ »
Σε χαιρετώ συννονόματε Γιώργο, το κιτ το αγόρασα μεσω ιντερνετ γιατί το βρήκα ποιο φτηνά.Μου βγήκε 410 ευρω από ενα μαγαζί στην Λιθουανία. Μπορείς να το βρεις και από Ελλάδα βεβαια αλλα όχι σε αυτήν την τιμή. Η Ποιότητα των υλικών είναι άριστη,από όσο είδα μέχρι τώρα. Το βράδυ θα ανεβάσω νεες φωτό με τον σκελετό της κατασκευής τελειωμένο και θα δεις οτι η προσαρμογή όλων των νομέων με την καρίνα και με τις ενισχύσεις ειναι τέλεια. Επίσης τα σχέδια είναι κατατοπιστικά και λεπτομερή.Δεν μπορώ να ξέρω αν θα ειναι έτσι μέχρι το τέλος αλλά θα δούμε. ΕΙναι μια καλή επιλογή νομίζω το πλοίο αυτό καθώς και το αδελφό του MONTANES πάλι κιτ της OCCRE, μπορείς να το δεις και αυτό. Ειναι σχεδόν ίδια και ίδιο τελικό μέγεθος. Θα είμαι συνεπής εδώ για την πρόοδο της κατασκευής και δεν θα σταματήσω μέχρι το τελείωμα του. Ελπίζω κι εσύ να παρακολουθείς και να με διορθώσεις αν νομίζεις κάτι οτι δεν είναι σωστό. Απλώς υπομονή θέλει γιατι το δουλεύω τα βράδυα λόγω εργασίας την ημέρα,οπότε ο χρόνος μου είναι λίγος προς το παρόν.
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 12:25:23 πμ »
Τελείωσε η τοποθέτηση όλων των νομέων κάθετα στην καρίνα του πλοίου.Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Ακόμα και στο πιο δύσκολο σημείο που είναι η τοποθέτηση των ενισχύσεων (δυο σε κάθε πλευρά),όπου ένα τετράγωνο ξύλο πρέπει να περάσει μέσα από κάθε νομέα από πίσω μέχρι εμπρός.Η ευθυγράμμιση που απαιτείται για να συρθεί το ξύλο,ήταν απόλυτη και έτσι κολλήθηκαν και είναι έτοιμος ο σκελετός του πλοίου,ενισχυμένος και άκαμπτος.



Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 12:56:47 μμ »
Tοποθέτηση του πρώτου καταστρώματος δοκιμαστικά πριν από την κάλυψη του με σανίδες,για να ελέγξω την εφαρμογή του,επειδή όπως βλέπετε αποτελείται από 4 κομμάτια.Με λίγη δυσκολία μπήκανε στην θέση τους,χωρίς μεγάλα κενά,ευτυχώς,και ότι λίγα θα καλυφθούν από τις σανίδες που θα καλύψω το κατάστρωμα. Εβαλα ήδη δύο δοκιμαστικά,αρχίζοντας από την μέση μπροστά.Το σανιδάκι ακριβώς πάνω στην ένωση των δύο μισών θα το βάλω επί τόπου,αφού το κολλήσω στην θέση του το κατάστρωμα,ώστε να καλύψω τελείως την ένωση.Για να δούμε το αποτέλεσμα...
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 29, 2020, 11:17:21 μμ »
Το μισό του πρώτου καταστρώματος έγινε. Η εφαρμογή των δυο μισών κομματιών ήταν αρκετά καλή και ετσι δεν φαίνεται πουθενά η συγκόλληση τους. Με μαύρο μολύβι εκανα τις ενώσεις των σανίδων και σαν μοτιβο διάλεξα αυτό με τις εξι σανίδες.Φυσικά μπορεί κανείς να επιλέξει όποιο μοτίβο θέλει. Απο αυτά που διάβασα όμως αυτό ήταν το ποιο συχνό μοτίβο για τα πλοία της εποχής. Προχωράω τώρα στο δεύτερο μισό του πρώτου καταστρώματος και φυσικά θα πρέπει να το ταιριάξω με το άλλο μισό.Αφού το τοποθετήσω όλο θα το περάσω με ένα διαφανές μάττ βερνίκι για προστασία.

Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2020, 12:45:30 πμ »
Πολύ ωραία το πας. Οι ενώσεις θα παραμείνουν με το μολύβι, ή απλά σημάδεψες για να χαράξεις;

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2020, 12:49:57 πμ »
θα παραμεινουν ετσι και θα περασω απο πανω βερνικι για να μην ξεβαψουν. Αλλωστε ετσι συμβουλευουν και οι οδηγίες που εχει μεσα
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2020, 11:16:27 μμ »
Τελείωσε το κάτω κατάστρωμα.Το κόλλησα στην θέση του και αυτό είναι το αποτέλεσμα. Το πέρασα δυο φορές βερνίκι ξύλου διαφανές ματτ για προστασία. Βέβαια μεγάλο μέρος του δεν θα είναι ορατό όταν θα μπει το δεύτερο κατάστρωμα,αλλά έπρεπε να γίνει σωστά. Επόμενη κατασκευή είναι το σανίδωμα και η τοποθέτηση του δεύτερου και ποιο σημαντικού καταστρώματος.


Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2020, 11:42:13 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο
Μια χαρά προχωράει η κατασκευή σου.
Βέβαια έχοντας ένα καλό κιτ με καρίνα - νομείς - καταστρώματα κομμένα με laser δεν αναμένονται κακοτεχνίες. Το σανίδωμα όμως θέλει ''μαστοριά'' ειδικά αν το πλοίο δεν πρόκειται να βαφτεί (το χρώμα καλύπτει κάποιες ατέλειες).
Φυσικά αναφέρομαι για το δεύτερο και τελικό πέτσωμα. Σε αναμονή εικόνων.
Την πρόταση σου για το Montanes την έχω κρατήσει.
Καλό βράδυ
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 08, 2020, 01:10:41 πμ »
 Καλησπέρα φίλε chemist. Να υποθέσω πως αναφέρεσαι στο πέτσωμα του σκάφους. Ναι ειναι μονής στρώσης και θα πρέπει να γίνει σωστά αφού δεν θα υπάρξει δεύτερο πέτσωμα μετά. Θα πρέπει να γίνει σύμφωνα με τους κανόνες των πραγματικών πλοίων,όπως κατασκευάζονταν και ο βασικός κανόνας είναι πως κανένα σανιδάκι δεν μπορεί να είναι στενότερο από το μισό πλάτος που έχουν τα σανίδια. Στην προκειμένη περίπτωση τα σανιδάκια για το πέτσωμα εχουν πλάτος 5 mm οπότε κανένα δεν θα πρεπει να έχει πλάτος μικρότερο από 2,5 mm .Σε τέτοια περίπτωση θα χρησιμοποιήσω κλέφτες,όπως τα λένε με την συνένωση δυο σανίδων σε μία. Έχω διαβάσει σχετικά και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τους κανόνες. Θα δούμε το αποτέλεσμα. Βάψιμο πάντως θα γίνει μιας και το σκάφος κάτω από την ίσαλο γραμμή όπως βλέπεις είναι άσπρο. Αλλα η εφαρμογή των σανίδων θα πρέπει να ειναι τέλεια για να έχω καλό αποτέλεσμα. Θα δούμε.
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 21, 2020, 12:42:01 πμ »
Αρχισα το δεύτερο κατάστρωμα αφού το τοποθέτησα στην θέση τους και τα τέσσερα κομμάτια και τα κόλλησα.Αποφάσισα να κάνω το πέτσωμα επάνω στο μοντέλο για να καλύψω καλά τις ενώσεις. Διαπίστωσα πως ετσι θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα και στην εφαρμογή των κομματιών του καταστρώματος και στην κάλυψη των ενώσεων μιας και αυτό το κατάστρωμα θα είναι ορατό στο τελειωμένο μοντέλο. Όμως...σταμάτησα όπως βλέπετε στο μισό περίπου κατάστρωμα γιατί προέκυψε ένα πρόβλημα...Τα σανιδάκια των 3mm πλάτος που είχε μέσα το πακέτο  τελείωσαν!! Χωρίς να σπάσω η να πετάξω κανένα. Εμειναν μόνο μερικά κομματάκια. Εγραψα στην OCCRE Και προς τιμήν τους μου απάντησαν πως μου στέλνουν 60 σανιδάκια...Τώρα πως έγινε αυτό,είναι μυστήριο...δεν ξέρω αν το έχετε συναντήσει πουθενά αυτό και δεν το ανέφεραν ούτε και οι δυο από το εξωτερικό που είδα την δουλειά τους στο ίδιο μοντέλο. Ετυχε? Δεν ξέρω.Σημασία έχει πως πρέπει τώρα να περιμένω να μου έρθουν τα σανιδάκια για να συνεχίσω το κατάστρωμα.

Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 21, 2020, 09:43:34 πμ »
Μετά από ένα μήνα ακόμα περιμένω τα σανιδάκια από την OCCRE για να τελειώσω το κατάστρωμα...λόγω της πανδημίας με ενημέρωσαν πως όταν μπορέσουν θα μου τα στείλουν...οπότε αναμένω...
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 24, 2020, 08:51:11 μμ »
Καλησπέρα αγαπητέ Γιώργο και χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή. Θα παρακολουθώ και εγώ την εξέλιξη της δουλειάς σου παράλληλα με τη δική μου (USS Constitution). To μοντέλο μου αρέσει πολύ και σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Μια που βρίσκεσαι στα καταστρώματα και αυτή τη δουλειά την έχω και εγώ μπροστά μου, ήθελα να συζητήσω λιγάκι την εργασία σου. Από ότι κατάλαβα, χρησιμοποιείς μακριές σανίδες σε όλο το μήκος του καταστρώματος και τις κάθετες γραμμώσεις τις δημιουργείς με το μολύβι μόνο. Επίσης με το μολύβι βοηθάς την ένταση των παράλληλων γραμμών εκεί που ενώνονται οι σανίδες. Καταρχήν μια ιδέα στις μικρές κάθετες γραμμές: Πριν το μολύβι, ίσως να είχε ενδιαφέρον μια μικρή πίεση στη σανίδα με ένα αιχμηρό εργαλείο, ώστε να δίνει και στο μάτι πιο έντονη την αίσθηση της αλλαγής σανίδας.

Συνεχίζοντας, μου έκανε εντύπωση η χρήση κατευθείαν μακριάς σανίδας. Σε μικρότερα μοντέλα έχω φτιάξει το κατάστρωμα κόβοντας τις μακριές σανίδες σε ίσα μικρά μεγέθη και έτσι κέρδιζα την αίσθηση του πιο φυσικού μοντέλου στο μάτι. Αυτό έχω σκοπό να κάνω και στο μεγάλο μοντέλο που έχω τώρα. Είναι μεγαλύτερη δουλειά αλλά και όμορφη στο αποτέλεσμα. Μήπως όμως στα μεγάλα μοντέλα δημιουργεί άλλα προβλήματα και για αυτό δεν την ακολούθησες; Ίσως και ο φίλος ο Chemist (Χρόνια σου πολλά μια που είσαι και εσύ Γιώργος) να έχει και αυτός κάποιο σχόλιο σε αυτό το θέμα.

Κατά τα άλλα καλή επιτυχία και πάλι!


 

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 24, 2020, 11:41:46 μμ »
Φιλε Στέλιο,ευχαριστώ για τις ευχές. Ναι χρησιμοποίησα σε πολλά σημεία συνεχόμενα σανιδάκια χωρίς να τα κόβω,σε αλλα σημεία όμως τα έχω κόψει. Μπορεις να τα ξεχωρίσεις? Δεν εχει σημαντική διαφορά. Πατώντας με το μολύβι στο μαλακό ξύλο,κάνω κάθετες γραμμές και αν κοιτάξεις στο δεύτερο κατάστρωμα έχω πολλά κομμένα σε κομμάτια οσο είναι το μοτίβο μου. Αλλα με το μάτι δεν φαίνεται μεγάλη διαφορά.Επειτα στο μεγάλο αυτό κατάστρωμα ηθελα να είμαι σίγουρος για την  ευθεία ιδιως στο κέντρο όπου ενώνονται τα δυο μισά και γι αυτο χρησιμοποίησα πλήρους μήκους. Όπως είδες όμως και με οικονομία που εκανα δεν εφτασαν τα σανιδάκια,ισως γιατι στα σχέδια αυτα αναφέρονται σαν 3Χ1Χ70 cm ενω μέσα στο κιτ ήτανε 3Χ1Χ40 cm .Και έτσι δεν φτάσανε για να τελειώσω. Τωρα περιμένω να μου στείλουν από την OCCRE για να μην ψάχνω στο ελεύθερο εμπόριο.Το μοτίβο μου έχει μήκος 10cm σε κάθε σανιδάκι δηλαδή 4. Σε άλλα σημεία έχω κομμένα 10cm σε άλλα ολόκληρα. Μπορείς να βρεις ποια? Ουτε εγώ που τα βλέπω απο κοντά δεν τα ξεχωρίζω. Ευχαριστώ πάντως για την παρατήρηση και στην συνέχεια και στο τρίτο κατάστρωμα που δεν εχουν μεγάλο μήκος,θα τα κόβω όλα 10 cm
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Α

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 25, 2020, 05:38:23 μμ »
Οκ αγαπητέ Γιώργο. Το τεστ με τη φωτογραφία πράγματι ισχύει και δε φαίνεται η διαφορά. Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος gsxdent59

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 65
  • οδοντίατρος
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 01, 2020, 08:43:58 πμ »
Καλό μήνα...μπηκε ο Ιούνιος και ακόμα δεν μπορούν από την OCCRE στην Ισπανία να μου στείλουν τα σανιδάκια...η καραντίνα  ακόμα κρατάει εκεί...έτσι η κατασκευή είναι σε αναμονή...
Οτι κατασκευάζεις με τα χέρια σου έχει αξία,αφού το κάνεις με αγάπη και μεράκι

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Ξυλινο κιτ san Ildefonso kit OCCRE 1/70
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 01, 2020, 08:48:53 πμ »
Πάντως σανιδάκια 3Χ1 μπορείς να βρεις στα μοντελιστικά καταστήματα εδώ. Δεν είναι και πολύ ακριβά. Το λέω για να μην περιμένεις για πάντα...

Tags: