Αποστολέας Θέμα: H&S Infinity CR Plus 0,2 vs Sotar 20/20  (Αναγνώστηκε 1323 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
H&S Infinity CR Plus 0,2 vs Sotar 20/20
« στις: Ιανουάριος 14, 2020, 11:16:04 μμ »
Παλικάρια ανοίγω το θέμα απλά σαν συζήτηση.
Θέλω να διαβάσω απόψεις μιας που και οι δύο θεωρούνται κορυφαίοι.
Έχω τον Sotar με την 0,2 και από τις πρώτες χρήσεις βλέπω το μεγαλείο (με MRP τον δοκίμασα).
Από την άλλη, ως αεροπλανάς, βλέπω στο YouTube τον Περικλή & τον Phil Flory αγκαλιά με τον H&S.
Μιας που και οι δύο αερογράφοι είναι ευρέως διαθέσιμοι στην Ελληνική αγορά, οι H&S χάρις στην πολύ καλή τιμή που τους βρίσκει κανείς στον Τερζίδη (δείτε πόσο κάνουν στο εξωτερικό) και οι Sotar από τις επαναλαμβανόμενες ετήσιες προσφορές της Badger, θα ήθελα να ακούσω γνώμες από όσους έχουν και τους δύο ή μόνο τον έναν και είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τον άλλο.

 






Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: H&S Infinity CR Plus 0,2 vs Sotar 20/20
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 11:41:08 μμ »
 για τους συγκεκριμένους αερογράφους δεν ξέρω να σου πω κάτι αλλά ταπεινή μου άποψη είναι ότι άπαξ και έχεις ένα καλό αερογράφο και ξέρεις να τον χρησιμοποιήσεις λίγη ή μάλλον καμία σημασία δεν έχει αν υπάρχει κάποιος άλλος στην ίδια κατηγορία ποιότητας και είναι ένα κλικ καλύτερος. Ειλικρινά δεν έχω κάτσει ποτέ να προσέξω σε βιντεάκι μοντελιστή ποιόν αερογράφο χρησιμοποιεί. Ούτε βίντεο που να δείχνει τις δυνατότητες συγκεκριμένου αερογράφου ( με μόνη εξαίρεση ενός που αγόρασα πριν δύο χρόνια περισσότερο για να δω στην πράξη λύσιμο-καθάρισμα κλπ. )

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: H&S Infinity CR Plus 0,2 vs Sotar 20/20
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 11:53:53 μμ »
Συμφωνώ με αυτά που γράφει παραπάνω ο Βασίλης. Επίσης μην έχοντας κανέναν από τους δύο, αλλά έχοντας δοκιμάσει και τους δύο, μπορώ να πώ πως και οι δύο είναι εξαιρετικά εργαλεία, αλλά κανένας από τους δύο δεν μου "έκατσε" στο χέρι. Αντίθετα μου έχουν ταιριάξει απόλυτα και οι δύο Iwata που έχω (Revolution BCR και HPB+). Θεωρώ πως ο αερογράφος είναι σαν το παπούτσι: Αν σου ταιριάξει, λίγη σημασία έχει αν υπάρχει κάποιος άλλος έστω και ελάχιστα καλύτερος :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: H&S Infinity CR Plus 0,2 vs Sotar 20/20
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 08:30:25 πμ »
Συμφωνώ με αυτά που γράφει παραπάνω ο Βασίλης. Επίσης μην έχοντας κανέναν από τους δύο, αλλά έχοντας δοκιμάσει και τους δύο, μπορώ να πώ πως και οι δύο είναι εξαιρετικά εργαλεία, αλλά κανένας από τους δύο δεν μου "έκατσε" στο χέρι. Αντίθετα μου έχουν ταιριάξει απόλυτα και οι δύο Iwata που έχω (Revolution BCR και HPB+). Θεωρώ πως ο αερογράφος είναι σαν το παπούτσι: Αν σου ταιριάξει, λίγη σημασία έχει αν υπάρχει κάποιος άλλος έστω και ελάχιστα καλύτερος :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Συμφωνώ και επαυξάνω. Έχω τον  Sotar καθώς και Iwata HP BCR και έναν Graphotech Kyoto. Μάντεψε με ποιόν κάνω το 95% των βαψιμάτων : τον Kyoto γιατί μου έκατσε καλά από την αρχή στο χέρι. Βέβαια ο Sotar είναι σε εντελώς άλλη κλάση και αυτός είναι η επιλογή μου σε πολύ λεπτοδουλειές
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 46
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: H&S Infinity CR Plus 0,2 vs Sotar 20/20
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 01:19:17 μμ »
Εγώ θα απαντήσω συγκεκριμμένα και για τους δύο. Όντας κάτοχος και των δύο στην αρχή θεώρησα ότι με τον INFINITY δεν μπορούσα να βγάλω την λεπτή γραμμή που μου βγάζει ο sotar. Όταν όμως έβαλα την Fine βελόνα στον infinity αναθεώρησα τελείως. Μου έβγαλε με πολύ μεγαλύτερη ευκολία της γραμμές που ήθελα (δοκιμή με MRP χρώματα). Επιπλέον έκανα όλες τα βαψίματα σε μεγαλύτερες επιφάνειες με το ίδιο μπεκ με πολύ μεγαλύτερη άνεση. Ο δε καθαρισμός του infinity είναι θεωρώ πολύ ποιο ευκολος. Οι ρυθμίσεις του infinity (ειδικά αν πάρεις και το εξάρτημα για την ρύθμιση ροής αέρα) είναι πολύ καλύτερες.

Όντας κάτοχος 3 IWATA, 2 badger, 1 Η&S και ενός κινέζικου μπορώ να πω ότι ο μοναδικός που είναι στον πάγκο μου κατά 95% είναι ο INFINITY.

Φυσικά αυτά είναι οι προσωπικές μου απόψεις και γούστα

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: H&S Infinity CR Plus 0,2 vs Sotar 20/20
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 03:51:41 μμ »
Εγώ θα απαντήσω συγκεκριμμένα και για τους δύο. Όντας κάτοχος και των δύο στην αρχή θεώρησα ότι με τον INFINITY δεν μπορούσα να βγάλω την λεπτή γραμμή που μου βγάζει ο sotar. Όταν όμως έβαλα την Fine βελόνα στον infinity αναθεώρησα τελείως. Μου έβγαλε με πολύ μεγαλύτερη ευκολία της γραμμές που ήθελα (δοκιμή με MRP χρώματα). Επιπλέον έκανα όλες τα βαψίματα σε μεγαλύτερες επιφάνειες με το ίδιο μπεκ με πολύ μεγαλύτερη άνεση. Ο δε καθαρισμός του infinity είναι θεωρώ πολύ ποιο ευκολος. Οι ρυθμίσεις του infinity (ειδικά αν πάρεις και το εξάρτημα για την ρύθμιση ροής αέρα) είναι πολύ καλύτερες.

Όντας κάτοχος 3 IWATA, 2 badger, 1 Η&S και ενός κινέζικου μπορώ να πω ότι ο μοναδικός που είναι στον πάγκο μου κατά 95% είναι ο INFINITY.

Φυσικά αυτά είναι οι προσωπικές μου απόψεις και γούστα

Να ξέρεις από εσένα άρχισε η απορία μου!
Όταν λες πως έβαλες την λεπτή λες για πιο κάτω από την 0,2 ή φορούσες την 0,4 πρώτα και έβαλες την 0,2;

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 46
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: H&S Infinity CR Plus 0,2 vs Sotar 20/20
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 04:39:57 μμ »
To ξέρω :lol: :lol: :lol:

Φοραγα την παλιά 0,2 και έβαλα καινούργια 0,2 βελτιωμένη που την λέει fine πλέον. όλοι οι καινούργιοι αερογράφοι έρχονται με fine πλέον. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη στο ψέκασμα ψιλής γραμμής

Tags: