Αποστολέας Θέμα: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)  (Αναγνώστηκε 5429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 12:06:57 μμ »
Καλήμερα σε όλους..
Το κιτ αυτό
https://www.super-hobby.gr/products/German-39-H-10.5cm-LeFH18-Sf-auf-Geschutzwagen.html
το είχα αποκτήσει πριν αρκετά χρόνια,το ξεκίνησα αλλά κάτι δεν μου άρεσε τότε και το παράτησα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας :mrgreen:
Το έχω ξαναπιάσει εδω και καμιά εβδομάδα και αυτήν την φορά λέω να το τελειώσω(μπας κι αδειάσω λίγο χώρο στα ράφια!
Όσον αφορά το κιτ,δεν είναι κάτι εκπληκτικό σε λεπτομέρεια,εφαρμογή μέτρια αλλά έχει όλα τα  φόντα για να βγει απ το κουτί ένα αξιοπρεπέστατο μοντέλο.
Λίγο πολύ η ιστορία αυτού του πυροβόλου γνωστή,οι Γερμανοί αφού μετά την εισβολή στην Γαλλία κατέλαβαν άθικτα μεγάλο αριθμό αρμάτων Hotchkiss H35,κράτησαν το σκάφος και προσάρμοσαν σε αυτό το πυροβόλο leFH 18..
θα αναπαραστήσω μάλλον ενα πυροβόλο που έδρασε στην Γαλλία,κατά την άμυνα των Γερμανών στην απόβαση της Νορμανδίας.
Μέχρι τώρα έχω τελειώσει με την επιμέρους συναρμολόγηση και είναι ένα βήμα πριν το βάψιμο του  εσωτερικού του σκάφους.


Σχόλια,βοήθειες κ.τ.λ εννοείτε θα εκτιμηθούν πάραυτα,μην τεμπελιάζετε! :mrgreen:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1265
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 12:46:05 μμ »
Αυτό με του τεμπέληδες θα γίνει μεγάλο σλόγκαν τελικά  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:!!!!!!!! Ενδιαφέρον θέμα . Καλή συνέχεια και καλά τελειώματα !!!!! ::salut:: ::salut:: ::salut::
και για να μην χαλαρώσετε .. ....     μην τεμπελιάζετε ''ρεμάλια'' !!!!  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 02:19:02 μμ »
Απ' το χαληνωτήριο στομίου φαίνεται να είναι το LeFH 18/40 των 105χιλ.  Είναι το τελευταίο μοντέλο αυτού του οβιδοβόλου. Το κάλυμμα επάνω από την κάννη περιβάλλει τον επανατάκτη. Το όχημα μπορεί να ανήκει στην 21 ΜΑ την περίοδο της αποβάσεως στην Νορμανδία. Η μεραρχία αυτή είχε και αυτοκiνούμενα οβιδοβόλα LeFH 16.

Επιθεώρηση Ρόμμελ λίγο πριν την Απόβαση. Τα οβιδοβόλα LeFH 16 και 18 ξεχωρίζουν από την ύπαρξη ή όχι του επανατάκτη επάνω από την κάννη.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: (Sf) auf German 39(H) 10.5cm LeFH18Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 06:15:10 μμ »
Ωραίες φώτο,ευχαριστω,εδώ έχω κι ένα βίντεο λογικά απο την ίδια στιγμή με τις φώτο χρονικά, απο την επιθεώρηση του Ρομμελ  στους στρατιώτες του..


Απο το βίντεο φαίνεται ο τύπος παραλλαγής που σκέφτομαι να κάνω στο πυροβόλο είναι στο 0.40 και 1.26 λεπτό..
Και μια ερώτηση...στο 1.26 λεπτό του βίντεο,το πυροβόλο στο απιδιού του εμπρός δεξιά φέρει κατι σαν πλέγμα..Τι είναι αυτό ακριβώς?

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 07:08:58 μμ »
Στον μετέπειτα τύπο αυτού του κατασκευάσματος υπήρχαν 2 μεταλλικά ελάσματα, δεξιά και αριστερά της κάννης, τα οποία ακολουθούσαν την κατά διεύθυνση κίνηση του οβιδοβόλου, ούτως ώστε να καλύπτεται το πλήρωμα από βολές ελαφρών όπλων. Επάνω σε αυτά τα ελάσματα είχαν βιδώσει μεταλλικά πλαίσια που συγκρατούσαν κοτετσόσυρμα. Στις οπές του πλέγματος περνούσαν κλαδιά για καμουφλάζ.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 07:23:25 μμ »
Μάλιστα..
Οκ τα ελάσματα τα δίνει το κιτ,απλά δεν τα εχω τοποθετήσει ακομα,το κοτετσοσυρμα
θα πρέπει να βρω τρόπο να το αναπαραστήσω,δεν νομίζω να είναι πολύ δύσκολο(καμιά ιδέα)??Σκέφτομαι τούλι απο μπομπονιέρα μήπως?
Η βοήθεια σου είναι ανεκτίμητη ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 07:38:07 μμ »
Σωστός ! Τούλι μπομπονιέρας.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 07:52:44 μμ »
Κάνε και το κρέμασμα στις ερπύστριες:



Καλή τεμπελιά συνέχεια  ::glossa:: :wink:

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 08:44:53 μμ »
Μια που αναφέρεις ερπύστριες και αυτές του κιτ είναι στο όριο να τις χρησιμοποιήσω η όχι..
αυτές με καλύπτουν??
https://www.jadarhobby.pl/rpm-35906-135-track-for-lorraine-37l-sdkfz-135-p-5658.html

Ευχαριστώ :wink:

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 09:39:05 μμ »
Μια που αναφέρεις ερπύστριες και αυτές του κιτ είναι στο όριο να τις χρησιμοποιήσω η όχι..
αυτές με καλύπτουν??
https://www.jadarhobby.pl/rpm-35906-135-track-for-lorraine-37l-sdkfz-135-p-5658.html

Ευχαριστώ :wink:

Δεν τις έχω τσεκάρει,σίγουρα πάντως σε καλύπτουν αυτές:

https://www.scalemates.com/kits/friulmodel-atl-68-hotchkiss--129937

και αυτές:

https://www.scalemates.com/kits/hobbyboss-81003-hotchkiss-h39-tracks--224581

και μιά ωραία φωτογραφία για την μπροστινή διαμόρφωση που συζητήσατε παραπάνω:



Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 01:13:43 πμ »
Στα κιτ των ανοιχτών αυτοκινουμένων μεγάλο ρόλο παίζει, ισόποσα με την εξωτερική βαφή, η εσωτερική διαμόρφωση και ο χρωματισμός της.
Σημεία προσοχής: Χρώμα και θέση πανοραμικής διόπτρας και περισκοπικής διόπτρας, χρώμα οβίδων, επισημαντικά ακόντια, μάκτρο καθαρισμού, προσωπικά αντικείμενα πληρώματος, κουτιά πυρομαχικών κλπ. Αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις και άλλες λεπτομέρειες, όπως κουτί πυροσωλήνων, συρματόσχοινα ή αλυσίδες έλξεως, που λείπουν, και άλλα.
 ( by the way νομίζω ότι λείπει στο κιτ η χειρολαβή χειρισμού του κλείστρου. )

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 06:05:57 μμ »
Δεν τις έχω τσεκάρει,σίγουρα πάντως σε καλύπτουν αυτές:

https://www.scalemates.com/kits/friulmodel-atl-68-hotchkiss--129937

και αυτές:

https://www.scalemates.com/kits/hobbyboss-81003-hotchkiss-h39-tracks--224581

και μιά ωραία φωτογραφία για την μπροστινή διαμόρφωση που συζητήσατε παραπάνω:



Οι δεύτερες μου κάνουν περισσότερο(στην τιμή) :mrgreen:
Ωραία και η φώτο,θα την λάβω υπόψη,ευχαριστώ! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 06:19:25 μμ »
Στα κιτ των ανοιχτών αυτοκινουμένων μεγάλο ρόλο παίζει, ισόποσα με την εξωτερική βαφή, η εσωτερική διαμόρφωση και ο χρωματισμός της.
Σημεία προσοχής: Χρώμα και θέση πανοραμικής διόπτρας και περισκοπικής διόπτρας, χρώμα οβίδων, επισημαντικά ακόντια, μάκτρο καθαρισμού, προσωπικά αντικείμενα πληρώματος, κουτιά πυρομαχικών κλπ. Αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις και άλλες λεπτομέρειες, όπως κουτί πυροσωλήνων, συρματόσχοινα ή αλυσίδες έλξεως, που λείπουν, και άλλα.
 ( by the way νομίζω ότι λείπει στο κιτ η χειρολαβή χειρισμού του κλείστρου. )

Με πρόλαβες στις επόμενες ερωτήσεις μου όσον αφορά το εσωτερικό.
Το κιτ δίνει ένα υποτυπώδη διαμέρισμα οδηγού και κιβωτίου ισχύος το οποίο δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να βαφτεί.Νομίζω στο βασικό χρώμα του εξωτερικό και μετά μπόλικες φθορές με κάποιο tank grey ίσως???
Για τα παρελκόμενα θα ρωτήσω όταν ανεβάσω φώτο συγκεκριμένα για το καθένα την στιγμή που θέλω να τα βάψω.
Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 07:59:46 μμ »
Το κιτ δίνει ένα υποτυπώδη διαμέρισμα οδηγού και κιβωτίου ισχύος το οποίο δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να βαφτεί.Νομίζω στο βασικό χρώμα του εξωτερικό και μετά μπόλικες φθορές με κάποιο tank grey ίσως???
Για τα παρελκόμενα θα ρωτήσω όταν ανεβάσω φώτο συγκεκριμένα για το καθένα την στιγμή που θέλω να τα βάψω.
Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη! ::salut::

Δεν τα έχουμε ξαναγράψει σε άλλο topic;

https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,34392.0.html#top


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 08:26:52 μμ »
Μάλλον έπαθα αλτσχαιμερ :oops:
Το είχα ξεχάσει τελείως αυτό το τοπικ,προφανώς γιατί το παράτησα τότε το κιτ..
Συγχωράτε με ::mastigoma::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 03:59:17 πμ »
Απ'ό,τι μπόρεσα να βρω, φαίνεται ότι το εσωτερικό των Η 39 ήταν βαμμένο με ένα χρώμα ιβουάρ ( γαλλιστί ! ) ivory, παραπλήσιο των γερμανικών ή με ένα " σκοτωμένο" ή λερωμένο λευκό. Στις παρακάτω φώτο από το Μουσείο αρμάτων στο Saumur φαίνονται τα original χρώματα του εσωτερικού του άρματος, αν συνυπολογισθή φυσικά η φθορά του χρόνου.

Στην παρακάτω φώτο από το ίδιο μουσείο φαίνεται το εσωτερικό ενός ανασκευασμένου FCM .Το δάπεδο είναι ivory και καλύπτεται από φύλλα λαμαρίνας.

Παρακάτω φαίνεται η ανασκευή ενός R 35. Επάνω από το μίνιο βάφεται ivory.

Μουσείο Saumur. Κιβώτιο ταχυτήτων φρεσκοβαμμένο. Φαίνεται η τονικότητα του χρώματος.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 10:24:49 πμ »
O Pascal Danjou,o οποίος θεωρείται "γκουρού" για τα γαλλικά άρματα (το γαλλικό αντίστοιχο του Mike Starmer) περιέγραφε τα χρώματα του εσωτερικού των Η39 όπως τα κατέγραψα στο άλλο topic "τα γαλλικά χρώματα δηλ. λευκό για τα τοιχώματα,σκούρο γκρι για το πάτωμα και πράσινο για τα μηχανολογικά μέρη όπως σύστημα μετάδοσης κίνησης,άξονας κλπ...".Oι φωτογραφίες λίγο πολύ το επιβεβαιώνουν.Δυστυχώς ο εξαίρετος αυτός ιστορικός και συγγραφέας που έριξε φώς σε ένα παραμελημένο,ιστορικά και μοντελιστικά θέμα όπως ήταν τα γαλλικά άρματα του Β΄Π.Π. (και όχι μόνο),δεν είναι πιά ανάμεσα μας  :(  αλλά άφησε πίσω του τη σειρά βιβλίων Trackstory που είναι το "ευαγγέλιο" των μοντελιστών που καταπιάνονται με τις "χαλύβδινες Γαλλιδούλες".

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:23:22 πμ »
Δεν πρόκειται να αντιλέξω σε μία αυθεντία. Θα πρέπει όμως να τονίσω ότι στο διαδίκτυο κυκλοφορούν εικόνες ερπυστριοφόρων και τροχοφόρων τεθωρακισμένων της Γαλλίας. είτε ανασκευασμένα στο Saumur, είτε στο φυσικό τους χρώμα, όπου το δάπεδο είναι ivory και σε πολλές περιπτώσεις καλυμμένο με λαμαρίνα. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει δάπεδο βαμμένο σκούρο γκρι. Παραλλήλως βλέπω Γάλλους και άλλους επώνυμους μοντελιστές να βάφουν τα δάπεδα ivory.
Καλές συνέχειες.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:47:06 πμ »
Κι εγώ να σου πώ την αλήθεια ανακάλυψα τον συγχωρεμένο και το έργο του όταν άρχισα να κάνω μία μίνι έρευνα για τα χρώματα του εσωτερικού των Panhard 178.Μέχρι τότε είχα παραπλήσια άποψη με τη δική σου.Συγκρίνοντας φωτογραφίες εποχής με τα βιβλία του Danjou,αντιλήφθηκα οτι είχε δίκιο:


Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 12:50:55 μμ »
Δεν μπορώ να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα ακόμη. ΄Εχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους συντηρητές του Saumur και βλέποντας τις εργασίες τους γενιώνται αμφιβολίες.
Φώτο εποχής από St. Chamond A/M και μετά την ανασκευή.

Φώτο από Panhard 178.

Saumur πάλι. Somua. Στην πρώτη φώτο φαίνεται ένα σκούρο δάπεδο. Κάλλιστα μπορεί να είναι σκούρο γκρι. Στην δεύτερη φώτο όμως, από το ίδιο όχημα, φαίνεται η φθαρμένη ivory βαφή στο δάπεδο βρωμισμένη με λάσπες, ξυσίματα, ορυκτέλαια και καύσιμα.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 12:41:04 μμ »
Για το μόνο που είμαι σίγουρος τελικά είναι το συγκρότημα ισχύος είναι πράσινο!
Μπερδεύτηκα περισσότερο με το πάτωμα και τα πλαϊνά,αν και εδώ που τα λέμε όταν κλείσει το πήγμα ίσα που φαίνεται το διαμέρισμα του οδηγού και ισχύος..Αλλά φαίνονται!! ::noidea::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 07:18:24 μμ »
Kαλησπερα και χρόνια πολλά!!
Εχω αρχίσει να βάφω το εσωτερικό του πήγματος καθώς και τα παρελκόμενα μέχρι να τελειώσω και με το εσωτερικό του θαλάμου οδηγού το οποίο τελικά θα βαφτεί λευκό με αρκετό βρόμισμα και πράσινο το συγκρότημα ισχύος.
Θα παίξω αρκετά στο εσωτερικό με την τεχνική της λακ,ένα μικρο update..




 ::salut::




Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 08:39:17 μμ »
Τα οχήματα αυτά ανήκαν στο Abteilung 200 της 21ης Μ.Α. στην Νορμανδία. Διοικητής ήταν ο μηχανικός-ταγματάρχης πυροβολικού Alfred Becker. Αυτός το ΄40-'41 από 300 εγκαταλελειμμένα βρεττανικά Bren carrier και Vickers VI έφτιαξε την πρώτη πλήρως μηχανοκίνητη μοίρα πυροβολικού του γερμανικού στρατού, με βληματοφόρα και οχήματα διοικήσεως. Λίγο αργότερα θα τροποποιήσει Tracteur Blinde 37L ( Lorraine ) σαν αυτοκινούμενα πυροβόλα για την Β. Αφρική ( DAK ). Μετά και αυτήν την επιτυχία, του παραχωρούνται 3 μεταλλουργικά εργοστάσια κοντά στο Παρίσι για να συνεχίσει τις τροποποιήσεις.
Τώρα γιατί τα γράφω αυτά ; Θα φανεί στη αμέσως τώρα.
΄Οσα γαλλικά άρματα παραδόθηκαν-κατελήφθησαν το 1940 και ήταν σε καλή ή ικανοποιητική κατάσταση χρησιμοποιήθηκαν αμέσως από τον γερμανικό στρατό. Επειδή ήταν υποδεέστερα από τα πλέον σύχρονα συμμαχικά χρησιμοποιήθηκαν σε καθήκοντα κατοχής ή για αντιανταρικό αγώνα. Τα υπόλοιπά παρέμεναν στους χώρους συγκεντρώσεως λαφύρων ή και στα πεδία των μαχών. Σε αυτά τα οχήματα δίνεται η άδεια στον Becker να κάνει τροποποιήσεις. Συγκεντρώσει περίπου 1200 οχήματα και από το 1943 ξεκινά τις τροποποιήσεις.
Τι θέλω να πώ;
Τα οχήματα αυτά ήταν παρατημένα χωρίς συντήρηση και έρμαια των καιρικών συνθηκών για 2μισυ ή 3 χρόνια. Θεωρώ λοιπόν λογικό να βάφτηκαν εξ ολοκλήρου από την αρχή με γερμανικά χρώματα. Μίνιο και dunkelgelb  εξωτερικά, αλλά και εσωτερικά.
Γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3873
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 30, 2019, 12:51:16 μμ »
Kαι πολύ καλά κάνεις και τα γράφεις,άλλωστε μια σημαντική πτυχή στο χόμπι μας είναι η  στρατιωτική ιστορία και για να σου πω την αλήθεια για αυτό ασχολήθηκα απο μικρός με τον μοντελισμό..
 Για το χρώμα του μίνιου το σκούρο γκρι που έχω ήδη βάψει με καλύπτει??

Η βοήθεια σου είναι ανεκτίμητη ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: German 39(H) 10.5cm LeFH18(Sf) auf Geschutzwagen(Trumpeter 1/35)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 30, 2019, 02:00:00 μμ »
Τα τεθωρακισμένα, μετά το πέρας των εργασιών κατασκευής, υπόκεινται σε θερμική επεξεργασία, μετά βάφονται με προστατευτικό αντισκουριακό μίνιο και μετά βάφονται τα χρώματα παραλλαγής.
Το σκούρο γκρι στα χαμηλά των γερμανικών αρμάτων είναι βαμμένο επάνω από το μίνιο. Είναι ένα ειδικό χρώμα αντοχής, σαν και τα σημερινά χρώματα για τα δάπεδα των εργοστασίων.
΄Αρα , αν ισχύουν όσα ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, έχουμε ένα κλασικό γερμανικό βάψιμο. Παντού dunkelgelb και στο πάτωμα και χαμηλά στα πλα'ι'νά σκούρο γκρίζο.
Καλή χρονιά !

Tags: