Modelclub.gr Φόρουμ

Fw-190A-8 Josef Priller (Αναγνώστηκε 1668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

STEF

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
Fw-190A-8 Josef Priller
Δεκέμβριος 16, 2019, 02:11:15 πμ
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Ξεκίνησε(πάρτε ψωμί αύριο έστω & ας είναι του τοστ  :mrgreen:) μια ιδιαίτερη κατασκευή ενός από τα πιο τα πιο ιδιαίτερα αεροσκάφη του τύπου αυτού λόγο των μετατροπών που έκανε ο συγκεκριμένος άσσος. 101 καταρρίψεις όλες στο απαιτητικό δυτικό μέτωπο & στους ταραγμένους ουρανούς της Γερμανίας στις τελευταίες στιγμές του πολέμου. 'Οχι & πολύ του αυστηρού πρωτοκόλλου σε όλους τους τομείς, αφαίρεσε τα εξωτερικά 20άρια από τα φτερά, αρχικού τύπου φορέα δεξαμενής καυσίμου, κατάργηση συρματόσχοινων συγκράτησης της θωράκισης στο cockpit & του ράουλου & καλωδίου του ασυρμάτου από ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες που υπάρχουν(αν κάποιος έχει καλύτερη πληροφόρηση είναι καλοδεχούμενη). Παραλλαγή μάλλον RLM 74-75-76 ή RLM 70-75-76 ακόμη το ψάχνω. 
Το μοντέλο είναι της Dragon καλούπι 1998 & αποκτήθηκε με περιπετειώδες τρόπο από τις αγγελίες ενώ χρησιμοποιούνται μέχρι στιγμής τα παρακάτω:
1. Eduard Fw 190A-8 landing flaps 1/48.
2. Eduard Fw 190A detail set 1/48.
3. Master Fw 190A-8 gun barrels.
Δεν θα μπω σε κατασκευαστικές λεπτομέρειες, ακολουθούν φωτογραφίες.

Ακολουθούν μερικά εορταστικά σφαξίματα στο χαλαρό( φέέέτααα.....)& βλέπουμε. Σχόλια & υποδείξεις καλοδεχούμενα, ευχαριστώ πολύ. ::keep_mod::

DJ ANAS

• *
  • Scale 1/35
  • Χοντος Αναστασιος
#1 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Δεκέμβριος 16, 2019, 10:35:38 πμ
Απο τα αγαπημενα μου αεροσκαφοι της Luftwaffe.Καλη συνεχεια.
 ::keep_mod::
Τασος ::salut::

Sernak

• *
  • Scale 1/35
#2 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Δεκέμβριος 16, 2019, 12:43:56 μμ
'Οχι & πολύ του αυστηρού πρωτοκόλλου σε όλους τους τομείς, αφαίρεσε τα εξωτερικά 20άρια από τα φτερά, αρχικού τύπου φορέα δεξαμενής καυσίμου, κατάργηση συρματόσχοινων συγκράτησης της θωράκισης στο cockpit & του ράουλου & καλωδίου του ασυρμάτου από ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες που υπάρχουν(αν κάποιος έχει καλύτερη πληροφόρηση είναι καλοδεχούμενη).

Κάτι σαν να λέμε ο Νίκι Λάουντα της δεκαετίας του 40!

Καλή συνέχεια.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#3 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Δεκέμβριος 16, 2019, 03:15:15 μμ
Ωραίος μέχρι εδώ Στέφανε :!:
Αναμένουμε :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#4 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Ιανουάριος 02, 2020, 07:26:53 μμ
Καλησπέρα φίλοι μου, συνέχεια της κατασκευής, ακολουθούν πριτσίνια & κάποιες θυρίδες που ανοίχτηκαν. Εύχομαι καλή χρόνια με υγεία, πολλά μοντέλα & Modelclub for ever  ::keep_mod::.

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#5 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Ιανουάριος 06, 2020, 11:04:30 μμ
Καλησπέρα φίλοι μου, συνέχεια με ιδιοκατασκευές της θυρίδας του μηχανισμού ανάσυρσις του ουραίου τροχού & των θυρίδων τροφοδοσίας καυσίμου δεξιά της πρόσθετης δεξαμενής-αριστερά των κυρίων κοιλιακών δεξαμενών & της θυρίδα ηλεκτρικής τροφοδοσίας. Τάσο-Sernak & Μάνο σας ευχαριστώ πολύ & έπεται συνέχεια, καλό βράδυ.

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#6 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Ιανουάριος 09, 2020, 11:39:10 μμ
Καλησπέρα φίλοι μου, συνέχεια με τα σκέλη του συστήματος προσγείωσης, κύρια & ουραίο με μικροεπεμβάσεις.

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
#7 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Ιανουάριος 10, 2020, 12:34:09 πμ
Απο ο,τι βλεπω δεν του χαριζεσαι!
 ::salut::

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#8 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Ιανουάριος 17, 2020, 08:40:02 μμ
Καλησπέρα σας φίλοι μου, συνέχεια με κάποιες προσθήκες & βελτιώσεις όπως φώτα πλευρικά & ουραίο, πριτσίνωμα frame της καλύπτρας κ.α. Φίλε Jet72 δυστυχώς λόγο της κουλαμάρας μου & των του τρόπου που θέλω να κατασκευάζω τα μοντέλα, μπορεί να μην τους χαρίζομαι(στο συγκεκριμένο έχω κάνει πολλές παραχωρήσεις)αλλά καθυστερώ απίστευτα πολύ, με αποτέλεσμα τα 3/4 του χρόνου της κατασκευής να είναι η μελέτη & μόνο το 1/4 κατασκευή από το άνοιγμα για πρώτη φορά του κουτιού μέχρι & την τελευταία πινελιά(λέμε τώρα  :mrgreen:).Ψυχολογικά στο full & έπεται συνέχεια.... ::keep_mod::.

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#9 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Ιανουάριος 26, 2020, 01:52:20 μμ
Καλησπέρα φίλοι μου, συνέχεια με το πιρτσινοτσαλάκωμα όπου έχει εξαντλήσει την υπομονή μου γιατί όλα τα πιρτσίνια είναι περασμένα ένα προς ένα επί δύο φορές. Το καλό είναι ότι λίγο έμεινε & έπειτα ακολουθεί βάψιμο & μοντάρισμα. Το σίγουρο είναι ότι το επόμενο μοντέλο θα είναι με ξύλινες επιφάνειες κολλημένες με tego film  :wink:.

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#10 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 06, 2020, 06:49:12 μμ
Καλησπέρα φίλοι μου, συνέχεια με κάποια βαψίματα με πολλά πειράματα & νέα υλικά που χρησιμοποίησα για πρώτη φορά, αφού απαρνήθηκαν τα αγαπημένα Xtracolor. Το επίπεδο των φθορών θα είναι πολύ διακριτικό όπως & στο πραγματικό καθώς μιλάμε για το αεροσκάφος άσσου-διοικητή.  ::keep_mod::.

sluff

• *
  • Scale 1/35
  • ΣΤΑΘΗΣ
#11 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 06, 2020, 07:37:18 μμ
Η λεπτομέρεια στην δουλειά  και η μεθοδικότητα σου είναι αξιοζήλευτη! ::salut::

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#12 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 17, 2020, 11:47:26 πμ
Καλησπέρα φίλοι μου, συνέχεια με το πιλοτήριο όπου κράτησα διακριτικό επίπεδο φθορών. Πολλές αναποδιές, σπασίματα, καθυστερήσεις αλλά τσουλάει σιγά σιγά. Φίλε sluff σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά μάλλον η κουλαμάρα μου είναι αξιοζήλευτη. Βέβαια πρέπει να παραδεχτώ είναι από τα δύσκολα μοντέλα σε όλους τους τομείς. Καλή συνέχεια σε όλους &  ::keep_mod::.

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#13 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 27, 2020, 07:46:45 μμ
Καλησπέρα φίλοι μου, συνέχεια της κατασκευής με πολλές αναποδιές, σπασίματα, κολλήματα, άπειρα στοκαρίσματα & επιτέλους αφού γλύτωσε μέχρι στιγμής την πτήση από το παράθυρο πάμε για βάψιμο. Βέβαια λόγο των πολύ φτηνών αερογράφων που διαθέτω & του μοτέρ του κομπρεσέρ που ψυχορραγεί, προβλέπεται άλλη μια απαιτητική αν & απολαυστική διαδικασία. Ελπίζω αυτήν την φορά να πάνε όλα καλά αν & ακόμη ψάχνω κάποιες μάσκες παντού.

sluff

• *
  • Scale 1/35
  • ΣΤΑΘΗΣ
#14 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 27, 2020, 08:01:28 μμ
λόγο των πολύ φτηνών αερογράφων που διαθέτω 

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί και εγώ ομοιοπαθής είμαι,παλεύω με έναν graphotech και έναν κινέζικο δεν αξιώθηκα να επενδύσω σε έναν καλό ακόμα ::salut::

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#15 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 28, 2020, 01:38:19 πμ
Παράθεση
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί και εγώ ομοιοπαθής είμαι,παλεύω με έναν graphotech και έναν κινέζικο δεν αξιώθηκα να επενδύσω σε έναν καλό ακόμα ::salut::
Graphoteck αντίγραφο του Badger 150 από το 1990 περίπου που τον έχω. Ψεκάζει τα πάντα, αλλά λόγο αναρρόφησης θέλει psi οπότε δεν με βολεύει στα κοψίματα & mottle.

Kostis Pap

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
#16 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 28, 2020, 09:01:22 πμ
Πολύ ωραία προχωράει η κατασκευή και πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία του συγκεκριμένου αεροσκάφους. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς βλέπω στο ουραίο πτερύγιο και το μηχανισμό ανάσυρσης του τροχού. Μπίλιες είναι αυτές για βάρος;

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#17 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 28, 2020, 04:35:58 μμ
Παράθεση
Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς βλέπω στο ουραίο πτερύγιο και το μηχανισμό ανάσυρσης του τροχού. Μπίλιες είναι αυτές για βάρος;
Καλησπέρα φίλε μου, αυτό που κατάλαβα ότι εννοείς είναι η ενίσχυση της δεξιάς πλευράς του κάθετου σταθερού στο ύψος της θυρίδας προσιτότητας όπως στις φωτογραφίες. Χαίρομαι που σου άρεσε & στο τέλος της κατασκευής πρώτα ο Θεός, θα μπει όλη η ιστορία & φωτογραφίες του πραγματικού.

Kostis Pap

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
#18 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Φεβρουάριος 28, 2020, 04:59:08 μμ
Thanks, τώρα κατάλαβα.

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#19 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Μάρτιος 15, 2020, 02:42:34 μμ
Καλησπέρα σας φίλοι μου & καλή δύναμη με την πάσα είδους μαλακία που βαράει τον πλανήτη μας. Συνέχεια με το βάψιμο με αρκετά προβλήματα, έχοντας φτάσει στο αποτέλεσμα που βλέπετε παρακάτω. Μένουν λίγα πραγματάκια για να πάμε σε βερνίκωμα & σήματα. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο, καλή συνέχεια.

Scrat

• *
  • Scale 1/72
  • Kakalos
  • To infinity and beyond...
#20 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Μάρτιος 19, 2020, 01:29:51 μμ
STEF,η πατεντιά με το πίσω σκέλος και το κοκπιτ ζώνες ',καντράν' κλπ με τρελαίνουν! Αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα..

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#21 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Μάρτιος 21, 2020, 09:51:15 μμ
Καλησπέρα σας, περιορισμένοι φίλοι μου, Scrat χαίρομαι που σε ικανοποιεί η κατασκευή. Συνέχεια με το λεγόμενον decaling, σε απλή μετάφραση εφιάλτης. Λόγο μάλλον πολυκαιρίας για να ξεκολλήσουν από την καρτέλα ήθελαν βραστό νερό & έπειτα διαλύονταν με το παραμικρό. Τέλος σχετικά καλό & προχωράμε με τρέλα. Καλή δύναμη & ο Θεός να βάλει το χέρι του για όλο τον κόσμο,  ::keep_mod::.

STEF

• *
  • Scale 1/48
  • Superdetail madness
#22 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Μάρτιος 29, 2020, 04:15:49 μμ
Καλησπέρα σας φίλοι μου, η κατασκευή αν & έχει τελειώσει μέρες τώρα, λόγο προβλημάτων στο pc & κλειστών εμπορικών(ούτε χαρτί για την φωτογράφηση δεν βρήκα),ολοκληρώνεται σήμερα εδώ. Παρόλα τα αρκετά προβλήματα & αναποδιές,το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το ευχαριστήθηκα ασχέτως του μέτριου αποτελέσματος.Φωτογραφίες & ιστορικό στο showroom, ευχαριστώ πολύ για την παρέα & τα σχόλια σας, να είστε πάντα καλά & καλή δύναμη.
 ::keep_mod::

Kostis Pap

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
#23 Απ: Fw-190A-8 Josef Priller
Μάρτιος 29, 2020, 04:17:37 μμ
Πολύ όμορφο φαίνεται, περιμένουμε περισσότερα στο showroom.