Αποστολέας Θέμα: F-16D HAF & IAF  (Αναγνώστηκε 2304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
F-16D HAF & IAF
« στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 09:33:34 μμ »
Ξεκινάω διπλό θέμα με δύο 48άρια F-16D της Hasegawa, ένα Ισραηλινό και ένα Ελληνικό.
Μια βαρετή ιστορία πρώτα όμως.
Το κιτ της Hasegawa με τα Ελληνικά διθέσια ήταν αυτό που αγόρασα πρώτο πριν δέκα χρόνια και με έκανε να επιστρέψω στο μοντελισμό.



Έμεινε όμως στο στοκ από τότε, κάνοντας μία μικρή αρχή το 2012. Πριν ένα χρόνο περίπου ένας πολύ καλός Ολλανδός μοντελιστής έψαχνε να φτιάξει ένα Ελληνικό F-16D, αλλά είχε αγοράσει το Ισραηλινό Barkeet και ζητούσε βοήθεια για τις απαραίτητες μετατροπές.



Επειδή από τη μία ήθελα να φτιάξω κάποτε ένα Ισραηλινό με αυτή την απίθανη παραλλαγή που έχουν και από την άλλη θεώρησα μεγάλη ταλαιπωρία να αναπαραστήσω την βρώμικη Have glass των Ελληνικών blk52+, του πρότεινα να κρατήσει ο καθένας το βασικό κιτ και να ανταλλάξουμε τις ρητίνες, οδηγίες και χαλκομανίες.
Έτσι και έγινε.
Δεν έφταναν αυτά, λίγο καιρό αργότερα βρέθηκε και ένα παλικάρι από την Κρήτη που πουλούσε ένα ξεκινημένο Πολωνικό σε πολύ χαμηλή τιμή. Από τύψεις που δε θα έκανα ένα Ελληνικό το πήρα και αυτό.



Πρόσθεσα τα εξής εξτραδάκια μαζί με περισσεύματα από άλλα κιτ της Hasegawa & Kinetic και ξεκίνησα. (φωτογραφίες από το ίντερνετ)



Μετά από αρκετή μελέτη και ψάξιμο για τις σωστές διαμορφώσεις αποφάσισα τα παρακάτω.
Το Ισραηλινό θα γίνει το 651


2x AIM-9 στα ακροπτερύγια
2x Python IV στους σταθμούς 2 & 8
2x SPICE
2x 600gal από το κιτ της Kinetic
1x centerline fuel tank

Tο Ελληνικό θα γίνει έτσι, αλλά με 4x AIM-120


Πέραν των όποιου υλικού είχα ήδη στην κατοχή μου ή ψάξει στο ιντερνετ, δύο πολύ ωραία βιβλία συνοδεύουν αυτό το κατασκευαστικό.



Αξίζουν συγχαρητήρια στην Eagle Aviation και στην Icarus Workshop Team.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 09:59:59 μμ »
Ωραίες επιλογές και τα δύο. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον καθώς έχω και εγώ ένα Hasegawa με τις ρητίνες όμως.

Καλή αρχή!

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 10:09:35 μμ »
Το ξεκινημένο από τον φίλο Ελληνικό το αγόρασα σε αυτό το στάδιο που βλέπετε παρακάτω, μαζί με τα φτερά του Ισραηλινού:


Το πλάνο είναι να φτάσω το Ισραηλινό σε αυτό το στάδιο και μετά να τα συνεχίσω μαζί.

Μερικές λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξουμε είναι πως τα Ισραηλινά C/D δε φέρουν AIM-120 οπότε οι ράγες είναι αυτές των ΑΙΜ-9 και για τους Sidewinder και για τους Python.
Επίσης έμαθα από Ισραηλινό γκρουπ μοντελιστών, πως αν και αρχικά είχαν μπει Python στα ακροπτερύγια, βρήκαν αργότερα πως είχαν αεροδυναμικές επιπτώσεις οπότε και σταμάτησαν να τους φέρουν εκεί.
Όσον αφορά τον οπλισμό αέρος εδάφους, οι Spice είναι αυτόνομες και δεν χρειάζονται data link pod σε αντίθεση με τους Popeye & GBU-15 (Προσέξτε επίσης πως οι Ισραηλινοί ουδέποτε πήραν AGM-130 όπως τα προσφέρει η Academy στην 1/32)

Εξωτερικά τα Ισραηλινά χωρίζονται ως εξής:
Tail number 0XX/3XX are block 30. Σε μερικά από αυτά βρίσκουμε την NSI εισαγωγή παρόλο που φοράνε GE κινητήρα. Επίσης έχουν μερικές από τις δομικές ενισχύσεις που βρίσκουμε στα δικά μας blk30. Φώτα προσγείωσης στα κύρια σκέλη και χωρίς HUD repeater στη πίσω θέση.
Tail number 5XX/6XX are block 40. Φώτα προσγείωσης και τροχοδρόμησης στην πόρτα του ριναίου, HUD repeater και με επιφύλαξη χωρίς εξωτερικές δομικές ενισχύσεις.

Συνεχίζουμε μετά από αυτήν την παρένθεση.
Αν και έχω τη seamless intake, είπα να δοκιμάσω να φτιάξω την εισαγωγή του κιτ μιας που θα φορέσει το Litening μαζί με το φορέα του από το Weapon set E.
H διαφορά αυτής της εισαγωγής από την NSI είναι πως το κομμάτι με τη φωλιά του ριναίου φτάνει σχεδόν μέχρι το πάνω μέρος των άλλων δύο. Έβαλα λοιπόν ένα φύλλο πλαστικού 0,25mm και μείωσα έτσι στο ελάχιστο το κενό. Σειρά έχει το στοκάρισμα με dissolved putty ή με τον ακρυλικό στόκο της Vallejo.



Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 10:34:59 μμ »
Ήρθε μετά η ώρα της καμπούρας...
και κλααααμα η κυρία όπως έλεγε ο Χάρυ...

Η ρητινένια καμπούρα της Hasegawa έρχεται σε δύο κομμάτια. Αν και μεταξύ τους ταιριάζουν σχεδόν απροβλημάτιστα, η καμπούρα έχει συνολικό μήκος μικρότερου του κανονικού με αποτέλεσμα αν αρχίσεις από το cockpit, αυτή να τελειώνει πιο μπροστά από το σημείο που αρχίζει το ακροφύσιο.
Αυτό το παρατήρησα αφού την είχα κολλήσει, οπότε ξεκόλλησα τα κομμάτια μεταξύ τους και τοποθέτησα το πίσω εκεί που πρέπει.
Δείτε λοιπόν με τι έμεινα:



Εποξικός στόκος Tamiya στο Grand Canyon και στα κενά μεταξύ καμπούρας και ατράκτου:



Τέλος κολλήθηκαν και στοκαρίστικαν εν μέρει οι δεξαμενές και ο οπλισμός:




Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 10:40:26 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα !!! Θα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον.    Καλή συνέχεια και καλά τελειώματα  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 11:00:21 μμ »
Ωραίες επιλογές και τα δύο. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον καθώς έχω και εγώ ένα Hasegawa με τις ρητίνες όμως.

Καλή αρχή!

Μαθιός

Πολύ ενδιαφέρον θέμα !!! Θα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον.    Καλή συνέχεια και καλά τελειώματα  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Μαθιέ και Περικλή σας ευχαριστώ.
Μαθιέ αντικειμενικά έχοντας φτιάξει Kinetic F-16C, μερικά Hasegawa A & C και βλέποντας από την ποιότητα της Tamiya στο F-14, θα πρότεινα να το πουλήσεις και να πάρεις ένα D της Kinetic, ιδιαίτερα αν βρεις αυτό με τις διπλά ζευγάρια σύμμορφων.
https://www.scalemates.com/kits/kinetic-k48076-f-16c-d--1141589.

Αν είναι να πέσει τέτοιος πόνος και στις δικές σου ρητίνες (3 κομμάτια η καμπούρα και από δύο η κάθε σύμμορφη), ας το κάνεις σε κιτ με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και με οπλισμό για μία Μοίρα.
Έχω ακούσει πως η Kinetic έχει βελτιωθεί σε σχέση με τα αρχικά F-16C HAF που είχε πριν χρόνια, οπότε δε θα πέσει τόσος κόπος.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 11:17:30 μμ »
Εντάξει, δεν θα το κρύψω, έχω μια καλούτσικη συλλογή από 16άρια που έχει από τα παλιά ιταλέρι μέχρι και το Block 50 της Tamiya. Το πρόβλημα των ρητινών της Hasegawa το είχα εντοπίσει σε dry fit παλαιότερα και προσανατολιζόμουν στη λύση που εφάρμοσες.

Αναμένω το τελικό αποτέλεσμα με την εισαγωγή.

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2019, 11:01:24 πμ »
Δεν το περίμενα αυτό από την Hasegawa να πω την αλήθεια.
Το ίδιο ισχύει και για τη νεότερη κυκλοφορία που δίνει την καμπούρα σε πλαστικό? (Εγκυκλοπαιδική η ερώτηση)

Λέων πως και δεν δοκίμασες να καλύψεις το κενό με φύλλο πλαστικού? Θα γλύτωνες αρκετό χρόνο και κόπο από το τρίψιμο του στόκου. (Τουλάχιστον εγώ έτσι θα το έκανα γιατί δεν μου αρέσει να τρίβω.. :mrgreen: ...αλλά με ενδιαφέρει και ο τρόπος σου για να τον έχω στα υπόψιν.)

Καλή συνέχεια εύχομαι.  ::salut:: ::salut:: ::salut::
 
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 11, 2019, 11:52:56 πμ »
Καλή αρχή Λέων με τα γεράκια σου :!: Επειδή δεν είμαι γκουρού των F-16, να σου πώ ψηλομπερδεύτηκα με τόσες λεπτομέρειες, αλλά δεν πειράζει μου φτάνει να παρακολουθώ το κατασκευαστικό :mrgreen:

...
Λέων πως και δεν δοκίμασες να καλύψεις το κενό με φύλλο πλαστικού? Θα γλύτωνες αρκετό χρόνο και κόπο από το τρίψιμο του στόκου. (Τουλάχιστον εγώ έτσι θα το έκανα γιατί δεν μου αρέσει να τρίβω.. :mrgreen: ...αλλά με ενδιαφέρει και ο τρόπος σου για να τον έχω στα υπόψιν.)
...
Νώντα, το καλό του εποξικού είναι ότι γλυτώνεις το 99% του τριψίματος που θα έριχνες με κανονικό στόκο (Humbrol, Tamiya κτλ), αφού διαμορφώνεις τον στόκο χοντρικά με νεράκι στο δάχτυλο, ενώ είναι ακόμα νωπός και απλά αν θα τρίψεις είναι ένα τελικό ελαφρύ χέρι στην τελική διαμόρφωση της επιφάνειας :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 11:49:11 πμ »
Νώντα, το καλό του εποξικού είναι ότι γλυτώνεις το 99% του τριψίματος που θα έριχνες με κανονικό στόκο (Humbrol, Tamiya κτλ), αφού διαμορφώνεις τον στόκο χοντρικά με νεράκι στο δάχτυλο, ενώ είναι ακόμα νωπός και απλά αν θα τρίψεις είναι ένα τελικό ελαφρύ χέρι στην τελική διαμόρφωση της επιφάνειας :wink:

Μάνο έχω χρησιμοποιήσει εποξικό μόνο για μικροπράγματα πχ μαξιλάρια για καθίσματα στην 1/72, για μεγαλύτερες επιφάνειες όχι. Το μόνο που φοβάμαι είναι τυχόν ραγίσματα/σπασίματα κτλ και γι'αυτό καταφεύγω στο πλαστικό ακόμη και για τέτοιες (πιο μπελαλίδικες) προσθήκες. Θα δω και το αποτέλεσμα του Λέων στην καμπούρα για να το έχω στα υπόψιν μου.  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 12:16:44 μμ »
...Το μόνο που φοβάμαι είναι τυχόν ραγίσματα/σπασίματα κτλ...
Μη το φοβάσαι καθόλου, Νώντα. Το καλό του εποξικού είναι ότι δε συρρικνώνεται, δε ραγίζει και δεν ξεκολλάει από τις γύρω επιφάνειες. Δεν ξέρω για τις άλλες μάρκες, πάντως η αρχική χρήση του Milliput ήταν (και είναι) η επισκευή σπασμένων σωλήνων, τοίχων και αντικειμένων :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 01:20:17 μμ »
Μη το φοβάσαι καθόλου, Νώντα. Το καλό του εποξικού είναι ότι δε συρρικνώνεται, δε ραγίζει και δεν ξεκολλάει από τις γύρω επιφάνειες. Δεν ξέρω για τις άλλες μάρκες, πάντως η αρχική χρήση του Milliput ήταν (και είναι) η επισκευή σπασμένων σωλήνων, τοίχων και αντικειμένων :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Άκρως ενδιαφέρον αυτό!! Κοίτα να δεις που θα με κάνεις να χρησιμοποιήσω milliput και σε μη μοντελιστικά αντικείμενα...!!  :wink: 8)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Μάνο!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 10:20:07 μμ »
Άκρως ενδιαφέρον αυτό!! Κοίτα να δεις που θα με κάνεις να χρησιμοποιήσω milliput και σε μη μοντελιστικά αντικείμενα...!!  :wink: 8)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Μάνο!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Προτίμησε τον λευκό. Είναι ο πιο λεπτόκοκκος :wink:




 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 10:36:55 μμ »
Προτίμησε τον λευκό. Είναι ο πιο λεπτόκοκκος :wink:




 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Ευχαριστώ και εγώ για την πληροφορία!  ::thumbleft::


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 12:38:33 πμ »
Μάνο έχω χρησιμοποιήσει εποξικό μόνο για μικροπράγματα πχ μαξιλάρια για καθίσματα στην 1/72, για μεγαλύτερες επιφάνειες όχι. Το μόνο που φοβάμαι είναι τυχόν ραγίσματα/σπασίματα κτλ και γι'αυτό καταφεύγω στο πλαστικό ακόμη και για τέτοιες (πιο μπελαλίδικες) προσθήκες. Θα δω και το αποτέλεσμα του Λέων στην καμπούρα για να το έχω στα υπόψιν μου.  ::salut::

Αγαπητέ μου Νώντα το σκέφτηκα αρχικά το γέμισμα με φύλλο πλαστικού και μου το πρότεινε και ο ΣΣ, αλλά είχε γίνει ήδη η δουλειά. Αν και δεν έχω τελειώσει το τρίψιμο, δες εδώ πως έχει η κατάσταση τώρα:




Προτίμησε τον λευκό. Είναι ο πιο λεπτόκοκκος :wink:




 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Μάνο αν και έχω ακόμα από τον Tamiya epoxy putty quick setting, αγόρασα πρόσφατα τον milliput white and grey για χρήση με blue stuff. Κάνει την ίδια δουλειά με τον Tamiya ή είναι άλλο πράγμα και με αυτόν αλλά και με τον άσπρο που προτείνεις;


Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 11:52:47 πμ »
Δεν το περίμενα αυτό από την Hasegawa να πω την αλήθεια.
Το ίδιο ισχύει και για τη νεότερη κυκλοφορία που δίνει την καμπούρα σε πλαστικό? (Εγκυκλοπαιδική η ερώτηση)
....
Καλή συνέχεια εύχομαι.  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Νώντα δες διαφορά στο Πολωνικό που έβαλαν πλάστική καμπούρα. Εφαρμογή όπως την ξέρουμε από Hasegawa (αν εξαιρέσεις τις εισαγωγές του F-14 στην 1/48  :D)



Spoiler (hover to show)


Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 10:04:37 πμ »
Νώντα δες διαφορά στο Πολωνικό που έβαλαν πλάστική καμπούρα. Εφαρμογή όπως την ξέρουμε από Hasegawa (αν εξαιρέσεις τις εισαγωγές του F-14 στην 1/48  :D)




Πάλι καλά που το διόρθωσαν στις μετέπειτα "πλαστικές" κυκλοφορίες.   :lol:
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 25, 2019, 06:03:29 μμ »
Χρόνια πολλά σε όλους!

Το highlight της ημέρας που μου έσπασε τα....
Η προέκταση της Hasegawa δεν είχε τις συσκευές που έχουν εγκαταστήσει οι Ισραηλινοί αντί του drag chute που έχουμε εμείς.
Η ιδέα λοιπόν ήρθε από τα περισσεύματα της Kinetic
Έσκαψα προσεκτικά τη ράχη, έκοψα και λίγο την αντίστοιχη συσκευή και τα πάντρεψα μετά κόπου και βασάνων.


Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2611
  • Age: 51
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 09:27:33 μμ »
 ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie::
Tασος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 04:02:15 πμ »
Χρόνια Πολλά και Καλά Λέων :!:

Ωραία η μετατροπή :!:

Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος StavreasGR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 139
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 09:21:14 πμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: F-16D HAF & IAF
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 12:37:20 πμ »
Spoiler (hover to show)

Tags: f-16d hasegawa iaf haf 1/48