Αποστολέας Θέμα: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας  (Αναγνώστηκε 10138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 01:31:57 μμ »
 ::salut::
Υποκείμενα στρώματα ειναι χρωματα aqueus  hoby , από πάνω έπεσε γιαλυστερο βερνίκι Η30 της hobby , έγιναν φθορές με τα υγρά του florry, ακολούθησαν σκόνες αγιογραφίας για να αναπαραστήσoυν τις καπνιές από τους κινητήρες  και τωρα θέλω να σφραγίσω με humbrol matt .. Mε προβληματίζει το τελικό ματ βερνίκι σμάλτου πάνω από τις αγιογραφίες..



Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 01:49:51 μμ »
Ούτε για πλάκα το βερνίκι πάνω από τις σκόνες. Επειδή αργεί να στεγνώσει θα «ποτίσει» τις σκόνες και θα χάσεις όλο το εφέ τουλάχιστον, στην χειρότερη θα κάνεις έναν ωραίο λεκέ. Έπρεπε πρώτα το βερνίκι και στο τέλος οι σκόνες.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 02:15:53 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα  με τον gtdeath13 . Δεν πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα αυτό που σκέφτηκες.  Τουλάχιστον κάνε μια δοκιμή σε ένα παλιό και άχρηστο μοντέλο για να δεις τα αποτελέσματα  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 02:23:12 μμ »

Πάλι καλά που ρώτησα γιατι με τη βιασύνη να φύγει από το πάγκο.. μπορώ να κάνω πολλές βλακείες ! πέρα από αυτές που έχω κάνει ήδη !!

Ευχαριστώ πολύ κύριοι !

 ::lovemodel::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 12:27:55 μμ »
Κατ' αρχήν να επισημάνουμε ότι οι σκόνες πιάνουν
καλύτερα σε ματ επιφάνεια, καθώς και το ότι κάθε
βερνίκι τις εξαφανίζει. Φιξάρισμα με οινόπνευμα,
pigment fixer ή white spirit , με πότισμα της γύρω
περιοχής.

Αποσυνδεδεμένος S_Teo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • modelclub.gr
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 11:58:47 πμ »
@ gtdeath, αυτο που λες "...ουτε για πλακα βερνικι πανω απο σκονες..." δεν ισχυει. Εαν τα pigments φιξαριστουν με fixative (προσοχη αλλο fixative κι αλλο fixer) τα pigments η οι σκονες αγιογραφιας μπορουν να καλυφθουν απο βερνικι (coat) ειτε ματ, ειτε gloss, ειτε semi.

Τωρα, οσο αφορα αυτο που ειπε ο KWSTAS (πως για το φιξαρισμα μπορει να χρησιμοποιηθει οινοπνευμα η white spirit, δεν ισχυει! Το οτι το (εξειδικευμενο) pigment fixer η το fixative μυριζουν σαν white spirit, δεν σημαινει πως το white spirit περιεχει στη συνθεση του εκεινα τα απαραιτητα στοιχεια που θα "κολλησουν" το pigment. Καλυτερα να ειστε 200% σιγουροι πριν πειτε κατι που ισως δεν ειναι οπως νομιζετε και ακολουθησει την συμβουλη σας καποιος αλλος.

Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 05:20:33 μμ »
Ότι προτείνουμε το έχουμε δοκιμάσει φίλε μου πρωτίστως και εμείς , αλλά
και τόσοι άλλοι ( με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις αρκετά
αντίστοιχα παραδείγματα ). Το πως "φιξάρει" τα pigments το οινόπνευμα, το
white spirit ή το pigment fixer είναι μεγάλο θέμα που δεν χρειάζεται ν' ανα-
λυθεί εδώ. Ο συνάδελφος απλώς ρώτησε για το εάν μπορεί να ψεκάσει από
πάνω βερνίκι, εάν θες κάνε ένα θέμα σχετικά με το φιξάρισμα pigments.
Τώρα για τα 200% σίγουροι, 300-400, δεν κάνουμε μοριακή διάσπαση, για
pigments μιλάμε και σκόνες, με 1-2 δοκιμές ο καθένας βρίσκει άκρη.

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 05:37:41 μμ »
Όχι pigments, σκόνες αγιογραφίας. Όχι οποιοδήποτε βερνίκι, βερνίκι Humbrol.

Καλύτερα να διαβάζουμε προσεκτικά ...

Αποσυνδεδεμένος S_Teo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • modelclub.gr
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 09:50:41 μμ »
@ gtdeath,

Ναι αγαπητε, για το humbrol μιλω κι εγω ειτε ατο γυαλινο ειτε στο μεταλικο του βαζακι. Αν διαβαζες προσεκτικα, δεν θα χρειαζοταν να λεμε τα ιδια.

Επιπλεον σε ενημερωνω πως και οι σκονες αγιογραφιας, pigments ειναι - αν γνωριζεις τι θα πει pigment

Με λιγα λογια: εαν εφαρμοστει fixative πανω σε σκονες, μπορει να ψεκαστει βερνικι (coating) ειτε ακρυλικο, ειτε enamel - οτι θες. Επαναλαμβανω fixative (υγρο περασμενο με νοτισμενο πινελο η ακομη καλυτερα ψεκασμενο με αερογραφο) κι οχι fixer.

Κατανοητο η να το ζωγραφισω κιολας?

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 10:01:02 μμ »
Πάμε πάλι: Ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει βάλει τίποτα στις σκόνες!!! ΤΙΠΟΤΑ!!!

 Τι δεν καταλαβαίνεις; Έκανες εγγραφή για να μας πετάς εξυπνάδες;


Αποσυνδεδεμένος S_Teo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • modelclub.gr
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 10:11:40 μμ »
Εκανες εγγραφή για να μας πετάς εξυπνάδες;
Ζητω συγνωμη. Δεν ηξερα ο ανοητος πως για να μιλησω θα πρεπει να συμπληρωσω μερικες χιλιαδες post. Ζητω συγνωμη που κατεδειξα την αγνοια σου εγω ο "νεος". Λυπαμαι, δεν θα ξανασυμβει. Να υποθεσω πως ακολουθει παραδειγματικη τιμωρια μου με βουρδουλα στο καταστρωμα επειδη αμφισβητησα την (ουτως η αλλως λαθος) αποψη σου για χρηση βερνικιου πανω απο pigment?

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 10:19:21 μμ »
6 ποστ και συνεχίζουμε...


Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 07:51:38 μμ »
Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι που με προβλημάτισε, στην ερώτηση του φίλου του λέτε ''επειδή αργεί να στεγνώσει θα «ποτίσει» τις σκόνες και θα χάσεις όλο το εφέ τουλάχιστον, στην χειρότερη θα κάνεις έναν ωραίο λεκέ. Έπρεπε πρώτα το βερνίκι και στο τέλος οι σκόνες'', ωραία μέχρι εδώ , αλλά αν το κάνει αυτό μετά δεν θα βάλει τίποτα πάνω από τις σκόνες για προστασία; Οι σκόνες με τον καιρό, που αν κατάλαβα σωστά θα είναι πάνω από το τελικό βερνίκι, δεν θα φύγουν; Αν μετά από χρόνια θελήσει να ξεσκονίσει το μοντέλο του τι θα γίνει;
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος S_Teo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • modelclub.gr
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 08:12:54 μμ »
Ηλια,

Τα pigments / σκονες πιανουν πανω σε ματ επιφανειες. Με η χωρις υφισταμενο βερνικι, αρκει η επιφανεια να ειναι ματ

Η χρηση του fixer η fixative εχει σκοπο να "δεσει" χημικα τις σκονες πανω στη βαμμενη ματ επιφανεια. Τα fixer η fixative περιεχουν στη χημικη τους συνθεση ουσιες που αντιδρουν χημικα με τις σκονες και τις "δενουν" με το υφισταμενο χρωμα.

Αν μπουν pigments / σκονες και δεν ασφαλιστουν με fixer η fixative, οι σκονες δεν θα δεσουν και θα φυγουν με ενα απλο αγγιγμα η ενα φταρνισμα. Για αυτο το λογο το white spirit, το οινοπνευμα η το νερο που χρησιμοποιουν καποιοι ειναι ακαταλληλο επειδη δεν ασφαλιζει τις σκονες με χημικο τροπο / μοριακους δεσμους.

Εαν σε μοντελο που επεσαν σκονες και ασφαλιστηκαν με fixer, ψεκασεις ματ βερνικ εναμελ, θα κανει ασπρους λεκεδες στα σημεια με τις σκονες και θα κλαις. Για αυτο το λογο, οσο αφορα το fixer, δεν μπαινει τιποτε αλλο μετα το fixer

Εαν ομως οι σκονες ασφαλιστουν με fixative (το οποιο δινει μια αισθηση γυαλαδας - μη σε τρομαζει) μπορεις να κλεισεις με ενα τελικο βερνικι ματ εναμελ και οι σκονες σου να μην εχουν το παραμικρο προβλημα

Υπενθυμιζω πως αλλο πραγμα το fixer κι αλλο πραγμα το fixative

Κατανοητα?

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 10:18:55 μμ »
Όλα αυτά τα ξερω και χρόνια τωρα  χρησιμοποιώ τριμμενα παστέλ κιμωλίας για σκόνες και fixative πριν το τελικό βερνίκι χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν είδα μια ξεκάθαρη απάντηση του στιλ -βάλε fixative- αλλά αν αυτά που διάβασα μπερδεψαν εμένα που δουλεύω χρόνια αυτή την τεχνική φαντάσου τον φιλο που ρωτησε!
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 10:30:33 μμ »
Να κάνω κι εγω μια ερωτησούλα που έχω απορία εδώ και καιρό : έχω το pigment binder της Vallejo. Λέει ότι είναι ακρυλικό. Το χρησιμοποιώ ως έχει (είναι λίγο πηχτό γαλακτώδες) ή το αραιώνω ? Το ψεκάζω με χαμηλή πίεση ή χρησιμοποιώ πινέλο ?

Υπόψη ότι έχω ήδη περάσει το μοντέλο με ματ ακρυλικό βερνίκι Vallejo.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος S_Teo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • modelclub.gr
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 11:00:46 μμ »
Παράθεση από: komhs link=topic=35500.msg680401#msg680401 8date=1576527535
Όλα αυτά τα ξερω και χρόνια τωρα  χρησιμοποιώ τριμμενα παστέλ κιμωλίας για σκόνες και fixative πριν το τελικό βερνίκι χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν είδα μια ξεκάθαρη απάντηση του στιλ -βάλε fixative- αλλά αν αυτά που διάβασα μπερδεψαν εμένα που δουλεύω χρόνια αυτή την τεχνική φαντάσου τον φιλο που ρωτησε!
Ηλια,

Ωραια λοιπον, χαιρομαι που επιβεβαιωνω αυτα που ηδη γνωριζεις κι εφαρμοζεις.

Δυστυχως - εαν προσεξες τις απαντησεις που προηγηθηκαν - οταν επιχειρησα να διορθωσω τον γκουρου που εδωσε την θολη κι αοριστη απαντηση του (την ιδια απαντηση που μπερδεψε κι εσενα) μαλλον θιχθηκε και εμμεσως πλην σαφως με χαρακτηρισε και... ταραξια.

Δεν πειραζει

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 06:50:42 μμ »
Κατ' αρχάς  ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ !

Κατά δεύτερον, μόλις σήμερα είδα όλα αυτα τα ποστ που ακολούθησαν την αρχική μου ερώτηση.

Κατά τρίτον να πω ότι η εφαρμογή των σκονών αγιογραφίας έγινε "ταμποναριστά" . Εχω ετσι καταφερει να αφήσω ενα στρώμα καπνιάς  επάνω στο υποκείμενο χρώμα του μοντέλου το οποίο (στρωμα καπνιάς) δεν φεύγει τόσο εύκολα.. Σίγουρα δεν φεύγει με φύσημα.. Με πινέλο που έκανα κάποιες διορθώσεις, θέλει αρκετή δουλίτσα, να περάσω δηλαδή αρκετές φορές πάνω-κάτω το πινέλο (στεγνό πάντα) για να κατορθώσω να φύγει το εφέ της καπνιάς.
Το συγκεκριμένο μοντέλο μάλιστα θα τοποθετηθεί μέσα σε θήκη με τζάμι κλπ οπότε δεν προβλέπεται να σκονίζεται κλπ..

Νομίζω ότι το καλύψαμε αρκετά το θέμα !

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!









Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Βερνίκι Humbrol matt πάνω από σκόνες αγιογραφίας
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 09:46:01 μμ »
Καλές γιορτές με υγεία!
Ηλίας


Tags: