Αποστολέας Θέμα: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.  (Αναγνώστηκε 11532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« στις: Νοέμβριος 16, 2019, 10:16:37 πμ »
Η συζήτηση για τον έλληνα εύελπη στην μάχη της Κρήτης "πυροδότησε" νέα ερωτήματα για αυστραλούς-νεοζηλανδούς & τη στολή τους(εξαρτήσεις κλπ).
1ο ερώτημα:είναι απαγορευτική η χρήση φυσιγγιοθηκών Α'π.π. πεζικού ή ιππικού(διαγώνια  στο στήθος);απολύτως απαγορευτική;
2ο ερώτημα:το καπέλο των νεοζηλανδών είναι τύπου "λεμονοστύφτη"  & στη μάχη ή είχε & πιό "κάζουαλ" μετατροπή σαν των αυστραλών;
Τα φώτα σας παρακαλώ! ::pc024:: ::helpsos::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 12:00:00 μμ »
Κράνη ή τυρόπιττα οι Νεοζηλανδοί. Μάλλον όχι λεμονοστύφτες στην Κρήτη.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 01:34:42 μμ »
Κράνη ή τυρόπιττα οι Νεοζηλανδοί. Μάλλον όχι λεμονοστύφτες στην Κρήτη.
Δεν θα διαφωνήσω Κωστή.Πράγματι όπως δείχνουν οι περισσότερο γνωστές φωτογραφίες το κράνος mk1 ή το δίκωχο είναι ο κανόνας.
Οπως δεν θα διαφωνήσω & με τον 1st G.T.Br. ότι ο κανόνας για τις φυσιγγιοθήκες είναι οι μεγάλες (για να χωράνε γεμιστήρες του bren).
Tις εξαιρέσεις αναζητώ, για να δικαιολογήσω την "καλλιτεχνική" προτίμησή μου σε πιο "εξωτικο-ρετρο" προσεγγίσεις.Βλέπε πλατύγυρα καπέλα ,διαγώνια στο στήθος φυσιγγιοθήκες αλά καβαλαρία κλπ.
Μην με "καταδικάσετε" εύκολα γιατί έχω επηρεαστεί από τις συγκρούσεις σε Συρία-Ιράκ ,την ίδια περίπου χρονική περίοδο, όπου όλα αυτά παίζουν κανονικότατα σε βρετανούς & κοινοπολιτειακούς.
Εκεί να δείτε επιπλέον κράνη φελλού, θωρακισμένες ρολς-ρόις...
...για να μην αναφέρω σαρικοφόρους σκιέρ στο Λίβανο, ξυπόλυτους λεγεωνάριους καμηλοκαβαλλάρηδες, τσερκέζους λογχοφόρους ιππείς, βεδουίνους, σενεγαλέζους με φεσάκια και άλλα  ωραία που δεν είναι του παρόντος.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 02:03:09 μμ »
Θα συμφωνήσω με τις καλλιτεχνικές επιλογές σου. Τα καπέλα των Νεοζηλανδών θα δείχνουν ξεκάθαρα την εθνικότητά τους. Καλή η ιστορική ακρίβεια αλλά δεν χρειάζεεται να κάνουμε και rivet counting. Ούτε για τις φυσιγγιοθήκες θα διαφωνήσω. Σημασία έχει αυτό που θέλεις να κάνεις, να βγαίνει τελικά στο θεατή.

Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 04:15:11 μμ »
Καλησπέρα. Never say never, που έλεγε και η γιαγιά μου στην Κάρυστο. Οι φώτο από την Ελλάδα το '41 δείχνουν Ανζάκ κυρίως με εξάρτηση 1937 ( 1937 Pattern Web equipment. Αυτή αντικατέστησε τις 1908 Pattern και 1925 Pattern. Υπάρχουν όμως φώτο με άνδρες ( όχι της πρώτης γραμμής ; ) με παλιότερες εξαρτήσεις. Για του λόγου το αληθές:

Φαίνεται ότι όλοι σχεδόν οι Αυστραλοί και Βρεττανοί είχαν την Ρ 1937, ενώ οι Νεοζηλανδοί χρησιμοποιούσαν και παλαιότερου τύπου.

Δυστυχώς δεν βρήκα φώτο του 1941 με τις δερμάτινες φυσιγγιοθήκες 1903 Pattern Mk2. Υποτίθεται ήταν για το πυροβολικό, αλλά χρησιμοποιήθηκαν και από το ιππικό ( και από πεζικό ανεπίσημα). Μόνο στρατεύματα της Νοτίου Αφρικής χρησιμοποίησαν αυτές τις φυσιγγιοθήκες.
Τα καπέλα Αυστραλών και Νεοζηλανδών είναι μεν παραπλήσια, αλλά οι δεύτεροι ήλθαν στον Πειραιά και με καπέλα σαφάρι. ΄Ενας αριθμός από αυτά βρέθηκε και στην Κρήτη, προς μεγάλη χαρά των Γερμανών.

Πάντως για καμήλες μην αποκλείεις τίποτα. ΄Εχω φώτο της 5ης μεραρχίας Κρητών στα ριζά της Τρεμπεσίνας με καμήλες  καλυμμένες στην καμπούρα και κοιλιά με στρατιωτικές κουβέρτες.


Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 08:40:20 μμ »
Για τις καμήλες τι να πω;
Να υποθέσω πως οι "άσπονδοι" σύμμαχοι μας, φρόντισαν να μας εφοδιάσουν με το καταλληλότερο  υλικό!
Να ανάψω κερί στη γιαγιά από Κάρυστο.Τον νεοζηλανδό τον έχω όπως στο εξώφυλλο του LIFE ,πιο σωστά σαν την δίπλα φωτο(κοντό παντελόνι ,παλαιότερες φυσιγγιοθήκες) & με πατικωμένη την αλά λεμονοστύφτη κορυφή.
Τον αυστραλό -δεν άντεξα στη "γοητεία" του ρετρό-όπως ακριβώς τον δίνει το σετ για την Καλλίπολη-διαγώνια φυσιγγιοθήκες,πουκάμισο,τιράντες,φουλάρι & εννοείται πλατύγυρο καπέλο "μάγκικα" σηκωμένο αριστερά.
Προχωράω ακάθεκτος για τους ένοπλους πολίτες.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 01:02:50 μμ »
Οι καμήλες δεν ήταν συμμαχική ενίσχυση. Είχαμε μονάδα καμηλοδρόμων στην Μ. Ασία και στη Στρατιά του ΄Εβρου το '23. Αργότερα η μονάδα ενισχύθηκε από τον Πάγκαλο. Σύμφωνα με αναφορά του Παπάγου, ο ΕΣ είχε ανάγκη από 7.000 φορτηγά  ( χαμηλή εκτίμηση ). Το '40 υπήρχαν 490, τα περισσότερα ασθενοφόρα, κινητά συνεργεία και ελκυστήρες πυροβόλων. Γι' αυτό " κόλλησε" ο ανεφοδιασμός τον Δεκέμβριο του ΄40. Στην Μ. Ασία είχαμε περισσότερα. Μετέφεραν λοιπόν τις καμήλες από τη Θράκη.
Το κράνος Adrian 1915 είχε 2 επιμήκεις οπές μπροστά. Εκεί έβαζαν το σήμα του ΄Οπλου οι Γάλλοι ( πεζικό, πυροβολικό κλπ. ). Εκεί βάζαμε εμείς το ελληνικό εθνόσημο, όπως ακριβώς έμπαινε το παλαιότερο μεταλλικό ελληνικό εθνόσημο.
( Είναι το 3ο μήνυμα που προσπαθώ να στείλω. Κάτι κάνω λάθος στις φώτο. )

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 01:13:10 μμ »
Στην Κρήτη χρησιμοποιήθηκαν και οπλοπολυβόλα Lewis, όπως και τυφέκια αγγλικά Ρ14 ή αμερικανικά Ρ17 ( τα τελευταία είναι τα περίφημα " αμερικάνικα" που αναφέρονται στο βιβλίο του ΓΕΣ/ΔΙΣ για την Μάχητης Κρήτης. )  Δυστυχώς τα τυφέκια αυτά ( Είναι εξωτερικά ίδια. Διαφέρουν μόνον στο διαμέτρημα. ) δεν κυκλοφορούν από καμμία εταιρεία.

Φυσιγγιοθήκες και δεσμίδες Chauchat V 1915.


Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 01:38:18 μμ »
2-3 μικρές χρωματικές επισημάνσεις.
Η αγγλική ξιφολόγχη Ρ 1907 ήταν μαύρη στην χειρολαβή, τον προφυλακτήρα και 2 περίπου εκατοστά στην αρχή της λάμας ( όρφνωση ). Η υπόλοιπη λάμα ήταν σκούρα γκρίζα ( φωσφάτωση ), όπως ακριβώς και ο αμερικανικός οπλισμός. Πρόσεξε την ξιφολόγχη του πρώτου από δεξιά Αυστραλού.

Οι Αυστραλοί, όπως και οι ΄Αγγλοι, ήταν " σπάταλοι" στην χρήση του ορείχαλκου. Το πέλμα του κοντακίου και το δισκίο ταυτότητος του όπλου στα αυστραλιανά Lee Enfield No 1 Mk III ήταν ορειχάλκινα. Τα ξύλινα μέρη στα αυστραλιανά, ινδικά και νεοζηλανδικά ( και σε πολλά αγγλικά ) ήταν από κοκκινωπό ινδικό ξύλο Teak.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 11:32:06 μμ »
Τι μου θύμισες! Το μακρινό 1987 ,που ήμουν ναύτης!Στην προπαίδευση είχαμε Lee Enfield. Θυμάμαι το μπρούτζινο πέλμα στο κοντάκι. Ο δίσκος ταυτότητας δεν μου θυμίζει τίποτα.
Για τις καμήλες-καμηλοδρόμους δεν είχα ιδέα, για χρήση μετά την Μικρασία & μάλιστα κατά τον 2ο π.π.
Για τις χρωματικές παρατηρήσεις κρατάω σημειώσεις(ωραίες παρατηρήσεις! ).
Αν δεν σε "εξαντλώ" , να δούμε λίγο το θέμα απόχρωσης στο χακί των χειμερινών στολών ανζακ.Το "english uniform" είναι ο.κ.:
Αντίστοιχα & για τις θερινές (σορτς κλπ).

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 12:20:54 πμ »
Κάθε όπλο που έμπαινε στο σύνταγμα ( αγγλιστί: ταξιαρχία ) έπαιρνε και ένα δισκίο ταυτότητος. Το δισκίο είχε μία οπή στο κέντρο, απ' όπου περνούσε μιά βίδα για το κοντάκι του όπλου. Επάνω από την βίδα υπήρχαν 3 ή 4 αριθμοί. Ο ένας ή δύο για τον μήνα εισόδου και οι άλλοι δύο για την χρονιά εισόδου. Π.χ. η εγγραφή 11  18 σημαίνει Νοέμβριος του 1918. Η εγγραφή 5  16 σημαίνει Μάιος του 1916. Σπανιότερα έβαζαν τον αριθμό του μήνα επάνω και από κάτω 4 ψηφία για το έτος. Αριστερά και δεξιά της βίδας έμπαιναν τα αρχικά του συντάγματος. Το σύνταγμα των Black Watch στο Ηράκλειο είχε το Β αριστερά και το W δεξιά της βίδας. To 2o τάγμα του Royal Leicestershire στο Ηράκλειο πάλι είχε μόνο το γραμμα "L". Από κάτω από την βίδα υπήρχε ένα αριθμός πάλι. Αυτός ήταν ο αύξων αριθμός του όπλου στο σύνταγμα. Κάθε όπλο είχε το δικό του φάκελο στους οπλουργούς της μονάδος.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 12:55:01 πμ »
Απ' ό,τι λέγεται η καλύτερη επιλογή για τις αγγλικές battledress είναι το 70921 της vallejo. Για τις εξαρτήσεις το 70988. Το αυστραλιανό χακί φαίνεται λίγο πιό ανοιχτό. Των Νεοζηλανδών νομίζω ότι είναι όμοιο με το αγγλικό. Τ αγγλικό χακί καφέτιζε έντονα, ενώ το αυστραλιαννό πρασίνιζε λίγο. Θερινές στολές είχαν φτάσει στην Κρήτη, αλλά ελάχιστες είχαν μοιρασθεί. Οι Γερμανοί τις βρήκαν στις αποθήκες.
Πάντως μετά μιά αποτυχημένη εκστρατεία στην κυρίως Ελλάδα και μάχες με επίλεκτα στρατεύματα, κάτω από έναν εχθρικό ουρανό δεν νομίζω ότι βοηθούν σε σωστές αποχρώσεις στις στολές. Πρέπει να ήταν γεμάτες από λάδια, σκόνες, ιδρώτα και δεν ξέρω και ΄γω τι άλλο.
 Αν τα "πάς" καλά με τις φιγούρες ( εγώ τα " πάω " χάλια ) θα σου πρότεινα διόραμα με την επίθεση στον 42ο δρόμο, στις 27 Μαίου.

Αποσυνδεδεμένος stamkos

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Κωνσταντίνος
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 07:00:53 πμ »
Νικόλα αυτά τα δύο χρώματα που αναφέρει ο συνάδελφος πρέπει να τα έχω 70921, 70988 από vallejo. Αν τα χριαστης χτιπα τηλέφωνο κ στα στελνο.
Σταματης Κωνσταντίνος

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Age: 48
  • Τόπος: ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΑ...
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 01:43:33 μμ »
Οι καμήλες δεν ήταν συμμαχική ενίσχυση. Είχαμε μονάδα καμηλοδρόμων στην Μ. Ασία και στη Στρατιά του ΄Εβρου το '23. Αργότερα η μονάδα ενισχύθηκε από τον Πάγκαλο. Σύμφωνα με αναφορά του Παπάγου, ο ΕΣ είχε ανάγκη από 7.000 φορτηγά  ( χαμηλή εκτίμηση ). Το '40 υπήρχαν 490, τα περισσότερα ασθενοφόρα, κινητά συνεργεία και ελκυστήρες πυροβόλων. Γι' αυτό " κόλλησε" ο ανεφοδιασμός τον Δεκέμβριο του ΄40. Στην Μ. Ασία είχαμε περισσότερα. Μετέφεραν λοιπόν τις καμήλες από τη Θράκη.
Το κράνος Adrian 1915 είχε 2 επιμήκεις οπές μπροστά. Εκεί έβαζαν το σήμα του ΄Οπλου οι Γάλλοι ( πεζικό, πυροβολικό κλπ. ). Εκεί βάζαμε εμείς το ελληνικό εθνόσημο, όπως ακριβώς έμπαινε το παλαιότερο μεταλλικό ελληνικό εθνόσημο.
( Είναι το 3ο μήνυμα που προσπαθώ να στείλω. Κάτι κάνω λάθος στις φώτο. )
Εκπληκτική ή φώτο!! Εϊναι δική σου; απο κάποιο βιβλίο μήπως; ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 06:29:58 μμ »
Δυστυχώς δεν έχω σημειώσει προέλευση. Πιθανότατα να είναι του Δημήτρη Χαρισιάδη από το Μουσείο Μπενάκη.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 07:10:41 μμ »
Νικόλα αυτά τα δύο χρώματα που αναφέρει ο συνάδελφος πρέπει να τα έχω 70921, 70988 από vallejo. Αν τα χρειαστείς χτύπα τηλέφωνο κ στα στέλνω.
"ο λύκος & αν εγέρασε & άσπρισε η κεφαλή του, ούτε την γνώμη άλλαξε..." το 70921 το έχω σίγουρα. Περιέργως το 70988 δεν το έχω πάρει. Για τις εξαρτήσεις χρησιμοποιώ το 70884. Λόγω δυσχρωματοψίας ακολουθώ τις οδηγίες βαφής 1-2 ιστοσελίδων.
  Με την παροιμία για τον λύκο θέλω να πω : πότε θα πάψεις να είσαι "καψοκαλύβας";;;
Αν ήμασταν κοντά θα στο "απαλλοτρίωνα", αν & σιγά-σιγά αντικαθιστώ τα vallejo με scale75 & όταν τα βρω με warfront της scale75.
Δυστυχώς δεν έχω σημειώσει προέλευση. Πιθανότατα να είναι του Δημήτρη Χαρισιάδη από το Μουσείο Μπενάκη.
Αν & αναφέρεται στο θέμα του εύελπη , δηλώνω πως ούτε καν αποπειράθηκα να αναπαραστήσω το εθνόσημο στο adrian. Απλώς αφαίρεσα το γαλλικό.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 07:28:24 μμ »

παρατηρήστε συνδυασμούς χειμερινών χιτωνίων με σορτς, εξαρτήσεις διαφόρων τύπων ,την "ιδιαίτερη" στολή στην 6η  που τον "ψάχνουν"  οι αλεξιπτωτιστές.
& μια ερώτηση που δεν είναι του παρόντος. Το bofors παίζει να είναι παρμένο από πλοίο;(είναι τοποθετημένα στο έδαφος, χωρίς "κιλλίβαντα"-αλήθεια κιλλίβαντας είναι στο μπόφορς; )

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 07:37:36 μμ »
Χε,χε! Το παρατσούκλι του παππού μου στο χωρίο της Καρύστου ήταν " καψοκαλύβας". Κάποτε είχε μαλώσει με κάποιον και του έκαψε ένα καλυβάκι. Επειδή όλο σχεδόν το χωριό είχε το ίδιο επώνυμο, τους ξεχώριζαν με τα παρατσούκλια. Καψοκαλύβας, Κυληθράς κλπ.

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Age: 48
  • Τόπος: ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΑ...
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 10:44:25 πμ »
Δυστυχώς δεν έχω σημειώσει προέλευση. Πιθανότατα να είναι του Δημήτρη Χαρισιάδη από το Μουσείο Μπενάκη.
Eυχαριστώ.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 11:57:16 πμ »
Τα Bofors 40/60  στις 2 φώτο στο Μάλεμε και στην Σούδα ανήκουν στον στρατό της Αυστραλίας. Στο Μάλεμε ήταν η 2/7 battery του 2/3rd Ligth A/A regiment. Στην Σούδα μάλλον ανήκει στη 7η Α/Α πυρ/χία. ΄Αρα δεν είναι του Ναυτικού. Τώρα γιατί οι Αυστραλοί επέλεξαν να αφαιρέσουν τις βάσεις μεταφοράς-κιλλίβαντες είναι άγνωστο. ΄Εχεις οπωσδήποτε χαμηλότερο προφίλ, αλλά με τις βάσεις μπορείς να αποχωρήσεις από την θέση, αν χρειασθεί, γρηγορότερα, αλλά και να οριζοντιώσεις το όπλο ταχύτερα και ευκολότερα.
Οι ΄Αγγλοι χαρακτήρισαν ευγενικά "ανεπαρκή" την Α/Α προστασία κατά την διάρκεια της Μάχης της Κρήτης και από το 1942 η RAF αναλαμβάνει την προστασία αεροδρομίων από τον στρατό.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 09:53:06 μμ »

με βάση τα όσα συζητήθηκαν παραπάνω, έφτασα σε αυτά τα αποτελέσματα.
Ολο το "κάστινγκ" εδώ:
https://www.pasyfimon.com/t1938-topic#21782

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 10:22:16 μμ »
Οι οιωνοί προδιαθέτουν για μια πολύ ενδιαφέρουσα σύνθεση. Κάνε ένα ωραίο βάψιμο στις φιγούρες για να αναδειχθούν.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 12:53:34 πμ »
Για στολές Β. Αφρικής η vallejo δίνει το 70819 iraqui sand για την στολή. Το 70884 ή 70847 για την εξάρτηση, για τις κάλτσες το 70988 και για γυμνό μεταλλικό κράνος ( όχι υφασμάτινο κάλυμμα ) το 70847 πάλι.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 01:47:39 μμ »
Δεν θα διαφωνήσω Κωστή.Πράγματι όπως δείχνουν οι περισσότερο γνωστές φωτογραφίες το κράνος mk1 ή το δίκωχο είναι ο κανόνας.
Οπως δεν θα διαφωνήσω & με τον 1st G.T.Br. ότι ο κανόνας για τις φυσιγγιοθήκες είναι οι μεγάλες (για να χωράνε γεμιστήρες του bren).
Tις εξαιρέσεις αναζητώ, για να δικαιολογήσω την "καλλιτεχνική" προτίμησή μου σε πιο "εξωτικο-ρετρο" προσεγγίσεις.Βλέπε πλατύγυρα καπέλα ,διαγώνια στο στήθος φυσιγγιοθήκες αλά καβαλαρία κλπ.
Μην με "καταδικάσετε" εύκολα γιατί έχω επηρεαστεί από τις συγκρούσεις σε Συρία-Ιράκ ,την ίδια περίπου χρονική περίοδο, όπου όλα αυτά παίζουν κανονικότατα σε βρετανούς & κοινοπολιτειακούς.
Εκεί να δείτε επιπλέον κράνη φελλού,

μια οφειλόμενη καθυστερημένη φωτοτεκμηρίωση Βαγδάτη Ιούνιος 1941(κάσκες, φυσιγγιοθήκες)
Για στολές Β. Αφρικής η vallejo δίνει το 70819 iraqui sand για την στολή. Το 70884 ή 70847 για την εξάρτηση, για τις κάλτσες το 70988 και για γυμνό μεταλλικό κράνος ( όχι υφασμάτινο κάλυμμα ) το 70847 πάλι.

Αυτό τον οδηγό είχα υπ' όψιν μου. Την υπομονή σας για τα βαψίματα.Προηγούνται τα κτίρια του
διοράματος.

τρέχουσες "αγωνίες" , το κρητικό καφενείο εποχής & ο εξοπλισμός του.
Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Στολές "Ανζακ" στη μάχη της Κρήτης.
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 07:08:06 μμ »
Το καφενείο του Σκουλά στα Ανώγεια είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Συνήθως τα καφενεία είναι γυμνά έξω. ΄Αντε κανένα καναρίνι και κανένας βασιλικός.

Tags: