Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για χρώμα κόκπιτ F9F-2 Panther με γκρι/λευκή παραλλαγή  (Αναγνώστηκε 747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Καλησπέρα παίδες,

Αυτές τις μέρες ασχολούμαι με ένα Panther F9F-2 της Hasegawa, το οποίο το προορίζω για εκπαιδευτικό της μοίρας ATU-206. (όπως το δίνει η hasegawa στις χαλκομανίες της).

Click to see the original size.


Αναζητώ πληροφορίες για το χρώμα του κόκπιτ του Panther (F9F-2B) στα τελευταία χρόνια της καριέρας του με το USN και συγκεκριμένα για την περιοχή πίσω από το προσκέφαλο του καθίσματος.



Αρχικά τα Panther είχαν κόκπιτ χρώματος interior green στο πάτωμα, μπροστινά πλαϊνά και πίσω από το κάθισμα και μαύρο στις κονσόλες και στα πλαϊνά άνω και κάτω των κονσόλων.
Όπως και στις φωτογραφίες στο παρακάτω (εξαιρετικό) blog του Tommy Tommason.

http://tailhooktopics.blogspot.com/2012/12/f9f-panther-cockpit-color.html

Αρχές του 1954 εκδόθηκε διαταγή να αλλαχτούν τα χρώματα στα κόκπιτ των αεροπλάνων του USN από το interior green/μαύρο σε dark gull grey με μαύρες κονσόλες η οποία διαταγή ισχύει μέχρι και τις μέρες μας. (κάτω κάτω στο παρακάτω λινκ)

http://tailhooktopics.blogspot.com/2015/04/cockpits.html

Το Panther ως F9F-2 υπηρέτησε μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 1950 στο USN με την μοίρα εκπαίδευσης ATU-206, και κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του άλλαξε και χρωματισμό στο κόκπιτ αλλά και εξωτερικά στην παραλλαγή του από dark sea grey σε gull grey/λευκό, αρχής γεννομένης το 1955 που ξεκίνησε να εφαρμόζεται η διαταγή για την παραλλαγή.

Εφόσον το χρώμα στο κόκπιτ προφανώς θα είχε ήδη αλλάξει σε γκρι μέχρι το 1956 σε αρκετά από τα εν ενεργεία αεροπλάνα που θα πέρασαν από γενική συντήρηση , η πλάτη του κόκπιτ μαζί με το κομμάτι πίσω από το προσκέφαλο του καθίσματος τι χρώμα μπορεί να ήταν?

Από φωτογραφίες πάλι έχω βρει ότι το κομμάτι πίσω από το κάθισμα μπορεί να ήταν άλλοτε πράσινο, άλλοτε μαύρο ή και προφανώς γκρι σύμφωνα με τους νέους κανόνες.
Φαντάζομαι οι διαφοροποιήσεις σχετίζονται και με το αν έχει εφαρμοστεί η νέα βαφή στο κόκπιτ ή όχι. Το μαύρο όμως πως προκύπτει? Ήταν μαύρη όλη η πλάτη του κόκπιτ?



Στα μετέπειτα χρόνια οι περιοχές εσωτερικά της καλύπτρας (από την γραμμή της καλύπτρας και πάνω) βάφονταν πάντα μαύρες, αλλά κι εκεί υπήρχαν εξαιρέσεις πχ A-4 Skyhawk.

Επίσης το χρώμα του καθίσματος τι χρώμα μπορεί να ήταν με τα νέα πρότυπα? Πράσινο, γκρί, μαύρο, γκρι με μαύρο προσκέφαλο, ασημί σύμφωνα με την hasegawa? Τα έχω βρει όλα σε φωτογραφίες. Αχταρμάς...

Τέλος το συγκεκριμένο Panther που φτιάχνω εγώ το 1958 μεταβιβάστηκε στην Αργεντινή. Από φωτογραφίες σε Αργεντίνικη υπηρεσία δεν μπορώ να βγάλω και πάλι άκρη.
Είναι το παρακάτω αεροπλάνο 3-Α-106 που σήμερα είναι σε display.

https://www.airfighters.com/photo/9464/L/Argentina-Navy/Grumman-F9F-2-Panther/0421/

Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες?

Από την άλλη με τέτοιο αχταρμά χρωμάτων, μπορώ να βάλω οποιοδήποτε από τα αναφερθέντα και να είμαι και σωστός.  ::glossa::

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές ποστ.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Νώντας
 ::salut::
Νώντας

Tags: