Αποστολέας Θέμα: Su-24 Fencer 1/48 Trumpeter  (Αναγνώστηκε 12244 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 04:36:30 μμ »
συνεχίζοντας την κατασκευή , τοποθέτησα τα flaps κατεβασμένα , αφού όπως είπα θα το κάνω εν κινήσει.για να μην υπάρχει όμως καμία κίνηση στις πτέρυγες και γίνει καμία ζημιά , έβαλα κόλλα μέσα στα <<γάντια>> των πτερύγων από πάνω , ενώ από κάτω έβαλα ένα πολύ μικρό κομματάκι φ.π. μέσα και έβαλα κόλλα , οπότε τώρα οι πτέρυγες είναι τελείως ακίνητες και ασφαλείς.

--

έπειτα ασχολήθηκα (ευτυχώς) με το εμπρός σ.π. κάποιοι βραχίονες έπρεπε να τοποθετηθούν πριν το κυρίως σκέλος .αν έβαφα πρώτα και μετά προσπαθούσα να τοποθετήσω τα κομμάτια , θα γινόταν ζημιά




τα πορτάκια του σ.π. χρειάζονται στόκο γιατί αποτελούνται από 2 κομμάτια . είναι σαν <<σάντουιτς>> και η εφαρμογή τους δεν είναι και η καλύτερη.παράλληλα αρχίζω να κολλάω τα έμβολα των θυρίδων επάνω τους για να γλυτώνω κόπο και χρόνο κατά το βάψιμο αλλά και την συναρμολόγηση


-

έτσι έφτασα στην τοποθέτηση της ουράς.με λίγο τρίψιμο ακόμη έκανα την εφαρμογή καλύτερη και στο πίσω μέρος έβαλα ένα κομμάτι από πλαίσιο , σαν κόντρα για να ανασηκώσει ελάχιστα το πλαστικό και να ακουμπήσει στο κάθετο σταθερό και να το κολλήσω χωρίς να χρειάζεται να βάλω δύναμη.επίσης γλίτωσα το στοκάρισμα , αφού η ποσότητα στόκου που θα χρειαστεί είναι  ελάχιστη

-

έβαλα δοκιμαστικά και τα πηδάλια ύψους - βάθους . αρκετά μεγάλο μοντέλο μπορώ να πω :wink: :wink:




τέλος έβαψα το <<ταμπλό>> , τοποθέτησα το hud , ενώ ο προτζέκτορας είναι <<μάτι>> από πύραυλο α/α




Αποσυνδεδεμένος Νικολαος Κουζινης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 63
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 06:35:20 μμ »



Love everybody, but never sell your sword. Paulo Coelho

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8209
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 08:24:42 μμ »
::salut:: κολλα υπεριωδους
https://www.militsopoulos.com/kolla-Bison-Led-Light-Booster-3gr
Τη χρησιμοποιούσα στη δουλειά. Εύχρηστη, πολύ γρήγορη, αρκετά δυνατή, ελαφρώς ελαστική μετά το στέγνωμα (αυτό βολεύει σε κάποιες περιπτώσεις), δεν ξέρω αν βάφεται και δεν είναι για μεγάλες μηχανικές καταπονήσεις. Με προσεκτική χρήση, για να μην πασαλείψουμε το μοντέλο περιφερειακά της κόλλησης, ή για να μην ξεχειλίσει, πιστεύω είναι μια πολύ καλή λύση για σκέλη, θυρίδες, καλύπτρες (στεγνώνει διαφανής), κεραίες, pitot κλπ. :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Gilan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 44
  • Τόπος: Αλμωπία
  • modelclub.gr
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 10:45:14 μμ »
::salut:: κολλα υπεριωδους
https://www.militsopoulos.com/kolla-Bison-Led-Light-Booster-3gr

Νομίζω ότι υπήρχε και στόκος υπεριώδους της Tamiya, την πουλούσε ο Καλφάκης παλαιότερα τώρα δεν την έχει! Χρειαζόταν και φως υπεριώδους για να κάνει δουλειά, τώρα γιατί δεν συνεχίζουν να την πωλούν δεν ξέρω....

Καλή συνέχεια Νίκο!!!

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 10:02:22 πμ »
ευχαριστώ πολύ παιδιά , φαίνεται καλή περίπτωση ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 10:59:18 πμ »
Αυτό το αεροπλάνο είναι τούμπανο στην 1/72, φαντάζομαι στην 1/48 πως θα είναι.
Αντιμετώπισες και μικροπροβληματάκια στην κατασκευή, δεν το περίμενα για ένα τόσο σύγχρονο κιτ.
Πολύ όμορφη δουλειά γενικότερα εως τώρα.
Καλή συνέχεια εύχομαι.  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 09:53:32 μμ »
Αυτό το αεροπλάνο είναι τούμπανο στην 1/72, φαντάζομαι στην 1/48 πως θα είναι.
Αντιμετώπισες και μικροπροβληματάκια στην κατασκευή, δεν το περίμενα για ένα τόσο σύγχρονο κιτ.
Πολύ όμορφη δουλειά γενικότερα εως τώρα.
Καλή συνέχεια εύχομαι.  ::salut:: ::salut:: ::salut::

είναι γομάρι σε σε μέγεθος  :mrgreen: :mrgreen:

κάποια σημεία δεν εφάρμοσαν καλά από δικό μου λάθος , κάποια άλλα όμως είναι θέματα του κιτ.

χαίρομαι που σου αρέσει η κατασκευή μου και η αλήθεια είναι οτι αν σε κάποια σημεία δεν βαριόμουνα/βιαζόμουνα , θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα.δύσκολο όμως να τα καταλάβει κάποιος  :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 10:01:21 μμ »
αφού το αεροπλάνο είναι σε λειτουργία , κάποιος θα πρέπει να είναι μέσα και για την ακρίβεια δυο.
πήρα λοιπόν  δυο Αμερικανούς πιλότους και τους έκανα Ρώσους  ::angel4:: ::angel4:: ::angel4:: ::angel4:: ::angel4::

με λίγο κόψε-ράψε ,τρίψιμο στα κράνη επανατοποθέτηση των χεριών και το κατάλληλο βάψιμο , έχω δυο πιλότους για το su-24.

δεν είναι και οτι καλύτερο , αλλά 20-25 ευρώ για δυο ρητινένιες φιγούρες , ήταν πολλά.




----


βαράτε ελεύθερα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 646
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 29, 2019, 01:21:37 μμ »
Ντάξ καλοί είναι ::glossa::
Δεν φοράνε πορτοκαλί φόρμες αυτοί;
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 29, 2019, 05:45:12 μμ »
Ντάξ καλοί είναι ::glossa::
Δεν φοράνε πορτοκαλί φόρμες αυτοί;


λες? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

πορτοκαλί φοράνε στα su-33 του ναυτικού νομίζω :?

παρακάτω έχω μια από έναν  πιλότο σε su-24 αλλά τις έχω δει και σε πιλότους su-27

επίσης έχω δει και χακί-πράσινες στολές στα su-24 , su-30sm su-34 , su-25 στις επιχειρήσεις στη Συρία

έχουν ποικιλία :mrgreen: :mrgreen:





Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 646
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 29, 2019, 09:01:27 μμ »

λες? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

πορτοκαλί φοράνε στα su-33 του ναυτικού νομίζω :?

παρακάτω έχω μια από έναν  πιλότο σε su-24 αλλά τις έχω δει και σε πιλότους su-27

επίσης έχω δει και χακί-πράσινες στολές στα su-24 , su-30sm su-34 , su-25 στις επιχειρήσεις στη Συρία

έχουν ποικιλία :mrgreen: :mrgreen:


Για να μη βαριούνται! :lol:
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 03:51:49 μμ »
καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό.προχωράνε οι εργασίες με το ξιφομάχο :mrgreen: :mrgreen:

έπεσαν τα βασικά χρώμα και έκανα ξανοίγματα στο γκρι (δεν φαίνεται ιδιαίτερα) , ενώ το λευκό μου έβγαλε την ψυχή μέχρι να καλύψει πλήρως το γκρι αστάρι
στη συνέχεια θα κάνω κάποιες σκιάσεις

-

επίσης τελειώνουν και τα βαψίματα του οπλισμού.έμειναν μόνο οι s-25 και οι kh-58


---


τέλος βάφτηκαν και ζάντες με το κλασσικό πράσινο




καλή εβδομάδα να έχετε όλοι ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sarunas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 595
  • Age: 53
  • Τόπος: Βολος
  • Γιωργος Σαρρης
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 07:24:20 μμ »
Αυτό που εφαρμόζω πάγια στις τελευταίες κατασκευές μου, είναι να ψεκάζω πρώτα λευκό έναμελ (και σαν αστάρι, αφού δέν ασταρώνω γενικώς) και την επόμενη μέρα λευκό ακρυλικό. Το αποτέλεσμα είναι άριστο!
Καλή συνέχεια! Κάποια στιγμή θα πιάσω κι εγώ το δικό μου...  ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 10:09:35 πμ »
δυστυχώς δεν δουλεύω με σμάλτα λόγω διαλυτικών και οσμών . προτιμώ τα ακρυλικά . αν και θα πρέπει να αναθεωρήσω , τουλάχιστο ως προς το αστάρι λόγω μεγαλύτερης αντοχής . τα ακρυλικά αστάρια είναι αρκετά ευαίσθητα

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 646
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 05:34:59 μμ »
Όσον αφορά το ασταρι εγώ χρησιμοποιώ αυτό της vallejo . Είναι ακρυλικό  (αοσμο  κτλ) και υπάρχει και σε αποχρώσεις.  Από ευαισθησία τα πάει μια χαρά.  Κανένα θέμα σε έντονες ταλαιπωριες.
Δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχει σε spray.
ΥΓ το βάψιμο στο μοντελο μου αρέσει πάρα πολύ!
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 05:35:23 μμ »
Γαϊδούρι μεγάλο βγαίνει!
Για το λευκό έχω εφαρμόσει δύο τεχνικές, με τη δεύτερη στο F-16 των Thunderbirds.
Για gloss μία από τις παρακάτω:
1. Με Gunze από καθόλου ως ελάχιστα αραιωμένο και με αυξημένη πίεση.
2. Πάλι με Gunze, αλλά πρώτα ψέκασμα πρώτα με ματ λευκό Η11 κανονικά αραιωμένο και με πολλά ελαφρά περάσματα μέχρι να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Σταματάω το ματ ένα βήμα πριν το τελικά περάσματα και συνεχίζω με το gloss Η1.

Από μόνο του το gloss με ελαφρά περάσματα δεν το καταφέρνω με τίποτα. Μόνο με την πρώτη τεχνική

Για ματ κάνω απλά τη δεύτερη τεχνική μέχρι το τέλος. Πάντως δοκίμασα και με life color με πολύ καλά αποτελέσματα. Μου άρεσε περισσότερο η επιφάνεια που αφήνουν. Λίγο μπελάς με το tip dry, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος...

Καλή συνέχεια φίλε!

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:10:12 πμ »
Πάντως εγώ τα άσπρα τα βάφω με λακερ και τελειώνει η υπόθεση. REAL COLORS, AKKAN και GUNZE λάκερ κάνουν μια χαρά δουλειά με δύο περάσματα. Πολύ ωραίο ως τώρα το θερίο

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 22, 2019, 06:36:54 μμ »
Όσον αφορά το ασταρι εγώ χρησιμοποιώ αυτό της vallejo . Είναι ακρυλικό  (αοσμο  κτλ) και υπάρχει και σε αποχρώσεις.  Από ευαισθησία τα πάει μια χαρά.  Κανένα θέμα σε έντονες ταλαιπωριες.
Δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχει σε spray.
ΥΓ το βάψιμο στο μοντελο μου αρέσει πάρα πολύ!


και εγώ το ίδιο αστάρι χρησιμοποιώ.αλλά από θέμα αντοχής δεν θα έλεγα οτι είμαι ικανοποιημένος.με το παραμικρό ξεφλουδίζει.έχω γκρι , άσπρο και μαύρο.σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια στιγμή σπρέυ αστάρι για πλαστικά.
χαίρομαι που σου αρέσει το βάψιμο .αν και απλό το σχέδιο είναι αρκετά μπελαλίδικο στην εκτέλεση , πολύ μασκάρισμα.


Γαϊδούρι μεγάλο βγαίνει!
Για το λευκό έχω εφαρμόσει δύο τεχνικές, με τη δεύτερη στο F-16 των Thunderbirds.
Για gloss μία από τις παρακάτω:
1. Με Gunze από καθόλου ως ελάχιστα αραιωμένο και με αυξημένη πίεση.
2. Πάλι με Gunze, αλλά πρώτα ψέκασμα πρώτα με ματ λευκό Η11 κανονικά αραιωμένο και με πολλά ελαφρά περάσματα μέχρι να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Σταματάω το ματ ένα βήμα πριν το τελικά περάσματα και συνεχίζω με το gloss Η1.

Από μόνο του το gloss με ελαφρά περάσματα δεν το καταφέρνω με τίποτα. Μόνο με την πρώτη τεχνική

Για ματ κάνω απλά τη δεύτερη τεχνική μέχρι το τέλος. Πάντως δοκίμασα και με life color με πολύ καλά αποτελέσματα. Μου άρεσε περισσότερο η επιφάνεια που αφήνουν. Λίγο μπελάς με το tip dry, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος...

Καλή συνέχεια φίλε!

γενικά απ'οτι καταλαβαίνω λίγο πολύ το λευκό είναι μπελάς για όλους :? :?
σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως ::salut:: ::salut:: ::salut::


Πάντως εγώ τα άσπρα τα βάφω με λακερ και τελειώνει η υπόθεση. REAL COLORS, AKKAN και GUNZE λάκερ κάνουν μια χαρά δουλειά με δύο περάσματα. Πολύ ωραίο ως τώρα το θερίο

...και να υποθέσω οτι σαν λάκερ θα ψεκάζονται ομοιόμορφα και δεν θα βουλώνει ο αερογράφος σωστά??δύσκολο να βάλω και διαλυτικά μέσα στο σπίτι.φτάνουν οι κόλλες και τα άζαξ :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 22, 2019, 06:46:52 μμ »
πάντως σήμερα έκανα κάποιες σκιάσεις με αραιωμένο γκρι στις γραμμώσεις και κάποια ξεθωριάσματα.όταν θα γίνει το wash πιστεύω θα δέσουν καλά όλα μεταξύ τους.

--



επίσης  έκανα και τα τμήματα στις πτέρυγες που μπαίνουν μέσα στην άτρακτο και είναι άβαφα.

--


τέλος πέρασα τις εξαγωγές με burnt iron το οποίο θα περιποιηθώ αργότερα με στεγνά πινέλα



αυτά για τώρα.έχουμε ακόμα δρόμο ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: su-24 fencer 1/48 trumpeter
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 04:45:55 μμ »
Γαϊδούρι μεγάλο βγαίνει!
Για το λευκό έχω εφαρμόσει δύο τεχνικές, με τη δεύτερη στο F-16 των Thunderbirds.
Για gloss μία από τις παρακάτω:
1. Με Gunze από καθόλου ως ελάχιστα αραιωμένο και με αυξημένη πίεση.
2. Πάλι με Gunze, αλλά πρώτα ψέκασμα πρώτα με ματ λευκό Η11 κανονικά αραιωμένο και με πολλά ελαφρά περάσματα μέχρι να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Σταματάω το ματ ένα βήμα πριν το τελικά περάσματα και συνεχίζω με το gloss Η1.

Από μόνο του το gloss με ελαφρά περάσματα δεν το καταφέρνω με τίποτα. Μόνο με την πρώτη τεχνική

Για ματ κάνω απλά τη δεύτερη τεχνική μέχρι το τέλος. Πάντως δοκίμασα και με life color με πολύ καλά αποτελέσματα. Μου άρεσε περισσότερο η επιφάνεια που αφήνουν. Λίγο μπελάς με το tip dry, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος...

Καλή συνέχεια φίλε!
Μια που ανέφερες τα lifecolor, χρώματα που συμφωνώ 100% μαζί σου, αφήνουν πολύ ωραία υφή. Τελευταία όταν τα χρησιμοποιώ βάζω και το retarder της ΑΚ και μου στεγνώνει ελάχιστα το χρώμα στο tip(5-6 σταγόνες μπορεί και παραπάνω).Μ΄έχει βοηθήσει πάρα πολύ και σε 0,2 μπεκ.(Φυσικά πάντα σε ασταρωμένη επιφάνεια)

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Su-24 Fencer 1/48 Trumpeter
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 30, 2019, 09:20:41 πμ »
καλημέρα , χρόνια πολλά και καλή νέα χρονιά σε όλους.όσο και αν προσπάθησα να τελειώσω μέσα στο 2019 δεν τα κατάφερα.έφτασα όμως αρκετα κοντά στο τελείωμα.
έριξα gloss σε όλα το κομμάτια και στο μοντέλο

-

δούλεψα και τους εκτοξευτές ώστε να φαίνονται δουλεμένοι καθώς και τους kmgu , με αραιωμένο μαύρο.



επίσης τελείωσα και τους εκτοξευτές των s-25.στους δικούς μου δεν έβαλα τα πίσω πτερύγια καθώς πολλές φορές δεν χρησιμοποιούνται με βάση πολλές φωτογραφίες
και οι κεφαλές τους είναι έτοιμες.αρχικά τις κόλλησα σε κομμάτια πλαισίου για να μπορώ να τους κρατάω καλύτερα

-

τελείωσα και με τους kh-58



μένουν μερικές λεπτομέρειες , χαλκομανίες και wash

καλή χρονιά σε όλους ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 646
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Su-24 Fencer 1/48 Trumpeter
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 30, 2019, 10:09:44 πμ »
Πολύ ωραία δουλειά έχεις κάνει.  Καθαρή και μεθοδικη.  Πιστεύω όση δουλειά έχει το σκάφος άλλη τόση έχουν τα φορτία μόνα τους. Θα δείξει όταν τα βάλεις όλα μαζί! 
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Su-24 Fencer 1/48 Trumpeter
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 30, 2019, 02:13:56 μμ »
Πολύ ωραία δουλειά έχεις κάνει.  Καθαρή και μεθοδικη.  Πιστεύω όση δουλειά έχει το σκάφος άλλη τόση έχουν τα φορτία μόνα τους. Θα δείξει όταν τα βάλεις όλα μαζί!

σ'ευχαριστώ πολύ :D :D

η αλήθεια είναι οτι μόνο το καθάρισμα των κολλήσεων κατά την συναρμολόγηση ήταν μεγάλος μπελάς.γενικότερα όμως ήταν αρκετός ο κόπος για να γίνουν όλα αυτά  τα φορτία.
καλή χρονιά να έχεις φίλε μου

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Su-24 Fencer 1/48 Trumpeter
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 09:28:27 πμ »
καλή χρονιά και από μένα σε όλους

προχωρώντας τις εργασίες ξεκίνησα και τελείωσα τους 2 ρητινένιους mers που πήρα εξτρά καθώς είμαι υπό σκέψη ακόμη για τα φορτία.το κιτ ήδη δίνει 2 mers

-


στη συνέχεια έβαλα τις χαλκομανίες στον οπλισμό.για κάποια όπλα το κιτ δίνει χαλκομανίες για εκπαιδευτικά.οπότε επιστρατεύτηκαν οι καρτέλες τις begmot για su-27 που έχουν τα πάντα μέσα.



τα παρακάτω όπλα στολίστηκαν με τις χαλκομανίες από την begemot (και δεν τις έβαλα όλες) :wink: :wink:

-----

στους kh-31 και τους εκτοξευτήρες των s-25 έκανα μια μίξη με τις χαλκομανίες του κιτ και της begemot

-


στα υπόλοιπα έβαλα τις χαλκομανίες που δίνει το κιτ καθώς είναι αρκετά καλές

----

επίσης από το κιτ χρησιμοποίησα τις χαλκομανίες για τους φορείς και τις δεξαμενές

-

διόρθωσα τις κεφαλές από το ένα ζευγάρι των s-25

 

τέλος μπήκαν όλες σχεδόν οι χαλκομανίες του κιτ στο μοντέλο

---

όλες περάστηκαν με βελτιωτικό.
στη συνέχεια θα τις σφραγίσω με gloss και θα ακολουθήσει το βαρετό wash :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: + κάποιες μικρολεπτομέρειες
τα σχόλια σας ελεύθερα
αυτά προς το παρόν
 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::




Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: Su-24 Fencer 1/48 Trumpeter
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 08:53:40 πμ »
καλή εβδομάδα σε όλους.αισίως φτάνει στο τέλος η κατασκευή

τελείωσα με το wash στους οπλισμούς

------

έπειτα τελείωσα και με το μοντέλο. μπήκε και το σ.π.όλα περάστηκαν με ματ βερνίκι

----


Tags: