Αποστολέας Θέμα: ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS  (Αναγνώστηκε 1006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimmeteo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 106
  • Age: 58
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS
« στις: Οκτώβριος 01, 2019, 11:11:02 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Απλά, θέλω να καταθέσω την 'τραυματική, μου εμπειρία, προσπαθώντας να φτιάξω ένα Diamond truck στην 1/35. Αγόρασα λοιπόν το αντίστοιχο μοντέλο της Mirror στην 1/35 σε αρκετά υψηλή τιμή (άγγιζε τα 80 Ευρώ). Το περιεχόμενο αρκετά χορταστικό και υπήρχε και πλαίσιο με φωτοχαραγμένα κομμάτια. Οι οδηγίες.....πάσχουν, αλλά οκ, αποφάσισα να προχωρήσω. Και δυστυχώς βρέθηκα μπροστά σε ένα μείζον και παράξενο πρόβλημα που δε μου έχει τύχει ποτέ σε μοντέλο έως τώρα. Το κομμάτια δεν κολλάνε!!! Χρησιμοποίησα ότι κόλλα πολυστερίνης διέθετα, αργή, γρήγορη, Tamiya, Humbol, Plasticomodelismo.....αλλά τίποτα. Τα κομμάτια δένουν μεταξύ τους μετά την παρέλευση πολλών ωρών, αλλά και πάλι με το παραμικρό ξεκολλάνε!! Εντάξει, μη συζητήσουμε την εφαρμογή! Επιεικώς απαράδεκτη! Το παράτησα λυπημένος και κλαίω τα λεφτά μου!
Δ.Β

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 03:25:47 μμ »
Tι κουφό και πάλι αυτό! Δεν κολλάνε τα κομμάτια μεταξύ τους. Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φώτο να δούμε?
Και η εφαρμογή σε τόσο ακριβό κιτ χάλια??
Όντως είναι για να κλαις τα λεφτά σου, ξαναπιαστο μετά απο μερικές μέρες μπας και... Κρίμα είναι :?

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1257
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 04:14:42 μμ »
Μου έχει συμβεί με πλαστικές φιγούρες γερμανών  της zvezda στην 1/72 όπου το πλαστικό ήταν υπερβολικά μαλακό.  Δοκίμασα ότι είχα και δεν είχα και τελικά κατέληξα σε κυανοακρυλικη.   Κάνε ομως μια προσπάθεια ακόμη  γιατί είναι κρίμα ..... τόσα χρήματα έδωσες.  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 05:09:38 μμ »
Δοκίμασε κι αυτή:



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 05:10:07 μμ »
Η Mirror δεν φημίζεται για το πλαστικό της. Για παράδειγμα
Η D7 είναι σαν τάπερ ποιοτικά σε σχέση με αυτή της Miniart
( που το πλαστικό σπάει εύκολα αλλά σε θέματα κόλλησης
δεν τίθεται θέμα ). Καμμιά φορά και το πολυκαιρισμένο
πλαστικό δεν κολλάει εύκολα, δεν ξέρω τι παίζει με το μοντέλο
σου σχετικά με αυτό.

Μου έχει συμβεί με πλαστικές φιγούρες γερμανών  της zvezda στην 1/72 όπου το πλαστικό ήταν υπερβολικά μαλακό.  Δοκίμασα ότι είχα και δεν είχα και τελικά κατέληξα σε κυανοακρυλικη.   Κάνε ομως μια προσπάθεια ακόμη  γιατί είναι κρίμα ..... τόσα χρήματα έδωσες.  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Εάν μιλάμε για φιγούρες 72άρες σε συσκευασία των 40-50,
ε ναι το πλαστικό πολυβινυλίου κολλάει μόνο με CA και με
ενισχύσεις από brass rod. Για να μην πούμε για το βάψιμο. :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος dimmeteo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 106
  • Age: 58
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:09:27 πμ »
Ευχαριστώ όλους σας για τη συμπαράσταση! Πράγματι το πλαστικό είναι σαν το τάπερ, αλλά πολύ λιγότερο ευλύγιστο. όσο για την εφαρμογή.....θα πρέπει να έχω συνεχή επικοινωνία με το υπερπέραν για να βρώ τη σωστή θέση της κάθε κόλλησης! Το αφήνω προς το παρόν, θα δοκιμάσω και την κόλλα Plastruck (αλήθεια που μπορώ να τη βρώ;) και ο Θεός βοηθός!
Δ.Β

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 04:24:47 μμ »
Μια τελευταία παρατήρηση: η Plastruct Plastic Weld περιέχει λίγο χλωροφόρμιο, για αυτό και υποτίθεται κολλάει plexiglass, συνεπώς χρειάζεται λίγη προσοχή (λίγη, μην τρελαθούμε κιόλας). Τώρα η ταπεροειδής υφή που αναφέρεις δεν παραπέμπει σε τίποτα καλό όσον αφορά την επιτυχία στην κόλληση. Plastruct έχει το Plastimodellismo σίγουρα στα 7,50 ευρώ, πάρε τους τηλέφωνο.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ΜΟΝΤΕΛΟ DIAMOND TRUCK 1/35 ΤΗΣ MIRROR MODELS
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 08:54:33 μμ »
...θα δοκιμάσω και την κόλλα Plastruck (αλήθεια που μπορώ να τη βρώ;) και ο Θεός βοηθός!
@dimmeteo έχει το Plastimodelismo, αν και δε τη βλέπω στο eshop του. Κάνε ένα τηλέφωνο :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: