Αποστολέας Θέμα: MAN F2000 + Schmitz Cargobull Tipper - Italeri 1/24  (Αναγνώστηκε 5177 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: Schmitz Cargobull Tipper - Italeri 1/24
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 13, 2019, 08:03:58 μμ »

Άδειο Νικόλα. Για να παίξω με μέταλλα και σκουριές στο εσωτερικό της καρότσας :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Κάνε πρώτα μια έρευνα, γιατί έχω δει καρότσες αυτής της κατηγορίας να είναι από αλουμίνιο για εξοικονόμηση βάρους. Επίσης σκουριές δεν πολυπαίζουν σε εσωτερικά ανατρεπόμενης καρὀτσας λόγω της συνεχούς τριβής από την απόρριψη των υλικών, εκτός αν παρκάρει για καμμιά δυο μέρες σε βροχή. :mrgreen:
Καλή συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: MAN F2000 + Schmitz Cargobull Tipper - Italeri 1/24
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2019, 11:32:43 πμ »
Κάνε πρώτα μια έρευνα, γιατί έχω δει καρότσες αυτής της κατηγορίας να είναι από αλουμίνιο για εξοικονόμηση βάρους. Επίσης σκουριές δεν πολυπαίζουν σε εσωτερικά ανατρεπόμενης καρὀτσας λόγω της συνεχούς τριβής από την απόρριψη των υλικών, εκτός αν παρκάρει για καμμιά δυο μέρες σε βροχή. :mrgreen:
Καλή συνέχεια...
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις Νικόλα. Την έχω κάνει την έρευνα μου τόσα χρόνια που "ξυνόμουν" ::glossa:: να το ξεκινήσω το κίτ (ένας λόγος που δε το είχα ξεκινήσει ήταν ότι έψαχνα για reference για τις καλωδιώσεις/σωληνώσεις του οχήματος στο σασσί). H Schmitz, βγάζει και σιδερένιες και αλουμινένιες καρότσες, οι οποίες μάλιστα έχουν μεταξύ τους ελάχιστες οπτικές διαφορές, όπως επίσης απλές και μονωμένες θερμικά. Η συγκεκριμένη της Italeri είναι χαλύβδινη απλή (heavy duty). Όσο για τις σκουριές που γράφω, αυτό ακριβώς που λές έχω στο μυαλό μου να αναπαραστήσω: Ψηλά θα έχει μείνει χρώμα (που δεν έχει φθαρεί από την τριβή με τα... αμμοχάλικα), πιο κάτω στα πλαινά θα παίξει Humbrol Metalcote steel (λόγω τριβής) και στον πάτο πάλι steel συν λίγες "φρέσκες" σκουριές (από λιμνιασμένη υγρασία), έτσι για να μην είναι βαρετή η καρότσα, μιας που εξωτερικά θα είναι μπρίλα με λίγο μόνο σκόνισμα στα χαμηλά :wink:
Όπως και νά 'χει ευχαριστώ πολύ :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Χατζηδημητριου Δ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1101
  • Age: 51
  • Τόπος: Γλυκα Νερα
Απ: MAN F2000 + Schmitz Cargobull Tipper - Italeri 1/24
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 05:23:22 μμ »
Την πέτυχα στο Κορωπί , δείχνει καινούρια άλλα με αρκετά περίεργες σκουριές εξωτερικά.

Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: MAN F2000 + Schmitz Cargobull Tipper - Italeri 1/24
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 09:48:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Μήτσο για τις φωτό. Ουσιαστικά είναι λίγο πιο καινούριo μοντέλο από αυτό που αναπαριστά η Italeri, αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με μικροδιαφορές. Όντως είναι πολύ καλομεταχειρισμένη από δυτική Ευρώπη. Όσο για τα σημάδια που έχει εξωτερικά είναι μάλλον πιτσιλιές/στάμπες, μάλλον από πίσσα. Πρέπει να έχει τρέξει σε οδόστρωμα που είχαν ρίξει το ζουμί (υγρή πίσσα), που περνάνε πριν ρίξουν το νέο οδόστρωμα τα finisher.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ