Αποστολέας Θέμα: Test καμμένου μετάλλου  (Αναγνώστηκε 1652 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Test καμμένου μετάλλου
« στις: Αύγουστος 06, 2019, 05:39:25 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι η σωστή ενότητα , αλλά επειδή έχει να κάνει με τεχνικές το ποστάρω εδώ.
Έκανα μιά απόπειρα να αναπαραστήσω καμμένο πύργο άρματος (μισό Tiger-μισό ό,τι νά`ναι,δεν μας αφορά ο πύργος).



Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πως είναι μέχρι τώρα και πως προχωράω,δηλαδή τι πάει καλά,τι θέλει διόρθωμα ή τι θέλει πέταμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 06, 2019, 08:41:35 μμ »
Εμένα μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμά σου. Μου βγάζει βεβαια και ένα υπερ-σκουριασμένο αντικείμενο που έχει περάσει και από φωτιά. Τι υλικά χρησιμοποιείς;
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 06, 2019, 09:58:24 μμ »
Ενδιαφερον αποτελεσμα!πως ακριβως και τι υλικα δουλεψες? ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 06, 2019, 11:54:06 μμ »
Ωραίο το αποτέλεσμα. Εμένα μου κάνει για καμμένο πριν καιρό που έχει ξεπλυθεί η καρβουνίλα της φωτιάς και έχει μείνει να σκουριάζει. Αν θες να είναι φρεσκοκαμμένο, νομίζω ότι θα πρέπει να βάλεις και μαύρες, γκρί, κόκκινες, πορτοκαλί αποχρώσεις και πιο έντονα flakes "καμμένου" χρώματος και βέβαια να το κάνεις καραμάτ για να μη γυαλίζει...

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 07, 2019, 05:36:29 μμ »
Ενδιαφερον αποτελεσμα!πως ακριβως και τι υλικα δουλεψες? ::salut::
Καλησπέρα.
Ξεκίνησα ακολουθώντας ένα βίντεο της vallejo,οπότε η σειρά ήταν το βασικό χρώμα,μαύρο αρκετό στο μεγαλύτερο μέρος του πύργου και μετά ένα ψυχρό γκρί,ένα rust και τέλος ένα γκρι-άσπρο.Τα τρία τελευταία σε επιλεγμένα σημεία και λίγο αραιά ή έστω "αχνά".Υγρό για chipping και μετά πάλι το βασικό.
Και κάπου εδώ τα έκανα ρόιδο!Στην πρώτη προσπάθεια απέτυχα παταγωδώς (και στο τσίπινγκ που απλά έβγαλα τελείως το βασικό χρώμα,αλλά και στο υπόστρωμα με τα 4 χρώματα που δεν μου άρεσε).Οπότε ακολούθησε δεύτερη προσπάθεια με την ίδια διαδικασία.Καλύτερα αυτή τη φορά (το τσίπινγκ  καλό και αποκάλυπτε σχετικά όμορφα τα 4 χρώματα).Το επόμενο λάθος ήταν ότι βιάστηκα να βάλω σκόνες στις οποίες δεν χρησιμοποίησα νέφτι  ή κάτι άλλο αλλά νερό με αποτέλεσμα να συνεχίσει να σηκώνει το υπόστρωμα,ακόμη και της προηγούμενης προσπάθειας!Πανικόβλητος άρχισα απλά να το σκουπίζω θέλωντας να αφαιρέσω όσο υλικό μπορώ ώστε να το ξαναρχίσω απ`την αρχή.Παραδόξως το αποτέλεσμα του "σαλαμουριάσματος" άρχισε να δείχνει καλό.Σε αυτό το σημείο είπα πείραμα είναι οπότε προχώρα`το και το πέρασα παρκετίνη (επίσης πρώτη φορά την δοκίμασα εξ`ου και η γυαλάδα που λέει ο Blitz-x).
Τέλος από πάνω ένα αρύ wash με ψημένη σιένα (που δεν κατάφερε να σπάσει την γυαλάδα,αν και σήμερα είναι καλύτερο),και τοπικά με αδιάλυτο λευκό όσο ήταν ψιλονωπό το wash οπότε μπλενταρίστηκε μάλλον ικανοποιητικά.Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να επιμείνω με σκόνες ή με λάδια ωστέ να σπάσω κι άλλο τη γυαλάδα,αλλά έτσι κι αλλιώς πείραμα είναι και ένα πείραμα δεν είναι ποτέ αποτυχημένο.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 07, 2019, 09:45:39 μμ »
Αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις τα βερνίκια στο... menu σου :D  Δηλαδή ανάμεσα σε στάδια που το προηγούμενο στάδιο είναι... ασταθές και μπορεί να επηρεαστεί από το επόμενο, θα πρέπει να περνάς βερνίκι που να μην επηρεάζεται από το επόμενο στάδιο :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2019, 11:16:04 μμ »
Ωραίο το αποτέλεσμα. Εμένα μου κάνει για καμμένο πριν καιρό που έχει ξεπλυθεί η καρβουνίλα της φωτιάς και έχει μείνει να σκουριάζει. Αν θες να είναι φρεσκοκαμμένο, νομίζω ότι θα πρέπει να βάλεις και μαύρες, γκρί, κόκκινες, πορτοκαλί αποχρώσεις και πιο έντονα flakes "καμμένου" χρώματος και βέβαια να το κάνεις καραμάτ για να μη γυαλίζει...

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Ο Μάνος με κάλυψε. Φαίνεται πολύ παλιό αντικείμενο,
καμμένο αλλά πολύ σκονισμένο. Μην χρησιμοποιείς
παρκετίνη για τέτοιες δουλειές, γυαλίζει πολύ. Επίσης
δεν κατάλαβα πως σου σήκωσε το χρώμα το νερό.

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 08, 2019, 05:09:20 μμ »
....  Επίσης
δεν κατάλαβα πως σου σήκωσε το χρώμα το νερό.
Υπήρχαν από κάτω δύο στρώσεις chipping medium,το οποίο  δεν ήξερα ότι μπορεί να μείνει "ενεργό" ή τέλος πάντων να κάνει ζημιά ακόμη και μετά από μιά μέρα .
Προφανώς στην επόμενη προσπάθεια θα ακολουθήσω την συμβουλή του Blitz-x και μετά το chipping θα περάσω κάποιο βερνίκι διαλύτη.
Υπάρχει κάποια πρόταση για το ποιό θα είναι αυτό,ή κάνει οποιοδήποτε;

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 08, 2019, 05:24:50 μμ »

Υπάρχει κάποια πρόταση για το ποιό θα είναι αυτό,ή κάνει οποιοδήποτε;
[/quote]

O γενικός κανόνας είναι ότι χρησιμοποιείς βερνίκι (πχ) άλλης σύστασης με το υλικό που θες να ρίξεις από πάνω και να ταλαιπωρήσεις.
πχ. δουλεύω με ακρυλικά χρώματα, ρίχνω ακρυλικό βερνίκι και κάνω wash με ενάμελ ή λάδια που έχουν άλλους διαλύτες για να μην σηκώσω τα "από κάτω" υλικά.
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 08, 2019, 05:42:45 μμ »



...
πχ. δουλεύω με ακρυλικά χρώματα, ρίχνω ακρυλικό βερνίκι και κάνω wash με ενάμελ ή λάδια που έχουν άλλους διαλύτες για να μην σηκώσω τα "από κάτω" υλικά.
Ναί αυτό το κάνω ήδη.Δουλεύω ακρυλικά,περνάω ακρυλικό βερνίκι και το ταλαιπωρώ με λάδια.Μιά χαρά.
Αν όμως μετά τα ακρυλικά συνεχίσω την "ταλαιπωρία" με υδατοδιαλυτά υλικά,θα πρέπει να παρεμβάλω ένα βερνίκι διαλύτη.Η ερώτησή μου αφορούσε αυτό το βερνίκι διαλύτη,αν δηλαδή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση ή μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 08, 2019, 10:39:28 μμ »
Συνήθως το chipping medium χάνει τις ιδιότητές του
μετά από μερικές μέρες και χρειάζεται αρκετό τρίψιμο
για να δουλέψει.
Εάν βιάζεσαι, ρίξε από πάνω βερνίκι Winton και συνεχίζεις
μια χαρά. Είναι ακρυλικό αλλά δεν διαλύεται με νερό παρά
μόνο με οινόπνευμα, Ajax τζαμιών, διαλυτικό Tamiya και
γενικά οτιδήποτε περιέχει οινόπνευμα. Το καλύτερο βέβαια
είναι να περιμένεις και να μην χαλάς την υφή ή τη γυαλάδα
του εκάστοτε υλικού με φλατάρισμα όλων.

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 09, 2019, 05:06:23 μμ »
Ευχαριστώ Kwstas για τις πληροφορίες και κυρίως για το τελευταίο tip που δεν είχε περάσει ποτέ απ`το μυαλό μου (ότι  ισοπεδώνεις τα πάντα με το βερνίκι και χάνεις από υφές κλπ).

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Test καμμένου μετάλλου
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 10, 2019, 11:00:21 πμ »
Να 'σαι καλά. Απλώς θέλει λίγο προγραμματισμό
για το πότε θα κάνεις το κάθε βήμα.

Tags: