Αποστολέας Θέμα: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62  (Αναγνώστηκε 5010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 08, 2019, 11:47:30 μμ »
Πανέμορφη δουλειά, Γιάννη ::thumbleft::

Για το κάθισμα, στο chipping, μου φαίνεται λίγο απότομη η μετάπτωση από το RLM66 στο αλουμίνιο, λόγω της λάκ. Ίσως ακόμα και τώρα με dry brush ή μεταλλικές σκόνες (στεγνές - χωρίς διάλυση), θα μπορούσες να κάνεις λίγο blending :roll:

Όντως για τον πίνακα, το αποτέλεσμα είναι σκάλες ανώτερο σε αυτόν που μαστόρεψες :wink:

Καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 09, 2019, 12:27:36 πμ »
Οι σγρόμπιες φίλε μου από που;

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 09, 2019, 05:31:15 πμ »
Πανέμορφη δουλειά, Γιάννη ::thumbleft::

Για το κάθισμα, στο chipping, μου φαίνεται λίγο απότομη η μετάπτωση από το RLM66 στο αλουμίνιο, λόγω της λάκ. Ίσως ακόμα και τώρα με dry brush ή μεταλλικές σκόνες (στεγνές - χωρίς διάλυση), θα μπορούσες να κάνεις λίγο blending :roll:

Όντως για τον πίνακα, το αποτέλεσμα είναι σκάλες ανώτερο σε αυτόν που μαστόρεψες :wink:

Καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Καταλαβαίνω τι λες, ίσως το φλας κάνει την εικόνα πιο έντονη και το κοντράστ. Με το μάτι τα πράγματα είναι πιο ισορροπημένα!! Αλλά θα το ξαναδώ πριν το κλείσω  :D
Ευχαριστώ!!!!

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 09, 2019, 05:31:50 πμ »
Οι σγρόμπιες φίλε μου από που;

Κώστα, ταμιγια είναι!!! Και πολύ καλές!!
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3658
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 09, 2019, 08:42:22 πμ »
Πολύ όμορφη δουλειά Γιάννη! Το καλύτερο "ελικοφορο" κόκπιτ σου μέχρι τώρα.  ::thumbleft:: ::thumbleft::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 647
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 09, 2019, 09:04:44 πμ »
Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα! Είπαμε μεγάλες κλίμακες, μεγάλες συγκινήσεις.
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος StathisP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 674
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 09, 2019, 09:43:46 πμ »
Πολυ ωραιο.Καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 10, 2019, 08:43:30 μμ »
Σας ευχαριστώ παιδιά  ::salut::

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 30, 2019, 10:40:27 πμ »
Καλημέρα παιδιά,
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παραβρεθώ στην έκθεση και φέτος, λόγω κλιμακίου και να δω πολλούς από εσας και να χαζέψω και να χαρώ την γιορτή του χόμπυ μας. Είχα δηλώσει και συμμετοχή με 2 μοντελάκια, αλλά....δεν βαριέσαι, ελπίζω του χρόνου να μπορέσω και να χαζέψετε και αυτό!!!
Τουλάχιστον είχα τον χρόνο να μοντελάρω χαχα
Λίγο από κοκπιτ, συναρμολογημένο....







Κόλλησα το κοκπιτ στην θέση του, έβαλα ότι παρελκόμενο υπήρχε, βάση για ουραίο, εξατμίσεις πολυβόλα και έκλεισα την άτρακτο. Βγάζω το καπέλο στην ρεβελ, ελάχιστος στόκος και επίσης να το πω ακόμα μια φορά πολύ καλό engineering!!! Παράλληλα τοποθέτησα και το κάλυμμα των πολυβόλων, ρητίνη από την allety cat...διορθώνει την απόσταση μεταξύ των πολυβόλων, του κιτ είναι μικρότερη κατα 2 χιλιοστά. Με την βοήθεια του miliput εξομάλυνα οτι χρειαζόταν. Παράλληλα πίσω από το κάθισμα τοποθέτησα κομμάτι πλαστικού. Το κιτ δίνει ενα κομμάτι το οποίο αφενός εξέχει και αφετέρου έχει πομπέ ακρες. Κάνει αν θες κλειστή την καλύπτρα, αλλά είναι τελείως λάθος αν θες τη καλύπτρα ανοικτή.













Έτριψα κάτι λεπτομέρειες που έβγαζαν μάτι στα ailerons και στα elevators....



βελτίωσα λίγο τα ammo ejection chutes....



Μόνταρα το σκοπευτικό και κόλλησα και το αλεξινέμιο...





Κόλλησα τα ρητηνένια bulges....







Και ενω στέγνωναν οι κόλλες ασχολήθηκα με το σύστημα προσγείωσης και τροχούς. Όλα είναι eduard brassin and resign...Βάψιμο και weathering...θα έχει και άλλο στην συνέχεια.... :lol:

























Συνέχεια με το σπίνερ και τις προπέλες...Είναι το πρώτο μου γερμανικό και η πρώτη φορά που ασχολούμαι με σπιράλ...έκοψα μασκα από αυτό της ρέβελ, το προσάρμοσα και βουτηξα...χαχαχαχα πιστεύω ότι το αποτέλεσμα με δικαιώνει...εσεις θα μου πείτε!!



























Μετά και αυτό το milestone που λεγαμε και στις καλόγριες  :mrgreen: :mrgreen: έκανα επαναχάραξη της χαμενης λεπτομέρειας και ριβετάρισα το μοντέλο. Μου είπαν ότι στα Bf-109 τα ριβετς δεν φαινονται και ότι γινόταν αντίστοιχη διαδικασία με τα μασταγκ...δεν το ήξερα αλλά ούτως η άλλως, σε αντιθεση με ξένους, ριβετάρω τα μοντέλα μου, αν χρειάζεται, πριν το αστάρι για αυτόν ακριβως τον λόγο, να μην κάνει μπαμ, να είναι διακριτικό και εντος κλίμακας.











Και ήρθε η σειρα να κολλήσω τις πτέρυγες. Εδω ακολουθησα άλλη τακτική από αυτή των οδηγιών. Αφου βεβαιώθηκα και την πολύ καλή εφαρμογή, κόλλησα τα 2 μισα της πάνω πτέρυγας, στοκαρα, έτριψα και επαναχάραξα την ένωση και μετά κόλλησα το πανω μέρος των φτερών στην άτρακτο. Αυτό μου εξασφάλισε πολύ καλή εφαρμογή και επίσης με έδωσε και το δικάιωμα να βελτιώσω τις φωλιές!!









...φωλιές...



















Κόλλησα και τα κάτω μισά των πτερύγων...







...έφτιαξα ότι κανα υπήρχαν, μάσκαρα και ψέκασα Mr. surfacer 1500 για να δω ατέλειες αλλά να προετοιμαστώ για βάψιμο!!















Και επιτέλους χρώμα στην ζωή μας....Αποφάσισα και εδω διαφορετική προσέγγιση, preshade kai marbling...οι καλόγριες μου άφησαν κατάλοιπα!! χαχαχαχαχα
Πέρα από το αστείο η τεχνική αυτή σου δίνει το δικαίωμα να παίζεις με την διαφάνεια του χρωματος και να κάνεις ένα πρωιμο weathering!!









Και το χρώμα, τα βασικά AK real colors, ψεκάστηκαν πολύ όμορφα με πολύ καλή υφή, μέπαιδεψαν όμως όταν ηρθε η ώρα για λεπτές δεσμες. Δεν είμαι εξοικιωμένος με αυτές, έχω τα εργαλεία αλλά αυτό που δια΄πιστωσα είναι ότι ειδικά το καφε, RLM81 είχε πολύ κόκκο, επίσης με ότι και αν το αραίωσα πλην το μαμισιο διαλυτικο, το χρωμα αυτό καθόταν, υπηρχε δηλαδη διαχωρισμός μετά από λίγη ώρα. Αυτά σαν διαπιστώσεις μετά από την πρωτη μου επαφή μαζί τους, ίσως και να φταίω και εγω, για την ιστορία να πω ότι τα αραίωσα και με τον ''δυναμίτη'' BODY 740!!!

































Στην συνέχεια με δικές μου μάσκες έβαψα τα εθνόσημα στην πάνω πλευρά της πτέρυγας...













Επίσης μπορείτε να δειτε και μια όμορφη λεπτομέρεια που και ο barracuda δεν το έπιασε στο προφίλ του στην καρτέλα. Αν μεγενθύνετε την πρωτότυπη φωτό θα προσέξετε πίσω από το ''2'' φαινεται αχνά ένα μικρότερο ''3'' το οποίο έχει βαφτεί από πάνω με το μπάλωμα!!





Και μετά σειρά ειχε το μοτλινγκ...Ξεπαρθένιασμα και εδω...έκανα λίγη εξάσκηση και μετά βουτηξα...ψέκασα, διόρθωσα, ξαναψέκασα, ξαναδιόρθωσα, έτριψα με micromesh, έφθειρα λίγο και ελπίζω ότι κάτι έκανα... 

















Και τέλος πάλι με μάσκες δικές μου έβαψα τα εθνόσημα στην άτρακτο..









Αυτά τα πολλά για την ώρα, δεν ξέρω πότε θα το ξαναπιάσω μιας και από  μέρα σε μέρα ξεκαλουπώνουμε από εδω και μέχρι να ξανατακτοποιηθώ Αθήνα...
Ελπίζω να σας αρέσει !!! Σχόλια παρατηρήσεις, τα πάντα ευπρόσδεκτα!!!!
Καλό χειμώνα  ::salut:: ::salut::

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 30, 2019, 05:21:06 μμ »
πρώτα μερικές ερωτήσεις και μετά τα σχόλια :

-τις φωτό δεν γίνεται να τις παραθέτεις οριζόντια ανά 3-4 όπως παλιότερα; είναι λίγο κουραστικό έτσι.
-τα κυκλακια που έτριψες στις κινητές επιφάνειες ailerons κλπ. τα αφαίρεσες τελείως ; δεν πρέπει να υπάρχουν καθόλου; το ίδιο και για τις λωρίδες σαν γαζιά ;
- έτσι όπως κόλλησες τις πτέρυγες δεν ήταν πιο δύσκολο να ελέγξεις τη δίεδρο;

 μου αρέσει πολύ ο τρόπος που έφθειρες το πιλοτήριο (και τους τροχούς επίσης) έχει αέρα ρεαλισμού και δίνει την αίσθηση του "χρησιμοποιημένου", μου θυμίζει τις φωτογραφίες σε διάφορα βιβλία που δείχνουν πιλοτήρια πριν από restoration. Αρκετά διαφορετική εικόνα από το αρτιστικό στυλ που πουλάει τα τελευταία χρόνια (ισπανική σχολή κλπ αν δεν κάνω λάθος)
Και οι βούλες όπως τις έκανες που δεν είναι συμπαγείς ταιριάζουν με τη φωτό του πραγματικού που έχεις βάλει.

μια παρατήρηση: στα ακροπτερύγια η Revell έχει βάλει μια υπερυψωμένη λωρίδα που κάλυπτε τη γράμμωση εκεί αλλά ταυτόχρονα έχει αποτυπώσει και τη γράμμωση. Λογικά η γράμμωση δεν πρέπει να φαίνεται, αν θυμάμαι καλά έχει γραφτεί σε κάποιο φόρουμ αυτό, αλλά δεν θυμάμαι και σίγουρα, μη σε πάρω στο λαιμό μου, τσεκαρέ το αν θέλεις  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 30, 2019, 06:54:33 μμ »
Πολύ όμορφη δουλειά Γιάννη, σε ένα θέμα που όσα και να φτιάξεις ή δεις δε τα βαριέσαι. Αναμένουμε τη συνέχεια και ολοκλήρωση :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ορεστης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 620
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 30, 2019, 07:14:32 μμ »
Μπράβο φίλε!!!
Το πηγαίνεις υπέροχα.  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 30, 2019, 08:38:44 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, και ευχαριστώ για τα σχόλια!!! Είναι το πρώτο γερμανικό που φτιάχνω (άλλα Μπ@@#$%$λα και αυτά χαχαχαχαχ) και πραγματικά δοκιμασία για μενα σε κάποιες λεπτομέρειες, βλέπε σπιράλ (προτίμησα το βαφτό από το decal...άλλη φάση το βαφτό!!) μοτλινγκ, επιλογη σωστών χρωμάτων, διαφορές ανα μοντέλο και εργοαστάσιο παραγωγής, χαμός, ανάλογα με το έτος κατασκευής και πολλά άλλα!!
Τεσπα, κάποια από αυτά με απασχόλησαν μιας και είμαι λίγο παπαρας όσον αφορά την λεπτομέρεια χαχαχαχχα
Τωρα να απαντήσω στις ερωτήσεις...
- Όσον αφορά τις φωτό, επειδή ένα copy paste από άλλο φόρουμ (δεν μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά σε καθε φορουμ που ποστάρω) δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασία. 'Αλλωστε αν τις έκανα μικρές θα έπρεπε να κάνεις κλικ και να τις ανοίγεις σε άλλο παράθυρο, αν δεν κάνω λάθος, τωρα τις βλέπεις όπως είναι
- Τα κυκλάκια πρέπει να υπάρχουν άλλα όχι έτσι όπως τα δίνει η revell, στην κλιμακα κανονικά θα έπρπε να είναι φλάτ....



- Δεν υπάρχει πρόβλημα με την διεδρο μιας και η ρεβελ σου δίνει το wing spar, το πίσω μέρος των φωλεών, το οποίο και σου την εξασφαλίζει...Η μόνη διαφορά σε σχεση με τις οδηγίες είναι ότι η ρεβελ σου λέει να κολλήσεις τα δυο μισά πρώτα (το κάθε πάνω μέρος της πτερυγας, το δίνει σε 2 μισά, ίσως για να μπορεί να βγάλει και άλλες εκδόσεις)
- Η ισπανική σχολή με αηδιάζει (συγνώμη για την έκφραση) και δεν με εκφράζει καθόλου, καθόσον σαν οπαδός αποτύπωσης της πραγματικότητας ακολουθώ άλλη φιλοσοφία!!
- Όσον αφορά την παρατήρησή σου για τα ακροπτερύγια έχεις δίκιο και με απασχόλησε αρκετά και το διάβασα και εγω σε ένα twick list που βρηκα για το g-6 της revell. Αλλά είδα και αυτές τις φωτό...(από αυθεντικό και απείραχτο σωσμενο g-6, κυκλοφορούν πολλές φωτό...)



και αποφάσισα να το αφήσω όπως το έχει η revell
Ελπίζω να απάντησα και να σας κάλυψα!!!

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος STEF

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 727
  • Age: 48
  • Τόπος: KERATSINI
  • Superdetail madness
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 30, 2019, 09:15:28 μμ »
Προσεγμένη δουλειά φίλε Γιάννη, θα μπορούσες να πεις μερικά πραγματάκια για τις ρόδες & χρώματα που χρησιμοποίησες; Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 30, 2019, 09:22:21 μμ »
Προσεγμένη δουλειά φίλε Γιάννη, θα μπορούσες να πεις μερικά πραγματάκια για τις ρόδες & χρώματα που χρησιμοποίησες; Καλή συνέχεια.

Καθαρά μαύρο για τις ζάντες... Σπασμένο για τους τροχούς... Και στη συνέχεια wash με διάφορες αποχρώσεις του καφέ... Λάδια βέβαια πάντα... Τελικά θα χρησιμοποιήσω και σκονιτσα... Ελαφρά
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 09:25:21 πμ »
Δυστυχώς η μοίρα μου όσο αφορά την απουσία μου φέτος από την έκθεση της IPMS έτυχε να είναι παράλληλη με του Γιάννη :(.
Θα έλεγα όμως ότι είχα την τύχη να γνωρίσω και να συνεργαστώ άψογα με τον Γιάννη όλο το καλοκαίρι και πραγματικά γνώρισα έναν μοντελιστή μεθοδικό, επίμονο στην αληθοφάνεια, άρτια καταρτισμένο και πληροφορημένο για το ιδιαίτερο θέμα που κατασκευάζει και εξαιρετικά ταλαντούχο τεχνικά!
Οι φωτογραφίες δυστυχώς αλλοιώνουν το πραγματικό αλλά κατά πολύ καλύτερο αποτέλεσμα των κατασκευών του.
Παρόλο τις “αντίξοες” συνθήκες  (πέρα από το προσωπικό του εργαστήριο), το αποτέλεσμα που παρατήρησα ανά στάδια από κοντά μέχρι στιγμής ήταν τόσο ποιοτικά όσο και τεχνικά αρκετά υψηλό και πραγματικά και εγώ το ευχαριστήθηκα πολύ, αν και δεν πρόκειται ποτέ να μπλέξω με Γερμανικά Β΄ΠΠ θέματα… ::glossa:: :mrgreen:
Γιάννη καλή συνέχεια και ολοκλήρωση της κατασκευής σου.
Το αποτέλεσμα είναι προβλέψιμο για το τι θα δούμε στο τέλος ::thumbleft::
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 11:42:20 πμ »
- Η ισπανική σχολή με αηδιάζει (συγνώμη για την έκφραση) και δεν με εκφράζει καθόλου, καθόσον σαν οπαδός αποτύπωσης της πραγματικότητας ακολουθώ άλλη φιλοσοφία!!

Είμαστε αρκετοί με την ίδια φιλοσοφία αλλά δυστυχώς
κάποιοι ακολουθούν σαν ευαγγέλιο το έντονο κόντραστ
με φωτίσματα-σκιάσεις, ακόμη και σαν κριτές σε διαγωνισμούς.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 12:00:57 μμ »
Δυστυχώς η μοίρα μου όσο αφορά την απουσία μου φέτος από την έκθεση της IPMS έτυχε να είναι παράλληλη με του Γιάννη :(.
Θα έλεγα όμως ότι είχα την τύχη να γνωρίσω και να συνεργαστώ άψογα με τον Γιάννη όλο το καλοκαίρι και πραγματικά γνώρισα έναν μοντελιστή μεθοδικό, επίμονο στην αληθοφάνεια, άρτια καταρτισμένο και πληροφορημένο για το ιδιαίτερο θέμα που κατασκευάζει και εξαιρετικά ταλαντούχο τεχνικά!
Οι φωτογραφίες δυστυχώς αλλοιώνουν το πραγματικό αλλά κατά πολύ καλύτερο αποτέλεσμα των κατασκευών του.
Παρόλο τις “αντίξοες” συνθήκες  (πέρα από το προσωπικό του εργαστήριο), το αποτέλεσμα που παρατήρησα ανά στάδια από κοντά μέχρι στιγμής ήταν τόσο ποιοτικά όσο και τεχνικά αρκετά υψηλό και πραγματικά και εγώ το ευχαριστήθηκα πολύ, αν και δεν πρόκειται ποτέ να μπλέξω με Γερμανικά Β΄ΠΠ θέματα… ::glossa:: :mrgreen:
Γιάννη καλή συνέχεια και ολοκλήρωση της κατασκευής σου.
Το αποτέλεσμα είναι προβλέψιμο για το τι θα δούμε στο τέλος ::thumbleft::
 ::salut::

Γιάννη, η χαρά ήταν και είναι και δική μου!! Ήμουν πολύ τυχερός που συνεργάστηκαμε και ιδιαίτερα  που είχα πάντα ένα καθαρό και κριτικό μάτι να μου βρίσκει λάθη και να κρίνει την δουλειά μου! Ιδιαίτερα η γνώμη σου, ενός καταξιωμένου μοντελιστη, μετράει ιδιαίτερα για μένα!!

Γιαννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 02:27:08 μμ »
Συνεργασία των 2 Γιάννηδων το αποτέλεσμα είναι κορυφαίο.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 05:16:10 μμ »
zaxos  βλέποντας ένα walk around στο Cybermodeler για G-2 φαίνεται να υπάρχει εκεί μια πολύ λεπτή ταινία που καλύπτει την ένωση, η Revell το έχει κάνει πολύ έντονο. Λογικά αυτή ή φθείροταν και άνοιγε ή την αφαιρούσαν όπως φαίνεται και στις φωτό που παραθέτεις οπότε μια χαρά είναι και με τη γράμμωση.
 
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 09:45:28 πμ »
Καλημέρα παιδιά, μιας και ολοκληρώθηκε και αυτή η κατασκευή αισιως, σας παρουσιάζω το τελευταίο update...
Πρωτα από όλα διόρθωσα το wavy pattern στα leading edges...

Click to see the original size.

Στην συνέχεια βερνικάκι γκλος (ak real colors gloss) και wet transfers από την HGW σε συνδιασμό με τις χαλκομανίες του barracuda....

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Wash...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και αρχη με το weathering του μοντέλου, εδω δεν ακολουθω καποια συγκεκριμένη τακτική...ξεκινάω και σταματαω όταν θεωρω ότι δε το παρακανω για την κλίμακα!! χαχα

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Επιπλέον weathering με τα λάδια στην άτρακτο, λίγο silver pencil στις ρίζες των φτερών (τελικά ήταν λάθος το timing για το chipping που έκανα στις ριζες των φτερών, βλέποντας τις φωτό αργότερα θέλοντας να δω το πατερν των εξατμίσεων, τωρα έπρεπε να γινει το chipping...)
Επίσης ψέκασα ακανόνιστα, χρησιμοποιώντας αυτα τα καινουρια στενσιλ που κυκλοφορουν, λίγη βρώμα με πολύ αραιωμενα μαυρο και γκρι...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και ηρθε η σειρα της καλυπτρας, αρκετη δουλιτσα εδω μιας και ειναι pe. Αρχικά κόλλησα με φουτουρ τα διαφανη που στα δινει σε ζελατίνα, αφου ψεκασα την κόκκινη γραμμη του ορίζοντα. Στην συνέχεια κόλλησα το head armour και διάφορα άλλα ψιλα που όμως δίνουν λεπτομέρεια.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Μετα έπρεπε να την κολλήσω...υπομονή, κυανοκρυλικη, σάλιο  :lol: :lol: σιγα σιγα όλα έγιναν...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Κολλήθηκαν τα σκέλη και προπελα με σπινερ...
 
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και καποιες τελικές φωτό...θα βαλω περισσότερες στο show room

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σας ευχαριστώ για την παρέα και σε αυτή την κατασκευή, ελπίζω να σας αρέσει, σχολιαστε ελευθερα!!!!!

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Alex Kontiveis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • modelclub.gr
Απ: Revell 1/32 Bf109G-6 to G-14 blue 62
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 10:02:04 πμ »
Πολυ καλό έως η καλύτερη εκδοχή μεχρι τωρα του 62... Μπραβο, ισως λιγο βρωμισμα απο καυσιμα στην ταπα της ατρακτου θα ήθελα. Αλλα σε γενική εικόνα, είναι άριστο! Ενα g6 late (G14) εντελώς διαφορετικό απο τα συνηθισμένα!!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Tags: