Αποστολέας Θέμα: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK  (Αναγνώστηκε 6726 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gilan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 44
  • Τόπος: Αλμωπία
  • modelclub.gr
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 05, 2019, 10:48:27 μμ »
Αν χρειάστηκε να επιστρατεύσεις σφιγκτήρες για να το κολλήσεις είναι μάταιος κόπος, σε βάθος χρόνου νομίζω ότι θα ξεκολλήσει. :?:

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 06, 2019, 12:25:46 μμ »
Δε νομίζω.η κόλληση είναι πολύ γερή. διαφορετικά θα είχε ξεκολλήσει μόλις έβγαζα τον σφιγκτήρα.δεν χρειάστηκε πολλή δύναμη , απλά έβαλα τον σφιγκτήρα γιατί μπορούσα να ρυθμίσω το πόσο θα σπρώξω το ένα κομμάτι για να έρθει σε επαφή με το άλλο.με λαστιχάκια και ταινίες δεν μπορούσα να το ρυθμίσω  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 10, 2019, 06:33:22 πμ »
καλημέρα σας. προχωρώντας το μοντέλο.έπρεπε να γίνει η ένωση των δυο τμημάτων στις πτέρυγες.η ένωση δεν ακολουθεί τη γραμμή κάποιου πάνελ και είναι πολύ άκυρη.επίσης το ακραίο τμήμα είναι πιο παχύ οπότε έχουμε και σκαλοπάτι και μάλιστα και απο τις δυο πλευρές :evil: :evil: :evil:.απορώ πραγματικά  :!: :!: :!:

-


μετά από επίμονο τρίψιμο το έφερα εκεί που έπρεπε και έκανα χάραξη στις γραμμές που σβήστηκαν

-

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 10, 2019, 06:45:35 πμ »
από την δεξιά πλευρά οι τρύπες για το πηδάλιο ύψους - βάθους είναι κλειστές



για να κάτσουν σωστά οι εισαγωγές έβαλα περιμετρικά κομματάκια φ.π. ενώ τοποθέτησα διαγώνια ένα πολύ χοντρό κομμάτι πλαισίου σαν κόντρα γιατί η άτρακτος ήταν στραβή.


επίσης έβαλα λωρίδες φ.π. στην ένωση των εισαγωγών με το πιλοτήριο



Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 10, 2019, 06:51:47 πμ »
κατά την τοποθέτηση του πιλοτηρίου χρειάστηκε και απο κάτω φ.π. για το κενό



η ένωση των εισαγωγών είναι πολύ κακή και θέλει στοκοτρίψιμο



στο κάτω μέρος των εισαγωγών τοποθέτησα από ένα κομμάτι από ορθογώνια ράβδο πλαστικού , ώστε να έχω κόντρα για τα καλύμματα των εισαγωγών μετάτο βάψιμο.άλλωστε οι εισαγωγές είναι άδειες και πρέπει να ταπωθούν

 

αυτά προς το παρόν  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 10, 2019, 09:59:39 πμ »
Πραγματικά είναι τραγική η εφαρμογή του....χαρα στο κουράγιο σου.
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 10, 2019, 11:47:09 πμ »
Πραγματικά είναι τραγική η εφαρμογή του....χαρα στο κουράγιο σου.
είναι τραγική δε θα πω ψέματα , αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταφέρω , από πείσμα και μόνο :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 10, 2019, 03:37:37 μμ »
Δεν την έχουν βγάλει τυχαία Shitty Hawk την εταιρεία...
Πως και δεν πήρες το κιτ της ICM?

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 10, 2019, 04:49:55 μμ »
Δε νομίζω.η κόλληση είναι πολύ γερή. διαφορετικά θα είχε ξεκολλήσει μόλις έβγαζα τον σφιγκτήρα.δεν χρειάστηκε πολλή δύναμη , απλά έβαλα τον σφιγκτήρα γιατί μπορούσα να ρυθμίσω το πόσο θα σπρώξω το ένα κομμάτι για να έρθει σε επαφή με το άλλο.με λαστιχάκια και ταινίες δεν μπορούσα να το ρυθμίσω  ::salut::

  μπορεί η κόλληση να αντέξει αλλά επειδή ασκείς δύναμη στα κομμάτια για να "συμμορφωθούν" αυτό πιθανό να οδηγήσει σε παραμόρφωση του σχήματος της διατομής της ατράκτου αναλόγως και με το πλάτος των κομματιών, ίσως να μην είναι άμεσα αισθητή κοιτάζοντας  το. Αλλά όταν πας να κολλήσεις τα υπόλοιπα τμήματα της ατράκτου πάνω σε αυτό το αρχικό θα βλέπεις μικρές ή μεγαλύτερες "ασυμφωνίες". Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω ότι είναι καλύτερα να προσπαθείς να αντιστρέψεις-καταργήσεις την αρχική παραμόρφωση του κάθε κομματιού όσο περισσότερο μπορείς πριν τα κολλήσεις. Αν το δεις από μηχανική άποψη έτσι δεν θα έχεις δυνάμεις "παγιδευμένες" μέσα στα κομμάτια που κολλάς που θα ζορίζουν συνεχώς την κόλληση ή θα δημιουργήσουν παραμόρφωση σε κομμάτια μεγάλου μήκους.

 πάντως πραγματικά απογοητευτικό να βλέπεις σύγχρονα κιτ και τόσο ακριβά να έχουν τέτοια προβλήματα εφαρμογής. Καλή επιτυχία στο δύσκολο κιτ που επέλεξες  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 10, 2019, 09:20:08 μμ »
Δεν την έχουν βγάλει τυχαία Shitty Hawk την εταιρεία...
Πως και δεν πήρες το κιτ της ICM?

ελπίζω να μην έχει αυτά τα χάλια και το su-34 που πήρα πρόσφατα.
στην αρχή αναφέρω οτι το είχα αγοράσει πριν κυκλοφορήσει η icm τα μοντέλα της.περίπου 1 - 1,5 χρόνο πριν αν θυμάμαι καλά


  μπορεί η κόλληση να αντέξει αλλά επειδή ασκείς δύναμη στα κομμάτια για να "συμμορφωθούν" αυτό πιθανό να οδηγήσει σε παραμόρφωση του σχήματος της διατομής της ατράκτου αναλόγως και με το πλάτος των κομματιών, ίσως να μην είναι άμεσα αισθητή κοιτάζοντας  το. Αλλά όταν πας να κολλήσεις τα υπόλοιπα τμήματα της ατράκτου πάνω σε αυτό το αρχικό θα βλέπεις μικρές ή μεγαλύτερες "ασυμφωνίες". Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω ότι είναι καλύτερα να προσπαθείς να αντιστρέψεις-καταργήσεις την αρχική παραμόρφωση του κάθε κομματιού όσο περισσότερο μπορείς πριν τα κολλήσεις. Αν το δεις από μηχανική άποψη έτσι δεν θα έχεις δυνάμεις "παγιδευμένες" μέσα στα κομμάτια που κολλάς που θα ζορίζουν συνεχώς την κόλληση ή θα δημιουργήσουν παραμόρφωση σε κομμάτια μεγάλου μήκους.

 πάντως πραγματικά απογοητευτικό να βλέπεις σύγχρονα κιτ και τόσο ακριβά να έχουν τέτοια προβλήματα εφαρμογής. Καλή επιτυχία στο δύσκολο κιτ που επέλεξες  ::salut::

καταλαβαίνω τι λες , αναφέρεσαι στις παραμένουσες τάσεις του υλικού .δυστυχώς το κάτω μισό της ατράκτου είχε θέμα και αυτό γιατί βρίσκεται σαν σκέτο κομμάτι μέσα στο κουτί δεν περιβάλλεται από κάποιο πλαίσιο ώστε να κρατάει το σχήμα του.έτσι είναι λογικό να σκεβρώσει.η δύναμη που ήθελε δεν ήταν μεγάλη (με τα δάχτυλα το έφερνα) αλλά μέχρι να στεγνώσει η κόλλα έπρεπε να είναι σταθερό , εξ'ου και ο σφιγκτήρας. εσωτερικά όμως , έχω ενισχύσει την άτρακτο και με το διαγώνια κομμάτι από το πλαίσιο που δείχνω σε μια φωτογραφία παραπάνω ήρθε στα ίσα του.φυσικά κάθε κομμάτι που κολλάω  στη συνέχεια (πιλοτήριο , εισαγωγές) ενισχύει επι πλέον  την ακαμψία οπότε δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον (θεωρητικά πάντα)
θα δείξει.
πάντως το προχωράω και αρχίζει και δείχνει <<αεροπλάνο>> :mrgreen: :mrgreen:

είναι όντως απογοητευτικό για ένα κιτ των 60+ ευρώ , αλλά ήξερα τι θα αντιμετωπίσω , καθώς υπάρχει ένα πολύ καλό κατασκευαστικό στο internet που δείχνει πολλά βήματα και διορθώσεις , αλλά ο συγκεκριμένος τύπος έχει κάνει και μερικά λαθάκια όπως ανακαλύπτω τώρα.

όπως και να'χει δεν πρόκειται να το παρατήσω , θα μου πάρει λίγο χρόνο αλλά θα το φέρω εκεί που θέλω 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 10, 2019, 09:31:25 μμ »
συνέχεια λοιπόν του δράματος με στοκοτρίψιμο στις ενώσεις των εισαγωγών

-


επίσης τα πτερύγια που βρίσκονται από την κάτω μεριά στο πίσω μέρος , στις οδηγίες δείχνει οτι μπαίνουν κάθετα .στην πραγματικότητα πρέπει να μπουν με μια κλίση προς τα έξω.αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το.....grand canyon



διορθώθηκε βάζοντας μια λωρίδα φ.π. και ακρυλικό στόκο , όπου με μια υγρή μπατονέτα εξομαλύνθηκαν όλα χωρίς τρίψιμο

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 10, 2019, 09:41:05 μμ »
από την επάνω μεριά έπρεπε να μπει το αερόφρενο.υπάρχει η δυνατότητα να μπεί και ανοιχτό αλλά εγώ ήθελα να είναι κλειστό.επειδή άφηνε μεγάλα κενά έβαλα από τη μια πλευρά ψιλή λωρίδα φ.π. και εφάρμοσε πολύ καλά

-

επίσης φ.π. χρησιμοποίησα και στο παρακάτω κομμάτι ώστε να μη χρειάζεται να στοκάρω μετά

 

η ένωση είναι πολύ καλή και έκανα και χάραξη στις ενώσεις των εισαγωγών






Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 10, 2019, 09:46:06 μμ »
τέλος έβαλα βάρος στο ρύγχος ένα ρακόρ από κλιματιστικό.το κιτ δίνει μια μπίλια από ρουλεμάν 25 γρ. αλλά η δικιά μου ήταν σκουριασμένη και έτσι έβαλα το ρακόρ.η εφαρμογή του ρύγχους παραδόξως είναι καλή  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:και εδώ δεν έχω βάλει κόλλα ακόμα

-

αυτά για τώρα  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Gilan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 44
  • Τόπος: Αλμωπία
  • modelclub.gr
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 10, 2019, 10:55:34 μμ »
το κιτ δίνει μια μπίλια από ρουλεμάν 25 γρ. αλλά η δικιά μου ήταν σκουριασμένη και έτσι έβαλα το ρακόρ

Γιατί σε πείραζε που ήταν σκουριασμένη;;;;;;
Ποιος θα την έβλεπε;;;;;;; ::dontknow:: ::dontknow:: ::dontknow:: ::dontknow:: ::laia::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 11, 2019, 08:28:23 πμ »
για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου σε περίπτωση που βγάλει σκουριά μέσα στο μοντέλο.δεν θα ήθελα να βγάζει σκουριά από καμιά τρυπούλα και καταστρέψει το μοντέλο.

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 11, 2019, 09:40:15 πμ »
Τι τελικό μέγεθος έχει το θηρίο?  Για καλό και για κακό όταν φτάσεις στο βάψιμο πάρε διπλά τα μπουκάλια του χρώματος  ::glossa::
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 678
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 11, 2019, 04:55:53 μμ »

καταλαβαίνω τι λες , αναφέρεσαι στις παραμένουσες τάσεις του υλικού .

είπα να το εκλαϊκεύσω  :mrgreen:  αλλά αφού είσαι σχετικός με το αντικείμενο ναι αυτό εννοώ. Το πιο πιθανό είναι όντως οι ενισχύσεις που έβαλες να αρκούν. Προσωπικά πάντως θεωρώ πιο ασφαλή λύση πρώτα να προσπαθείς όσο αντέχει το κομμάτι να ασκήσεις μια αντίθετη παραμόρφωση που να ακυρώνει την αρχική, τόση ώστε να είναι μόνιμη (πλαστική για να το πούμε επιστημονικά) και να επαναφέρει το σχήμα του κομματιού όσο πιο κοντά στο σωστό πριν κολλήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 11, 2019, 09:21:26 μμ »
Τι τελικό μέγεθος έχει το θηρίο?  Για καλό και για κακό όταν φτάσεις στο βάψιμο πάρε διπλά τα μπουκάλια του χρώματος  ::glossa::

κοντά μισό μέτρο , περίπου 48 εκ.Μικρό δεν το λες :wink: :wink: :wink:
από χρώμα με χαμηλή πίεση με 7-8ml είμαι καλά 8) 8)

είπα να το εκλαϊκεύσω  :mrgreen:  αλλά αφού είσαι σχετικός με το αντικείμενο ναι αυτό εννοώ. Το πιο πιθανό είναι όντως οι ενισχύσεις που έβαλες να αρκούν. Προσωπικά πάντως θεωρώ πιο ασφαλή λύση πρώτα να προσπαθείς όσο αντέχει το κομμάτι να ασκήσεις μια αντίθετη παραμόρφωση που να ακυρώνει την αρχική, τόση ώστε να είναι μόνιμη (πλαστική για να το πούμε επιστημονικά) και να επαναφέρει το σχήμα του κομματιού όσο πιο κοντά στο σωστό πριν κολλήσεις.


ξέρεις προσπάθησα σε μερικά κομμάτια  να τα επαναφέρω αλλά είναι κάπως λεπτό το πλαστικο , οπότε μόλις το λύγιζα αρκετά άρχιζε να ασπρίζει . ένα βήμα δηλαδή πριν σπάσει.οπότε για να μην ακουστεί κανένα ''κρακ'' και φύγει από το παράθυρο  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:προτίμησα την ενίσχυση και την σταδιακή κόλληση.

μέχρι τώρα πάντως ολα καλά εδώ και 1 μήνα που έκλεισα την άτρακτο

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 20, 2019, 07:09:04 πμ »
καλημέρα σας.μπορεί να μην πόσταρα για αρκετές ημέρες , αλλά προχώρησα αρκετά το μοντέλο.

ολοκλήρωσα το κυρίως σ.π. είναι τα πιο περίπλοκα σκέλη που έχω φτιάξει μέχρι τώρα.επίσης εσωτερικά υπάρχει σίδερο σε κάθε σκέλος για ενίσχυση ,το οποίο προμηθεύει η εταιρία .χρειάστηκε όμως να τα στραβώσω περισσότερο για να μην κάθεται η ουρά του μοντέλου ψηλά.δύσκολο εγχείρημα αλλά πέτυχε και έκατσαν και (σχεδόν)όλα τα κομμάτια σωστά



κολλήθηκαν τα flaps με μικρή κλίση προς τα κάτω και τα  aelerons με αντίθετες κλίσεις , το δεξί προς τα πάνω και το αριστερό προς τα κάτω , για να υπάρχει μια <<ζωντάνια>>.επειδή τα συστήματα αυτά είναι υδραυλικά και όχι fly-by-wire δεν κρεμάνε τελείως κάτω όταν είναι σβηστό , αλλά μένουν σε περίπου ουδέτερη θέση με μικρές κλίσεις
το έχω δει σε μερικές φωτογραφίες ακόμη και σε mig-29 εκτός από mig-25
 -

επίσης και στα πηδάλια έδωσα μικρή κλίση





Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 20, 2019, 07:10:52 πμ »
το μοντέλο είναι σχεδόν έτοιμο για βάψιμο :D :D :D



Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 03, 2019, 08:27:18 μμ »
καλησπέρα σας . μετά από αρκετές μέρες προοδεύει το μοντέλο.
μετά από ένα preshade έπεσε το γκρί ,έγιναν κάποια ξανοίγματα , βάφτηκαν κάποια διηλεκτρικά πάνελ και έριξα και τα μέταλλα στους κινητήρες.επίσης βάφτηκαν και οι φωλεές των τροχών

------




αυτά προς το παρόν


Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 03, 2019, 10:24:57 μμ »
Εγώ για όλο αυτό θα σου πω μόνο ένα....
Μπράβο για την υπομονή σου αλλά και το ωραίο αποτέλεσμα
 και πράγματι αυτό το πράγμα με Κιτ τόσο καινούργια και να πρέπει να παίξεις ....ξύλο για να έρθουν..
Τραγικό!!
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 04, 2019, 02:25:38 πμ »
Πραγματικα ειναι κριμα , γιατι σαν θεμα ειναι πολυ ωραιο (για 'μενα που μου αρεσουν τα αεροσκαφη του ψυχρου πολεμου).παντως ειπα οτι θα το φερω οπως θελω και δεν αλλαζει αυτο.χαιρομαι που σου αρεσει το αποτελεσμα.θα συνεχισω με post-shade ολο το μοντελο με σκουρο γκρι και τα μεταλλα ισως με gun grey και burnt metal και στεγνα πινελα ,  με διαφορες αποχρωσεις.μαζι με το wash πιστευω θα παρω το αποτελεσμα που θελω ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 05, 2019, 06:43:13 πμ »
δουλεύοντας τους κινητήρες έφτασα στο επιθυμητό αποτέλεσμα.με κάποια περάσματα με αραιό jet exhaust θα τους μαυρίσω λίγο.

--



επίσης ασχολήθηκα και με τους r-40.λίγη δουλειά θέλουν ακόμα για τελειώσουν








 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: MIG-25 PD/PDS 1/48 - KITTY HAWK
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 05, 2019, 12:18:22 μμ »
Μμμμμμμμ... πολύ ωραία εξέλιξη, μπράβο!

Tags: